Najlepšie keto diéty – Recenzie, naše skúsenosti a porovnanie

Keto diéta má v súčasnosti veľkú popularitu. Všade na nás vyskakujú reklamy od Ketomixu alebo Ketodiet, a to hlavne na začiatku roka. Je keto diéta naozaj taká účinná? Dá sa pomocou nej schudnúť rýchlo a jednoducho? Dá sa vydržať niekoľko týždňov na diétnych balíčkoch od spomínaných značiek? To všetko sa dozviete v tomto článku.

Najlepšie keto diéty

NázovPopis a hodnotenie
1.logo ketomixKetomixNaša recenzia
Diétne programy: 4
Cena: 116 – 380 €
Doprava zdarma: od 54 €

★★★★★

2.logo prodietixProdietixNaša recenzia
Diétne programy: 3
Cena: 91 – 752 €
Doprava zdarma: od 50 €

★★★★

3.logo ketodietKetoDietNaša recenzia
Diétne programy: 3
Cena: 87 – 234 €
Doprava zdarma: od 65 €

★★★★

Keto diéta od Ketomixu – recenzia

ketomix logo

Ketomix ponúka produkty plné bielkovín s nízkym obsahom sacharidov. V ich portfóliu nájdete množstvo rôznych jedál od sáčkových polievok až po dezerty. Tieto produkty si môžete objednať samostatne alebo zvolíte diétny program. Celkovo majú 4 diétne programy rozdelené od ľahkej až po veľmi vysokú nadváhu.

My sme sa pozreli na ich jedlá hlavne z pohľadu ich chuti a zloženia. Objednali sme si ochutnávkový balíček a niekoľko dní sme fungovali z 90 % iba na ich produktoch. Niektoré jedlá nás chuťovo veľmi pozitívne prekvapili. Bolo aj pár výnimiek, ktoré nám naopak vôbec nechutili. Vydržať teda niekoľko týždňov na diéte od ketomixu nemusí byť až také nepríjemné. Viac v našej recenzii

Diétne programy: 4

Cena: 116 – 380 €

Doprava zdarma: od 54 €

Výhody

 • Niektoré jedlá dokážu slušne zasýtiť
 • Obsahujú veľa bielkovín a vitamínov
 • Niektoré jedlá sú naozaj chutné
 • Rýchla doprava
 • Veľký výber príchutí

Nevýhody

 • Niektoré jedlá (nám osobne) absolútne nechutili
 • Vydržať niekoľko týždňov na týchto jedlách nemusí byť pre každého jednoduché

Keto diéta Prodietix – recenzia

prodietix logo

Prodietix ponúka produkty z Francúzska. Ich portfólio rôzny keto jedál je nazoaj široké a je z čoho vyberať. Tak ako pri iných značkách aj tu máte na výber diétne programy. Alebo si môžete zakúpiť produkty samostatne podľa vašej chuti.

Diétne programy sú rozdelené na tri časti S, M a L. Každý z nich je ďalej rozdelený na časové obdobie. To ktorý máte zvoliť zistiíte po vyplnení formulára. My sme objednávali ochutnávkový balíček. Objednanie a doprava prebehla hladko. K chuti môžeme povedať len to čo pri iných značkách. Menšia časť produktov nám nechutila vôbec. Niektoré boli výborné (napríklad čokoládový proteínový nápoj, ktorý chutil ako klasická horúca čokoláda). Viac v našej recenzii

Diétne programy: 3

Cena: 91 – 752 €

Doprava zdarma: od 50 €

Výhody

 • Veľký výber jedál
 • Rýchla doprava
 • Trochu nižšie ceny za niektoré diétne programy

Nevýhody

 • Niektoré produkty nechutili najlepšie

Keto diéta Ketodiet – recenzia

ketodiet logo

Ketodiet je ďalšou značkou keto diétnych produktov. Ich činnosť trvá už viac ako 10 rokov. Na ich stránke nájdete taktiež množstvo jedál. Čo určite ocení väčšina zákazníkov sú ich detailné a pekne spracované popisy. Diétne programy majú rozdelené na tri typy: Basic, Medium a Intense.

Doprava je rýchla a balíček nám prišiel nepoškodený a bolo v ňom všetko čo malo byť. Nami ochutnávané jedlá nám oproti ketomixu chutili o trochu menej. Na internete nájdete rôzne názory na Ketodiet. Avšak väčšina bolo pozitívnych. Pri tých negatívnych sa ľudia sťažovali práve na chuť jedál. No pravdou je, že nie každému to musí sadnúť. Viac v našej recenzii

Diétne programy: 3

Cena: 87 – 234 €

Doprava zdarma: od 65 €

Výhody

 • Pekné a dostatočne spracované popisy produktov
 • Veľa nami testovaných jedál malo dobrú chuť
 • Rýchla doprava
 • Chutné pečivo

Nevýhody

 • Produkty od ketodiet nemusia sadnúť každému o čom hovoria aj niektoré negatívne skúsenosti užívateľov

Náš TIP:
Ak chcete schudnúť nemusíte ihneď siahnúť po diétnom balíčku na niekoľko týždňov. Je potrebné si uvedomiť, že chcete urobiť zmenu, ktorá vám vydrží do konca života a nie len na niekoľko týždňov. Problémom je, že veľa ľudí po rôznych niekoľko týždňových či mesačných diétach začne pomaly priberať naspäť.

K trvalým výsledkom vás dovedie len zmena životného štýlu, ktorý zahŕňa zdravú a vyváženú stravu a pravidelný pohyb. Áno je to klišé, ale je to proste tak! Produkty ako tieto môžete brať ako len taký občasný doplnok keď napríklad nestíhate variť a pripraviť si jedlo. Napríklad je lepšie si zvoliť večer k telke chutný čokoládový proteínový nápoj ako normálnu čokoládu plnú kalórii a cukru.

Čo je to keto diéta?

Ketogénna diéta obracia naruby všetko, čo si myslíme, že vieme o výžive. Táto diéta, tiež známa ako bezsacharidová diéta, je v konečnom dôsledku len metódou, kde ide o zníženie príjmu sacharidov a tým aj chudnutie. Sacharidy, ktoré vo všeobecných odporúčaniach lekárov a výživových spoločností zvyčajne tvoria výrazne viac ako 50 %, sú znížené len na 5 %.

Tí, ktorí jedia keto, jedia veľmi málo sacharidov, ale veľa tukov a trochu viac bielkovín v porovnaní s bežnou zmiešanou stravou. Vďaka tomuto nízkemu príjmu sacharidov patrí ketodiéta medzi veľmi nízkosacharidové diéty. Z dlhodobého hľadiska to znamená, že telo namiesto sacharidov využíva ako zdroj energie takzvané ketolátky, ktoré sa vyrábajú v pečeni z tukových zásob a tukov z potravy.

Samotná ketogénna diéta zahŕňa dve základné ketogénne fázy: chudnutie v ketóze a stabilizačnú fázu ketózy na udržanie hmotnosti pri návrate k normálnej strave.

keto diéta

Ako funguje keto diéta? Princíp keto diety

Ako už bolo spomenuté vyššie, cieľom ketogénnej diéty je zmeniť váš metabolický stav. Namiesto pridaného cukru zo stravy by sa teraz mal spaľovať tuk. Po niekoľkých dňoch redukcie sacharidov vaše telo zvyčajne úspešne vykoná takúto zmenu. Potom ste v takzvanej „ketóze“ a primárne spaľujete tuky na výrobu energie. Ľudia, ktorí dodržiavajú túto diétu s nízkym obsahom sacharidov, skonzumujú každý deň menej ako 26 percent jedla vo forme sacharidov, čo je zo začiatku celkom náročné.

Tuky, ktoré vaše telo spaľuje na energiu pri ketóze, môžu pochádzať buď z toho, čo jeme, alebo z nášho telesného tuku. V minulosti nám to umožňovalo zostať dlhší čas bez jedla, pretože naše telá mohli jednoducho čerpať z našich nahromadených energetických zásob, ktoré sme si ukladali po celý rok. Avšak, telo nemôže súčasne spaľovať cukor a tuk. Preto, keď budete jesť sacharidy, mechanizmus spaľovania tukov v tele bude proste zablokovaný.

Ak je teda vaším cieľom schudnúť, môžete začať bojovať so sacharidmi v strave. Ak teda sacharidy v strave obmedzíte do takej miery, že sa dostanete do ketózy, vaše telo má zrazu možnosť celý deň využívať vaše tukové zásoby. Chudnutie je oveľa jednoduchšie a pri ketóze netrpíte hladom – vďaka vašim tukovým zásobám, si tak obed nosíte takmer vždy so sebou.

Ako zistíte, že ste v ketóze?

Byť v ketóze znamená, že ste na správnej ceste k chudnutiu a lepšej pohode. Keď ste v ketóze, budete sa cítiť ako znovuzrodení. Akonáhle to zvládnete a dostanete sa do tejto fázy, vaše telo použije váš tuk ako palivo a vy budete cítiť nielen viac energie, ale aj dlhotrvajúcu energiu. Aké sú príznaky ketózy?

Mnoho ľudí si chce byť istých, či sa dostali do ketózy alebo nie. Ak to chcete zistiť, môžete si analyzovať moč. To sa dá dosiahnuť okrem iného aj pomocou takzvaných ketózových tyčiniek alebo ketózových pásikov. Zmena farby udáva, koľko ketónov je v moči. Ketózové tyčinky a prúžky však nie sú 100% spoľahlivým spôsobom na meranie hladín ketónov, ale ako prvý indikátor fungujú celkom dobre.

Ďalším skutočne častým vedľajším účinkom ketózy je zápach z úst. Je to tým, že sú zvýšené ketóny v dychu i v moči. Druhým a najlepším indikátorom je samozrejme aj úbytok hmotnosti. S tým môže byť spojená aj strata chuti do jedla alebo že ľudia pociťujú menší hlad.

Známe vedľajšie účinky môžu zahŕňať slabosť a únavu. Takže kým zo začiatku diéty sú ľudia väčšinou unavení, keď sa dostanú do ketózy majú viac energie. Po dlhom čase sa zlepšuje aj koncentrácia. Ketóny sú mimoriadne účinným zdrojom paliva pre váš mozog. Postupne sa tak dostaví aj zvýšená schopnosť spaľovať viac tuku počas cvičenia.

Na začiatku diéty sa môže objaviť aj nespavosť, najmä keď prvýkrát zmenia stravu. Avšak, nespavosť alebo nočné prebúdzanie sa však zvyčajne zlepší v priebehu niekoľkých týždňov. Stav sa začne zlepšovať, keď sa telo dostane do ketózy.

ketogenna diéta

Keto diéta – negatíva a riziká

Prepnutie vášho tela do metabolického stavu ketózy môže mať pre vás obrovské výhody. No rozhodne, ako každá diéta a každé stravovanie, aj keto diéta so sebou prináša nejaké vedľajšie účinky.

Pre väčšinu ľudí je ketóza neznámy stav a každé telo musí urobiť nejaké zmeny, kým sa stane strojom na spaľovanie tukov. Kým vaše telo urobí všetky potrebné opatrenia a potom dokáže bez problémov fungovať bez sacharidov, to väčšinou trvá niekoľko dní.

Napríklad v prvých 3 – 4 dňoch sa môžu vyskytnúť nezvyčajné reakcie, o ktorých by ste mali vedieť. Našťastie väčšina vedľajších účinkov sa vyskytuje hlavne tieto prvé dni a najneskôr do týždňa by mali úplne vymiznúť. Keto dietá riziká existujú, ale nie sú také strašné, aby vás to malo odradiť.

Prvým takým vedľajším účinkom môže byť tzv. „keto chrípka„. Nejde o skutočnú chrípku, ale o stav, kedy máte všetky príznaky podobné chrípke – únava, bolesti hlavy. Tieto príznaky sa môžu objaviť v prvých 3 – 7 dňoch. Vo väčšine prípadov extra pridaná soľ a dostatočný príjem vody pomôžu zmierniť príznaky alebo im dokonca úplne zabrániť.

Okrem toho sa môžu objaviť aj tráviace ťažkosti. Tie sa môžu objaviť na začiatku zmeny stravovania. Môžu to byť tráviace problémy ako zápcha či hnačka. Tu môže pomôcť užívanie psyllia alebo jedenie väčšieho množstva vlákniny. Pri nedostatočnom príjme soli, horčíka alebo draslíka sa zase môžu objaviť aj svalové kŕče, únava či vyčerpanie.

Ak ste sa pustili do keto diéty, ako „vedľajší účinok“ sa môže objaviť aj zápach z úst. Zvyčajne je to spôsobené tvorbou ketolátok čo je zároveň prvým a dobrým znakom toho, že vaše telo je „v ketóze“. Našťastie ide len o dočasný vedľajší účinok a po niekoľkých týždňoch zmizne.

Náš TIP:
V našom článku o rizikách a negatívach keto diéty sa dozviete či je keto diéta zdravá.

Keto diéta povolené potraviny

Čo môžete jesť pri ketogénnej diéte? Medzi povolené potraviny vo všeobecnosti napríklad patria akékoľvek druhy mäsa:

 • b. steak
 • kuracie mäso
 • šunka
 • morka
 • slanina

Ďalej to môžu byť:

 • ryby (losos, pstruh, tuniak)
 • vajcia
 • mliečne výrobky (syr, smotana, mlieko, maslo)
 • orechy a semienka
 • nízkosacharidová zelenina ako špenát, šalát, paradajky, uhorka
 • zdravé oleje ako napríklad olivový a kokosový olej

Celý zoznam povolených aj zakázaných potravín nájdete na tomto odkaze.

Keto diéta jedálniček

Ako prvá fáza je označovaná redukčná fáza. Táto fáza trvá asi týždeň a slúži na to, aby ste sa pripravili fyzicky aj psychicky. Ide o najťažšiu fázu. Tu si musíte osvojiť nové stravovanie, vypratať svoju špajzu a hlavne sa nakopnúť. V prvej fáze je potrebné jesť iba proteínové potraviny a povolenú zeleninu, aby telo dosiahlo už niekoľkokrát spomínaný a požadovaný stav ketózy. Vďaka tomu začne váha rýchlo ubúdať. Recepty keto diéty sú veľmi pestré.

Váš prvý týždeň keto diétneho plánu musí obsahovať najmenšie množstvo sacharidov. Je však dôležité vedieť, že každý človek musí vynaložiť rôzne úrovne úsilia, aby dosiahol ketózu. Vzorový denný jedálny lístok môže vyzerať napríklad takto:

1. deň

Raňajky: 2 vajcia uvarené na masle so slaninou alebo klobásou.

Obed: Tuniakový šalát s majonézou, natvrdo uvarenými vajíčkami a uhorkou.

Večera: kuracie stehná varené na olivovom oleji s brokolicou a syrom.

2. deň

Raňajky: Raňajky so slaninou a vajíčkom.

Obed: Caesar šalát s kuracím mäsom

Večera: Pečené kura so smotanovou omáčkou a dusenou brokolicou

Občerstvenie: Varené vajce

3. deň

Raňajky: Plnotučný grécky jogurt s chia semienkami a mletými vlašskými orechmi.

Desiata: Morčacie trhané (hľadajte bez pridaného cukru).

Obed: Karfiolová vyprážaná ryža.

Olovrant: Plátkový syr.

Večera: Pečené mäso s restovanými hubami a cuketou.

4. deň

Raňajky: omeleta so syrom Feta a špenátom.

Desiata: Špargľa obalená slaninou

Obed: Kuracie krídelká so zelerovými tyčinkami.

Olovrant: Kakao Smoothie z kokosového mlieka.

Večera: Grilované kura s paprikou a paradajkami.

5. deň

Raňajky: Pečené avokádo s vajcom a posypaním soľou a korením podľa chuti.

Obed: Kurací šalát s cibuľou, syrom feta, olivami a malým množstvom zálievky na báze oleja.

Večera: Hovädzí guláš s mrkvou, šalotkou, paprikou, cesnakom a bylinkami podľa vlastného výberu, napríklad ako je tymián.

Keto diéta recenzie a skúsenosti

Začiatok je ťažký! Zmena „normálneho“ metabolizmu glukózy na ketózu si vyžaduje, aby ste pre každý predchádzajúci stravovací návyk našli alternatívu, ktorá sa dá zladiť s vlastným životom. Keď však urobíte z tejto diéty váš dlhodobý spôsob stravovania, budete zdravší, šťastnejší a budete sa cítiť lepšie. Takže ak sa táto diéta urobí správne, keto vyzerá ako každý normálny zdravý spôsob stravovania. Neexistujú žiadne zvláštne jedlá, žiadne doplnky, žiadne prísne pravidlá, len veľa čerstvých zdravých potravín.

Keto diéta je forma nutričnej terapie, ktorá sa ukázala ako veľmi účinná. Môžete nájsť rôzne recenzie keto diéty. Podľa týchto skúsenosti a recenzii uverejnených na internete, táto diéta funguje veľmi dobre. Vyžaduje si to však disciplínu a určité znalosti a prax, aby ste ju správne implementovali. Táto diéta je veľká drina, musíte vynaložiť skutočné úsilie, aby ste dosiahli požadované výsledky, ale funguje. Veľa ľudí uviedlo, že získali svoju vysnívanú váhu, zlepšila sa im energie, ale aj trávenie.

V konečnom dôsledku táto forma stravovania dá presne to, čo ponúka. Skúsenosti ľudí s touto diétou tiež hovoria svoje. Otázne je, ako ľudia zvládnu udržiavaciu fázu, pretože tu sa skúsenosti rozdelili na dva tábory – tí, ktorí to zvládli a tí, ktorým sa váha vrátila vo forme jojo efektu.

Ketogénna diéta však podľa recenzii a skúsenosti ponúka množstvo potenciálnych zdravotných výhod, od regulácie hmotnosti a zníženia zápalu až po zlepšenie úrovne energie a celkovej pohody. Ale aj pri najlepšom úmysle môže byť orientácia v každodennom výbere potravín pri dodržiavaní výživových cieľov náročná, ak nemáte pevný plán, ktorý by vás viedol.

Keto diéta a cvičenie

Môže športovec prejsť na ketogénnu diétu? Ako to ovplyvní váš výkon a regeneráciu? V ktorých športoch môže byť tento stravovací trend efektívny?

Či už chcete schudnúť, byť zdravší, podporiť spaľovanie tukov, viac sa sústrediť alebo mať lepší športový výkon, keto diéta vám môže pomôcť. Ak sa keto diéta robí dobre a disciplinovane, je vhodná pre všetky športy rovnako ako klasická športová výživa bez toho, aby sme museli akceptovať stratu výkonu.

Ak by ste sa ľudí opýtali, čo potrebuje športovec na fyzickú aktivitu a dosiahnutie optimálneho výkonu, ako prvé by vám odpovedal, že je to energia. Už v škole sme sa sa učili, že hlavným zdrojom energie je cukor, bez ktorého si život nevieme predstaviť. Zdravý cukor. Takže ak športujete, je pre vás prirodzené zabezpečiť si dostatočný príjem sacharidov počas tréningu a súťaže. Ale určite to nie je jediné šetriace riešenie pre športovca.

keto diéta a cvičenie

Ketogénna diéta a cvičenie sa navzájom dopĺňajú, pretože keto diéta mení spôsob, akým vaše telo vyrába energiu, pretože sacharidy slúžia ako primárny zdroj energie. Pri cvičení telo potrebuje energiu na udržanie výkonu a ketodiéta to ovplyvňuje.

Dodržiavanie keto diéty nezabráni človeku viesť svoj obvyklý životný štýl, hlavnou vecou je zistiť, čo to je a ako správne jesť. Ak ketodiétu zavediete správne, má potenciál byť účinná pri znižovaní telesného tuku hlavne pri zachovaní svalovej hmoty. To môže byť nesmierne pozitívny prínos diéty. Nečakajte však veľké alebo dokonca mierne zvýšenie sily alebo svalovej hmoty.

Podporte svoj tréning doplnkami, napríklad na elektrolyty. Pred tréningom zvážte doplnenie elektrolytov, ale uistite sa, že majú nízky obsah cukru. Exogénne ketóny môžu pôsobiť tak, že ušetria používanie sacharidov počas cvičenia. To môže zlepšiť aeróbne cvičenie alebo cvičenie s nižšou intenzitou, ale ich použitie pri cvičení s vyššou intenzitou môže byť prospešné a môže zlepšiť regeneráciu. Kreatín monohydrát môže pozitívne ovplyvniť svalovú silu, ktorá je dôležitá pri keto diéte.

Ak to teda môžeme zhrnúť, ketónová diéta zahŕňa spaľovanie tukov v ľudskom tele a ak k takejto strave pridáte aj športovú záťaž, tuk sa bude spaľovať ešte rýchlejšie, ale výdrž počas tréningu bude nižšia. Je to tým, že v strave nie sú žiadne sacharidy. Ako však ukázali vyznávači tohto výživového systému, po čase sa telo prispôsobí a zvýši sa vytrvalosť pri tréningu.

Zdroje:
https://www.menshealth.com/nutrition/a19530409/ketogenic-ketosis-diet-for-beginners/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/327309

https://www.healthline.com/nutrition/10-signs-and-symptoms-of-ketosis

4.7/5 - (4 votes)

Redakcia Fitvyber.sk

Veríme, že každý človek môže dosiahnuť to čo chce. To čo chceme my je pomáhať rozhodnúť sa nad kúpou produktu z kategórie zdravie a cvičenie. Taktiež prinášame našim čitateľom informácie, ktoré im môžu pomôcť schudnúť, zaspať, zlepšiť imunitu,.... Sme tu pre vás.

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

 1. Lea Márová píše:

  mne sa veľmi páči KetoDiet – majú ozaj veľa rôznych druhov jedál s minimom kalórií a aj s bežným korením či zeleninou a ovocím chutia výborne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *