Bionutrian Tripeptid kolagén – najlepší kolagén na trhu? (Recenzia)

V skratke o Bionutrian Tripeptid Collagen:

 • revolučná novinka na trhu s ešte lepšou vstrebateľnosťou
 • je to hovädzí kolagén
 • obsahuje aj výťažok z aceroly ako prírodný zdroj vitamínu C
 • chuťovo jemný, mierne kyslý a takmer bez nepríjemnej pachuti
 • má kolagénové častice menšie než peptidy s molekulovou veľkosťou len 500 Daltonov

Na trhu môžeme nájsť veľké množstvo kolagénov, väčšinou narazíme na hydrolyzovaný kolagén, buď bovinný, teda hovädzí, alebo rybí kolagén zo sladkovodných alebo morských rýb. Kolagén je doplnok vhodný na posilnenie pokožky, tkanív v celom tele, najmä chrupaviek a kostí, ale aj na podporu rastu a zlepšenie kvality vlasov a nechtov.

Na našom webe ste už mali možnosť čítať recenzie na mnohé značky kolagénov. Teraz tu máme prevratnú novinku, ktorú som pre vás testovala štyri týždne. Je to Bionutrian Tripeptid Collagen, ktorý táto značka len nedávno uviedla na trh. U tohoto kolagénu výrobca sľubuje rýchlejší účinok, výsledky viditeľné už do pár dní. Je to pravda a dá sa Tripeptid Collagen označiť skutočne za najlepší kolagén na trhu? To sa dozviete v nasledujúcej recenzii.

bionutrian-tripeptid-kolagen-recenzia-a-skusenosti

Bionutrian Tripeptid Collagen recenzia
 • Zloženie
 • Cena
 • Chuť
 • Balenie
4.8

Celkové hodnotenie:

Značka Bionutrian ponúka rôzne druhy kolagénu švajčiarskej výroby, hydrolyzované pomocou enzýmov. Tripeptid Collagen je najnovším produktom tejto značky, ide o bovinný kolagén s dennou dávkou 2000 mg a obsahom vitamínu C z prírodného zdroja, aceroly. Tento kolagén má výnimočne malé častice, ktoré sa majú ešte lepšie a rýchlejšie vstrebávať do krvného obehu človeka. Kolagén je balený do jednotlivých vrecúšok s dennou dávkou, takže je praktický aj na cestovanie.

Výhody

 • výborná rozpustnosť
 • neutrálna chuť
 • jednoduché zloženie
 • extra nízka molekulová hmotnosť častíc a vysoká bioaktivita
 • praktické balenie

Nevýhody

 • trocha výraznejšia aróma
 • jeden z drahších kolagénov na trhu

O produkte Tripeptid Collagen a jeho zloženie

Tento produkt je v práškovej forme a obsahuje tri zložky, ktoré si bližšie popíšeme.

bionutrian-tripeptid-kolagen-recenzia

Hovädzí kolagén

Podľa informácií výrobcu je tento hovädzí kolagén štiepený enzymaticky na veľmi malé častice. Obyčajne sú kolagény štiepené na častice krátkych aminokyselinových reťazcov – tieto častice sa nazývajú peptidy. Tu v Tripeptid Collagen sú častice ešte menšie, než peptidy.

Ide o najmenšiu jednotku kolagénu s obsahom iba troch aminokyselinových reťazcov, takzvaný tripeptid. Takéto častice majú molekulovú hmotnosť iba 500 Daltonov, čo je jednotka, ktorou sa určujú veľkosti molekúl. Je to teda pokročilá formula kolagénu s mimoriadnou bioaktivitou.

Tento fakt je pri hodnotení kolagénu pomerne dôležitý. Výrobca Bionutrian teda zdôrazňuje, že tento kolagén sa vďaka maličkým tripeptidom vstrebáva priamo v čreve a telo ho tak dokáže rýchlejšie spracovať. Mal by aj rýchlejšie účinkovať. Skrátka, čím menšie častice, tým lepšie výsledky.

Tripeptid Collagen je balený v samostatných vrecúškach, v každom je denná dávka a tá obsahuje presne 2000 mg kolagénových tripeptidov. Toto množstvo je aj vzhľadom na nízku molekulovú hmotnosť optimálne, pretože pri testovaní hydrolyzovaných kolagénov podávali vedci účastníkom od 2,5 do 15 gramov kolagénových peptidov s viditeľnými účinkami.

Tripeptid Collagen obsahuje dva typy kolagénu, a to typ I. a III. V ľudskom tele je najviac zastúpený typ I., ale v menšom množstve aj typy II. až V. Každý ďalší typ vo výživovom doplnku je teda plusom.

Vitamín C z aceroly

Acerolu nazývajú aj barbarodskou čerešňou. Toto ovocie obsahuje veľké množstvo vitamínu C v prirodzenej forme. V každom vrecúšku s dennou dávkou výživového doplnku Tripeptid Collagen je 1000 mg ovocného prášku z aceroly, pričom 245 mg z toho tvorí prírodná kyselina askorbová.

tripeptid-kolagen-recenzia-zlozenie

Maltodextrín

Je to oligosacharid slúžiaci ako dobrý zdroj energie. Ide prakticky o prepojené monosacharidy, veľmi často sa táto látka využíva v doplnkoch pre športovcov. Táto zložka je súčasťou prášku z aceroly a má v doplnku na starosti zaistiť mu praktické vlastnosti, ako je prášková forma a dobrá rozpustnosť.

Účinky Tripeptid Collagen

Miniatúrne kolagénové častice tohto prípravku majú preniknúť cez črevo do krvného obehu a majú schopnosť prednostne sa zabudovať do kože, kostí, chrupaviek a šliach. Takto môže pôsobiť Tripeptid Collagen na regeneráciu celého tela. Človek, ktorý ho užíva, by mal pozorovať efekt v týchto oblastiach:

Pohybový aparát – mal by tlmiť zápalové procesy a bolestivosť v kostných tkanivách, obnovovať hustotu a pevnosť kostí, zlepšovať pružnosť kĺbov, prispieť k lepšej pohyblivosti a tiež podporovať regeneráciu a hojivosť po zlomeninách a zraneniach. Môže pomôcť aj ako prevencia vzniku osteoartrózy, a pomôcť regenerácii organizmu po športovom výkone.

Pokožka a pleť – výživa, hydratácia pokožky, zlepšenie tónu a štruktúry pokožky, zlepšenie vzhľadu, redukcia vrások a stôp stresu či únavy na pleti. Výrobca sľubuje prirodzený liftingový efekt na zrelej pokožke. Môže tiež pomôcť pri regenerácii vrchnej vrstvy pokožky, epidermy. Napomáha tak hojeniu akné či vredov, ale aj kože, ktorá bola poškodená slnkom.

Vlasy a nechty – obnovuje zdravú štruktúru vlasov a zlepšuje ich hustotu, podporuje nechtovú platničku. Účinky sa prejavia na silnejších a hustejších vlasoch, ako aj na pevnejších a krajších nechtoch.

Výrobca tiež uvádza, že existujú in vitro a in vivo pokusy naznačujúce, že by kolagénové tripeptidy mohli brzdiť rozvoj aterosklerózy, to znamená ochorenia tepien následkom ukladania cholesterolu a zužovania prietoku krvi. Tieto zistenia však ešte potrebujú rozsiahlejší výskum.

Balenie a dávkovanie Tripeptid Collagen, ako ho užívať?

Jedna škatuľka Tripeptid Collagen obsahuje 30 vrecúšok s kolagénovým práškom. Užívať by ste mali jedno vrecko denne, balenie teda pri takomto dávkovaní vydrží mesiac.

Keďže v každom vrecúšku je už navážená presná denná dávka, stačí vždy vrecko otvoriť, nasypať do prázdneho pohára a zaliať vodou. Takto znie odporúčanie, ako ho užívať. Pri tomto postupe garantuje výrobca jednoduché a rýchle rozpustenie prášku bez tvorby hrudiek.

Podobne ako pri ostatných kolagénoch tejto značky, aj pri Tripeptid Collagen je napísané, že by ste ho nemali užívať priamo s jedlom. Výrobca odporúča užívať ho aspoň 15 minút pred alebo po jedle. Pri užívaní s jedlom hrozí, že ho telo bude tráviť, nie vstrebávať.

Pre koho je Tripeptid Collagen vhodný a pre koho nie?

Tak ako väčšina kolagénov, aj tento je vhodný pre bežného dospelého človeka, ktorý si chce dopomôcť k lepšej pohyblivosti, vyriešiť bolesti kĺbov, chrbtice či zlepšiť regeneráciu tela. Vyskúšať ho môžu ľudia s problémovou pleťou, slabými nechtami a vlasmi. Môžu ho aj ľudia s laktózovou intoleranciou či alergiou na lepok.

Naopak, nie je vhodný pre deti do 12 rokov, tehotné a dojčiace ženy.

Kolagén sa dá získať iba zo živočíšnych zdrojov, medzi nami sú však aj vegetariáni, tolerujúci konzumáciu rýb. Pre nich je vhodnejší rybí kolagén, pretože Tripeptid Collagen pochádza z vedľajších produktov hovädzieho dobytka.

tripeptid-kolagen-recenzia-balenie

Cena Tripeptid Collagen

Jedno mesačné balenie tohto kolagénu výrobca na svojej stránke predáva za 44 € (po zľave zo 49 €). Našla som ho zatiaľ iba na jednom ďalšom webe za rovnakú cenu.

Aké mám skúsenosti s Tripeptid Collagen

Pripomeniem ešte fakt, že tento produkt je horúca novinka na trhu, a tak sa k nemu ešte nedajú nájsť nezávislé recenzie zákazníkov. Mala som tú česť ho testovať ako jedna z prvých, takže moje skúsenosti s Tripeptid Collagen sú skutočne neskreslené názormi iných a vychádzam iba z vlastných nadobudnutých znalostí o kolagénoch všeobecne.

Najprv moje dojmy z užívania. Tento kolagén ma potešil praktickým balením. Chápem, ak niekto preferuje dózy s odmerkou kvôli menšiemu množstvu odpadu, ale ja si neviem pomôcť a ten kolagén v jednotlivých sáčkoch mi vyhovuje viac. Najmä kvôli tomu, že sa dá pohodlne zabaliť pri cestovaní a nemusím si z neho odsýpať do náhradnej nádobky.

Tento kolagén som užívala väčšinou ráno. Po nasypaní do suchého pohára a zaliatí vodou vznikol jemne ružovkastý nápoj, ktorý do pár sekúnd prechádzal do čírej podoby. Takto netvoril hrudky. Keď som ho však pár krát omylom nasypala do mokrého pohára alebo si najprv naliala vodu, vytvoril hrudky a tie sa potom rozpúšťali pomaly. Podobne reagoval aj s džúsom, ale to sa bežne stáva. Takže lepšie je skutočne dať si pozor na to, aby šiel do prázdneho a suchého pohára, až potom ho zaliať čistou vodou.

tripeptid-kolagen-recenzia-davkovanie

Keďže som skúšala aj iné kolagény od tejto značky, konkrétne Natur Marine Collagen a Forte Marine Collagen, neodolala som porovnávaniu, najmä čo sa týka senzorických vnemov. Tieto dva, ktoré spomínam, sú rybie kolagény, kým Tripeptid Collagen je hovädzí. Rybie kolagény od Bionutrian mali sotva badateľnú arómu typickú pre kolagén – ich chuť a vôňa boli naozaj veľmi jemné.

Keď to porovnám s Tripeptid Collagen, tento bovinný kolagén má trocha výraznejšiu vôňu, než dva spomenuté z rýb. Chuťovo je aj Tripeptid Collagen veľmi jemný a nenápadný, v pozadí som cítila kyslosť z aceroly. Avšak tá aróma je podľa mňa silnejšia. Nie každému to bude vyhovovať. Možnosťou je potom miešanie s džúsom, aby to bolo cítiť menej, a počkať, kým sa kolagén dobre rozpustí.

Nemá sa užívať s jedlom – čiže do kaše alebo do smoothie si ho radšej nemiešajte, aby ste mali záruku maximálneho možného vstrebania do krvi.

Pár mojich poznatkov týkajúcich sa zloženia. Vyzdvihujem jeho nízku molekulárnu hmotnosť, teda štiepenie na tripeptidy, podľa toho, čo som si prečítala aj na zahraničných weboch, je to záruka vysokej bioaktivity. A práve spôsob výroby je tu veľmi podstatný, tie naštiepené peptidy alebo tripeptidy by mali mať takú štruktúru, aby s nimi telo dokázalo pracovať. Ideálne je, keď sa na ne neviažu žiadne ďalšie prímesi.

Takže ak budete zisťovať, ktorý kolagén je najlepší, toto odporúčam mať na pamäti. Mne osobne sa páči to, že Tripeptid Collagen neobsahuje žiadne umelé príchute navyše, výťažok z aceroly je prírodná forma vitamínu C a aj preto prakticky nemá chuť, je len mierne kyslastý.

tripeptid-kolagen-recenzia

Ja osobne dôverujem najviac 100% čistým kolagénom bez ďalších vitamínov. Tripeptid Collagen obsahujúci len prírodný výťažok z aceroly však mojím osobným “sitom” prešiel. Výťažok z aceroly nepovažujem síce za nutný, no na druhej strane je céčko známe tým, že podporuje tvorbu kolagénu v tele.

A teraz poďme na účinky, ktoré som na sebe pozorovala počas užívania Tripeptid Collagen. Zrejme aj vás zaujíma, či sú tvrdenia výrobcu pravdivé a či Tripeptid Collagen naozaj účinkuje už v priebehu niekoľkých dní?

Každé telo je iné a teda každý môže mať iné skúsenosti. Neviem, prečo je to tak, ale u mňa je účinok kolagénu vždy viditeľný v prvom rade na nechtoch. Bežne mám obdobia, kedy sa nechtom až tak nevenujem a po manuálnej práci v záhrade ich mám zničené. Kým kolagén neužívam, sú aj lámavé a mám veľa záderov okolo nechtov. Veľa kolagénov mi s nechtami pomohlo, no pri Tripeptid Collagen bol účinok naozaj rýchly. Už o nejaké dva týždne som pozorovala zlepšenie, hoci som si nechty obzvlášť nešetrila.

Ako iné kolagény, aj tento mi podporil rast nových vlasov a pozorovala som najmä okolo čela pribúdajúce malé vlásky. Na pleti som si rozdiel nevšimla, rovnako ako na pohybovom aparáte. Pre tieto účinky by bolo potrebné užívať Tripeptid ešte dlhšie, ale pri nechtoch a vlasoch je tá rýchlosť naozaj viditeľná.

Alternatívy k Bionutrian Tripeptid Collagen

Ako som spomenula, značka Bionutrian má k dispozícii aj rybí kolagén v dóze – Natur Marine Collagen, ktorý okrem kolagénu zo sladkovodných rýb obsahuje aj štipku vitamínu C. Toto sú klasické hydrolyzované peptidy. Kolagén spolu so zinkom, vitamínom C a kyselinou hyalurónovou ponúka aj značka Zeen Collagen.

Ďalej si môžete vybrať aj zo 100% čistých kolagénov – bovinný kolagén je Powerlogy Natural Collagen, ktorý sa hodí do jedál. Z morských kolagénov, ktoré sú 100% čisté a užívajú sa prípravou nápoja rozmiešaním vo vode, je na výber napríklad Inca Collagen, alebo Collalloc.

Zhrnutie

Tripeptid Collagen je praktický na užívanie, má naozaj len veľmi jemnú chuť, vôňa je o čosi výraznejšia, ale nič výnimočné. Ak si ho nasypete do suchého pohára a zalejete čistou vodou, rozpustí sa výborne a veľmi rýchlo. Jeho zloženie je na našom trhu unikátne, nízka molekulová hmotnosť by mala zaručiť maximálnu bioaktivitu a ako už vieme, najlepší kolagén je práve taký, ktorý je bioaktívny.

Vďaka tomu by sa mal rýchlo a účinne vstrebávať. U mňa sa to – ako je zvykom – prejavilo na nechtoch. Nie síce za pár dní, ako na webe píše výrobca, ale rýchlejší rast nechtov a vlasov sa skutočne nedal prehliadnuť.

Vzhľadom k tomu, že ide o novinku, budeme si musieť počkať na hodnotenie ostatných zákazníkov. Ale jeho zloženie je unikátne a tak tento kolagén určite stojí za vyskúšanie.

Zdroje:

https://www.bionutrian.com/

Various beneficial functionality found in the minimum unit of collagen. http://tripeptide.net/eng/index.html

Significant Amounts of Functional Collagen Peptides Can Be Incorporated in the Diet While Maintaining Indispensable Amino Acid Balance. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31096622/

5/5 - (2 votes)

Eva Kopaničáková

Vášnivá knihomoľka, milovníčka mačiek a bývalá novinárka. Aktuálne tvorím texty a spravujem obsah webov na voľnej nohe. Rada sa túlam v prírode, cestujem a snívam s otvorenými očami. Inšpiratívne témy na články mi napadajú prevažne večer, kým iní spia. Najradšej píšem o zdravej výžive, interiérových doplnkoch a stavebníctve, ale dobre sa vyznám aj v kozmetike a chovateľstve.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *