Bionutrian Natur Marine Collagen – recenzia + moje skúsenosti

V skratke o Bionutrian Natur Marine Collagen

 • švajčiarsky rybí kolagén s obsahom vitamínu C
 • s veľmi nízkou molekulovou hmotnosťou 2000 Daltonov
 • prášok je veľmi jemný a dobre sa rozpúšťa
 • je bez chuti a bez zápachu, s jeho užívaním som nemala žiaden problém
 • balený v dóze s odmerkou, ktorá slúži na presné dávkovanie

bionutrian kolagen skusenosti

Vedeli ste, že za problémami s pleťou, slabými vlasmi a nechtami, ako aj za bolesťou kĺbov môže stáť nedostatok kolagénu? Tento proteín má kľúčovú úlohu pri udržiavaní pevnosti, pružnosti a zdravia našej kože, vlasov, nechtov, kĺbov a ďalších dôležitých tkanív. Bohužiaľ, s pribúdajúcim vekom sa hladina kolagénu v tele postupne znižuje, čo môže viesť k rôznym estetickým problémom a zdravotným ťažkostiam.

Našťastie existuje jednoduchý spôsob, ako túto stratu kompenzovať – hydrolyzovaný kolagén. Máme ich na trhu dostatok a v rôznych formách. Aj ja zaznamenávam prvé príznaky nedostatku kolagénu, preto na sebe už roky skúšam rôzne značky. Tentokrát som si vzala na mušku kolagén od značky Bionutrian – švajčiarsky rybí kolagén Natur Marine Collagen. Testovala som ho niekoľko týždňov a toto sú moje postrehy, dojmy a výsledné hodnotenie. Ak vás zaujíma, aké má Bionutrian Natur Marine Collagen recenzie a účinky, čítajte ďalej.

 • Zloženie
 • Cena
 • Chuť
 • Balenie
 • Spokojnosť užívateľov
4.7

Celkové hodnotenie:

Švajčiarska značka Bionutrian ponúka niekoľko foriem kolagénu a Natur Marine Collagen je jedna z nich. Ide o klasický jemný prášok, ktorý obsahuje morský kolagén a vitamín C, balený v dóze s odmerkou na dávkovanie. Je bez príchutí, aróm a konzervantov, užíva sa po rozmiešaní s vodou a veľmi rýchlo sa rozpustí. Cena patrí medzi tie vyššie, na druhej strane ide aj o vyššiu dávku kolagénu.

Výhody

 • výborná rozpustnosť
 • úplne neutrálna chuť
 • jednoduché zloženie
 • nízka molekulová hmotnosť častíc a tým pádom vysoká biologická dostupnosť
 • rýchlo viditeľné účinky

Nevýhody

 • je potrebné dávkovať odmerkou
 • jeden z drahších kolagénov na trhu

Zloženie Bionutrian Natur Marine Collagen

Tento doplnok má jednoduché zloženie: obsahuje len rybí kolagén a vitamín C. Žiadne ďalšie príchute, arómy ani konzervanty. Ide o najčastejšie sa vyskytujúcu formu – prášok, rozpustný vo vode. Tento konkrétny kolagén je vo forme veľmi jemného prášku s vitamínom C, ktorý sa nasype do pohára a zaleje vodou.

Vitamín C nie je v produkte kvôli chuti, ale kvôli účinku. Je známe, že vitamín C podporuje tvorbu kolagénu v ľudskom tele. Výrobca na svojej stránke uvádza, že pomáha aj vstrebávaniu tohto rybieho kolagénu, o tomto som však nenašla jednoznačné odborné závery. Tak či onak, vitamín C má pre ľudské telo určite množstvo benefitov.

bionutrian marine kolagen drink zlozenie

Viac o produkte Bionutrian Natur Marine Collagen

Bionutrian Natur Marine Collagen je hydrolyzovaný rybí kolagén. Hydrolýzou výrobcovia štiepia molekulu kolagénu na menšie časti, peptidy, ktoré môžu potom jednoducho preniknúť do krvného obehu. Značka Bionutrian využíva enzymatické štiepenie za studena, teda žiadne tepelné úpravy.

Morský kolagén je v odborných zdrojoch hodnotený ako najčistejšia forma kolagénu, ktorý je podobný tomu ľudskému, teda má vysokú bioaktivitu a ľahšie sa vstrebáva. Má výhodu aj v tom, že tu nie je riziko nákazy chorobami dobytka, ktoré v minulosti postrašili farmárov. Samozrejme, oba typy kolagénov majú svoje benefity a každému môže vyhovovať iný typ. Rozhoduje predovšetkým kvalita zdroja a spracovania.

A práve zdroj kolagénu, teda typ a kvalita produktov z rýb je pre výrobcu Bionutrian veľmi dôležitá – zdôrazňuje, že ide o výrobu kolagénu vo Švajčiarsku za dodržiavania najprísnejších noriem. Hoci teda ide o slovenského výrobcu a kolagén sa balí priamo na Slovensku, jeho pôvod je z rýb chovaných vo Švajčiarsku.

Je to ekologický a kontrolovaný chov rýb z rodu Tilapia, ktoré patria medzi sladkovodné ryby, ale napriek tomu sa takýto kolagén zo zvyku označuje tiež za morský. Platí teda pravidlo, že aj keď ryby nepochádzajú priamo z mora, všeobecne sa kolagén z nich môže radiť medzi morský.

Výrobca si zakladá práve na kontrolovanom chove rýb Tilapia, pretože podľa jeho informácií šupiny a koža z nich obsahujú viac glycínu, prolínu a hydroxyprolínu, než divoko žijúce morské ryby. Tieto aminokyseliny sú najzastúpenejšie v kolagéne a zvyšujú stabilitu jeho trojšpirály.

Špeciálne si výrobca zakladá na veľkosti štiepených peptidov. Tieto reťazce majú veľkosť 2000 Daltonov (ide o hmotnostnú jednotku, ktorá sa využíva napríklad v biochémii na určenie hmotnosti atómov, molekúl či iontov a pod.). Veľkosť peptidov rozhoduje o tom, či dokážu preniknúť až do cieľových tkanív človeka. Pre porovnanie, celá molekula kolagénu má až okolo 300 tisíc Daltonov, takže telo ju nemá schopnosť vstrebať. Práve preto je také dôležité správne štiepenie molekúl a značka Bionutrian ako jedna z minima uvádza molekulovú hmotnosť štiepených peptidov.

V prírode je známych asi 30 typov kolagénu a pre ľudské telo je dôležitých prvých päť. Najzastúpenejší je kolagén typu I., ktorý tvorí asi 90% všetkých kolagénov v tele. Nachádza sa v pokožke, kostiach, šľachách, vláknitých chrupavkách, spojivovom tkanive a zuboch. Ďalšie typy fungujú doplnkovo: v kolagéne Natur Marine je okrem typu I. aj typ III., ktorý podporuje štruktúru svalov, kože, orgánov a artérií.

Podľa výrobcu štúdie ukazujú, že typ I. podporuje aj tvorbu typu II. dôležitého pre chrupavky, avšak toto tvrdenie sa mi nepodarilo overiť. Každopádne môžeme Bionutrian Natur Marine Collagen zaradiť k tým doplnkom, ktoré obsahujú dva dôležité typy kolagénu.

Účinky Bionutrian Natur Marine Collagen

Pozrime sa na to, ako môže Natur Marine Collagen pomôcť človeku pri správnom a dlhodobom užívaní.

Účinky na kĺby, šľachy a spojivové tkanivá: tento efekt hydrolyzovaného kolagénu na pohybovú sústavu potvrdzuje veľké množstvo štúdií. V prípade Natur Marine Collagen výrobca sľubuje zlepšenie činnosti kĺbov vďaka udržiavaniu pevnosti a pružnosti spojivových tkanív. Má pomáhať ako prevencia artrózy a osteoporózy vďaka podpore hustoty kostnej hmoty. Tým pádom má účinne pomôcť aj pri regenerácii a rekonvalescencii po zraneniach.

Účinky na pleť: spomaľuje starnutie tým, že peptidy kolagénu prenikajú zvnútra do pokožky a tým zlepšujú jej pružnosť, vypnutosť, elasticitu. Takto má vplyv na prevenciu tvorby vrások, redukciu jemných liniek a celkovú podporu zdravej štruktúry pokožky. Tieto benefity kolagénových peptidov potvrdzuje veľa štúdií a ďalej pribúdajú nové.

Účinky na pokožku tela: mal by pomôcť spevniť pokožku tela, zlepšiť jej štruktúru, môže vraj pomôcť aj na strie a celulitídu. Štúdie v tomto smere sú však ešte limitované.

Účinky na zuby a ďasná: kolagén môže pomôcť ako podpora štruktúry zubov, rovnako ako je tomu u kostí. Podporuje aj zdravie ďasien, keďže tie patria medzi tkanivá, v ktorých je kolagén bohato zastúpený.

Účinky na vlasy a nechty: pre tie je dôležitá najmä tvorba keratínu a príjem správnych minerálov ako živín, ale aj kolagénu, pretože ten tvorí základ kože, z ktorej vlasy a nechty vyrastajú. Hoci výskum v tejto oblasti je ešte obmedzený, efekt užívania kolagénových peptidov si veľa ľudí všíma najmä na svojich vlasoch a nechtoch, ktoré sú pevnejšie, menej sa lámu a rýchlejšie rastú.

Výrobca ešte uvádza, že príjem hydrolyzovaného kolagénu okrem samotného doplnenia tejto bielkoviny, má potenciál podporiť aj syntézu vlastného kolagénu v tele. Medzi účinky tiež pridáva aj zlepšenie trávenia, čo má spojitosť s podporou sieťoviny črevnej steny. Našla som štúdiu o efekte užívania kolagénových peptidov na zlepšenie trávenia u zdravých žien, kde potvrdili zníženie nadúvania. Niečo na tom teda bude, avšak aj čo sa týka trávenia, potrebujeme si ešte počkať na viac jednoznačných dôkazov.

Balenie, užívanie a dávkovanie Bionutrian Natur Marine Collagen

Produkt mi prišiel v škatuľke s decentným dizajnom, ktorý vystriedal predošlé známe balenie v tmavomodrom odtieni s červeným názvom. Škatuľka je z príjemného kvalitného papiera a po otvorení som našla bielu dózu s etiketou, návod na užívanie a odmerku.

bionutrian marine kolagen drink recenzia

Kolagén Bionutrian Natur Marine Collagen sa má užívať tak, že si naberiete plnú zarovnanú odmerku prášku, nasypete ho do pohára, zalejete vodou a rozmiešate. V jednej odmerke je 5 gramov prášku, čo je jedna denná dávka. V nej sa nachádza 5000 mg morského kolagénu a 15 mg vitamínu C.

Pozor, výrobca na stránke upozorňuje na to, že tento kolagén by sa nemal užívať spolu s jedlom. Mali by ste ho vypiť 15-20 minút pred jedlom alebo po ňom. Dôvodom je to, že pri konzumácii spolu s jedlom sa trávi, namiesto vstrebávania do krvného obehu. Zároveň by ste ho nemali zalievať horúcou tekutinou, nad 40 °C, pretože to môže degradovať vitamín C.

marine kolagen drink recenzia

Dôležité je tiež podotknúť, že značka s týmto kolagénom zvíťazila v senzorických testoch, čiže kolagén zákazníci ocenili ako chuťovo najneutrálnejší a príjemný na užívanie. Značka získala dvakrát po sebe aj ocenenie nezávislej britskej inštitúcie Supplement Brand of the Year za inovatívny produkt.

Cena Bionutrian Natur Marine Collagen

Na stránke Bionutrian nájdete Natur Marine Collagen za cenu 44 € po zľave (pôvodná cena je 49 €). Môžete si ho kúpiť vo výhodnom balení na 3 mesiace za 125 €.

Tento kolagén nájdete aj v niektorých e-shopoch a online lekárňach, väčšinou však s rovnakou cenou. Niekde je dostupný aj v staršom balení, ktoré sa dopredáva a možno ho ešte nájdete za nižšiu sumu.

Pre koho je produkt určený?

Kolagén všeobecne môžu užívať všetci dospelí ľudia, ktorí sa o seba starajú a chcú si udržiavať mladistvú pokožku, silné vlasy či nechty, a tiež dopriať podporu svojim kĺbom, kostiam a tkanivám.

Rybí kolagén ocenia zároveň aj vegetariáni, ktorí nemajú z etického hľadiska problém s konzumáciou rýb. Keďže kolagén sa dá získať výhradne zo živočíšnych zdrojov, takéto hydrolyzáty nie sú určené pre vegánov.

Tak ako to pri kolagénoch z rýb často býva, pozor by si naň mali dať najmä tí ľudia, ktorí na sebe pozorujú alergické reakcie pri konzumácii rýb a morských plodov. Ďalej výrobca na škatuľke tohoto Natur Marine Collagen uvádza, že produkt nie je vhodný pre deti do 3 rokov, pre tehotné a dojčiace ženy – čo je samozrejmé z dôvodu nedostatočných štúdií na týchto skupinách.

bionutrian kolagen recenzia

Čo o produkte hovoria ďalší užívatelia

Samotná stránka výrobcu má množstvo pekných recenzií zákazníkov.

marine kolagen bionutrian skusenosti uzivatelov

kolagen marine bionutrian skusenosti uzivatelov

kolagen bionutrian skusenosti uzivatelov

bionutrian kolagen skusenosti heureka

Na Heuréke, weboch internetových lekární a iných predajcov som toho už našla pomenej. Vyskytujú sa päťhviezdičkové hodnotenia, ale bez slovných recenzií. Inak len sporadicky nachádzam pozitívne hodnotenia na produkt.

Možno je dôvodom aj to, že tento kolagén nemá takú masívnu reklamu v médiách a na sociálnych sieťach. Ja osobne som ho napríklad vôbec nepoznala, a to sa s kolagénmi už istý čas kamarátim. V každom prípade verím, že pozitívne recenzie na tento produkt budú pribúdať, pretože si to zaslúži, na rozdiel od prudko ochutených kolagénových zmesí, v ktorých je viac umelých prísad než samotného kolagénu.

Moje skúsenosti s Bionutrian Natur Marine Collagen

Na Bionutrian Natur Marine Collagen ma nadchla najmä jeho takmer neutrálna chuť a dobrá rozpustnosť. O kolagénoch je všeobecne známe, že ľuďom často nechutia. Predsa len ide o živočíšny produkt, ktorý väčšinou má arómu podľa toho, z akého zdroja pochádza.

Vyskúšala som už okrem rybieho kolagénu aj hovädzí. Oba druhy môžu mať príjemnú, aj nepríjemnú arómu. Výrobcovia často tvrdia, že dnes už existujú postupy vo výrobe, vďaka ktorým sa dá tento pach eliminovať. V prípade rybieho Natur Marine Collagen je to úspech, značka tvrdí, že aj vďaka kvalitnému zdroju – kontrolovanému ekologickému chovu sladkovodných rýb Tilapia – a precíznym postupom výroby, má Natur Marine Collagen takú fajn chuť.

Môžem naozaj potvrdiť, že sa ľahko pripravuje a užíva: tak ako výrobca radí, nasypala som za odmerku do prázdneho pohára, zaliala studenou vodou a rozmiešala. Do minútky je tekutina číra, má klasický jemne žltý odtieň, sotva badateľnú vôňu typickú pre kolagén, ale naozaj oproti niektorým iným značkám je doslova zanedbateľná.

marine kolagen recenzia

Obsah vitamínu C v produkte nie je vôbec cítiť. Nemá žiadnu kyslú chuť, je to napokon aj pomerne malé množstvo vitamínu C, ktorý má len podporiť tvorbu kolagénu. Vitamín C by ste teda aj pri užívaní Bionutrian Natur Marine Collagen mali navyše prijímať najideálnejšie z ovocia a zeleniny.

Za naozaj malú nevýhodu považujem to naberanie odmerkou – nie som toho fanúšikom, pri rannom zhone a troche nepozornosti ho občas natrúsim mimo, ale toto je naozaj len môj problém. Treba povedať, že takéto balenie kolagénu je možno trocha ekologickejšie, namiesto desiatok jednotlivých sáčkov máte len jednu dózu.

Na druhej strane treba povedať, že na dovolenku je ľahšie vziať so sebou kolagén dávkovaný v sáčkoch. Z Natur Marine Collagen si musíte odsypať príslušné množstvo do separátnej nádobky, alebo si ho vziať celý, čím zaberiete miesto v kufri.

A čo pocit po vypití? Pila som ho počas dňa, aj ráno nalačno, nikdy som nemala problém. Niektoré kolagény môžu spôsobiť pocit ťažoby na žalúdku, stalo sa to aj mne, ale nie v tomto prípade.

Ešte jeden postreh: Natur Marine Collagen sa má užívať prakticky len ako nápoj, zmiešaný s vodou, a piť s odstupom 15-20 minút od jedla. Výrobca ho neodporúča miešať do jedla, pretože by sa nevstrebával, ale trávil, čím klesá jeho účinok. S týmto som sa u iných výrobcov nestretla, bežne som iné kolagény užívala pridaním do kaše alebo smoothie. Samozrejme mi nevadí užívanie čisto s vodou, ide mi skôr o princíp, že rôzne značky môžu mať rôzne inštrukcie a informácie o fungovaní kolagénu v ľudskom tele.

Na záver, mojou čisto osobnou preferenciou je, že dávam prednosť naozaj stopercentne čistému kolagénu, teda úplne bez vitamínov a ďalších zložiek. Pristupujem k tomu tak v prípade akýchkoľvek výživových doplnkov: ak hľadám napríklad vitamín D, kúpim si čistý, v prípade kolagénu tiež. Nepotrpím si na pridaných zložkách v kolagéne. Akosi podvedome skôr verím v čistotu a to, že sa lepšie vstrebáva bez akýchkoľvek ďalších vitamínov. Je to však tiež vec osobných preferencií.

Ale poďme teraz na to, čo vás zrejme najviac zaujíma: ktoré účinky som pri užívaní tohto kolagénu postrehla?

Aké hlavné výhody má Bionutrian kolagén

Tento kolagén som zhodou okolností pila v čase problémov s pleťou. Mala som ju dehydrovanú, vyčerpanú následkom stresu a hormonálnych výkyvov, čo sa u mňa prejavuje primárne v podobe akné. Po asi dvoch týždňoch užívania Bionutrian Natur Marine Collagen som zaznamenala viditeľné zmeny k lepšiemu. Akné sa pomaly hojilo, pleť bola menej ochabnutá, jemné vrásky pod očami sa vyhladili.

Bežne aj niekoľko mesiacov trvajúce náročné obdobie zotavovania sa mojej pleti sa takto výrazne skrátilo. Pripisujem to však nielen samotnému kolagénu, ale aj ďalšiemu super produktu z portfólia značky Bionutrian – Hyaluronic Serum B5, ktoré som neskôr pridala do svojej rutiny a okamžite cítila ešte lepšiu podporu hydratácie pleti. Ide o sérum s kyselinou hyalurónovou, ktoré osobitne zhodnotím v samostatnej recenzii.

Tieto dva produkty dohromady boli pre moju pleť ako wellness. Výsledky boli skutočne viditeľné a iba mi potvrdili, že kvalitný kolagén má zmysel a v spojení s dobrou rutinou pre pleť dokáže eliminovať aj následky stresu, ktorému mnohí neustále čelíme.

Kolagén mi takmer vždy pomáha aj na spevnenie nechtov a rast nových vlasov. Tu sa prejavili skôr nechty, ktoré postupne začínali pevnieť a hojila sa aj koža okolo nich, kde mám zádery. Pri vlasoch som si výraznejšiu zmenu nevšimla. Rovnako nemôžem hodnotiť vplyv na kĺby a pohybový aparát, pravdepodobne by bolo nutné o čosi dlhšie užívanie.

Alternatívy k Natur Marine Collagen

Ak by ste chceli vyskúšať iné značky práškových kolagénov, na výber je toho naozaj veľa, z top značiek je možnosťou napríklad Inca Collagen, ktorý neobsahuje žiadne prímesi, ani vitamín C – avšak ten k nemu dostanete zdarma. Cenovo je na podobnej úrovni. Ďalej sú tu z čistých kolagénov na výber cenovo dostupnejšie: Collaloc, ktorý je morský, alebo Powerlogy, ktorý je bovinný, teda z hovädzieho dobytka. Z kolagénov s prídavkom vitamínov je tu Zeen Collagen s vitamínom C, zinkom a kyselinou hyalurónovou.

Natur Marine Collagen drink, Forte Marine alebo kapsule?

Značka má vo svojom portfóliu aj ďalšie formy kolagénov, predovšetkým sú to kapsule Marine Collagen, tiež s obsahom vitamínu C. Pre niekoho to môže byť praktickejšia forma užívania, aj keď je treba brať do úvahy obal kapsuly, ktorý zasa môže zaťažovať trávenie. Ale aj nemusí.

Okrem toho ponúka značka aj “dvojičku” kolagénu Natur Marine. Má rovnaké balenie, len v červenom dizajne a nesie názov Forte Marine Collagen. Ide rovnako o morský kolagén, ale s trocha nižším obsahom v dennej dávke – 4000 mg kolagénu, čo je o tisíc menej než v Natur Marine. Namiesto toho však obsahuje ďalšie vitamíny a minerály.

Konkrétne obsahuje tento “červený variant” magnézium získané z morského multiminerálneho komplexu Aquamin (ide o červenú morskú riasu, ktorá obsahuje horčík vo forme hydroxidu horečnatého ), vitamín C zo šípok a vitamíny B5 (kyselina pantoténová), B6 (pyridoxín) a B7 (biotín). Všetky tieto zložky sú nápomocné pre telo čo sa týka pokožky, vlasov, svalov, kĺbov a podobne, takže ich použitie tu dáva zmysel.

Okrem toho je tento kolagén doplnený aj o prírodnú pomarančovú príchuť, neobsahuje však žiadne sladidlo.

bionutrian forte recenzia

Ja som vyskúšala aj tento variant a musím povedať, že verzia Natur Marine Collagen mi vyhovuje viac. Najmä z dôvodu, že radšej vsádzam na jednoduchšie zloženie a tento Forte Marine už funguje aj pri užívaní trocha inak: v nápoji vzniká sediment na dne pohára, ktorý je nerozpustný. Nie je to samozrejme závada – ide práve o minerály, ako je horčík, ktoré sa touto vlastnosťou vyznačujú.

Osobne však mám radšej úplne číru tekutinu bez sedimentu a vitamíny a minerály si dopĺňam separátne. Navyše, pomarančová príchuť vo Forte Marine je príjemná, je naozaj len ako doplnok pre lepšie užívanie, ale ja osobne ju nepovažujem za nutnú.

Horúcou novinkou v ponuke je Tripeptid Collagen s unikátnym typom kolagénu, ale o tom si povieme viac v samostatnej recenzii, ktorú pre vás pripravujeme.

Záver

Kolagénové hydrolyzáty sú špecifické tým, že vyžadujú naozaj starostlivé spracovanie, aby boli užívateľsky pohodlné. Musím potvrdiť, že výrobcovi Bionutrian sa to v prípade Natur Marine Collagen podarilo na jednotku. Kolagén sa bleskovo rozpúšťa s vodou, okamžite prechádza do podoby čírej tekutiny a ľahko sa pije, keďže nemá takmer žiadnu pachuť alebo nepríjemnú arómu. Malé mínus pre pohodlných a uponáhľaných je možno nutnosť dávkovať ho odmerkou, ale ako protiargument obstojí fakt, že po spotrebovaní kolagénu ostáva len jedna plastová dóza, čo je ekologickejšie balenie.

Bionutrian Natur Marine Collagen možno jednoznačne zaradiť medzi špičkovú kvalitu vo svete kolagénov. Zákazníkov presvedčí najmä princíp výroby: kvalitné zdroje v podobe sladkovodných rýb chovaných vo Švajčiarsku a otvorený prístup ku informovaniu o vzniku produktu. Značka uvádza aj molekulovú hmotnosť kolagénových častíc – v tomto prípade ide o skutočne malé častice, ktoré majú vysokú vstrebateľnosť. Kolagén patrí medzi drahšie, no ten, kto chce kvalitu, s tým väčšinou ráta. Zatiaľ má pomerne málo nezávislých recenzií na porovnávačoch, vyhral však aj senzorický test, čo znamená, že si ho zákazníci cenia pre mimoriadne jemnú chuť.

Zdroje:

Efficacy of Vitamin C Supplementation on Collagen Synthesis and Oxidative Stress After Musculoskeletal Injuries: A Systematic Review. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6204628/

Marine Collagen: An Emerging Player in Biomedical applications. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4519503/

Atomová hmotnostní konstanta. https://cs.wikipedia.org/wiki/Atomov%C3%A1_hmotnostn%C3%AD_konstanta

Hydrolyzed Collagen—Sources and Applications. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6891674/

Collagen Supplementation for Joint Health: The Link between Composition and Scientific Knowledge. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10058045/

Specific Collagen Peptides Improve Bone Mineral Density and Bone Markers in Postmenopausal Women—A Randomized Controlled Study. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5793325/

Impact of a Specific Collagen Peptide Food Supplement on Periodontal Inflammation in Aftercare Patients—A Randomised Controlled Trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9658266/

Effects of Oral Collagen for Skin Anti-Aging: A Systematic Review and Meta-Analysis. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10180699/

Collagen Supplements for Aging and Wrinkles: A Paradigm Shift in the Fields of Dermatology and Cosmetics. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8824545/

Effect of a Daily Collagen Peptide Supplement on Digestive Symptoms in Healthy Women: 2-Phase Mixed Methods Study. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9198822/

Top 6 Benefits of Taking Collagen Supplements. https://www.healthline.com/nutrition/collagen-benefits

4.7/5 - (4 votes)

Eva Kopaničáková

Vášnivá knihomoľka, milovníčka mačiek a bývalá novinárka. Aktuálne tvorím texty a spravujem obsah webov na voľnej nohe. Rada sa túlam v prírode, cestujem a snívam s otvorenými očami. Inšpiratívne témy na články mi napadajú prevažne večer, kým iní spia. Najradšej píšem o zdravej výžive, interiérových doplnkoch a stavebníctve, ale dobre sa vyznám aj v kozmetike a chovateľstve.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *