Ženšen – aké má účinky na ľudský organizmus? + skúsenosti

V skratke o ženšene a jeho účinkoch:

 • má antibakteriálne a protizápalové účinky
 • napomáha v oblasti sexuality – je prírodné afrodiziakum
 • mnoho užívateľov hlási pozitívne skúsenosti so ženšenom

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete viac o tejto rastline.

NázovPopis a hodnotenie
1.ŽenŠen Energy+ recenziaŽenŠen Energy+Balenie: 30 kapsúl
Cena: 19,95 €

★★★★★

2.JAMIESON Kórejský ženšen recenziaJAMIESON Kórejský ženšenBalenie: 100 tabliet
Cena: 19,89 €

★★★★

3.MEDPHARMA Ženšen 350 mg + echinacea + leuzea recenziaMEDPHARMA ŽenšenBalenie: 67 tabliet
Cena: 7,49 €

★★★★

ŽenŠen Energy+

ŽenŠen Energy+ recenzia

Unikátny doplnok výživy ŽenŠen Energy+ pôvodom z Nórska deklaruje najvyšší obsah ginsenoidov spomedzi všetkých aktuálne dostupných podobných produktov na slovenskom trhu, až 60 mg.

Ďalšími zložkami produktu sú vitamíny C, B3, B5, B6, B12 a Bioperine. Pokiaľ ide o ženšen samotný, ide o pravý Panax Ginseng C. A. Meyer, ktorý dozrieva do svojej top kvality až 6 rokov.

Takto namiešaný koktejl výrazne prispieva k posilneniu organizmu. Jeho nevýhodou však je, že nie je vhodný pre osoby trpiacimi ochoreniami srdca a ciev.

Výrobca: Pharmatec AS, Nórsko

Zloženie: Všehoj ázijský – ženšen extrakt, Vitamín C (kyselina L-askorbová),

Vitamín B3 (nikotínamid – niacín), Vitamín B5 (D-pantothenát vápenatý – kyselina pantoténová), Čierne korenie extrakt (Bioperine®), Vitamín B6 (pyridoxín-hydrochlorid), Vitamín B12 (kyanokobalamín)

Balenie: 30 kapsúl

Denné dávkovanie: 1 kapsula denne

Cena: mesačné balenie od 19,95 € , k dispozícii aj možnosť vyskúšať vzorku zdarma len za cenu poštovného

Výhody

 • pravý Panax Ginseng C.A. Meyer
 • na aktuálnom trhu najvyšší obsah ginsenoidov v jednej kapsule
 • jedinečné zloženie pre ešte silnejšiu podporu vitality

Nevýhody

 • nevhodné pre kardiakov
 • zatiaľ žiadne overené recenzie

JAMIESON Kórejský ženšen

JAMIESON Kórejský ženšen recenzia

Podľa konvenčnej výrobnej metódy ženšenu sa Panax ginseng vo veľkej miere delí na tri typy: čerstvý ženšen, kórejský červený ženšen (KRG) a biely ženšen.

Červený ženšen (kórejský červený ženšen) bol uznaný Kórejským ministerstvom pre bezpečnosť potravín a liečiv ako látka so 6 účinkami:

 • zlepšenie imunity, redukcia únavy,
 • zlepšenie krvného obehu (zabránením zhlukovaniu krvných doštičiek),
 • zlepšenie pamäte, antioxidácia
 • zlepšenie zdravia žien po menopauze

Doplnok výživy Jamieson Kórejský ženšen obsahuje práve tento typ ženšenu v množstve 55 mg v každej tablete.

Jeho recenzie je zatiaľ možné nájsť len na stránke výrobcu, kde získal 4 hviezdičky z 5 a na Amazone kde získal hodnotenie 4,4 z 5 hviezdičiek.

Výrobca: Jamieson

Zloženie: Kórejský červený ženšen (Panax ginseng, koreň) štandardizovaný na 20 % celkových ginsenosidov 55 mg

Balenie: 100 tabliet

Denné dávkovanie: výrobca odporúča 2 x 2 tablety denne max.po dobu 3 mesiacov

Cena: 19,89 €

Výhody

 • overený výrobca
 • obsahuje červený ženšen, ktorý má oficiálne priznaných 6 priaznivých zdravotných účinkov
 • cena nie je prehnaná

Nevýhody

 • sporadicky môže vyvolať nežiaduce účinky, ako je bolesť hlavy, nespavosť, alebo úzkosť
 • neodporúča sa užívať dlhodobo

MEDPHARMA Ženšen 350 mg + echinacea + leuzea

MEDPHARMA Ženšen 350 mg + echinacea + leuzea recenzia

Ďalší doplnok výživy s unikátnym zložením a za veľmi dobrú cenu. O účinkoch ženšenu už vieme, ale ostatné zložky prípravku možno nie sú bežne známe, preto si ich v krátkosti predstavíme:

 • Echinacea purpurová (Echinacea purpurea) – pôsobí priaznivo na dýchací systém, funkciu močových ciest a zvyšuje imunitu
 • Leuzea saflorová (Rhaponticum carthamoides) – prospieva kardiovaskulárnej a nervovej sústave, imunite a osviežuje celé telo
 • Šišak bajkalský (Scutellaria baicalensis) – stará sa o zdravie kĺbov a svalov

Zákazníci vo svojich recenziách oceňujú toto netradičné zloženie a hodnotenie jeho účinkov je majoritne pozitívne.

Výrobca: Medpharma

Zloženie: kórejský ženšen (Panax ginseng, extrakt z koreňa, ginsenosidy 5%),  sibírsky ženšen (Eleutherococcus senticosus, extrakt z koreňa, ginsenosidy 1%), leuzea saflorová (Rhaponticum carthamoides, extrakt 4:1 z koreňa), echinacea purpurová (Echinacea purpurea extrakt 10:1), šišak bajkalský (Scutellaria baicalensis, extrakt 4:1)

Balenie: 67 tabliet

Denné dávkovanie: 1 tableta denne

Cena: 7,49 €

Výhody

 • nezvyklé zloženie so všestrannou účinnosťou
 • jedno balenie vydrží viac ako dva mesiace
 • veľmi priateľská cena

Nevýhody

 • nevhodné pre osoby s vysokým krvným tlakom

Ženšen – zázračná rastlinka, všehoj na všetko ?

Bez správneho fungovania imunitného systému nedokážeme kvalitne žiť. Ženšen (Ginseng) je všeliekom na všetko. Cítite sa unavení, fyzicky slabší a nič vás nebaví? Ženšen je unikátna rastlinka, po ktorej by ste v tomto prípade, mali siahnuť. Ženšen je protizápalový antioxidant a používa sa na viaceré účely. Bylinkári aj odborníci ho radia k najzdravším rastlinám na svete. Je výborným pomocníkom pre zdravie a vitalitu. Používa sa v tradičnej čínskej medicíne pre svoje blahodárne a pozitívne vplyvy  na organizmus už od počiatku. Ženšen môže byť veľmi nápomocným, ak viete, ako ho správne užívať.

Čo obsahuje ženšen?

Ženšen je zdraviu prospešná rastlinka, približne 60 centimetrov vysoká, skladá sa z listov a plodov, využíva sa väčšinou jej koreň, ktorý obsahuje výnimočnú kombináciu minerálov a vitamínov. Ženšen obsahuje špeciálne organické zlúčeniny, tzv. saponíny, inak aj ginsenozidy. Tie sa nachádzajú väčšinou tiež v koreni tejto skvelej rastlinky. Rastlina ženšenu  obsahuje vitamín C, B, rôzne minerály, draslík, horčík a iné.

Ženšen nie je len jeden, druhy ženšenu

Indický ženšen zlepšuje pamäť a tiež napomáha zvýšenej koncentrácii. Pestuje sa v Indii, nazýva sa Ašvagand. Používa sa v ajurvéde už odpradávna pre svoje blahodárne a liečivé účinky. Indický ženšen má výrazne antistresové účinky. Napomáha v stresových  a vypätých situáciách. Zlepšuje kognitívne funkcie.

Sibírsky ženšen je jemnejší, ale údajne najúčinnejší zo všetkých. Patrí medzi najkvalitnejší a najlepší druh ženšenu. Nazýva sa aj čertov koreň. Nájdete ho aj v internetových a kamenných lekárňach, či predajniach so zdravou výživou. Používa sa už dlho na zachovanie rovnováhy v organizme. Posilňuje organizmus, zvyšuje celkovú fyzickú kondíciu,  je pomocníkom v stresových situáciách.

Panax ginseng je názov pre kórejský ženšen, pochádza z Číny a Kórey.  Kórejský ženšen je využívaný na podporu energie a posilnenie imunitného systému. Je to priamy extrakt z koreňa ženšenu. Pozitívne vplýva na erektilnú dysfunkciu a problémy s trávením a únavou.

Na čo sa používa?

Má protizápalové, antibakteriálne účinky.

Ginsenozidy, ktoré ženšen obsahuje, pôsobia  antioxidačne v mieste zápalu a pomáhajú imunitnému systému poradiť si s chorobami.

Využíva sa pri onkologických ochoreniach.

Veľmi veľa ľudí dnes trpí rakovinou. Viaceré štúdie dokázali, že ženšen priaznivo pôsobí proti niektorým druhom rakoviny tým, že potláča abnormálny vznik karcinogénnych buniek. Napomáha aj ľuďom po chemoterapii, ak sa cítia slabší a unavení.  Zabraňuje enormnému uvoľňovaniu voľných radikálov.

Napomáha pri cukrovke.

Viaceré štúdie preukázali, že ženšen hocijakého druhu pomáha znižovať krvný cukor, môže sa použiť ako podporný doplnok k liečbe cukrovky.

Podporuje obranyschopnosť organizmu.

Stimuluje činnosť bielych krviniek čím výrazne pozdvihuje činnosť imunitného systému, pomáha predchádzať rôznym ochoreniam.

Pomáha v oblasti sexuality.

Ženšen je prírodné afrodiziakum. Má priaznivé účinky na prekrvenie penisu, čím stimulačne pôsobí na libido a zvyšuje sexuálnu túžbu. Pomáha pri sexuálnych dysfunkciách, napríklad erektilnej dysfunkcii.

Ženšen sa môže vyskytovať v rôznych formách

Koreňový prášok je snáď najbežnejšou formou. Koreň sa usuší a rozdrví na jemný prášok, ktorý sa potom môže skonzumovať po pridaní vody.

ženšen koreň

Na trhu je dostupný aj extrakt zo ženšenu vo viac koncentrovanej forme, ktorá sa získava z koreňa pomocou zaujímavých extrakčných metód. Môže sa predávať vo forme tekutého extraktu, prášku alebo kapsúl. Extrakt je silnejší ako prášok.

Ženšenový čaj sa vyrába z nakrájaných koreňov alebo prášku ženšenu. Tieto suroviny sa vylúhujú v horúcej vode a potom sa čaj vyfiltruje a vypije. Ženšenový čaj je obľúbenou formou konzumácie ženšenu kvôli svojej jednoduchosti a blahodárnym účinkom na organizmus.

Ženšen sa pridáva aj do krémov, pre suchú pokožku a najmä proti starnutiu. Blahodárne pôsobí na ľudskú pokožku.

Taktiež možno ženšen nájsť na trhu v ampulkách, ako ženšen ampulky alebo ženšen tinktúry.

Ženšen dávkovanie

Pri dávkovaní je nutné prečítať si príbalový leták, ktorý výrobca dáva ku každému produktu ženšenu, ktorý si zakúpite. Dávkovanie je nutné dodržiavať, či sa už jedná o čaje, tinktúry, tobolky alebo ženšen ampulky. Ak dávate prednosť ženšenovým čajom, nemali by ste vypiť viac ako jeden pohár ženšenového čaju denne.

Odporúčaná vhodná denná dávka ženšenových tabletiek sú maximálne 2 tablety, neužívajte  ich viac.  Je lepšie užívať tabletky ženšenu nalačno, pretože rýchlejšie a efektívnejšie účinkujú v organizme. Dávkovanie ženšenu musí byť primerané, pretože jeho nadmerná dlhodobá konzumácia t.j.  viac ako tri mesiace. Ženšen sa nemá užívať súbežne s kofeínovými nápojmi pretože dochádza k príliš veľkej stimulácii organizmu, čo znamená, že človek potom napríklad trpí insomniou alebo búšením srdca.

Ženšen cena

Ceny ženšenu sa líšia v každej kamennej predajni, ale aj na internete. Cena tabletiek a extraktov je trošku vyššia.

Benu lekáreň ponúka ženšen za rôzne ceny podľa výrobcu a kvality výrobku. Nesiahajte vždy po tom najlacnejšom produkte, investujte do svojho zdravia. Napr: Medpharma výrobca ponúka ženšen kapsulky za necelých 8 eur – 60 tabletkové balenie. Ženšen koreňový čaj 20 g za necelých 8 € dostanete v lekárni Benu taktiež. Čaje je možné kúpiť do cca 10 €. Sibírsky ženšen dostanete v Benu lekárni až stotabletkový  len za 16,50 € od výrobcu Jamieson. Od toho istého výrobcu  je možné kúpiť kórejský ženšen za 20 €. Väčšinou sa v našich internetových lekárňach predávajú tobolky, kapsulky ženšenu, Ginseng, či už sibírsky ženšen, alebo kórejský  ženšen za výhodné ceny. Predávajú sa tiež dobre aj rôzne ženšenové Ginseng čaje za ešte lepšie ceny. Čaje sú lacnejšie ako kapsulky.

Napríklad v predajni zdravý svet nájdete ženšenový extrakt za 33 € zo ženšenu kórejského. Prírodné extrakty sú väčšinou drahšie ako tabletky.

Bohatá ponuka ženšenu je v internetových lekárňach, ale aj v rôznych e- shopoch so zdravou výživou a kamenných predajniach.

Pre koho je určený

Je určený pre všetkých od 18 rokov, ktorí sú dospelí a po porade s lekárom. Nemá sa užívať v tehotenstve alebo pri dojčení dieťaťa. O užívaní ženšenu sa však musíte poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom alebo lekárnikom, ktorý pozná váš zdravotný stav.

Odporúča sa nekonzumovať ženšen s liekmi na srdce a tiež s niektorými druhmi antidepresív. Neodporúča sa používať ženšen dlhšie ako 90 dní. Ženšen sa nepoužíva stále, je potrebné na tri mesiace kúru ženšenom prerušiť, a potom znova nasadiť podľa potreby.

Ženšen recenzie a skúsenosti

Ženšen je veľmi obľúbená rastlinka a prírodný produkt. Na internete sú rôzne recenzie, prevažne pozitívneho charakteru na rôzne druhy ženšenu, Ginseng. Niektoré dámy používajú  Ginseng na rôzne typy chorôb a zdravotných ťažkostí.

Odporúčajú a predpisujú ho aj lekári a bylinkári. Má pozitívne účinky, ktoré možno pozorovať aj v recenziách na internete. Veľa ľudom pomáha na sexualitu, sú viac energickejší, cítia vyššie libido, sú menej unavení. Iným sa zlepšila imunita a pociťujú mnohé ďalšie pozitívne účinky na organizmus. Starším ľuďom sa upravila napríklad vysoká hladina krvného tlaku a môžu si tak užívať zaslúžený oddych na dôchodku. Taktiež sa ľuďom zlepšila pamäť a koncentrácia. Niektoré dámy si chvália ženšen kvôli krajšej a mladistvejšej pokožke.

Špeciálny výrobok Ženšen energy Ginseng, ktorý môžete ľahko nájsť na internete, posilňuje psychickú odolnosť voči stresu a podporuje výbornú fyzickú kondíciu. Ľudia si ho tiež na internete veľmi chvália, pretože im pomáha v zmieňovaných problémov. Podporuje tiež sexuálnu výkonnosť a aktivitu.

Ženšen pestovanie

Ženšen miluje a potrebuje pre rast mierny podnebný pás a je najvhodnejšie ho pestovať v oblastiach s vlhkejším podnebím, kde prší. Rastlina potrebuje chladné zimy a teplé letá. Ideálne teploty pre ženšen sú medzi 16 °C a 20 °C počas vegetácie.  Ženšen uprednostňuje až tienisté a vlhké miesta. Ženšen rastie najlepšie vo vlhkej a organickej pôde. Nemá rád prudké slnko.  Ženšen je náročná rastlina na pestovanie kvôli klimatickým podmienkam a špecifickým požiadavkám rastliny. Je možné pestovať ženšen na Slovensku? Odpoveď nie je jednoznačná, pravdepodobne áno, sú aj také recenzie, kde niektorí pestovatelia v špeciálnych podmienkach pestujú ženšen aj  v našich končinách.

Môže mať ženšen negatívne vplyvy na organizmus?

Zatiaľ neboli hlásené závažné alergické reakcie, alebo vyslovene negatívne vplyvy na organizmus. Je samozrejmé, že o dávkovaní a užívaní sa najprv musíte poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom. Ženšen je pre citlivejšie povahy  mierne výraznou rastlinkou, takže niektorým ľuďom spôsobuje tráviace ťažkosti, hnačky alebo bolesti hlavy, najmä pri nadmernej konzumácii.

Záver

Ženšen je skutočný prírodný zázrak, ktorý má pozitívne účinky na organizmus. Jeho účinky zahŕňajú podporu imunitného systému, zvyšuje energiu, znižuje únavu, zlepšuje kognitívne funkcie, a pôsobí tiež ako prírodné afrodiziakum. Ženšen pôsobí protizápalovo, mal by sa užívať s mierou a v súlade s odporúčaniami odborníkov. Pred začatím užívania ženšenu je vhodné poradiť sa s lekárom, najmä ak máte nejaké zdravotné problémy alebo užívate iné lieky.

Autor: Natália Bosáková

Rate this post

Redakcia Fitvyber.sk

Veríme, že každý človek môže dosiahnuť to čo chce. To čo chceme my je pomáhať rozhodnúť sa nad kúpou produktu z kategórie zdravie a cvičenie. Taktiež prinášame našim čitateľom informácie, ktoré im môžu pomôcť schudnúť, zaspať, zlepšiť imunitu,.... Sme tu pre vás.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *