Žraločia chrupavka – účinky, recenzie a skúsenosti

Vedeli ste, že žraloky nemajú žiadne kosti? Sila ich kostry v skutočnosti pochádza z chrupavky.

A akú úlohu môže hrať žraločia chrupavka pre ľudí? Doplnky výživy z nej vyrobené sa v súčasnosti užívajú na celý rad zdravotných problémov, od rakoviny, cez psoriázu a retinopatie a Kaposiho sarkóm, až po hybnosť kĺbov a artritídu. Tie najlepšie hodnotené prípravky vám dnes aj predstavíme.

NázovPopis a hodnotenie
1.walmark žraločia chrupavka recenziaWalmark žraločia chrupavkaBalenie: 30 kapsúl
Cena: 9,99 €

★★★★★

2.gymbeam žraločia chrupavka recenziaJAMIESON Kórejský ženšenBalenie: 90 kapsúl
Cena: 9,50 €

★★★★

3.namximum žraločia chrupavka recenziaMEDPHARMA ŽenšenBalenie: 100 g (prášok)
Cena: 7,90 €

★★★★

WALMARK Žraločia chrupavka plus 740 mg 30 kapsúl

walmark žraločia chrupavka recenzia

Žraločia chrupavka WALMARK je výživový doplnok obľúbenej českej značky, ktorej aktívnymi látkami sú žraločia chrupavka vo forme prášku a kyselina L-askorbová (vitamín C).

Chrupavka obsahuje aj komplex mukopolysacharidov, medzi nimi glukozamín a chondroitín, a tiež kolagén, ktoré sú základnými stavebnými zložkami kĺbovej chrupavky.

Prípravok prichádza vo forme mäkkých želatínových kapsúl a odporúča sa ako podpora zdravia kostí a kĺbov.

Zaujímavosťou je, že žraločia chrupavka Jamieson na trhu zatiaľ nie je, a pritom portfólio týchto dvoch výrobcov si zvyčajne naozaj konkuruje.

Výrobca: Walmark

Zloženie: kyselina L-askorbová (vitamín C), žraločia chrupavka

Balenie: 30 kapsúl

Denné dávkovanie: 1 kapsula 4x denne s jedlom

Cena: 9,99 €

Kde kúpiť: benulekaren.sk

Výhody

 • overená česká značka
 • tablety sa ľahko prehĺtajú
 • pridaný vitamín C

Nevýhody

 • relatívne nízky počet tabliet v balení, hlavne vzhľadom na výšku dennej dávky
 • nevhodné pre tehotné ženy

GymBeam žraločia chrupavka

gymbeam žraločia chrupavka recenzia

Výhodné 90 kapsulové balenie žraločej chrupavky výrobca GymBeam odporúča ako profylaxiu nielen pre športovcov a seniorov, ale aj ľudí žijúcich aktívny život, a kvôli vysokému obsahu vápnika pre ženy v období menopauzy, kedy je riziko rednutia kostí už výrazne zvýšené.

Okrem vápnika je aj bohatým a prirodzeným zdrojom fosforu, ktorý hrá nemenej dôležitú úlohu pre udržanie zdravých kostí a kĺbov. Dodáva sa vo forme praktických kapsúl, sú garantom rýchleho a efektívneho vstrebávania.

Výrobca: GymBeam

Zloženie: Žraločia chrupavka – prášok, protihrudkujúce činidlo (stearan horečnatý)

Balenie: 90 kapsúl

Denné dávkovanie: 4 – 5 kapsúl denne

Cena: 9,50 €

Kde kúpiť: gymbeam.sk

Výhody

 • relatívne dobrý pomer cena/obsah
 • overený výrobca
 • okrem tehotných a kojacich žien prináša priaznivé účinky pre každého
 • dobré recenzie

Nevýhody

 • vysoké denné dávkovanie

Shark Cartilage – žraločia chrupavka PRÁŠOK

namximum žraločia chrupavka recenzia

Doplnok výživy v práškovej forme bez pridania akejkoľvek arómy – čo môže byť malou nevýhodou tohto prípravku, najmä pre ľudí citlivých na nie veľmi príjemné chute.

Nič iné však tomuto výrobku vyčítať nemôžeme. Je prirodzeným zdrojom chondroitínu, glukozamínu, vápnik a fosforu, plus navyše obsahuje 28% podiel kolagénu typu II.

Prichádza v 100 gramovom balení a užíva sa zriedený s vodou.

Výrobca: Natural Nutrition

Zloženie: žraločia chrupavka

Balenie: 100 g

Denné dávkovanie: 1-krát denne 2/3 čajovej lyžičky (1,5g) rozmiešajte vo vode

Cena: 7,90 €

Kde kúpiť: namaximum.sk

Výhody

 • pridaný podiel kolagénu typu II.
 • vhodný pre ľudí, ktorí majú problém s prehĺtaním tabliet
 • prijateľná cena

Nevýhody

 • chuť rozhodne nie je výhodou tohto prípravku

Prečo žraločia chrupavka?

Dnešný článok sme začali konštatovaním, že žraloky nemajú kosti. Chrupavka a kosť sú veľmi odlišné. Oba sú typy spojivového tkaniva, ale zatiaľ čo kosť je tvrdá a má veľa krvných ciev, chrupavka je flexibilná a nemá žiadnu vaskularizáciu.

Výskumníci preto predpokladali, že použitie žraločej chrupavky môže pomôcť znížiť rakovinové a nerakovinové nádory. Nádory a rakovina totiž potrebujú krv, aby sa im darilo.

Keďže chrupavka je avaskulárna, vedci sa snažili zistiť, či nejaké zlúčeniny v nej prítomné môžu, alebo nemôžu predchádzať a/alebo liečiť rakovinu. Zatiaľ sú výsledky nejasné.

Mylná predstava, že u žralokov nevzniká rakovina, bola široko rozšírená v 90. rokoch a bolo o nej napísaných aj niekoľko kníh. Presvedčenie zohralo kľúčovú úlohu pri popularizácii tohto doplnku, ktoré sa však odvtedy ukázalo ako mylné, prostredníctvom série objavení žralokov s rakovinovými aj nerakovinovými nádormi.

Napriek tomu je však žraločia chrupavka obľúbeným doplnkom výživy, pretože o jej prínose najmä pre zdravie kĺbov a kožné ochorenia v obmedzenom počte dôkazy existujú.

žraločia chrupavka na klby

Žraločia chrupavka – účinky

 • Rakovina – myšlienka, že žraločia chrupavka by mohla byť liečbou rakoviny, vychádza z hypotézy, že jej antiangiogénne vlastnosti môžu spomaliť vývoj krvných ciev potrebných na rast a prežitie rakovinových buniek. Výskum začal v skúmavkách, potom sa presunul na živé zvieratá.

Po sľubných výsledkoch počiatočných štúdií nasledovali klinické skúšky na ľuďoch. Tieto štúdie sa zamerali na zlúčeninu AE-941, ktorá je chránená pod rôznymi názvami vrátane Novastat/Neovastat, Arthrovas, Neoretna a Psovascar.

Niektoré malé klinické štúdie uvádzajú sľubné výsledky.

Pacienti s karcinómom obličkových buniek (typ rakoviny obličiek), ktorí dostávali vyššie dávky Neovastatu, mali lepšiu mieru prežitia v porovnaní s pacientmi, ktorí neužívali žiadne alebo ktorí užívali nižšiu dávku.

 • Kaposiho sarkóm – V prípade hlásenom kanadskou AIDS Treatment Information Exchange sa u HIV negatívneho muža vyvinula na chodidle lézia Kaposiho sarkómu a lekári mu predpísali žraločiu chrupavku. Doplnok užíval v sledovaných dávkach asi tri mesiace, potom sa lézia začala zmenšovať, až bola takmer nebadateľná. Niekoľko ďalších štúdií ukazuje, že určité množstvá doplnku užívané perorálne sú účinné pri znižovaní symptómov tejto rakoviny, ale sú takmer neúčinné pri liečbe pokročilých štádií.
 • Artritída – Žraločia chrupavka môže znížiť bolesť spojenú s osteoartritídou (OA), čo je stav, ktorý môže poškodiť chrupavku v kĺboch. Chrupavka obsahuje zlúčeninu nazývanú chondroitín sulfát, ktorá jej pomáha zadržiavať vodu. Chondroitínové doplnky pochádzajú zo zvierat vrátane kráv a žralokov.

Štúdie ukazujú, že suplementácia chondroitínom môže mierne znížiť bolesť spojenú s OA. Mnoho európskych krajín ho schválilo ako liečbu tohto stavu na predpis, ale môže trvať dlho, kým začne fungovať. Niektorí pacienti nevidia zlepšenie symptómov 3 až 6 mesiacov.

V kombinácii s glukosamínom je však chondroitín účinnejší. Táto kombinácia môže byť užitočná na zvládanie bolesti pri stredne ťažkej až ťažkej OA.

 • Psoriáza – Psoriáza je ochorenie kože, ktoré vzniká v dôsledku problémov s imunitným systémom. Urýchľuje produkciu kožných buniek, ktoré sa nakoniec hromadia a vytvárajú na pokožke vlny podobné šupinám. Prebytočné bunky svrbia a v extrémnych prípadoch sú bolestivé.

Objavujú sa dôkazy, že zlúčenina AE-941 (Neovastat/Novastat) môže pomôcť pri liečbe symptómov psoriázy. V klinickej skúške dostalo 49 pacientov so psoriázou rôzne dávky Novastatu.

Skupiny, ktoré užívali vyššie dávky (60 ml/d a viac) vykazovali významné zlepšenie symptómov po 12-týždňovom používaní produktu. Pacienti hlásili menšiu tvorbu šupín, zlepšený vzhľad a znížené svrbenie.

Žraločia chrupavka – možné nežiadúce účinky

Žraločia chrupavka je vo všeobecnosti bezpečná. Môže spôsobiť zlú chuť v ústach, nevoľnosť, vracanie, žalúdočnú nevoľnosť a zápchu.

Žraločia chrupavka – dávkovanie

Nie je dostatok spoľahlivých informácií, aby sme vedeli, aká by mohla byť primeraná dávka žraločej chrupavky. Majte na pamäti, že prírodné produkty nie sú vždy nevyhnutne bezpečné a dávkovanie môže byť dôležité. Uistite sa, že dodržiavate príslušné pokyny na štítkoch produktov a pred použitím sa poraďte so svojim lekárom.

Záver

Používanie doplnkov žraločej chrupavky je kontroverzné, najmä pokiaľ ide o benefity pri podpore liečby rakoviny. Štúdie však poukazujú na jej schopnosť pomôcť zmierniť príznaky osteoartritídy a psoriázy. Pre vlastnú bezpečnosť však venujte pozornosť tomu, aby vždy pochádzala z renomovaného zdroja.

Zdroje:

https://www.webmd.com/

https://www.mountsinai.org/

https://www.urmc.rochester.edu/

Rate this post

Georgina Tašká

Rada cestujem, mám rada ľudí a život. A práve ten by sme si nemali nechať znepríjemňovať rôznymi pocitmi diskomfortu, ktoré pri trocha väčšej pozornosti, malej zmene životného štýlu a pomocou správnych doplnkov výživy vieme zdolať aj sami. A budú sa vám v tom snažiť pomôcť aj moje články.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *