Inca Collagen recenzia – moje skúsenosti (Naozaj funguje?)

Autor: Eva Kopaničáková

V skratke o Inca Collagen a našich skúsenostiach:

 • 100% čistý morský kolagén bez akýchkoľvek prímesí v práškovej forme
 • ľahko rozpustný po zmiešaní s vodou, dá sa pridať aj do kaší či smoothie
 • praktické balenie ideálne na cesty – každá dávka je balená zvlášť
 • pri testovaní 7-8 týždňov som pozorovala reálne účinky v podobe silnejších nechtov a hustejších vlasov
 • obsahuje až 3 typy kolagénov – typ I., II. aj III.

Kolagén je jednou z kľúčových bielkovín v ľudskom tele, predstaviť si ho môžeme ako spojivo či lepidlo v chrupavkách, tkanivách a v pokožke, dokonca v kostiach či zuboch. Najviac jeho význam vnímame pri pohľade do zrkadla – so stratou kolagénu sa totiž objavujú prvé vrásky, zhoršuje sa nám aj kvalita vlasov a nechtov. Rovnako však stratu kolagénu cítime aj na pohybovom aparáte – začína nenápadné pukanie kĺbov a prvé bolesti pri pohybe. Výživové doplnky s kolagénom môžu byť nápomocné pri spomalení týchto nepríjemných prejavov starnutia.

Otestovala som na vlastnej koži, vlasoch, nechtoch a kĺboch, jeden z najlepšie hodnotených kolagénov na trhu, český Inca Collagen. Ako to dopadlo? To sa dozviete v nasledujúcej recenzii, v ktorej som zhrnula, aké som mala s Inca Collagen skúsenosti.

inca collagen recenzia - moja skusenost

 • Zloženie
 • Cena
 • Chuť
 • Balenie
 • Spokojnosť užívateľov
4.8

Celkové hodnotenie:

Inca Collagen je jednou z najznámejších značiek kolagénu, ide o 100% čistý morský kolagén v práškovej forme. Má praktické balenie, výborne sa rozpúšťa a jeho chuť je po namiešaní skôr neutrálna, s ľahkou arómou. Jeho cena je vyššia, avšak o to presvedčivejšie sú recenzie tisícok zákazníkov, v ktorých si pochvaľujú jeho účinky na pleť, proti vráskam, na kvalitu vlasov i nechtov, ale aj prospešný vplyv na kĺby.

Výhody

 • čisté a účinné zloženie
 • presné dávkovanie
 • vynikajúca rozpustnosť
 • jednoduché užívanie
 • neutrálna chuť
 • praktické balenie vhodné na cesty

Nevýhody

 • vyššia cena

Aké má Inca Collagen zloženie

Oproti mnohým iným kolagénom na trhu má Inca Collagen zloženie veľmi jednoduché. Neobsahuje totiž nič iné, len 100% čistý kolagén z morských rýb. Nie sú tam ani prímesi, konzervanty, žiadne vitamíny a ochucovadlá.

Je potrebné vysvetliť, prečo je to dôležité a ako vlastne takýto kolagén vo forme výživového doplnku vzniká. My ľudia máme v tele vlastný kolagén, ale rovnako sú na tom aj zvieratá, konkrétne všetky stavovce. V priebehu uplynulého storočia postupne vedci prišli na to, že z vedľajších produktov dobytka, ako sú prasacie a hovädzie kosti, kože, šľachy a podobne, sa dá získať veľa kolagénu a ten môže slúžiť ako zdroj pre ľudí.

inca collagen zloženie

 

Kolagén zo zvierat sa spracováva štiepením na menšie častice, pretože ľudské telo nedokáže kolagénovú molekulu v komplexnej podobe vstrebať. Štiepením však vznikajú peptidy, s ktorými už ľudské telo pracovať dokáže. Veľmi častý je proces štiepenia hydrolýzou – rozložením za pomoci pôsobenia vody.

V istom čase, keď boli produkty z dobytka spájané s chorobami s potenciálnym nebezpečenstvom pre ľudí, vyvinuli postupne odborníci iný typ kolagénu, a to morský. Ten sa získava z plutiev, kostí a kože rýb lovených voľne v divočine. A práve takýto je Inca Collagen – morský kolagén v práškovej forme.

Pri študovaní informácií o kolagéne som sa viackrát stretla s informáciou, že morský kolagén je lepší než hovädzí či bravčový. Mal by byť ľahšie stráviteľný a pre ľudské telo prirodzenejší. Má to tak byť z dôvodu, že sa jeho molekuly vyznačujú najvyššou čistotou. Aj keď je potrebné brať do úvahy, že každý výrobca ten „svoj“ kolagén považuje za najlepší, skutočne sa dajú nájsť štúdie o tom, že molekuly morského kolagénu sú najmenej znečistené rôznymi patogénmi. 

Navyše, zo zdravotného hľadiska sa pri hovädzom či bravčovom kolagéne môže často používať aj tepelná úprava, čo podľa niektorých názorov odborníkov veľmi neprospieva účinku výsledného kolagénu.

Aj výrobca Inca Collagen na svojom webe uvádza veľké množstvo informácií o tom, ako vyzerá výroba tohto morského kolagénu. Tu podotknem, že takáto transparentnosť sa mi páči. Výrobca, ktorý nemá čo tajiť: na výrobu Inca Collagen využíva enzýmy, ktorými štiepi kolagén z rýb za studena, čiže žiadne spracovanie pod vplyvom tepla. Toto má vraj zaručiť, že Inca Collagen má maximálnu možnú bioaktivitu – biologickú dostupnosť pre ľudské telo. 

A napokon je veľkým plusom, ktorý by mal prispievať k bioaktivite tohto kolagénu, aj jeho stopercentná čistota. Výrobca si zakladá na jednoduchosti, ktorá funguje. Podľa toho, čo som sa u neho dočítala, za osem rokov na trhu (značka vznikla v roku 2015) sa proces prípravy a zloženie nezmenili. Inca Collagen skrátka ostáva minimalistom na trhu s kolagénmi a vsádza na silu samotného kolagénu, ktorý nijako neobohacuje o vitamíny, príchute ani arómy.

Ďalšou dôležitou informáciou od výrobcu je to, že ide o trojzložkový kolagén. To znamená, že obsahuje až 3 typy kolagénov, a to kolagén typ I., II. aj III. v takomto pomere:

 • Kolagén typ I.: 80 %
 • Kolagén typ II.: 19,5 %
 • Kolagén typ III.: 0,5 %

Mnoho výživových doplnkov obsahuje len jeden typ, nanajvýš dva. V prírode vedci doteraz identifikovali okolo 30 typov kolagénov, u človeka sa najviac vyskytuje kolagén typu I., ale aj ďalšie typy kolagénov. Kolagén typ I. sa nachádza vo všetkých spojivových tkanivách, zatiaľ čo typ II. je súčasťou kĺbov a medzistavcových platničiek, a typ III. je vo vláknach kože a krvných ciev.

Ak teda doplnok obsahuje viac typov, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že pokryje potreby tkanív v tele, čiže nielen pokožky, vlasov, nechtov, ale aj kĺbových chrupaviek a šliach, atď. Jednoducho povedané, mal by byť vhodný nielen na podporu vonkajšej krásy, ale aj na podporu pohyblivosti a regenerácie tela.

Balenie, spôsob užívania a dávkovanie Inca Collagen

Inca Collagen prichádza v modro-zlatej, štýlovej škatuľke s vyobrazením peptidového reťazca, ktorú výrobca dlhodobo nemení. Po otvorení škatuľky nájdeme 30 zlatých vrecúšok rozdelených do štyroch priehradok. V každom zlatom vrecúšku sa nachádza jedna denná dávka kolagénu v práškovej forme. Jednu takúto dennú dávku tvorí presne 3000 miligramov kolagénového prášku.

inca collagen recenzia - balenie a zloženie

Toto množstvo je dostatočné, keďže vedci sa po rokoch štúdií ustálili na tom, že dávka od 2,5 gramu až po 15 gramov denne je účinná a bezpečná. Tri gramy kolagénu denne teda úplne stačia a nie je nutné užívať zbytočne priveľa, hoci to neuškodí.

Keďže tento kolagén je 100% čistý a neobsahuje nič naviac, ani konzervanty, fungujú uzatvorené vrecúška na udržanie čerstvosti kolagénu. Užíva sa tak, že sa dávka kolagénu v prášku zmieša so studenou vodou alebo džúsom a takto vznikne kolagénový drink na pitie. 

Výrobca odporúča najprv nasypať kolagénový prášok do pohára a potom ho zaliať vodou a zamiešať, lepšie sa tak rozpúšťa. Zároveň na stránke v sekcii o spôsobe užívania odporúča nemiešať ho s grepfruitovým džúsom – ten znižuje účinok, čo je o tomto džúse známe aj v súvislosti s užívaním iných doplnkov.

Balenie v jednotlivých vrecúškach a rozdelenie do štyroch prepážok je veľmi praktické. Takéto balenie sa super hodí na cestovanie, i keď na druhej strane treba podotknúť, že je menej ekologické, než prášok v jedinom obale. Toto by mohlo byť pre ekologicky zmýšľajúcich ľudí, ktorí nechcú tvoriť zbytočný odpad, vnímané ako negatívum.

inca collagen recenzia - balenie

Bonusom k Inca Collagen sú vitamíny. Výrobca totiž zasiela automaticky ku každému baleniu kolagénu aj vitamín C 500 mg so šípkami v separátnom balení zdarma. Novinkou uplynulého roka je navyše aj vitamín D3 1000 I.U. zdarma pri zadaní kódu v košíku. 

Takéto spojenie s vitamínmi je logické, pretože vitamín C napomáha tvorbe kolagénu v ľudskom tele a vitamín D je zasa výborný na podporu zdravých kostí, svalov či zubov. Výrobca zdôrazňuje, že pridávaním vitamínov priamo do doplnku by sa znižoval potenciál peptidov preniknúť do krvného obehu, preto radšej vsádza na 100% čistý kolagén a vitamíny dodáva zvlášť. Odporúča ich užívať každý deň pre ešte lepšiu podporu pohybového aparátu a pokožky.

inca collagen recenzia a skusenosti

Tento výživový doplnok patrí medzi tie drahšie. Balenie kolagénu na stránke výrobcu stojí 54€. Dá sa kúpiť aj za menej pri použití rôznych zľavových kupónov. Avšak u Inca Collagen cena zahŕňa aj spomínané vitamíny, ktoré sa inak dajú kúpiť separátne na stránke. K dispozícii sú aj rôzne výhodné balíčky s darčekmi.

Na začiatok by mal zákazník podľa odporúčania výrobcu podstúpiť intenzívnu trojmesačnú kúru a neskôr pokračovať v užívaní menej často, ale pravidelne. To znamená, že pre dosiahnutie účinkov je vhodné kúpiť si naraz tri mesačné balenia.

Okrem domovskej stránky výrobcu sa dá Inca Collagen kúpiť aj v najznámejších sieťach kamenných a online predajní, v salónoch krásy, či v e-shopoch so zdravou výživou.

Benefity užívania Inca Collagen

Poďme sa teraz pozrieť na to, aké účinky výrobca sľubuje pri užívaní Inca Collagen.

Účinky na pleť

Zlepšenie vzhľadu pleti nastáva po tom, čo telo získa kolagénové peptidy a využije ich na tvorbu nových molekúl kolagénu. Tie zabuduje do pokožky a tak ju doslova nakopne k životu.

 1. Podpora štruktúry pokožky
 2. Zlepšenie hydratácie, zvýšenie pružnosti pleti
 3. Eliminácia malých vrások a prevencia tvorby nových vrások
 4. Zlepšenie hojivosti pokožky

Účinky na vlasy a nechty

Vlasy a nechty vyrastajú z rovnakého základu – z pokožky. Takže okrem toho, že na ne kolagén vplýva priamo podporou zdravia kože, obsahuje aj dôležité aminokyseliny, z ktorých si môžu vlasy a nechty získavať živiny na tvorbu keratínu.

 1. Podpora kvality vlasov, obnova vlasových korienkov v pokožke
 2. Povzbudenie rastu nových vlasov
 3. Zlepšenie kvality vlasov – vyšší lesk, pevnosť, odolnosť
 4. Podpora kvality nechtov – pozitívny vplyv na zdravie nechtových lôžok
 5. Zníženie lámavosti a krehkosti nechtov
 6. Zvýšenie pevnosti nechtov a urýchlenie ich rastu

Účinky na kĺby, kosti a tkanivá

Kolagén je veľmi dôležitou súčasťou chrupaviek, medzistavcových platničiek a najrôznejších tkanív v tele, ktoré musia byť pružné a odolné. Dopĺňanie kolagénu do tela ocenia nielen športovci.

 1. Pomoc pri udržiavaní zdravého pohybového aparátu
 2. Podpora štruktúry chrupavky
 3. Spevnenie kostí
 4. Zabezpečenie pružnosti tkanív, šliach, slizníc
 5. Zlepšenie regenerácie organizmu po fyzickom výkone alebo v rekonvalescencii

inca collagen recenzia - rozpustnosť1

Aké má Inca Collagen recenzie u zákazníkov

Inca Collagen už hodnotilo nespočetné množstvo užívateľov na Heuréke, internetových lekárňach a porovnávačoch, skúsenosti sú prevažne pozitívne. Nájdu sa aj užívatelia, ktorí sú sklamaní a nezaznamenali žiadne výsledky, ale prevažujú skutočne stovky kladných výsledkov. Zákazníci však opakovane uvádzajú, že na účinky si treba trpezlivo počkať.

inca collagen skusenosti uzivatelov

Najčastejšie sa nájde pri Inca Collagen recenzia s mínusom týkajúcim sa ceny, ako druhý mínus v poradí uvádzajú zákazníci arómu. Aj v niektorých pozitívnych hodnoteniach sa nachádzajú zmienky o nie najlepšej chuti a vysokej cene, ale zákazníkom tieto drobné negatíva stoja za dosiahnuté účinky.

inca collagen skusenosti heureka

Aké mám s Inca Collagen skúsenosti ja

Inca Collagen som užívala viac než 8 týždňov a toto sú moje postrehy, týkajúce sa komfortu prípravy, chuti, spôsobu užívania a najmä účinkov.

Ak ide o chuť Inca Collagen, ovplyvnená niektorými recenziami zákazníkov som sa pripravovala na rybí zápach, ale div sa svete, nič také neprišlo. Zakaždým po otvorení vrecúška s dennou dávkou som cítila jemnú arómu, ktorá sa však nelíšila od arómy iných vitamínových doplnkov s prírodným zložením.

Po nasypaní obsahu do pohára som ho zaliala asi 2 dcl čistej vody a zamiešala, tak ako to radí výrobca. Čiastočky kolagénového prášku sa krátko zvírili vo vode a v priebehu minúty sa rozpustili, tekutina bola vzápatí číra a jemne béžovej farby. Pri pití drinku som cítila zvláštnu, ale veľmi jemnú chuť, ktorá mne osobne nebola nepríjemná. Nenazvala by som to chuťou rýb, je to nešpecifická chuť výživového doplnku. Ale každý z nás je iný a chápem, že nie každému bude tento kolagén chutiť.

inca collagen recenzia - rozpustnosť

Skúšala som ho zamiešať aj do smoothie a kaše a môžem povedať, že tu už vonkoncom nebolo cítiť žiadnu arómu. Toto odporúčam pre tých, ktorý s jeho chuťou majú problém. V smoothie alebo kaši ho určite cítiť nebudete.

Môj celkový dojem z Inca Collagen je dobrý aj preto, že sa mi veľmi páči princíp a filozofia tejto značky. Všetky odborné informácie, ktoré zdieľajú na svojich stránkach o výrobe a čistote kolagénu, do seba maximálne zapadajú a nemám dôvod ich spochybňovať. To, že sa nenechali zlákať na cestu ochutených kolagénov s prídavnými látkami, aby si získali publikum navyše, je pre mňa znakom skutočne kvalitnej značky. Obrovské množstvo pozitívnych recenzií ich zákazníkov ma len utvrdilo v tom, že stopercentná čistota, enzymatické štiepenie a spracovanie skutočne prinášajú maximum účinkov.

Zaznamenané účinky Inca Collagen

Už po mesiaci užívania Inca Collagen som si všimla výrazne pevnejšie nechty. S tými mám po celý život problém, keďže sa štiepia, sú krehké a lámu sa – čiastočne aj preto, že im dávam zabrať. S užívaním Inca Collagen sa moje nechty stali výnimočne pevné, aké som nikdy predtým nemala.

Pozitívom bolo aj to, že sa mi rýchlejšie hojili ranky a poškodenia v okolí nechtov. Mávam často zádery okolo nechtov, s Inca Collagen sa to prakticky úplne stratilo. Nechty mi aj rýchlejšie rástli.

Zmenu som pozorovala aj na vlasoch. Mám prirodzene jemné a pomerne slabé vlasy, ktoré počas stresujúcich období nadmerne vypadávajú a nemajú takmer žiaden objem. Vypestovať si dlhé vlasy bola pre mňa vždy výzva. Pri užívaní Inca Collagen som si všimla približne po 6-7 týždňoch kratučké “baby-hair”, teda množstvo nových vláskov v oblasti čela. Po tridsiatke mi začala línia vlasov viditeľne ustupovať najmä v oblasti kútov, v čase užívania Inca Collagen však táto oblasť opäť viditeľne zarastala vlasmi. Takže za mňa – palec hore, toto ma veľmi potešilo.

Účinok na pleť neviem posúdiť, pretože aj vďaka kozmetickej starostlivosti o ňu nemám problém s vráskami, maximálne ma výnimočne potrápi akné. V čase užívania Inca Collagen som mala čistú pleť a nevšimla som si teda efekt navyše.

Čo sa týka kĺbov a pohybového aparátu, priznávam, že nepatrím k aktívnym športovcom a môj problém je skôr pasívne zaťažovanie chrbtice. Občas mám problém s bolesťami chrbta, v čase testovania Inca Collagen som to nepozorovala, nedokážem ale potvrdiť, či to má na svedomí práve tento kolagén.

inca collagen recenzia

Môže mať Inca Collagen nežiadúce účinky?

Všeobecne o kolagéne je známe, že niektorým ľuďom nerobí dobre na trávenie. V zahraničných zdrojoch som sa dočítala o vedľajších účinkoch ako je nevoľnosť alebo pocit nafúknutia. Konkrétne Inca Collagen je ale bez prímesí, čo znižuje riziko týchto ťažkostí. 

Inca Collagen je maximálne prírodný, čistý produkt. Ja osobne som nezaznamenala pri jeho užívaní žiadne vedľajšie účinky. Ani zákazníci v recenziách nežiadúce účinky nehlásili.

Alternatívy k Inca Collagen

Na trhu nájdeme konkurenčné značky založené na stopercentnej čistote, ako je napríklad Powerlogy Natur Collagen v 100% čistej forme, ktorý je však bovinný – teda z vedľajších produktov hovädzieho dobytka. Nie je balený do vrecúšok, dávkuje sa odmerkou. Z morských kolagénov je v ponuke napríklad francúzsky Zeen Collagen, ktorý ale nie je úplne čistý, obsahuje aj vitamín C, zinok a kyselinu hyalurónovú. Podobným produktom, avšak tiež v balení v dóze s dávkovaním pomocou odmerky, je švajčiarsky BioNutrian Natur Marine Collagen s prídavkom vitamínu C.

Záver

Inca Collagen si právom zaslúži titul kráľa medzi kolagénovými doplnkami. Ochutnala som množstvo značiek kolagénov a môžem povedať, že taká dobrá rozpustnosť, praktické užívanie a ešte k tomu rýchly účinok nie je vôbec samozrejmosťou. Samozrejme, tomu zodpovedá aj cena, je to však známy fakt, že za kvalitu sa pripláca.

U mňa sa pri niekoľkotýždňovom užívaní Inca Collagen dostavili účinky v podobe rastu nových vlasov, výrazného spevnenia nechtov a zahojenia poškodení kože v okolí nechtov. Potešil aj rýchlejší rast nechtov, ktoré mi vydržali aj napriek tomu, že často pracujem manuálne a nešetrím ich. V tomto smere ma Inca Collagen nadchol – rozhodne nejde o placebo, ale účinný, funkčný produkt. 

Vyskúšala som si teda, že ak je výživový doplnok kvalitný, môže skutočne dobre účinkovať. Podobný názor majú aj tisíce zákazníkov v recenziách tohto českého kolagénu z morských rýb. Ak teda dostanem otázku, či Inca Collagen stojí za tie peniaze, za mňa bude odpoveď znieť, jednoznačne áno.

Zdroje:

How Much Collagen Should You Take per Day? https://www.healthline.com/nutrition/how-much-collagen-per-day

Significant Amounts of Functional Collagen Peptides Can Be Incorporated in the Diet While Maintaining Indispensable Amino Acid Balance. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31096622/

Physiology, Connective Tissue. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK542226/

Enhancing Skin Health: By Oral Administration of Natural Compounds and Minerals with Implications to the Dermal Microbiome. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6213755/

4.8/5 - (5 votes)

Eva Kopaničáková

Vášnivá knihomoľka, milovníčka mačiek a bývalá novinárka. Aktuálne tvorím texty a spravujem obsah webov na voľnej nohe. Rada sa túlam v prírode, cestujem a snívam s otvorenými očami. Inšpiratívne témy na články mi napadajú prevažne večer, kým iní spia. Najradšej píšem o zdravej výžive, interiérových doplnkoch a stavebníctve, ale dobre sa vyznám aj v kozmetike a chovateľstve.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *