Najlepší kolagén na trhu – Ktorý to je? Veľké porovnanie (TEST)

Na trhu dnes máme veľké množstvo značiek kolagénov, nemožno sa teda čudovať tomu, že potenciálnych zákazníkov zaujíma, ktorý kolagén je najlepší. Ja som mala možnosť otestovať niektoré z nich osobne a dlhodobo. Vo výbere sa nachádza niekoľko dobre známych značiek, ale aj celkom nové produkty. Ak vás zaujíma, akým spôsobom som vyberala spomedzi nich ten najlepší kolagén a čo môžete očakávať od jednotlivých výrobkov, toto veľké hodnotenie je určené presne pre vás.

Inca Collagen - najlepší kolagén na trhuBionutrian Natur Marine Collagen - najlepší kolagén na pitieCollalloc morský kolagén - najlepší lacný kolagén
inca collagen recenziebionutrian marine collagen recenziecollalloc recenzie
100% čistý hydrolyzovaný morský kolagén
overená kvalita a veľké množstvo spokojných zákazníkov
jemná chuť
výborná rozpustnosť
ľahko sa pije, arómu takmer necítiť
je hydrolyzovaný
obsahuje vitamín C
vďaka malým časticiam má vysokú vstrebateľnosť
má vynikajúcu rozpustnosť
100% čistý rybí hydrolyzovaný kolagén 
bez ochutenia
dobre rozpustný
dá sa kúpiť za veľmi priaznivú cenu

Základné fakty o kolagéne

Pripomeňme si: kolagén je súčasťou spojivových tkanív v tele človeka, najmä pokožky, kĺbových chrupaviek, šliach, kostí či slizníc. Síce ho organizmus tvorí sám ako jednu zo svojich základných stavebných bielkovín, no už v pomerne mladom veku ho nemusí tvoriť dostatok.

Podľa vedeckých zistení, od 25. roku života jeho produkcia v tele každým rokom klesá o približne 1%. Hydrolyzovaný kolagén z vedľajších živočíšnych produktov môže byť účinným spôsobom, ako si túto bielkovinu doplniť a spomaliť tak proces starnutia organizmu.

A keďže máme už toľko možností čo sa týka výberu výživových doplnkov, je fajn si o výrobe kolagénu zistiť základné informácie a prečítať recenzie kolagénov, ako je aj toto veľké porovnanie.

Akým spôsobom som testovala kolagény

Na testovanie som dostala značky Inca Collagen, Bionutrian Natur Marine Collagen, Bionutrian Tripeptid Collagen, Collalloc, Powerlogy Collagen a KolagenDrink Collagen 10 000 Pure Peptide.

Je potrebné podotknúť, že niektoré zo značiek majú aj ďalšie druhy kolagénov (s iným zložením, tekuté formy a podobne), ale do veľkého hodnotenia zaraďujem len vymenované. Väčšinou ide o primárne produkty daných značiek a jeden z nich je úplná novinka na trhu.

Aby bolo hodnotenie objektívne, pri každom z nich som hodnotila 5 základných vlastností, a to:

 • zloženie,
 • cenu,
 • chuť,
 • balenie 
 • a spokojnosť užívateľov.

Hodnotenie zloženia kolagénu

O princípe výroby výživových doplnkov som už dlhé roky predtým zisťovala informácie a porovnávala spôsoby výroby rôznych značiek. Porovnávala som aj rôzne štúdie o kolagéne, ktoré hodnotia rôzne účinky pri dlhodobom užívaní.

Základnou informáciou o výrobe je, že kolagén vo forme výživového doplnku je vlastne štiepený živočíšny kolagén, najčastejšie z hovädzieho dobytka, alebo z rýb. Výrobcovia používajú vedľajšie produkty, ktoré by sa inak vyhodili: kosti, koža, z rýb plutvy či šupiny. Toto všetko je bohaté na prírodný kolagén.

Ten má však priveľkú molekulu, ktorú by ľudský organizmus nedokázal spracovať. Čiastočne štiepený kolagén je napríklad aj aspik, želatína alebo vývar z kostí. Z takejto stravy však ľudské telo zužitkuje len minimum kolagénu, a to práve preto, že s veľkou pravdepodobnosťou nebude dostatočne a správne naštiepený a prechádza aj varom, čím sa môže značne degradovať.

Preto pri výrobe kolagénového doplnku je cieľom rozštiepiť ho na menšie časti. Pri takomto štiepení vznikajú častice zvané peptidy, alebo dokonca ešte menšie tripeptidy (najmenšia jednotka kolagénu, čo by mohlo priniesť ešte lepšie výsledky).

kolagen recenzie

Pre porovnanie, molekula natívneho, neštiepeného kolagénu má atómovú hmotnosť asi 300 tisíc Daltonov. Peptidy majú veľkosť okolo 3 až 6 tisíc Daltonov. Sú teda neporovnateľne menšie a tým pádom ľahšie vstrebateľné.

O tom, či budú peptidy v tele človeka plniť svoju úlohu, však rozhoduje aj proces štiepenia. Väčšina výrobcov využíva hydrolýzu za studena – veľmi často ide o rozloženie molekúl kolagénu na peptidy pomocou enzýmov.

Podľa týchto poznatkov som sa snažila zistiť, ako presne výrobca kolagén štiepi, aký je zdroj kolagénu a odkiaľ sa získava, ako aj to, či výrobok obsahuje niečo iné okrem kolagénu. Viem, že pre každého môžu byť dôležité iné kritériá, ale ja na základe poznatkov dávam prednosť úplne čistému kolagénu, bez vitamínov, bez ochutenia, bez konzervantov.

Okrem toho som hodnotila formu kolagénu – prášok sa považuje za najlepšie vstrebateľný, pričom by mal byť dobre rozpustný vo vode a vytvoriť číru tekutinu. Testovala som však aj tekutý kolagén, ktorý sa dá priamo piť.

Dôležitá informácia pre zákazníka je aj množstvo kolagénu v jednej dávke. Keď vezmem do úvahy dostupné štúdie o účinkoch kolagénových peptidov v tele človeka, vychádza to tak, že účinné množstvo kolagénu tvorí už približne 2-3 gramy denne. Takže každá dávka by mala obsahovať aspoň toľko. Viac je samozrejme vítané, no nie nevyhnutné.

Hodnotenie ceny

Kolagény môžu mať diametrálne odlišné ceny. Zväčša ide o balenie na mesiac, a ceny sa môžu pohybovať od 23 až do 54 €. Najdrahší neznamená vždy najlepší, ale vysoká cena môže byť výsledkom skutočne precízneho spôsobu triedenia živočíšnych zdrojov, zvoleného procesu štiepenia na peptidy, ako aj absolvovaných testov či certifikácií.

Cena je ale dôležitá pre spotrebiteľa, pretože nik nechce vyhadzovať peniaze do vzduchu. Trúfam si povedať, že aj takéto hodnotenia zaujímajú ľudí najviac kvôli tomu, aby zistili, či sa oplatí za nejaký produkt dať peniaze. Preto je to dôležité a snažila som sa dávať do kontextu výrobu a zloženie s výslednou cenou.

Hodnotenie chuti kolagénu

Chuť kolagénu je veľmi dôležité kritérium pre spotrebiteľa. Kolagén je živočíšneho pôvodu, preto jeho súčasťou je prirodzene živočíšna aróma. U rybích kolagénov je to samozrejme typická rybia aróma, ktorá mnohým zákazníkom vadí. Hovädzí kolagén je tiež väčšinou výrazný. Ak sa výrobcovi podarí dôslednou výrobou tento problém eliminovať, je to plus.

Pri hodnotení arómy a chuti som vždy testovala rovnakým spôsobom: kolagén som rozmiešala v čistej vode. Pritom som si všímala aj rozpustnosť kolagénov – teda či netvoria hrudky, nemajú zlú konzistenciu, ako dlho im trvá, kým sa úplne rozpustia. Počkala som pár minút, kým sa prášok úplne rozpustil a potom som samostatne hodnotila arómu, aj chuť. Celkový dojem tvorí výsledné bodové ohodnotenie.

najlepsi kolagen

Hodnotenie balenia

To, ako je kolagén zabalený, sa môže zdať ako banalita. Ale je to tiež dosť dôležitý faktor. Najpohodlnejšie balenie je väčšinou také, kde je kolagén dávkovaný presne po denných dávkach do jednotlivých sáčkov. Spotrebiteľ tak neprichádza do kontaktu s kolagénom, ten je navyše dobre izolovaný od vzduchu a nepodlieha kazeniu.

Malé sáčky však znamenajú odpad navyše. Preto môže niektorým vyhovovať skôr balenie v dóze alebo veľkom sáčku, odkiaľ si kolagén dávkujú odmerkou. Toto riešenie má ale taktiež nevýhody: nutnosť dávkovať si kolagén na cesty do samostatných nádob, neustále otváranie a zatváranie balenia, čo môže vplývať na trvanlivosť produktu, a tiež prašnosť kolagénu.

Pri hodnotení tohto kritéria som zapojila subjektívne preferencie: u mňa vyhráva pohodlnosť balenia a možnosť zbaliť si ho na cesty.

Hodnotenie spokojnosti užívateľov

Pri celkovom hodnotení kolagénov musím brať do úvahy nielen svoje dojmy, ale aj dojmy užívateľov. Tie zvyknem hľadať na rôznych weboch, kde sa kolagén predáva, alebo na porovnávačoch – najčastejšie slovenská a česká Heuréka, ale aj fóra na weboch ako je Modrý koník. Všímala som si počet, ale aj úroveň hodnotenia testovaných kolagénov.

Pri každom kolagéne sa našli aj negatívne hodnotenia, zhrnula som teda, čo najviac zákazníkom vadilo a prečo.

Čo som ešte brala pri hodnotení do úvahy? Počas testovania som si dôkladne prezrela aj domovské stránky všetkých výrobcov. Zameriavala som sa na marketingovú stránku: ako produkt prezentujú, ktoré tvrdenia uverejňujú. Ak sa mi niektoré tvrdenie nepozdávalo, snažila som sa jeho pravdivosť overiť.

Existuje veľa štúdií a výskumov týkajúcich sa kolagénu, mnohé nové pribúdajú. Keďže sa tomu venujem už nejaký ten rok, viem skontrolovať, či je nejaký deklarovaný účinok od výrobcu reálny, alebo sa zakladá len na domnienkach. Toto je pre spotrebiteľa tiež veľmi dôležité vedieť.

A tu sa už dostávame k samotnému rebríčku kolagénov. Musím povedať, že rozhodovanie bolo veľmi ťažké a trojicu TOP kolagénov tvoria skutočne špičkové produkty. Každý z nich by mohol byť na prvom mieste, preto berte do úvahy aj moje subjektívne postoje, podľa ktorých som sa rozhodovala.


Inca Collagen

inca collagen recenzie

Tento kolagén dostal najvyššie hodnotenie vďaka súčtu hodnotenia všetkých vlastností. V skratke, je to najtradičnejší, azda najznámejší a zároveň 100% čistý morský kolagén, ktorý má navyše veľmi jemnú chuť, výbornú rozpustnosť a skvelé hodnotenia od ľudí. Jediným negatívom je skutočne vysoká cena.

Zloženie: Obsahuje len 100% čistý enzymaticky hydrolyzovaný kolagén z morských rýb v prášku. V jednej dávke je 3000 mg kolagénu.

Cena za mesačné balenie: 45-54 €

1 dávka = 1,5-1,8 €

Výhody

 • čisté zloženie, ktoré sa v priebehu rokov nemenilo
 • bez konzervantov, príchute a akýchkoľvek prídavných látok
 • prakticky balený
 • sotva badateľná chuť rýb
 • vynikajúco sa rozpúšťa
 • môže sa užívať kedykoľvek
 • vždy dostanete vitamíny zdarma

Nevýhody

 • najvyššia cena na trhu

Pri zaradení Inca Collagen na prvé miesto zavážilo najmä zloženie a tiež rýchle účinky, ktoré som na sebe pozorovala. Tým, že je tento český kolagén na trhu už dlhé roky v nezmenenej podobe a táto značka ani nepotrebuje vymýšľať ďalšie produkty, má naozaj vysokú dôveru spotrebiteľov a tým si získal aj mňa.

O tom, aké zloženie by mal mať podľa mojich poznatkov najlepší kolagén na trhu, píšem aj v každej samostatnej recenzii týchto produktov. Inca Collagen spĺňa všetky kritériá – je úplne čistý, nemá konzervanty, je balený do samostatných sáčkov, aby sa nekazil. Je to kolagén z morských rýb a obsahuje kolagén typu I., II. a III.

Keďže značka Inca Collagen nechce miešať kolagén a vitamíny, radí užívať vitamín C samostatne a aj ho dostanete zdarma ku každému baleniu.

Dávkuje sa úplne pohodlne – stačí otvoriť, nasypať, zaliať vodou a môžete (alebo aj nemusíte) trocha zamiešať. V priebehu minúty sa kolagén úplne rozpustí a drink je potom priezračný, bez akýchkoľvek hrudiek či peny na povrchu.

inca collagen recenzia - rozpustnosť1

Ja osobne som s Inca Collagen nemala najmenší problém pri konzumácii. Arómu cítim len pri miešaní, po niekoľkých minútach nemá drink žiadnu vôňu. Chuť je pre mňa absolútne nenápadná. Cítim ju, ale nevadí mi a vôbec mi nepripomína ryby. Piť ho možno kedykoľvek a môžete si ho rozmiešať aj v džúse (okrem grepfruitového) alebo inom studenom nápoji.

Tento kolagén som vyskúšala ako prvý v minulosti aj preto, že už je na trhu pomerne dlho. Môžem potvrdiť, že jeho zloženie sa nemení. Tak ako kedysi, tak aj teraz mi pomohol najmä na rast vlasov, zlepšila sa ich kvalita, menej mi vypadávali.

Náš TIP:
Na Inca Collagen máme na našom webe aj rozsiahlejšiu samostatnú recenziu, ktorú nájdete v tomto odkaze.

Podobne aj nechty – zakaždým, keď som začínala s Inca Collagen kúrou, som ich mala v zúfalom stave. Okrem toho, že sa mi prestali po asi mesiaci užívania lámať a štiepiť, konečne sa mi zahojili aj zádery okolo nechtov.

inca collagen recenzia - rozpustnosť

Inca Collagen síce neuvádza presnú veľkosť peptidov, uvádza však množstvo informácií a aj certifikát antidopingového laboratória Deutsche Sporthochschule v Kolíne. Všetky informácie, ktoré dávajú von, sú overené a nesľubujú účinky, ktoré sa nedajú splniť. V priebehu rokov si navyše získali fakt slušnú masu zákazníkov, to vidieť aj na počte recenzií.

Za špičkovú kvalitu sa však platí a cena Inca Collagen je vysoká. Dajú sa využiť rôzne akcie, zľavy a plusom je aj to, že k nemu automaticky dostanete vitamín C. Tento rok vám prihodia do zásielky aj vitamín D. To aspoň trocha kompenzuje tú cenu.

Vďaka luxusnému baleniu, ľahkej príprave a rýchlym účinkom pre krásu je to zrejme najlepší kolagén pre ženy, ktoré nemajú čas nad kolagénom premýšľať a potrebujú, aby fungoval a ľahko sa pripravoval. Je mi však jasné, že to nebude kolagén pre každého. Na trhu sú aj lacnejšie a porovnateľne dobré produkty, preto poďme v rebríčku ďalej.


Bionutrian Natur Marine Collagen

bionutrian marine collagen recenzie

Druhé miesto veľmi tesne patrí slovenskej značke Bionutrian, ktorá ponúka rybí kolagén vyrobený vo Švajčiarsku. Tento kolagén je tiež práškový, obsahuje však okrem samotného kolagénu z rýb aj trocha vitamínu C. Je to veľmi malé množstvo, takže na bioaktivitu kolagénu to zrejme veľký vplyv nemá, aj keď z môjho pohľadu by tam nechýbal.

Zloženie: V jednej dennej dávke je 5000 mg rybieho kolagénu a 15 mg vitamínu C (askorban sodný).

Cena za mesačné balenie: 45 €

1 dávka = 1,5 €

Výhody

 • má nízku molekulovú hmotnosť peptidov – len 2000 Daltonov
 • značka presne informuje o spôsobe výroby
 • veľmi dobre sa rozpúšťa
 • má najjemnejšiu chuť a arómu zo všetkých testovaných kolagénov

Nevýhody

 • nie je úplne čistý, obsahuje malé množstvo vitamínu C
 • dávkuje sa odmerkou
 • patrí medzi drahšie kolagény

Bionutrian ponúka kolagény špičkovej kvality. Imponovalo mi predovšetkým veľmi transparentné informovanie o spôsobe výroby a zdroji. Kolagén sa vyrába vo Švajčiarsku, kde sa spracovávajú vedľajšie produkty rýb rodu Tilapia – sú to sladkovodné ryby chované kontrolovaným spôsobom.

Zákazník si teda môže byť istý, že dostáva kolagén zdravotne nezávadný, keďže pri divoko žijúcich rybách môže na ne vplývať znečistenie oceánov a morí. Toto je informácia od samotného výrobcu, neviem overiť, nakoľko dôležité to je. Ale je skvelé, že presne vieme, odkiaľ kolagén pochádza.

Výhodou je aj nízka molekulová hmotnosť peptidov. Ako som spomenula v úvode, veľkosť od 3000 do 6000 Daltonov je v poriadku a s takýmito peptidmi dokáže ľudské telo pracovať. Tu máme peptidy vo veľkosti 2000 Daltonov, čiže sú ešte menšie, čo zvyšuje ich biologickú dostupnosť.

bionutrian marine kolagen drink recenzia

K vitamínu C ešte dodám, že by v produkte nemusel byť, lebo viem, že pre podporu tvorby kolagénu v tele stačí ho užívať samostatne, pokojne len vo forme ovocia a zeleniny. V tomto kolagéne je iba 15 mg, čo je malá časť dennej odporúčanej dávky. Výrobca tvrdí, že je tam pre lepšie vstrebanie kolagénu, ale o tomto nenájdete vedecké potvrdenie.

Takže za mňa tam tento vitamín C nie je nutný. Dôležité je ešte spomenúť, že tento produkt obsahuje dva typy kolagénu: I. a III.

Náš TIP:
Na Bionutrian Marine Collagen máme na našom webe aj rozsiahlejšiu samostatnú recenziu, ktorú nájdete v tomto odkaze.

K pohodlnosti užívania: kolagén je v dóze a dávkovať si ho môžete odmerkou, pri naberaní sa však nepráši, čo je plus. Ľahko si ho naberiete, jedna odmerka je na dennú dávku 5 gramov. Doma je toto užívanie v pohode a rýchle. Na cesty si ho treba odsypať do menšej nádoby, aby ste nemuseli vláčiť celú dózu.

marine kolagen drink recenzia

Kolagén nasypaný do suchého pohára stačí potom už len zaliať vodou. Rozpúšťa sa rovnako dobre a rýchlo, ako Inca Collagen. Po minútke je už nápoj číry, vo svetle môžete vidieť maličké rozpúšťajúce sa čiastočky prášku. Tie takmer už nevidieť, ale ak tomu dáte ešte pár minút, stratia sa úplne.

Chuťovo ho hodnotím ako najlepší kolagén na pitie. Necítim z neho žiadne ryby, pri pití je to len veľmi jemná chuť. Takmer by som si nevšimla, že ide o kolagén. Podľa mňa sa oplatí, aby ho vyskúšal každý, kto má bežne problém s kolagénmi. Vitamínu C je tam málo, takže ho nie je cítiť. Nečudujem sa, že tento kolagén vyhral aj senzorický test – zákazníci ho označili za kolagén s najjemnejšou chuťou a vôňou.

Zaujímavosťou pre mňa je odporúčanie o užívaní. Výrobca radí užívať ho kedykoľvek počas dňa, ale vždy aspoň s 15-minútovým odstupom od jedla. Vraj by sa totiž nemal užívať s jedlom, aby lepšie účinkoval. S takýmto odporúčaním som sa pri iných kolagénoch nestretla. Ale pre istotu som sa toho držala.

Aj tento kolagén mal u mňa viditeľné účinky. Pila som ho v období zhoršeného stavu pleti, tam som pozorovala zlepšenie – akné sa mi rýchlejšie hojilo. Taktiež som pozorovala zlepšenie stavu nechtov.

marine kolagen recenzia

Tento produkt je už na trhu dlhšie a medzičasom zmenil vzhľad balenia, mal inú etiketu. Recenzií má na nezávislých hodnotiacich weboch pomenej, aj keď sú pozitívne. Zdá sa mi aj, že tento kolagén na mňa nevyskakuje bežne v reklamách. Patrí teda medzi menej známe kolagény, to však nijako neznižuje jeho kvalitu.

Značka inak ponúka aj kolagén v kapsuliach a ďalšie dva práškové kolagény. Jeden je s prídavkom vitamínov a minerálov, najmä horčíka a volá sa Forte Marine Collagen, druhý je horúcou novinkou na trhu – Tripeptid Collagen, ktorý budem hodnotiť nižšie.

Cenovo patrí Natur Marine Collagen medzi tie drahšie, mesačné balenie bežne dostanete za 44€, niekedy majú zľavy. Oplatí sa kupovať v hromadnom balení.


Collalloc morský kolagén

collalloc recenzie

Ďalší kolagén, ktorý sa vyrába vo Švajčiarsku, je produkt českej značky Collalloc. Je to opäť úplne čistý kolagén, dokonca obsahuje všetky tri typy kolagénov. Praktické je aj jeho dávkovanie, keďže je balený v sáčkoch. No a veľkou výhodou, ktorá určite priláka veľa zákazníkov, je jeho príjemná cena.

Zloženie: 100% čistý hydrolyzovaný morský kolagén v prášku. V jednej dávke 3300 mg kolagénu.

Cena za mesačné balenie: 22 – 24 €

1 dávka = 0,7-0,8 €

Výhody

 • čisté zloženie
 • výborná rozpustnosť
 • príjemná cena
 • praktické balenie

Nevýhody

 • trocha viac ho cítiť za rybami
 • zišlo by sa viac informácií o výrobe
 • sľubuje aj účinky, ktoré nie sú overené

Česká značka Collalloc so svojím 100% čistým morským kolagénom veľmi pripomína Inca Collagen. Tento kolagén je však výrazne lacnejší, nedostanete k nemu síce vitamíny zdarma ako u Inca Collagen, ale cena je rozhodne jeho veľkou výhodou.

collaloc bioaktivny morsky kolagen

Aj tento kolagén je, samozrejme, hydrolyzovaný a označovaný ako bioaktívny. Získava sa z voľne žijúcich morských rýb zo Severného mora a Severného ľadového oceánu. Presnejší postup hydrolýzy výrobca neuvádza.

Práškový kolagén je dávkovaný tak ako Inca – vo vrecúškach, stačí nasypať, zaliať vodou a zamiešať. Rozpustnosť je výborná, v priebehu minúty vznikne číra tekutina bez akýchkoľvek hrudiek. Balenie a prípravu nápoja hodnotím na jednotku.

collaloc recenzia a skusenosti - davkovanie

Okrem práškového kolagénu majú aj novinku – Collalloc NANO, tekutý kolagén, ktorého vraj stačí užívať oveľa menej a má lepšie účinky. Je to hustejší vodný roztok, ktorý sa rovnako ako práškový kolagén, dávkuje do vody a po zamiešaní ho môžete vypiť. V tomto prípade stačí v jednej dávke len necelý gram kolagénu, aby účinkoval 10x lepšie.

Toto tvrdenie výrobcu som nevedela overiť. Faktom je, že v tomto roztoku je aj trocha vitamínu C. Keď prejdem k hodnoteniu chuti, oba kolagény – aj práškový aj tekutý – trošku cítiť za rybami. Keďže ako som už spomenula, nie som na toto citlivá, nevadilo mi to vôbec. Vôňu a chuť však hodnotili negatívne aj niektorí zákazníci v recenziách.

Keď hovorím o recenziách, Collalloc je medzi ľuďmi veľmi obľúbený. Má naozaj veľa hodnotení, mnohým vyhovuje aj z hľadiska účinkov a najmä ceny. Hodnotia ho ako zlatú strednú cestu medzi kolagénmi – s týmto súhlasím.

Náš TIP:
Na kolagén Collalloc máme na našom webe aj rozsiahlejšiu samostatnú recenziu, ktorú nájdete v tomto odkaze.

Aj pri Collalloc som zaznamenala zlepšenie nechtov a vlasov, trvalo to asi dva mesiace.

Takže keď to zhrniem, práškový Collalloc je najlepší kolagén za rozumnú cenu, pretože je čistý, vitamín C si k nemu môžete dokúpiť, rozpúšťa sa super, chutí síce trocha za rybami, ale v džúse alebo inom nápoji sa to stratí. Účinkovať môže u každého rôzne rýchlo, ale to je v poriadku.

collaloc recenzia a skusenosti - rozpustnost

Výrobca na stránke uvádza niektoré účinky, ktoré by som radšej nebrala až tak doslovne – napríklad, že pomáha zvýšiť imunitu, pomáha na celulitídu alebo že je dobrý na detox a diétu. Sú to účinky, ktoré si značky odvodzujú od tých reálnych, ale nemajú žiadnu oporu v štúdiách (a úprimne, ani môj zdravý sedliacky rozum to neberie).

Aj pre toto dávam Collalloc až na tretie miesto – rozhodne je to kolagén, čo stojí za vyskúšanie, cenovo je dostupný a spĺňa kritérium čistoty. Ale ocenila by som viac informácií o spôsobe štiepenia a menej sľubov. Inak fajn, účinkuje a chuťovo nie je vôbec taký zlý.


Bionutrian Tripeptid Collagen

tripeptid kolagen

Tripeptid Collagen je celkom nový výrobok značky Bionutrian. To je dôvod, prečo sa umiestnil mimo rebríčka trojice najlepších kolagénov. Nemá totiž ešte žiadne hodnotenia od užívateľov, tie sa nazbierajú až časom. Preto som hodnotila len prvé štyri kritériá, no a v tých skutočne exceloval. Povieme si, prečo.

Zloženie: 2000 mg extra malých častíc hovädzieho kolagénu – tripeptidov, 1000 mg prášku z aceroly s obsahom vitamínu C.

Cena za mesačné balenie: 45 €

1 dávka = 1,5 €

Výhody

 • vysoká biologická dostupnosť vďaka obsahu tripeptidov
 • neutrálna chuť
 • tiež sa rozpúšťa dobre
 • balené separátne po jednotlivých dávkach

Nevýhody

 • nie je to čistý kolagén
 • pri užívaní je cítiť živočíšnu arómu

Tento hovädzí kolagén je na našom trhu prevratný v tom, že obsahuje tripeptidy. Sú to najmenšie čiastočky kolagénu, teda menšie, než peptidy. Ich molekulová veľkosť je len 500 Daltonov. Značka Bionutrian má ostatné kolagény vrátane Natur Marine Collagen s peptidmi molekulovej veľkosti 2000 Daltonov.

tripeptid kolagén recenzia - balenie

Takže Tripeptid Collagen má z mnou testovaných kolagénov najmenšie častice. Výrobcovia bežne o veľkosti častíc nehovoria, ale ako som už spomenula, účinkovať pri dlhodobom užívaní by mali peptidy o veľkosti 3 až 6 tisíc Daltonov. Takéto malé tripeptidy by mohli mať ešte lepšiu vstrebateľnosť, čo znamená, že stačí omnoho menej kolagénu pre dosiahnutie účinku.

Kolagénové tripeptidy boli testované ako súčasť kozmetiky na vonkajšie použitie v nedávnej štúdii u ázijských žien, so sľubnými výsledkami. Či je skutočne účinok tripeptidov ešte lepší, než účinky peptidov, je však zrejme stále otvorenou otázkou.

Tak či onak, toto by mal byť najväčší benefit novinky Tripeptid Collagen. Značka na stránke tvrdí, že vďaka takejto malej veľkosti častíc by mali byť prvé účinky viditeľné už do pár dní.

tripeptid kolagén recenzia - davkovanie

Okrem kolagénu obsahuje výrobok aj prírodný prášok z aceroly, čo je známe ovocie s vysokým obsahom vitamínu C. Z prášku tvorí časť samotná kyselina askorbová, a časť maltodextrín pre dosiahnutie formy prášku. Celkovo je prášok Tripeptid Collagen jemný a po nasypaní do suchého pohára a zaliatí vodou vytvára nápoj so svetloružovým tónom.

Je balený do vrecúšok s presne váženou dennou dávkou. To je pre mňa osobne výhoda oproti Natur Marine Collagen, ktorý som musela dávkovať odmerkou. Takže na cesty stačí prihodiť do kufra pár malých sáčkov presne na počet dní výletu a hotovo. Pre niekoho to môže byť z hľadiska odpadu mínus, to uznávam.

Pri miešaní s vodou sa netvoria žiadne hrudky, kolagén sa za pár minút úplne rozpustí, tekutina je číra a môžete ju piť. Chuť je neutrálna s kyslastým nádychom, arómu trocha cítiť za hovädzinou. Samozrejme, mne to problém nerobilo a ak niekomu vadí, tak sa dá prášok zamiešať aj do džúsu. S džúsom sa ale trocha dlhšie rozpúšťa.

tripeptid-kolagen-recenzia

Opäť tu platí to, na čo značka Bionutrian upozorňovala aj pri Natur Marine Collagen – kolagén by sa mal užívať s aspoň 15-minútovým odstupom od jedla.

Ako som už spomenula, pre objektivitu by nebolo fér zaradiť úplne nový produkt na vyššie miesta, pretože ešte nemá hodnotenia užívateľov. Mne osobne sa veľmi páči, aj keď myslím si, že obsah prášku z aceroly nie je nevyhnutný.

A čo sa týka účinkov, užívala som ho síce zatiaľ krátko, ale zdalo sa mi, že už po dvoch-troch týždňoch som pozorovala nové rastúce vlasy nad čelom a pevnejšie nechty. Tvrdenia o účinkoch už do pár dní by som teda brala s rezervou, ale overila som si, že funguje a že je to kvalitný produkt.

Náš TIP:
Na Bionutrian Tripeptid máme na našom webe aj rozsiahlejšiu samostatnú recenziu, ktorú nájdete v tomto odkaze.

Tripeptid Collagen teda zaraďujem mimo TOP trojky a patrí mu akési špeciálne miesto, pričom verím, že tento produkt bude mať u zákazníkov úspech a stane sa časom jedným z najpreferovanejších. Predpoklady na to, aby sa z neho stal najlepší kolagén na trhu, rozhodne má.


Powerlogy Collagen

powerlogy kolagen

A dostávame sa ku kolagénom s vyššou dennou dávkou. Ďalší kolagén z hovädzieho dobytka je Powerlogy, proteínový prášok z hydrolyzovaného kolagénu kráv pasených na tráve. Má označenie “grass fed”, veľmi jemnú štruktúru a hodí sa skôr na pridanie do rôznych jedál alebo kávy.

Zloženie: V jednej dennej dávke je 9000 mg čistého hydrolyzovaného hovädzieho kolagénu bez prídavných látok.

Cena za mesačné balenie: 29,90 €

1 dávka ≈ 1 €

Výhody

 • hodí sa do smoothie, kávy, kaše
 • má zaujímavú mliečnu chuť
 • má čisté zloženie
 • vysoký obsah kolagénu v dennej dávke, hoci nie je nutný

Nevýhody

 • nehodí sa na prípravu s vodou, tvorí hrudky
 • výrazná živočíšna aróma, s čistou vodou sa pije ťažko
 • práši sa

Powerlogy Collagen je trocha iný typ, než doteraz hodnotené kolagény. Dostanete ho v sáčku (mesačné balenie má 300 gramov), podobne ako bývajú balené proteíny pre športovcov. Slovenská značka Powerlogy totiž vyrába zdravú výživu, doplnky pre pohybovo aktívnych ľudí a rôzne zdravé snacky.

powerlogy kolagén

Vyberie si tu každý, kto potrebuje podporu pre svoj pohybový aparát. Majú na výber rôzne druhy kolagénu a tento konkrétny pochádza z hovädzieho mäsa z dobytka chovaného na pastvinách. Je to kolagén vyrábaný vo Francúzsku. Dávkovať si ho môžete odmerkou, ktorou si naberiete 10 gramov prášku, v nej je 9000 mg kolagénu.

Ak vám je zvláštne, prečo má prášok 10 gramov a len 9 gramov z toho je kolagén, tak dôvodom je zrejme to, že tento prášok je vlastne sušená bielkovina z hydrolyzovaného kolagénu. Chápem to tak, že je to ako klasický proteín, v ktorom sa nachádza 9 gramov čistých hydrolyzovaných peptidov kolagénu a žiadne iné proteíny.

Táto značka uvádza, že na hydrolýzu využíva enzýmy, čiže nedochádza k žiadnemu tepelnému štiepeniu ani vareniu, čo je plus. Kolagén Powerlogy má dva typy kolagénu – kolagén I. a kolagén III. Počas leta 2023 začali využívať vylepšenú technológiu, ktorej výsledkom je ešte jemnejší prášok.

powerlogy kolagén recenzia

Jemnosť prášku môžem potvrdiť, je skutočne taký jemný, až je to trocha na škodu. Pri otvorení sáčku sa kolagén poriadne práši. To je jeho hlavné negatívum.

V starších recenziách ľudia hlásili, že má dobrú rozpustnosť. Tento vylepšený kolagén s jemnejším práškom som skúšala najprv zmiešať s vodou, ale tvorili sa v ňom hrudky. V týchto prípadoch výrobca radí nápoj poriadne premixovať.

To som vyskúšala tak, že som Powerlogy kolagén pridala do smoothie a dlhšie mixovala. Výsledok bol už omnoho lepší. V smoothie aj lepšie chutí. Zmiešaný čisto s vodou som ho nevedela vypiť, pretože má silnú živočíšnu chuť aj arómu. Do smoothie, napríklad s banánom a ďalším ovocím, sa to však hodí. Dáva koktejlu mliečnu chuť.

Rovnako sa hodí do kaše. Treba poriadne zamiešať a nechať rozpustiť hrudky a je to. Výborný je aj v káve – má podobnú rozpustnosť, ako sušené mlieko a ak ho dobre zamiešate, postupne sa hrudky rozpustia. Káva tak dostane tiež mliečnu príchuť.

Suma sumárum, na užívanie tohto kolagénu som si musela zvyknúť, ale inak je to príjemný doplnok do kaše, koktejlov alebo do kávy. Vadilo mi najmä to prášenie a používanie odmerky, pričom som si vždy zašpinila ruky. Ako som sa dočítala z recenzií, toto je problém nového zloženia, predtým to zákazníci nehlásili.

S vodou som ho neužívala vôbec, ale na to ani primárne zrejme nie je určený. Športovci ho môžu najpohodlnejšie užívať pridaním do proteínového šejku.

Náš TIP:
Na Powerlogy kolagén máme na našom webe aj rozsiahlejšiu samostatnú recenziu, ktorú nájdete v tomto odkaze.

Cena produktu je priemerná. Na mesačné balenie je to v poriadku. Majú aj drahšie kolagény s viacerými druhmi a typmi kolagénu, aj s príchuťami. Tento základný je ako doplnok ku cvičeniu, alebo ak si chcete zlepšiť pokožku, vlasy či nechty, úplne postačujúci. Množstvo kolagénových peptidov je vysoké, čo nie je nutnosť, ale poteší.

Za tú cenu sa určite oplatí skúsiť. Ako hovorím, mňa na tom odrádzal ten spôsob užívania, ale účinky som postrehla. Ako vždy, boli to najmä rýchlejšie rastúce nechty a vlasy.

Kolagén vo vyššom množstve by mohol mať vďaka vysokému obsahu aminokyseliny glycín aj dobrý vplyv na kvalitu spánku. V Powerlogy je vysoký obsah kolagénových peptidov, tak som to vyskúšala a pila koktejl s dvomi až tromi dennými dávkami pred spaním. Po asi dvoch týždňoch sa mi zdalo, že lepšie zaspávam, ale to mohol byť aj efekt placeba. Za vyskúšanie však nič nedáte.


KolagenDrink Collagen 10 000 Pure Peptide

kolagen drink purepeptid kolagen

Posledný v rebríčku je kolagén od značky KolagenDrink s názvom Collagen 10 000 Pure Peptide. Je to tekutý rybí kolagén vo forme sladkého sirupu. Nie je to čistý kolagén, obsahuje ďalšie zložky – vitamíny, minerály a kyselinu hyalurónovú. Zo všetkých testovaných má najvyšší obsah kolagénu v dennej dávke.

Zloženie: Hydrolyzovaný rybí kolagén (typ I. a III.), kyselina hyalurónová, vitamín C, vitamíny skupiny B, meď a kremík, zmes ovocných štiav z koncentrátov, sladidlá – fruktóza a stévia, prírodná jahodová príchuť, prírodné farbivo, emulgátor, konzervačné látky, regulátory kyslosti.

Cena: 24,95 € (pozor, nejde o mesačné balenie – vystačí len na 20 dávok)

1 dávka = 1,25 €

Výhody

 • vysoký obsah hydrolyzovaného morského kolagénu
 • nízka molekulová hmotnosť kolagénu
 • dobrá chuť

Nevýhody

 • veľa prídavných látok
 • príliš sladký
 • nepraktické balenie
 • nutnosť dávkovania odmerkou

Aj keď svojich priaznivcov si KolagenDrink určite nájde, ja som ho na posledné miesto z testovaných kolagénov zaradila kvôli zloženiu. To ale vôbec neznamená, že je to zlý produkt, ktorý nebude účinkovať. O tom, aké množstvo kolagénových peptidov sa dostane až do cieľových tkanív, však môžeme polemizovať.

Na jednej strane je to produkt s najvyšším obsahom kolagénu v dennej dávke. K fľaške s kolagénom dostanete odmerku s objemom 25 ml, čo je presne jedna dávka. V nej by malo byť až 10 gramov hydrolyzovaného morského kolagénu. Ale aj vyššie spomenuté zložky, ktoré nie sú na škodu. Vitamín C, biotín a ďalšie vitamíny skupiny B, či meď a kremík.

kolagendrink recenzia

Okrem toho sa tu nachádza aj 50 mg kyseliny hyalurónovej, ktorej význam pre pokožku a väzivové tkanivá asi nemusíme zdôrazňovať. Navyše, hydrolyzovaný kolagén je podľa výrobcu nízkomolekulový – veľkosť peptidov je len 2000 Daltonov, čo je to isté, ako u kolagénu Bionutrian Natur Marine Collagen.

Na strane druhej, KolagenDrink obsahuje konzervanty, sladidlá, príchute – hoci sú prírodné, a regulátory. Je jasné, že ak má kolagén v tekutej forme vydržať niekoľko týždňov bez kazenia, konzervant je nutnosť. Keďže sa však rozprávame o kolagénových peptidoch, ktoré môžu mať problém so vstrebateľnosťou, prídavné látky nepovažujem za dobré riešenie.

Značka má však v ponuke veľké množstvo kolagénov, okrem iného aj práškový 100% čistý hydrolyzovaný kolagén. Rybí, aj hovädzí. Oba obsahujú rovnako ako tekutý kolagén, dva typy kolagénu, teda I. a III. V prípade, že zákazníkovi vyhovuje viac čistý kolagén, má si z čoho vybrať. Takže bohaté portfólio značky umožňuje zvoliť si to, čomu viac dôverujete.

Za mňa by to teda jednoznačne bol skôr ten čistý kolagén, aj keď uznávam, že tekutý Collagen 10 000 Pure Peptide sa užíva dobre. Vždy som si naliala za odmerku sirupu a do toho som doliala asi 250 ml vody. Takýto drink som pila každé ráno. Samotný sirup by som nemohla piť, pretože je príliš sladký. Ale rybaciu arómu v ňom necítiť.

kolagendrink skusenosti

Ak teda plánujete si z kolagénu len tak upíjať, kvôli presladenej chuti to nemusí fungovať. Aj niektorí zákazníci v recenziách písali, že produkt je príliš sladký. Miešanie s vodou je preto lepšie. Inak má tento tekutý kolagén dobré recenzie, ľudia si ho pochvaľovali. Ešte jedno negatívum – môže byť komplikované brať si ho so sebou na cesty.

Napríklad, ak by ste cestovali lietadlom, môžete si KolagenDrink vziať celý do podpalubia, alebo si z neho odliať maximálne 100 ml do separátnej nádobky. Prenášanie tekutín na palube lietadla má, ako je známe, svoje obmedzenia. Toto môže byť pre niekoho tiež veľmi podstatný fakt pri výbere produktu.

Keďže cena tohto produktu za 20 dávok tiež nevychádza až tak výhodne, ak by som si volila nabudúce kolagén od značky KolagenDrink, bol by to určite ten čistý, práškový. Tam je cena rovnaká, ale za 30-dňové balenie, takže na jednu dávku to vychádza lepšie. V prípade tekutého kolagénu spotrebiteľ platí za ďalšie zložky navyše, ale aj za spracovanie príchute.

Môžem potvrdiť, že som po užívaní pozorovala pevnejšie nechty a tiež aj vlasy akoby postupne rástli viac. Neužívala som ho dlho, takže pre dosiahnutie ďalších účinkov by bolo potrebné testovať dlhšie, ale efekt zlepšenia tam bol.

Náš TIP:
Na KolagenDrink kolagén máme na našom webe aj rozsiahlejšiu samostatnú recenziu, ktorú nájdete v tomto odkaze.

Toľko k rebríčku, ktorý by aj vám mohol pomôcť zorientovať sa v tom, ktorý kolagén je najlepší pre to, čo potrebujete. Na trhu toho ale máme oveľa viac, preto ak sa stretnete s ďalšími zaujímavými značkami, je dôležité si zapamätať fakty o kvalite kolagénu. Podľa nich som vlastne zaraďovala produkty do rebríčka aj ja, ale poďme si to ešte celé zhrnúť.

Najlepší kolagén – čo o ňom potrebujete vedieť?

Vyznať sa v problematike kolagénu, ktorý tvorí ľudské telo samo, ale aj v princípoch výroby výživových doplnkov, môže byť zložité. Hneď na začiatok treba povedať základné pravidlo: najlepšia je prevencia. A to platí aj pri kolagéne. Predtým, než budete opravovať následky jeho nedostatku, je lepšie predchádzať jeho degradácii.


Čo môže spôsobiť nedostatok kolagénu?

Ako som už spomenula, dostatok kolagénu u človeka nie je samozrejmosť. Okrem toho, že môže kolagén v tele začať chýbať postupne so stúpajúcim vekom, na jeho úbytok majú vplyv aj negatívne faktory typické pre nezdravý životný štýl. Patrí sem napríklad pričasté slnenie sa bez adekvátneho ochranného krému, fajčenie, nedostatok spánku, stres, nezdravá strava a podobne.

Takže čím náročnejší životný štýl vediete, tým skôr sa to môže začať prejavovať nielen na vašej tvári, ale aj na vlasoch, nechtoch a môžu sa tiež objavovať prvé bolesti kĺbov, telo sa po záťaži dlhšie regeneruje. Kolagén je teda esenciálna bielkovina, ktorá sa stará o pružnosť a pohyblivosť všetkých tkanív.

Aké účinky môže mať pre ľudské telo kolagén

V časti, kde podrobne popisujem spôsob testovania výživových doplnkov, som už zmienila fakt, že kolagén prijatý zo stravy nemusí telu stačiť. Celé je to o molekule kolagénu, ktorú je potrebné rozštiepiť na peptidy. Preto sú výživové doplnky preferovanou možnosťou, ako kolagén doplniť do organizmu.

Užívaním kolagénu vo forme výživového doplnku môžete:

 • obmedziť a spomaliť tvorbu vrások,
 • podporiť štruktúru kože a tým zlepšiť jej regeneračnú a obrannú schopnosť,
 • urýchliť hojenie a obnovu vrstiev pokožky,
 • podporiť zdravie vlasových korienkov a rast nových vlasov,
 • podporiť nechtové lôžko a zlepšiť kvalitu nechtov,
 • podporiť zdravie pohybového aparátu,
 • prispieť k celkovej lepšej regenerácii tela.

Kolagén môže mať teda pozitívne účinky u každého, ale najviac ho obľubujú aktívne športujúci ľudia kvôli účinkom na kĺby, a dámy kvôli účinkom na pleť, vlasy či nechty.

kolagen na plet

Aký kolagén je najlepší – podľa čoho vyberať?

Pri zložení kolagénu spomínam bioaktivitu, teda schopnosť kolagénových peptidov dostať sa až k cieľovým bunkám v tele, ktoré vedia, ako s nimi naložiť. Presne preto sa kolagén zo živočíchov štiepi na peptidy, pretože tie sú dostatočné malé, aby tento prienik do krvného obehu zvládli.

Telo však musí peptidy rozpoznať, aby ich mohlo využiť. Preto nie je dôležité len štiepenie, ale aj jeho princíp. Peptidy by mali po štiepení ostať so zachovanou štruktúrou, čo sa dá dosiahnuť jedine štiepením za studena. Výrobcovia zväčša na tento účel využívajú enzýmy.

Podmienkou kvalitného výživového doplnku je teda to, aby v žiadnom prípade nedochádzalo k tepelnej úprave, ktorá by mohla poškodiť štruktúru peptidov. Na toto by ste si pri výbere kolagénu mali posvietiť.

Rovnako dôležité je aj minimalizovať viazanie s inými látkami. Princíp je jednoduchý, čím viac zložiek, tým väčšie je riziko, že účinok kolagénu sa zníži. Pri snahe zachovať čo najvyššiu bioaktivitu je teda lepšie ponechať peptidy čisté.

Ak už nájdete kolagén s pridanými vitamínmi alebo ďalšími prospešnými látkami, nemusí to byť zlá voľba, ale pozerajte aj na obsah ďalších zložiek. Zbytočné sú arómy, sladidlá, ideálne je ak neobsahuje výživový doplnok ani konzervačné látky.

Samozrejme, kolagénové doplnky nie sú svätý grál. Okrem dôkladného preskúmania zloženia teda odporúčam dať si pozor aj na prehnané sľuby a tvrdenia, ktoré nemajú žiadnu oporu vedy. Áno, mnohí môžu účinok akýchkoľvek kolagénových peptidov spochybňovať, pretože ich efekt je ťažko merateľný.

Dnes však už máme množstvo štúdií, kde sa ich účinky potvrdili, napokon, mnohé z nich uvádzam aj v tomto článku. Ak si nie ste istí nejakým účinkom, ktorý výrobca sľubuje, mali by ste si ho vždy overiť v zahraničných zdrojoch. A odporúčam vnímať kolagénové doplnky skutočne ako benefit k dodržiavaniu zdravého životného štýlu, nie ako riešenie všetkých možných problémov.

Aké typy kolagénu poznáme?

Pri výbere doplnku môžu zavážiť aj informácie o použitých typoch kolagénu. V prírode totiž vedci doteraz identifikovali do 30 typov kolagénu, ktoré číslujú podľa ich dôležitosti od I. vyššie. Človek má v tele najviac kolagén typu I., ale v malých množstvách sa v rôznych tkanivách nájdu aj typy II. až V.

Mnoho kolagénov na trhu má obsah dvoch typov. Kolagén typu I. a II., alebo kombináciu kolagénu I. a III. Niektoré majú aj všetky tri typy, ako ste si určite všimli v samotnom rebríčku kolagénov. Nie je to podmienka, keďže ľudské telo aj naďalej produkuje ďalšie typy z vlastných zdrojov. Ale kolagén II. je dôležitý pre chrupavky, kolagén III. sa tiež nachádza v rôznych tkanivách, čiže viac typov je bonus.

Aká forma kolagénu je najlepšia?

Kolagén v prášku alebo tekutý kolagén, prípadne tablety či kapsuly, s tým všetkým sa môžete stretnúť pri hľadaní toho najlepšieho z najlepších. Opäť platí, že čím čistejšia forma, tým lepšie. Myslite na to, že v tabletkách či kapsulách je potrebné použiť spojivá, tekutý kolagén zasa zväčša obsahuje nejaké konzervanty, či už prírodné alebo syntetické.

doplnky vyživy

Kolagén má vždy svoju trvanlivosť, ale v práškovej forme vydrží najdlhšie čerstvý. Preto je to forma, ktorá nepotrebuje konzervant. Napokon to je vidieť aj na zložení práškových kolagénov, ktoré obsahujú zväčša len samotný dehydrovaný kolagén a žiadne látky navyše. Ak nemáte problém s jeho užívaním, tak je určite lepšie uprednostniť čistý vo forme prášku.

Ktorý kolagén je najlepší práve pre vás?

Z týchto informácií, ako aj z hodnotených produktov, si potrebujete vybrať už len podľa vlastných preferencií. Veľmi častou otázkou je aj, či je lepší morský alebo hovädzí kolagén. Aj keď existujú štúdie o tom, že morský kolagén môže mať molekulárnu čistotu vyššiu než hovädzí či bravčový, nedá sa urobiť jednoznačný záver, že je lepší.

Je však pravdou, že v minulosti vzbudzovali niektoré produkty z hovädzieho dobytka rešpekt kvôli rozšíreniu chorôb, ktoré postihovali kravy. Za celé roky sa však nepreukázala akákoľvek škodlivosť kolagénu z dobytka, preto nie je dôvod ho zatracovať.

To, či siahnete po morskom alebo po hovädzom kolagéne, je tak aj vec vašich stravovacích návykov – napríklad morský kolagén môžu skúsiť aj vegetariáni, ktorí jedia ryby (teda pescetariáni). Naopak, alergik, ktorý neznesie morské plody ani ryby, môže radšej užívať hovädzí kolagén.

Záver

Vyznať sa v kritériách pre najlepší kolagén je rozhodne užitočné – veď určite každý z nás chce svoje peniaze investovať efektívne. Verím, že pomôžu všeobecné informácie, ktoré som zhrnula v tomto hodnotení, a o ktorých množstvo ľudí nevie.

Aj keď ste si práve dočítali veľkú recenziu známych značiek kolagénu, riaďte sa primárne tým, čo vy sami očakávate od doplnku. Každé telo je iné a môže inak reagovať na výživový doplnok. Radím nezabúdať na to, že aj keď užívate najlepší kolagén na trhu, dôležitý je aj zdravý životný štýl, aby ste si tvorbu kolagénu sami zbytočne neblokovali.

Zdroje:

Skin anti-aging strategies. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583892/#R30

Decreased Collagen Production in Chronologically Aged Skin. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1606623/

Hydrolyzed Collagen—Sources and Applications. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6891674/

The Beneficial Effects of Collagen Tripeptide on Deep Wrinkling and Skin Moisturization: A Randomized Controlled Trial. http://www.sciepub.com/JFNR/abstract/13814

Atomová hmotnostní konstanta. https://cs.wikipedia.org/wiki/Atomov%C3%A1_hmotnostn%C3%AD_konstanta

Significant Amounts of Functional Collagen Peptides Can Be Incorporated in the Diet While Maintaining Indispensable Amino Acid Balance. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6566836/

Effect of a Topical Collagen Tripeptide on Antiaging and Inhibition of Glycation of the Skin: A Pilot Study. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8835374/

Collagen peptide supplementation before bedtime reduces sleep fragmentation and improves cognitive function in physically active males with sleep complaints. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37874350/

Smoking affects collagen synthesis and extracellular matrix turnover in human skin. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11966688/

Hair-Growth-Promoting Effects of the Fish Collagen Peptide in Human Dermal Papilla Cells and C57BL/6 Mice Modulating Wnt/β-Catenin and BMP Signaling Pathways. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9569759/

Oral supplementation with specific bioactive collagen peptides improves nail growth and reduces symptoms of brittle nails. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28786550/

Marine Collagen: An Emerging Player in Biomedical applications. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4519503/

Rate this post

Eva Kopaničáková

Vášnivá knihomoľka, milovníčka mačiek a bývalá novinárka. Aktuálne tvorím texty a spravujem obsah webov na voľnej nohe. Rada sa túlam v prírode, cestujem a snívam s otvorenými očami. Inšpiratívne témy na články mi napadajú prevažne večer, kým iní spia. Najradšej píšem o zdravej výžive, interiérových doplnkoch a stavebníctve, ale dobre sa vyznám aj v kozmetike a chovateľstve.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *