Anona graviola – účinky, skúsenosti a recenzie užívateľov

„Boom“ superpotravín je v spoločnosti v posledných rokoch populárny. Toto ovocie si vďaka veľkému množstvu živín a benefitov pre náš organizmus získava čoraz viac priaznivcov, až je dnes stále pod drobnohľadom výskumníkov a vedcov, ktorí neprestávajú zisťovať jeho vlastnosti. Najúžasnejším faktom o tomto ovocí je, že takmer všetky časti jeho stromu sa dajú použiť na lekárske účely.

Nebolo by super, keby lahodné ovocie dokázalo zabiť bunky rakoviny? Ukázalo sa, že  graviola má sľubné zlúčeniny, ktoré by sa dali použiť napríklad pri liečbe rakoviny. Každopádne, pridaním tohto typu produktu do vášho každodenného života si všimnete veľké zlepšenie vášho tela. Ako? To vám predstavíme v tomto článku.

NázovPopis a hodnotenie
1.graviola advance nutraceutics recenzieGraviola AdvanceBalenie: 90 ks
Forma: tablety
Cena: 14 €

★★★★★

2.GRAVIOLA annona muricata recenzieGraviola annona muricataBalenie: 120 ks
Forma: kapsule
Cena: 30 €

★★★★★

3.NEFDESANTÉ Graviola šťava recenzieNEFDESANTÉ Graviola šťavaBalenie: 500 ml
Forma: šťava
Cena: 12 €

★★★★★

Graviola ADVANCE 90 tabliet

graviola advance nutraceutics recenzie

U značky Nutraceutics sme si už zvykli na prémiovú kvalitu jej výrobkov a nie je tomu inak ani v prípade tohto doplnku výživy.

Tablety Gravioly Advance obsahujú vysokokoncentrovaný extrakt tejto superpotraviny, preto sú účinné látky 4x efektívnejšie než v samotnom plode gravioly.

O jeho kvalite a priaznivých účinkoch svedčí aj množstvo recenzií, ktoré sú na 100 % pozitívne.

Výrobca: Nutraceutics

Zloženie:  Extrakt z plodov gravioly 4 : 1

Balenie: 90 tabliet

Denné dávkovanie: 1-2 tablety denne

Cena: 14.37 €

Kde kúpiť: graviola.nutraceutics.sk

Výhody

  • overená, dôveryhodná značka
  • vysoká koncentrácia aktívnych látok
  • vynikajúci pomer cena – obsah
  • 100% pozitívne recenzie
  • môžu užívať aj deti od rokov

Nevýhody

  • nevhodné pre tehotné a kojace ženy

GRAVIOLA annona muricata 120 kapsúl

GRAVIOLA annona muricata recenzie

Tento doplnok výživy je dostupný v na prvý pohľad výdatnom balení s obsahom 120 kapsúl, ale pri druhom pohľade zistíme, že pri odporúčanom dávkovaní vydrží len niečo vyše mesiaca. So zreteľom na tento fakt, je jeho cena relatívne vysoká.

Účinnou látkou je extrakt z plodov Gravioly – Annony šupinatej (Annona Muricata) – 375 mg v jednej kapsule.

Recenzie produktu sú pozitívne aj napriek pomerne vysokej cene.

Výrobca: Medikapharm s.r.o.

Zloženie:  výťažok z plodov Gravioly – Annony šupinatej (Annona Muricata) 4:1

Balenie: 120 kapsúl

Denné dávkovanie: 3 kapsule denne

Cena: 29,99 €

Kde kúpiť: benulekaren.sk

Výhody

  • vysoká koncentrácia účinnej látky
  • dobré hodnotenia
  • slovenský výrobca

Nevýhody

  • vysoká cena

NEFDESANTÉ Graviola šťava s vitamínom C 500 ml

NEFDESANTÉ Graviola šťava recenzie

Nie je to natoľko šťava, ako pyré z plodov gravioly, ktoré môžete rozriediť vodou v pomere 1:3 a vypiť.

Ide o pasterizovaný produkt s prídavkom vitamínu C, ktorého význam a účinky na ľudský organizmus určite nemusíme predstavovať.

Obsah fľašky pri odporúčanej dávke vydrží 10 dní. Jednoznačným plusom prípravku je lahodná chuť.

Výrobca: Nef de Santé, a.s.

Zloženie:  pyré z plodov gravioly (Annona muricata), kyselina L-askorbová (vitamín C) 120 mg.

Balenie: 500 ml

Denné dávkovanie: 2 x 25 ml (5 čajových lyžičiek) denne nalačno

Cena: 11,49 €

Kde kúpiť: benulekaren.sk

Výhody

  • vynikajúca chuť
  • overené účinky
  • pridaný vitamín C

Nevýhody

  • 1 balenie postačí na 10 dní užívania

Čo je to graviola?

Graviola je tropické ovocie tiež známe ako soursop, annona muricata alebo pata de Brasil. Na prvý pohľad je to zvláštny plod stromu z čeľade Annonaceae, pôvodom z Južnej Ameriky a pestovaný v tropickom podnebí. Dnes ich možno nájsť takmer vo všetkých tropických oblastiach. Toto ovocie v sebe skrýva skupinu vitamínov, minerálnych solí a antioxidantov. Odborníci tvrdia, že niektoré domorodé komunity na celom svete používajú semená tohto ovocia na liečenie malárie a iných parazitov.

Graviola je malý strom, ktorý vytvára veľké, zelené, jedlé plody v tvare srdca. Po dozretí zožltnú a môžu mať hmotnosť 3 – 4 kilogramov. Rastie vzpriamene a dosahuje výšku 5 až 6 metrov. Koža tohto ovocia je navyše pokrytá akýmisi tŕňmi, ktoré našťastie nepichajú.

Má veľké listy, tmavozelenej farby a lesklého vzhľadu. Dužina tohto ovocia sa široko používa na výrobu sirupov, sladkostí, nápojov, zmrzlín a mliečnych koktailov. Na liečebné účely sa používajú listy, plody, semená a stonky stromu.

graviola ovocie účinky

Zložky, ktoré obsahuje graviola

Kľúčovou aktívnou zložkou  gravioly je fytochemikália nazývaná ananotín, ale obsahuje aj ďalšie kľúčové bioaktívne zložky, ako je kyselina citrónová, kyselina listová alebo vitamín C. Okrem toho obsahuje vitamín B1, B3, B5 (kyselina pantoténová) a B6. Jeho zloženie zahŕňa aj minerály ako horčík, draslík, železo, meď a fosfor.

Medzi fytochemikálie prítomné v graviole patria aj alkaloidy, flavonoidy, glykozidy, saponíny, taníny, fytosteroly a terpenoidy. Obsahuje aj proteíny a sacharidy.

Formy gravioly

Superovocie sa ťažko konzumuje a spracováva. Zrelé ovocie sa nakrája na polovicu a je sa lyžicou alebo vidličkou. Napriek tomu sa zvyčajne z neho vyrába  graviola šťava alebo prášok, kapsule vďaka čomu je príjem aj dávkovanie jednoduché. Z jeho listov sa dajú pripraviť čaje alebo nálevy, ideálne na chladné obdobie. Môžete ho však nájsť aj v dezertoch ako je zmrzlina, v džemoch, džúsoch, cukríkoch či iné maškrty.

Ovocie a jeho šťava sa napríklad používajú pri črevných parazitoch, pri horúčkach, na zvýšenie tvorby materského mlieka a pri hnačkách. Drvené semená sa používajú na parazity – vnútorne alebo aj zvonka na vši. Korene majú zase sedatívne vlastnosti, znižujú krvný tlak a pôsobia proti kŕčom. Môže sa použiť aj lokálne ako masť, gél a pod. napríklad na artritídu alebo ako odpudzovač hmyzu.

Graviola účinky

Graviola sa vďaka svojim účinkom považuje za superpotravinu. Toto tropické ovocie disponuje antivírusovými, antibakteriálnymi a antihypertenzívnymi vlastnosťami. Jej výnimočné nutričné ​​vlastnosti ponúkajú:

  • B komplex vitamínov
  • vitamín C
  • minerály ako draslík, horčík, zinok, meď, železo, vápnik alebo fosfor.

Nečudo, že sa už mnoho rokov používa v stredoamerickej a juhoamerickej medicíne na choroby ako reumatizmus, cukrovka, astma, vysoký krvný tlak, parazity, cystitída, bakteriálne i vírusové infekcie a niektoré zdroje dokonca uvádzajú aj rakovinu. Okrem toho vraj dokážu  graviola účinky zlepšovať náladu a znižovať stres. Vďaka svojmu zloženiu pomáha telu, ktoré vďaka nej môže profitovať nasledujúcimi spôsobmi:

Silný antioxidant

Graviola má vysoký obsah antioxidantov, ktoré môžu pomôcť predchádzať poškodeniu buniek a môžu znížiť riziko chronických ochorení. Vďaka svojim účinkom sa používa ako alternatíva na liečbu herpesu, ktorý je spôsobený vírusovou infekciou. Pre tento vírus je graviola toxická.

Podporuje imunitný systém

Graviola ma vysoký obsah vitamínu C, ktorý jej umožňuje posilňovať obranyschopnosti organizmu a pomáha predchádzať chorobám. Látky, ktoré  graviola obsahuje udržiavajú telo v kondícii a pomáhajú bojovať proti bežným ochoreniam, ako je prechladnutie. Zároveň pomáha znižovať horúčku a pôsobí ako prírodné antibiotikum. Navyše, zlepšuje aj príznaky astmy.

Stimulant trávenia

Vzhľadom na to, že ide o ovocie bohaté na vodu a vlákninu, jeho konzumácia prispieva k správnemu fungovaniu tráviaceho systému, uľahčuje črevný prechod a zabraňuje zápche. Zložky obsiahnuté v  graviole pomáhajú zastaviť hnačkové procesy a bolesti spôsobené žalúdočnými kŕčmi vďaka svojim hypotenzívnym vlastnostiam. Okrem toho normalizuje hladinu glukózy v krvi a zmierňuje poruchy pečene.

Tropické ovocia  graviola nepomáha len na tieto spomenuté veci. S graviolou môžete bojovať aj s kolikou, hnačkou, pálením záhy, gastrointestinálnymi kŕčmi a žalúdočnými vredmi. Takže látky obsiahnuté v graviole pôsobia na celý tráviaci trakt.

Pôsobenie proti starnutiu

Ako sme už spomenuli vyššie, graviola je plná silných antioxidantov, ktoré bránia vstupu voľných radikálov do tela a tým odďaľujú starnutie pokožky a orgánov. Vďaka vysokému obsahu fosforu a vápniku pomáha predchádzať osteoporóze. Keďže má antioxidačné vlastnosti, spomaľuje aj starnutie buniek.

Znižuje krvný tlak

Vitamíny a minerály dodávané telu prostredníctvom  gravioly regulujú napätie v tele.  Graviola je navyše bohatá aj na vitamín B, ktorého funkciou je zlepšiť krvný obeh a podieľať sa na rôznych funkciách kardiovaskulárneho systému.

Zvyšuje energiu a znižuje stres

Superovocie obsahuje zlúčeniny, ktoré podporujú relaxáciu a ospalosť. Vďaka tomu  graviola znižuje nespavosť, zvyšuje energiu a urýchľuje metabolizmus. Nakoľko sedatívne vlastnosti, čo je užitočné v prípadoch úzkosti alebo stresu.

Graviola a rakovina

Graviola pomáha proti rakovine a v mnohých prípadoch vraj môže byť účinnejšia ako chemoterapia. Je to tým, že obsahuje stovky chemikálií nazývaných acetogeníny (ACG). V laboratórnych testoch sa ukázalo, že ACG zabíjajú mnoho typov rakovinových buniek bez poškodenia zdravých. Avšak, nebola v tomto ohľade testovaná na ľuďoch. Existujú napríklad dôkazy, že graviola môže pomôcť proti niektorým typom rakoviny.

Výskum z roku 2012 zistil, že graviola môže byť prospešná proti niektorým bunkovým líniám rakoviny pankreasu a to inhibíciou bunkového metabolizmu. Prášok z listov a stoniek  gravioly spôsobil bunkovú smrť v rakovinových bunkách pankreasu. Graviola zároveň blokovala signálne dráhy, ktoré napomáhajú šíreniu nádorov pankreasu.

Podľa ďalšieho výskumu z roku 2016 bol extrakt z gravioly toxický proti niektorým bunkovým líniám rakoviny prsníka – že zvýšil T bunky, ktoré zabíjajú rakovinové bunky a iné poškodené bunky. V niektorých výskumoch pomohol extrakt z  gravioly spôsobiť bunkovú smrť v bunkách rakoviny pečene, zastavil rastový cyklus buniek rakoviny pľúc. Extrakt z dužiny plodov zase zastavil šírenie buniek rakoviny prostaty.

Áno, niektoré výskumy zistili, že  graviola by mohla potenciálne pomôcť eliminovať rakovinové bunky. Väčšina výskumov sa v súčasnosti obmedzuje len na výskumy v skúmavkách. Na vyhodnotenie účinku u ľudí je však potrebný ďalší výskum. Napriek tomu vedci upozorňujú, že samotná  graviola nestačí na eradikáciu nádorov a lekári by ju nemali používať ako primárnu liečbu.

Vedľajšie účinky a kontraindikácie gravioly

Aj keď ide o ovocie s veľkým množstvom vitamínov, minerálov a pozitívnych účinkov, existujú tu aj vedľajšie účinky a kontraindikácie, ktoré je potrebné vziať do úvahy. Napríklad pri dlhodobom užívaní môže graviola spôsobiť poškodenie nervov, pohybové problémy a vážnu neuropatiu, ktorá vedie k symptómom podobným Parkinsonovej chorobe – tras alebo stuhnuté svaly. Takže graviola môže zhoršiť príznaky Parkinsonovej choroby.

Nie je vhodná ani pre tých, ktorí majú ochorenie pečene alebo obličiek, pretože graviola môže byť pri opakovanom použití toxická práve pre obličky alebo pečeň. Nie je vhodná ani pre ľudí, ktorí sa liečia na cukrovku, vysoký krvný tlak, tehotné i dojčiace ženy a malé deti.

Okrem toho, kým plod  gravioly je prospešný pre zdravie, to isté neplatí o jeho semenách, ktoré môžu byť toxické. Listy a semená majú vysokú koncentráciu acetogenínov a izochinolínových alkaloidov, ktoré môžu byť veľmi škodlivé.

Graviola – recenzie a skúsenosti

Ako sme už spomenuli vyššie, toto super ovocie je najčastejšie spájané práve s rakovinou. No a najčastejšie skúsenosti sú spájané s týmto benefitom. Aj kvôli tomu sa stala graviola populárnym a vyhľadávaným produktom. O tom svedčia recenzie aj skúsenosti.

Podľa niektorých užívateľov a ich skúsenosti s graviolou, možno toto superovocie označiť ako barličku pre onkologických pacientov, ktorí sa vďaka nej cítili lepšie, mali viac energie. Takéto pozitívne hodnotenia môžete nájsť napríklad pod produktmi s graviolou na stránke Mojalekáreň.

Nečudo, že graviolu odporúča veľa používateľov ako doplnok popri chemoterapii. Mnohým vtedy veľmi pomohla a odporúčajú na stránke Heuréka. Okrem toho hodnotili jej výbornú kyslastú chuť, ktorá je síce trošku kyslá, ale podľa nich veľmi osviežujúca. Ďalšie skúseností môžete nájsť na diskusnej stránke Modrýkoník, kde ju odporúčajú tiež pri liečbe rakoviny.

Ak si prejdete viac recenzii, aj zahraničné, zistíte, že s graviolou majú celkovo pozitívne skúsenosti. Nájdu sa užívatelia, ktorých odrádza skôr cena ako účinky.

Graviola cena

Graviola sa dodáva vo forme prášku z ovocia, prášku z listov alebo stoniek a extraktu z dužiny. Dostupná je celý rok, ale najlepšia je údajne v lete. A aj keď ide o pomerne nie moc známe ovocie, na internete môžete nájsť veľmi veľa produktov s obsahom gravioly.

Na Slovensku – či už v e-shopoch alebo kamenných predajniach, ju môžete nájsť od 2€ ako tinktúrú,  graviola čaj, vo forme tabliet okolo 14 € alebo aj ako čistý extrakt, ktorý môže stať aj 28€. Výrobca Advance ponúka 90 tabletiek čistého extraktu z plodov gravioly na svojej stránke za 14,49 €. Potom môžete nájsť aj šťavu. Napríklad na stránke grizly.sk môžete nájsť pol litra 100% šťavy z  gravioly za 13€.

NázovPopis a hodnotenie
1.graviola advance nutraceutics recenzieGraviola AdvanceBalenie: 90 ks
Forma: tablety
Cena: 14 €

★★★★★

2.GRAVIOLA annona muricata recenzieGraviola annona muricataBalenie: 120 ks
Forma: kapsule
Cena: 30 €

★★★★★

3.NEFDESANTÉ Graviola šťava recenzieNEFDESANTÉ Graviola šťavaBalenie: 500 ml
Forma: šťava
Cena: 12 €

★★★★★

Graviola dávkovanie

Brazília je jednou z krajín, kde sa toto ovocie najviac konzumuje. Tam konzumujú  graviolu rôznymi spôsobmi. Vo všeobecnosti odporúčajú užívať 500 – 1 500 miligramov cez kapsulu denne alebo 1 – 4 mililitre extraktu denne. Napríklad, ak by ste si chceli pripraviť graviola čaj, stačí vložiť 10 g sušených listov vňate do 1 litra vriacej vody. Nechajte lúhovať 5 až 7 minút a potom už len stačí si čaj vychutnať.

Ak však uprednostňujete užívanie kapsúl namiesto šťavy, odporúčame užívať 1 kapsulu 3x denne s dostatočným množstvom tekutiny. Avšak, neexistuje dostatok výskumov na presne stanovenie vhodného užívania. Záleží to aj od zdravotných problémov a veku užívateľa. Preto treba byť radšej opatrný a nepreháňať to. Každý výrobca však na každom svojom produkte musí uvádzať spôsob použitia a odporúčané dávkovanie, ktorého je nevyhnutné sa držať.

Záver

Graviola je produkt rastlinného pôvodu s veľkým množstvom živín a pre svoje veľké množstvo benefitov pre telo sa zaradila medzi populárne ovocie. Nielenže pomáha prečisťovať organizmus, ale tiež posilňuje svaly a kosti, preto sa už roky používa na liečebné účely.

Jeho všestrannosť ho umožňuje konzumovať priamo ako ovocie, pridávať do množstva receptov, ako sú šaláty prípravky alebo kokteily, ako aj konzumovať prostredníctvom výživových doplnkov. Avšak, nie všade. Našťastie sa dá sa získať aj vo forme kapsúl, extraktu, čaju, tinktúry alebo šťavy. Navyše sa veľmi dobre dopĺňa s akoukoľvek liečbou, ktorá sa používa, dokonca s ňou spolupracuje, čo zvyšuje výsledky.

Áno, graviola má pár vedľajších účinkov a jej užívanie komplikujú aj isté kontraindikácie, na ktoré si samozrejme treba dať pozor. Aj napriek tomu nie je známe, že by mal na ňu niekto alergické reakcie alebo neznášanlivosť. Prevyšujú však jej nesporné vlastnosti. Užívanie gravioly sa neodporúča ľuďom s nízkym tlakom, malým deťom, tehotným a dojčiacim ženám.

Vzhľadom na nedávnu popularitu  gravioly medzi ľuďmi s diagnózou rakoviny, treba zdôrazniť nedostatok dôkazov o účinnosti a bezpečnosti jeho použitia ako protirakovinového činidla. Ovocie je však chutné, všestranné a môže byť výborným doplnkom vášho jedálnička. V kombinácii s vyváženou stravou a zdravým životným štýlom môže mať pre vaše zdravie niekoľko pôsobivých výhod.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319720

https://www.healthline.com/nutrition/soursop-benefits#TOC_TITLE_HDR_3

https://www.indigo-herbs.co.uk/natural-health-guide/benefits/soursop- graviola

https://www.webmd.com/cancer/ graviola-cancer-overview

4.5/5 - (4 votes)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *