Hyalurónové sérum Bionutrian B5 – recenzia a naše skúsenosti

Starať sa o pleť je dnes jednoduchšie, než v minulosti. Trh s kozmetikou je bohatý a pribúdajú mnohé nové produkty, je však dôležité vedieť si dobre vybrať. Jednou z overených a veľmi účinných ingrediencií je kyselina hyalurónová. A na slovenskom trhu sa nedávno objavilo nové hyaluronové sérum, ktoré som sa hneď rozhodla otestovať.

Ide o sérum slovenskej značky Bionutrian s názvom Hyaluron Serum B5. Bionutrian je známa značka kolagénov vyrábaných vo Švajčiarsku a tak v oblasti produktov určených pre krásu nie sú nováčikmi. Ak vás zaujíma, ako obstálo toto hyaluronové sérum v mojom hodnotení, určite čítajte ďalej.

bionutrian b5 hyaluronove serum

Bionutrian Hyluron Serum B5 - recenzia
 • Cena
 • Zloženie
 • Obal
 • Konzistencia
4.8

Celkové hodnotenie:

Značka Bionutrian nám prináša zložením bohaté sérum na pleť Hyaluron Serum B5, ktorého základom je kyselina hyalurónová, a to až v dvoch účinných formách. Obsahuje tiež D-Panthenol, provitamín B5 a ďalšie prospešné látky, o ktorých si povieme viac. Na používanie je toto sérum veľmi pohodlné, neobsahuje parfumáciu, ani farbivá, jej konzistencia je gélová a vláčna. Veľmi dobre sa vstrebáva a nezanecháva žmolky na pleti.

Výhody

 • príjemná konzistencia
 • neobsahuje parfumáciu ani iné zbytočnosti
 • nežmolkuje
 • výborne ladí s inými kozmetickými produktmi
 • 50 ml balenie vydrží dlho

Nevýhody

 • vyššia cena

O produkte – balenie, cena

Najprv pár slov k tomu, čo to vlastne je. Je to jeden z čerstvých výrobkov slovenskej firmy Bionutrian, ktorá ponúka niekoľko druhov kolagénu, najznámejším je azda Natur Marine Collagen – rybí kolagén v prášku s prídavkom vitamínu C. Prevratným produktom je Tripeptid Collagen obsahujúci extrémne malé častice kolagénu, takzvané tripeptidy, ktoré zaručujú vysokú vstrebateľnosť.

Hyaluronové sérum Bionutrian Hyaluron Serum B5 je zatiaľ jediný kozmetický produkt na vonkajšie použitie od tejto značky. Je to číra, jemne hustá tekutina v sklenenej fľaštičke o objeme 50 mililitrov, ktorá sa nachádza v dizajnovom obale – papierovej tube.

Hyaluronové sérum si môžete na tvár nanášať jednoducho vďaka aplikátoru – sklenenej pipetke s gumovým dávkovačom, ktorý stlačíte a naberiete obsah.

Konkurenčné séra s obsahom kyseliny hyaluronovej majú objem väčšinou len 30 ml, toto sérum je teda väčšie a dlhšie vydrží. Cena je na stránke výrobcu 35€, momentálne platí zľava 30%, čiže je to len 24€. Keďže ide o úplnú novinku, recenzie užívateľov ešte nemá. Ja som bola poctená možnosťou otestovať ho ako jedna z prvých.

Aké má toto hyaluronové sérum zloženie?

Najdôležitejšiu ingredienciu nemusíme zvlášť predstavovať – kyselina hyaluronová v kozmetike funguje skvelo na hydratáciu pleti. Je to v našom tele prirodzene sa vyskytujúci polysacharid, je dôležitou súčasťou pleti. Jej molekuly dokážu až niekoľko stonásobne zväčšiť svoj objem tým, že do seba nasávajú vodu.

Pri navlhčení pleti vodou alebo hydrolátom a nanesení produktu s kyselinou hyaluronovou teda dochádza k zlepšeniu hydratácie pleti. V tomto produkte sú až dve formy – nízkomolekulová a vysokomolekulová kyselina hyaluronová.

Hydrolyzovaná kyselina hyaluronová je najnovšia nízkomolekulová forma a má častice atómovej hmotnosti len 5000 Daltonov, čo znamená, že prenikne hlboko do pokožky. To má skvelý efekt aj pri vážnejších kožných diagnózach, ako ukazuje napríklad táto štúdia s pacientmi so seboroickou dermatitídou.

Vysokomolekulová kyselina hyaluronová zatiaľ ostáva na povrchu kože, čím zabraňuje strate vlhkosti a zlepšuje textúru pokožky.

Kyselinu hyaluronovú je však v takomto produkte dobré doplniť ďalšou zložkou, ktorá má emolienčnú funkciu, a to je v tomto prípade D-Panthenol – provitamín B5. Ten má schopnosť zadržiavať vodu v pokožke a zjemňovať ju, je to tiež obľúbená a overená ingrediencia v kozmetike.

Ďalšie ingrediencie v tomto sére sú betaín, ktorý má ochranný a upokojujúci účinok pre pleť s podráždením. Potom pentavitín, sacharidový izomerát, ktorý má potencál udržiavať hĺbkovú hydratáciu a zlepšovať ochrannú bariéru kože.

Základ séra tvorí aj voda, ale nie obyčajná, ide o vodu z alpského ľadovca, podľa výrobcu má silne hydratačný účinok a je bohatá na minerály ako vápnik, sodík, draslík, železo a ďalšie. Je tu tiež botanický extrakt z plesnivca alpského – rastlinky, ktorá rastie vysoko v horách a má aj podľa tejto štúdie sľubné účinky v anti-agingu pleti.

Okrem týchto látok sú v sére samozrejme ešte bežne používané konzervanty, látky na úpravu pH či konzistencie. Je tam aj humektant na zvlhčenie pokožky caprylyl glycol či glycerín s upokojujúcimi a regeneračnými účinkami. Obsahuje tiež hydrogenovaný ricínový olej na zjemnenie pokožky. 95% celkového zloženia tohto séra je prírodného pôvodu.

bionutrian b5 hyaluronove serum recenzia - zlozenie

Hyaluron Serum B5 a jeho účinky

Vďaka kombinácii vyššie spomenutých zložiek má Bionutrian Hyaluron Serum B5 tieto pozitívne vplyvy na pleť:

 • hydratácia pleti, ktorá vedie k postupnému napnutiu pokožky
 • popri tom sa stará o upokojenie pleti a jej posilnenie
 • stará sa o udržanie vlhkosti v pleti
 • pôsobí v hĺbke pleti na podporu omladzujúcich procesov – zabraňuje tvorbe vrások
 • má antioxidačné a protizápalové účinky
 • dodáva pleti dôležité minerály

Použitie a dávkovanie

Sérum sa má nanášať na pleť raz alebo dvakrát denne, výrobca odporúča ⅓ pipetky na vyčistenú pleť. Niekomu môže vyhovovať aj menej, sérum je dosť viskózne a príjemne sa vpije. Ja odporúčam nepreháňať to s množstvom, vtedy niektoré takéto produkty môžu žmolkovať.

Pre koho je hyaluronové sérum určené

Starostlivosť o pleť dávno nie je len záležitosťou žien. Toto hyaluronové sérum nemá špecifické odporúčania, kto ho môže používať – zloženie je neutrálne a ak nemáte vyslovene alergiu na niektorú zložku, neuškodí vám. A to platí aj pre pánov, ktorí sa už čoraz častejšie starajú o svoju pokožku.

Keďže Hyaluron Serum B5 neobsahuje žiadnu parfumáciu, nič nebráni pánom, aby si ho tiež zaradili do každodennej rutiny po umytí tváre. Samozrejme, môže sa vyskytnúť precitlivelosť na nejakú zložku – ako pri každom kozmetickom produkte, preto každému radím si aj toto sérum naniesť len na určitú časť tváre v maličkom množstve a počkať pár hodín.

bionutrian b5 hyaluronove serum recenzia

Moje skúsenosti a hodnotenie

Musím povedať, že toto sérum ma veľmi pozitívne prekvapilo. Trúfam si o sebe povedať, že sa v kozmetike vyznám a o svoju pleť sa starám celé roky dosť dôsledne. Mojím najväčším neduhom je akné. Mávam obdobia bez neho, ale aj opačne – kedy ma niekoľko týždňov až mesiacov trápi. Pri akné je hydratácia pleti veľmi dôležitá.

No a dosiahnuť naozaj dobrú hydratáciu môžeme niekoľkými krokmi v pleťovej rutine. Pleť po vyčistení potrebuje hydratačné zložky, ale potrebuje tú vlhkosť v pleti aj udržať. Úlohou kyseliny hyaluronovej je rozmnožiť vodu v pleti. Ďalšie zložky v sére pôsobia hydratačne a takto tvoria super kombináciu.

Ja som toto sérum používala ako tretí krok rutiny – po umytí tváre príslušným čističom, som aplikovala esenciu s hydratačnými zložkami a potom nasledovalo hyaluronové sérum od Bionutrian. Po tomto sére som ešte aplikovala krém – to je dôležité, aby ste v pleti tú hydratáciu a kyselinu hyaluronovú zafixovali.

bionutrian b5 hyaluronove serum skusenosti

Fungovalo to perfektne. Ak nemáte esenciu, je vhodné nechať si pleť zľahka navlhčenú a potom do nej vmasírovať Hyaluron Serum B5. Cieľom skrátka je, aby tá pleť mala vlhkosť, s ktorou kyselina potom dokáže pracovať. Výsledkom je krásna, vláčna a napitá pleť. Žiadne pocity pnutia, suché miesta.

Keďže som mala práve obdobie akné, ktoré bolo dôsledkom aj nedostatočnej hydratácie pleti, veľmi mi toto sérum pomohlo. Samozrejme, u mňa to bola kombinácia s ďalšími produktmi – esencia, ďalšie sérum s aktívnymi látkami na akné, plus krém. Bionutrian Hyaluron Serum B5 však skutočne svoju úlohu plní na jednotku.

Nezaraďujem to medzi nevýhody, ale malá poznámka k obalu. Sérum je v klasickej sklenenej fľaštičke s aplikátorom. Vďaka tomu je jeho nanášanie bezproblémové, pipetkou si priamo na pleť môžete nakvapkať želané množstvo séra. Ešte lepšie balenie by však bola nádobka bez prístupu vzduchu s pumpičkou.

Cena produktu podľa mojich pozorovaní, čo sa týka konkurencie, patrí medzi vyššie. Sú však aj omnoho drahšie séra tohto typu. Mnohé sú aj lacnejšie, s viacerými typmi kyseliny hyaluronovej, takže tú cenu hodnotím neutrálne. Plusom je však naozaj veľmi dobrá konzistencia a výborné ladenie s ďalšími produktmi v pleťovej rutine.

Zhrnutie

Bionutrian Hyaluron Serum B5 je šikovný produkt, ktorý si plní svoju funkciu a môže tak pomôcť nielen s hydratáciou, ale vďaka nej aj ako jedna z prevencií voči tvorbe vrások. Očarila ma najmä príjemná konzistencia a zloženie bez akejkoľvek parfumácie, bez alkoholu, silikónov (ktoré nemusia byť zlé, ale mne osobne v kozmetike na pleť nevyhovujú), bez minerálnych olejov – skrátka, má veľmi čisté a jednoduché zloženie. Cenovo je to stredná trieda, ale aj dlho vydrží. Mne osobne teda vyhovovalo a stojí za vyskúšanie aj tým, ktorí majú citlivú pleť.

Zdroje:

Efficacy and Safety of a Low-Molecular Weight Hyaluronic Acid Topical Gel in the Treatment of Facial Seborrheic Dermatitis. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3486775/

Skin moisturizing effects of panthenol-based formulations. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21982351/

The ability of betaine to reduce the irritating effects of detergents assessed visually, histologically and by bioengineering methods. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12535285/

Saccharide isomerate ameliorates cosmetic scalp conditions in a Chinese study population. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10083904/

Anti-Aging Effects of Leontopodium alpinum (Edelweiss) Callus Culture Extract through Transcriptome Profiling. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7074254/

Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583886/

Rate this post

Eva Kopaničáková

Vášnivá knihomoľka, milovníčka mačiek a bývalá novinárka. Aktuálne tvorím texty a spravujem obsah webov na voľnej nohe. Rada sa túlam v prírode, cestujem a snívam s otvorenými očami. Inšpiratívne témy na články mi napadajú prevažne večer, kým iní spia. Najradšej píšem o zdravej výžive, interiérových doplnkoch a stavebníctve, ale dobre sa vyznám aj v kozmetike a chovateľstve.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *