Najlepšie probiotiká na trhu – recenzie a porovnanie

Baktérie majú povesť, že spôsobujú choroby, takže myšlienku hodiť ich do seba niekoľko miliárd denne pre svoje zdravie je – doslova a do písmena – ťažké prehltnúť.

Rastúci počet vedeckých dôkazov však naznačuje, že niektoré choroby môžete liečiť a dokonca im predchádzať pomocou potravín a doplnkov výživy obsahujúcich určité druhy živých baktérií. Tieto síce žijú prirodzene v našom tele, ale niekedy potrebujeme ďalšiu dávku, aby sme sa vyrovnali s chorobou, zbavili sa nadúvania, alebo vyrovnali vplyv antibiotík.

A tu sa dostávajú k slovu probiotiká vo forme doplnkov výživy. Ale ktoré probiotiká sú najlepšie? Ako si vybrať? Čítajte ďalej a my vám tieto otázky zodpovieme.

NázovPopis a hodnotenie
1.symprove probiotika recenziaSymproveBalenie: 500 ml
Cena: 99,9 €

★★★★★

2.Golden Nature Probiotika recenziaGolden NatureBalenie: 100 tabliet
Cena: 21,9 €

★★★★★

3.Laktobacily SWISS Imunit FORTE recenziaLaktobacily SWISSBalenie: 30 toboliek
Cena: 10,9 €

★★★★

4.Probio24 recenziaProbio24Balenie: 60 kaspúl
Cena: 14,37 €

★★★★

5.Favea Bactodermal Baby recenziaFavea Bactodermal BabyBalenie: 30 vreciek
Cena: 10,9 €

★★★

6.OMX Probiotiká Dr. Ohhira recenziaOMX Probiotiká Dr. OhhiraBalenie: 30 tabliet
Cena: 37,39 €

★★★

Symprove

symprove probiotika recenzia

Ak chceme predstaviť najlepšie probiotiká na trhu, Symprove je jednoznačne TOP. Môže si totiž právom pripísať tituly „Najlepšie probiotiká na črevá“, „Najlepšie probiotiká na trávenie“,  „Najlepšie probiotiká na imunitu“ a „Najlepšie probiotiká pri zápche“.

Ide o jedinečný produkt svojho druhu, pretože mechanizmus účinku je úplne iný ako u bežných probiotík. Prípravok je založený na vodnej báze, ktorá na rozdiel od tabletiek, zabráni spusteniu tráviaceho procesu a tým aj tvorbe žalúdočnej kyseliny, ktorá je „zabijakom“ živých baktérií.

V prípade Symprove sa do čreva uvoľní 10 miliárd ŽIVÝCH, kolónie tvoriacich jednotiek baktérií.

Jediné, čo tomuto probiotiku môžeme vytknúť je cena. Je vysoká. Symprove ju však kompenzuje svojimi účinkami.

Náš TIP:
Ak tento doplnok výživy vzbudil váš záujem, určite nevynechajte našu recenziu, ktorá vám Symprove predstaví podrobnejšie.

Výrobca: Symprove

Zloženie: Lacticaseibacillus rhamnosus NCIMB 30174, Enterococcus faecium NCIMB 30176, Lactobacillus acidophilus NCIMB 30175,

Lactiplantibacillus plantarum NCIMB 30173

Balenie: 500 ml

Denné dávkovanie: 70 ml každé ráno 10 minút pred raňajkami

Cena: štvortýždňový program 99,99 €, 12 týždňový program 199,80 €

Výhody

 • unikátny mechanizmus pôsobenia
 • jedinečné zloženie
 • podporuje funkciu pečene
 • redukuje symptómy dráždivého čreva
 • posilňuje imunitný systém
 • má priaznivý vplyv na mentálne zdravie
 • vedecky potvrdená účinnosť

Nevýhody

 • cena je vysoká
 • chuť pravdepodobne nebude vyhovovať každému

Golden Nature Probiotika LactoSpore

Golden Nature Probiotika recenzia

Špecifické zloženie prípravku Probiotikum LactoSpore® je účinnou voľbou pre zlepšeniej črevnej flóry.

 • LactoSpore® je patentovaný probiotický kmeň, ktorý podporuje zdravie tráviaceho systému. Vyznačuje sa svojou schopnosťou prežiť a doručiť prospešné baktérie do čriev intaktné, čo zvyšuje ich účinnosť.
 • Obsiahnutá čakanková vláknina (inulín) funguje ako prebiotikum – čiže podporuje funkčnosť probiotík.
 • Komplex tráviacich enzýmov Opti 7 Digest skladajúci sa z papaínu, bromelaínu, protelázy, celulázy, laktázy, lipázy a amylázy plní hneď tri funkcie súčasne – zlepšuje absorpciu živín, podporuje trávenie a napomáha transportu molekúl.

Doplnok výživy Probiotika LactoSpore pomáha udržiavať rovnováhu mikroorganizmov v črevách, čo má pozitívny vplyv na trávenie, imunitný systém a celkové zdravie.

Výrobca: Golden Nature

Zloženie: LactoSpore® (Probiotiká s obsahom Bacillus coagulans -1,5 miliardy CFU) – 100mg, čakanková vláknina (Inulin) – 400mg, opti7Digest, celktázu 50mg, transparentná rastlinná (HPMC) kapsula.

Balenie: 100 tabliet

Denné dávkovanie: 1 – 2 tablety 2x denne

Cena: 21,90 €

Výhody

 • patentované zloženie
 • obsiahnuté prebiotiká podporujú účinnosť
 • vhodné aj pre vegánov
 • bez chémie a pridaného cukru

Nevýhody

 • pri odporúčanom dávkovaní 2×2 tablety denne vydrží balenie necelý mesiac

Laktobacily SWISS Imunit FORTE

Laktobacily SWISS Imunit FORTE recenzia

Ak najlepšie probiotiká pre ženy, tak tie, ktoré obsahujú Lactobacillus rhamnosus, pretože tieto laktobacily sa javia ako prospešné pre ženské zdravie. Laktobacily Swiss Imunit Forte patria práve k takýmto.

Okrem už spomenutého L.rhamnosus obsahuje prípravok ďalších 7 kmeňov laktobacilov a bifidobaktérií, výťažok zeleného čaju pre lepšie trávenie, inulín pre podporu funkcie čriev, selén pre posilnenie imunity a kyselinu listovú, ktorá z neho robí ideálne probiotikum pre tehotné a kojace ženy.

A v neposlednom rade, kombinácia laktobacilov a bifidobaktérií robí zo Swiss Imunit Forte účinný prostriedok aj proti zápche.

Výrobca: Swiss

Zloženie: Lactiplantibacillus rhamnosus, Lactobacillus gasseri, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium breve, Lacticaseibacillus casei, Lactiplantibacillus plantarum, Lactobacillus acidophillus, inulín z čakanky, extrakt zeleného čaju, kyselina listová, selén (Seleničitan sodný)

Balenie: 30 toboliek

Denné dávkovanie: 1 – 2 tobolky denne po jedle

Cena: 10,90 €

Výhody

 • vysoký obsah probiotík
 • neobsahuje lepok
 • ideálny pre tehotné a kojace ženy, vďaka obsahu kyseliny listovej

Nevýhody

 • malý objem balenia

Probio24 – 60 kapsúl

Probio24 recenzia

Významný počet priaznivých probiotických baktérií v rámci dennej dávky – 33 miliárd CFU (kolónie tvoriace jednotku) zložených z komplexu 11 probiotických kmeňov garantuje maximálny účinok tohto prípravku na tráviaci trakt.

Použité kultúry sú dovážané od dodávateľa zo Spojených štátov, ktorý patrí medzi špičku v odvetví a ich kvalita je overená certifikátmi. Probio24 je zaradený medzi unisex produkty – je vhodný pre každého od 3 rokov veku. K opatrnosti nabádame tehotné a kojace ženy, užívanie prípravku odporúčame konzultovať s lekárom.

Probio24 je vhodné aj na dlhodobé užívanie.

Výrobca: Advance Nutraceutics

Zloženie: Lactobacillus casei, Lactococcus lactis, Bifidobacterium bifidum, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus paracasei), prebiotiká (inulín)

Balenie: 60 kapsúl

Denné dávkovanie: 1 – 3 kapsuly denne

Cena: 14,37 €

 Výhody

 • mimoriadne vysoký počet prospešných baktérií v jednej dávke
 • renomovaný dodávateľ kultúr
 • zložky prípravku disponujú certifikátmi
 • dobrý pomer cena/obsah
 • vhodný na dlhodobé užívanie

Nevýhody

 • vhodnosť prípravku pre tehotné a kojace ženy je potrebné konzultovať s lekárom

Favea Bactodermal Baby 30 vreciek

Favea Bactodermal Baby recenzia

Ide o probiotikum pre deti od 1 roku života, ktorého jedinečné zloženie získalo patent vo Švajčiarsku, kde je známe pod názvom Dermalaczyn.

Pôsobenie produktu je zamerané na najčastejšie alergické ochorenie u detí – atopickú dermatitídu a na obnovu alergického imunitného systému. Ide o unikátnu kombináciu špecificky vybraných probiotických kmeňov.

Prípravok je navyše obohatený o vitamín D na posilnenie normálnej funkcie imunitného systému a zápalovej reakcie. Redukuje príznaky alergie, ako je svrbenie, nespavosť, začervenanie a opuch, ako aj emočný stres.

Odporúča sa podávať deťom popri kortikosteroidoch. Je klinicky testovaný a veľmi dobre znášaný.

Výrobca: Favea

Zloženie: probiotická kultúra (Lactobacillus paracasei), protispekavé látky (horečnaté soli mastných kyselín, oxid kremičitý), jahodová aróma, biotín (D-biotín), vitamín D3 (cholekalciferol), sladidlo (fruktóza), maltodextrín

Balenie: 30 vreciek

Denné dávkovanie: 1 vrecko denne nechať rozpustiť v ústach

Cena: 10,90 €

Výhody

 • švajčiarsky patent
 • jedinečné zloženie
 • príjemná jahodová chuť
 • rozumná cena

Nevýhody

 • u malých detí, ak im nesadne chuť, môže byť problém s podávaním

OMX Probiotiká Dr. Ohhira

OMX Probiotiká Dr. Ohhira recenzia

Antibiotiká sú stále najčastejšie predpisovanými liekmi takmer všade na svete. Ak trpíte ochorením ktoré si vyžaduje antibiotiká, napríklad streptokoky, bakteriálna pneumónia alebo infekcie močových ciest…, je dôležité pochopiť, ako tieto lieky ovplyvňujú telo.

Väčšina antibiotík funguje tak, že zabíja baktérie alebo bráni ich rastu. A žiaľ, rovnako, väčšina antibiotík nedokáže rozlíšiť medzi dobrými a zlými baktériami. To znamená, že spôsobí zmätok v zdravej flóre vašich čriev.

Ak hľadáte najlepšie probiotiká po užívaní antibiotík, Probiotiká Dr.Ohhira sú dobrou voľbou, pretože okrem iného obsahujú aj unikátny patentovaný bakteriálny kmeň TH 10 – viacnásobne silnejší než akýkoľvek doteraz známy kmeň, ktorého účinnosť ešte zvyšuje trojročná fermentácia.

Výrobca: OMX

Zloženie: Biidobacterium breve, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum, Enterococcus faecalis TH10, Lactobacillus acidophilus,

Lactobacillus brevis, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus casei,

Lactobacillus fermentum, Lactobacillus helveticus,Lactobacillus plantarum, Steptococcus thermoph., vláknina a oligosacharidy rastlinného pôvodu

Balenie: 30 tabliet

Denné dávkovanie: 1 – 2 tablety denne

Cena: 37,39 €

Výhody

 • patentované zloženie
 • vyrobené v Japonsku
 • 3 roky fermentované bez mliečneho kvasenia
 • bez lepku
 • neobsahuje farbivá ani konzervačné látky
 • obsahuje aj prebiotiká

Nevýhody

 • trochu vyššia cena

Čo sú to probiotiká

Probiotiká sú živé baktérie a kvasinky, ktoré ponúkajú rôzne zdravotné benefity. Zvyčajne sa pridávajú do jogurtov alebo sa užívajú ako doplnky výživy a často sa označujú ako „dobré“, „priateľské“, alebo „prospešné“ baktérie.

Probiotiká sú súčasťou väčšieho obrazu vášho tela – vášho mikrobiómu. Predstavte si mikrobióm ako rôznorodú komunitu organizmov,  napríklad ako les, ktoré spolupracujú na udržaní zdravia vášho tela. Táto komunita sa skladá z prvkov nazývaných mikróby. Vo svojom tele máte bilióny mikróbov, ktoré sú kombináciou: baktérií, húb(vrátane kvasiniek), vírusov a protozoa.

Každý mikrobióm je jedinečný. Neexistujú dvaja ľudia s  rovnakými mikrobiálnymi bunkami – dokonca aj dvojčatá sú odlišné.

Aby sa mikrób mohol nazývať probiotikom, musí mať niekoľko vlastností. Medzi ne patrí schopnosť:

 • byť izolovaný od človeka
 • prežiť v čreve po požití
 • má preukázaný prínos
 • dá sa bezpečne konzumovať

História probiotík

V súvislosti s probiotikami svet spozornel začiatkom 20. storočia, kedy ruský biológ Metchnikoff prostredníctvom svojich štúdií zaznamenal, že ľudia z kultúr, ktoré konzumovali veľké množstvo fermentovaného mlieka, žili vo všeobecnosti dlhšie.

Predpokladal, že baktérie mliečneho kvasenia vytvárajú kyslejšie prostredie v dôsledku fermentácie, čím potláčajú rast proteolytických baktérií. Metchnikoff propagoval konzumáciu kyslého mlieka fermentovaného s Lactobacillus bulgaricus, ako prostriedku na podporu črevnej rovnováhy a celkového zdravia.

Dnes už poznáme rôzne výhody probiotík, ako napríklad inhibičné účinky na patogény, pomoc pri zvládaní, alebo prevencii chronických črevných zápalových ochorení, alebo atopických syndrómov a podporu imunitného systému. Potenciálnych prospešných aplikácií je veľa, výskumníci naďalej pokračujú v hodnotení účinnosti a objasňovaní mechanizmov účinku probiotík.

Je dôležité pochopiť, že probiotiká sú prírodný doplnok a nie liek. Najlepšie je užívať ich v čase raňajok ako súčasť dennej rutiny a nie ako „rýchle riešenie“. Existujú aj situácie, keď sa určité kmene majú užívať krátkodobo, napríklad spolu s antibiotikami.

Zloženie probiotík – aké sú najbežnejšie typy probiotických baktérií?

Hoci existuje veľa druhov baktérií, ktoré možno považovať za probiotiká, existujú dva špecifické typy, ktoré sú najbežnejšími probiotikami:

 • Lactobacillus
 • Bifidobacterium

Lactobacillus

Laktobacily sú tyčinkovité, grampozitívne, fermentačné, fakultatívne anaeróbne alebo mikroaerofilné organotrofy. Patria medzi baktérie mliečneho kvasenia a tvoria hlavnú časť tejto skupiny.

Ako už názov napovedá, produkujú kyselinu mliečnu a získavajú energiu z fermentácie laktózy, glukózy a iných cukrov na laktát prostredníctvom homofermentatívneho metabolizmu. Asi 85 – 90 % cukru použitého vo fermentačnom procese sa premení na kyselinu mliečnu. Tento mechanizmus tvorby kyseliny inhibuje rast iných organizmov a podporuje rast laktobacilov, ktorým sa darí v prostredí s nízkym pH.

V posledných rokoch sa ako probiotikum predstavilo niekoľko nových druhov Lactobacillus, vrátane Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus casei alebo Lactobacillus johnsonii.

Bifidobacterium

Bifidobacterium je jednou z najdôležitejších probiotických baktérií používaných v mliekarenskom priemysle. Sú to gram-pozitívne, nepohyblivé, tyčinkovité a často rozvetvené anaeróbne baktérie. Prvýkrát ich izoloval z dojčeného dieťaťa pediater Henry Tissier z Pasteurovho inštitútu. Tissier vtedy organizmus pomenoval Bacillus bifidus communis.

Bifidobaktérie majú pozitívny vplyv na imunitný systém a pomáhajú kontrolovať pH čriev. Okrem toho bifidobaktérie produkujú bakteriocíny a inhibičné zlúčeniny podobné bakteriocínu, ktoré inhibujú rast iných baktérií.

Prečo by ste mali užívať probiotiká?

Mnoho ľudí sa rozhodne užívať probiotiká každý deň, zatiaľ čo niektorí ich užívajú keď cítia, že potrebujú trochu podpory. Bez ohľadu na to, ktorý spôsob vám vyhovuje, stojí za to si uvedomiť, že probiotické kolónie v našom čreve môžu ovplyvniť mnohé faktory.

Väčšina ľudí vie, že antibiotiká nerozlišujú medzi dobrými a zlými baktériami a preto majú negatívny vplyv na probiotické kolónie. A aj keď ich práve neužívame, v potravinách, ktoré konzumujeme môžu byť aj iné zdroje antibiotík, napríklad v mäse a iných živočíšnych produktoch. Tie majú podobne negatívny vplyv na črevnú flóru.

najlepsie probiotika - kedy ich uzivat

Okrem toho sme často vystavení chemikáliám. Napríklad chlóru v  pitnej vode. Chlór je silné antimikrobiálne činidlo a aj keď pomáha udržať nežiaduce baktérie mimo pitnej vody, poškodzuje aj našu jemnú črevnú flóru.

Medzi ďalšie faktory, ktoré vyčerpávajú flóru, patrí nadmerná konzumácia cukru, antikoncepčné tabletky, hormonálne lieky a stres.

S týmto všetkým na pamäti je jasné, prečo môže byť pre mnohých ľudí denné dopĺňanie probiotík prospešné, až žiaduce. Pretože, ako väčšinu vitamínov a minerálov, ani probiotiká si nevieme vyrobiť sami.

Výhody denného užívania probiotík, alebo aké problémy riešia

Vo väčšine štúdií, ktoré skúmajú účinky užívania probiotík, výskumníci podávajú účastníkom dávku probiotík denne. Toto indikuje výhodu každodenného užívania probiotík. Dôkazy o benefitoch každodennej suplementácie pochádzajú z 90. rokov 20. storočia a preto je to aj v súčasnosti osvedčený postup pri užívaní probiotík.

A tu je prehľad kľúčových zdravotných výhod spojených s probiotikami:

Probiotiká pomáhajú udržiavať rovnováhu priateľských baktérií v tráviacom systéme

Udržiavanie rovnováhy črevného mikrobiómu umožňuje normálnu funkciu čriev, zatiaľ čo zmeny črevných baktérií môžu viesť k problémom. Probiotiká môžu pomôcť udržať zdravú rovnováhu baktérií v črevách a pomôcť pri opätovnom osídlení zdravými baktériami po stavoch, ktoré narušili mikrobióm, napríklad po užívaní antibiotík.

Redukujú príznaky niektorých porúch trávenia

Poruchy trávenia, ako je syndróm dráždivého čreva (IBS), môžu byť čiastočne spôsobené zmenami baktérií nachádzajúcich sa v čreve. Probiotiká môžu znížiť závažnosť symptómov IBS vrátane hnačky, zápchy, nadúvania, bolesti brucha a plynatosti.

Redukujú frekvenciu Diarrhea

Aj keď existuje množstvo príčin hnačky, zmena črevných baktérií môže viesť k riedkej stolici. Antibiotiká často narúšajú rovnováhu črevného mikrobiómu, čo vedie k hnačke spojenej s antibiotikami. Užívanie probiotík môže znížiť riziko nástupu hnačky súvisiacej s antibiotikami a tiež riziko cestovateľskej hnačky.

S týmto účinkom sú najčastejšie spojené kmene Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus casei a kvasinky Saccharomyces boulardii.

Probiotické doplnky zlepšujú niektoré stavy duševného zdravia

Výskum ukazuje, že užívanie probiotík môže pomôcť zlepšiť symptómy porúch duševného zdravia, ako je okrem iného depresia, úzkosť, stres a pamäť.

Baktérie v čreve produkujú neurotransmitery, ktoré prenášajú informácie medzi bunkami. Pomáhajú so spánkom, ovplyvňujú náladu. Je známe, že stres narúša črevné baktérie, čo môže ovplyvniť množstvo a funkciu neurotransmiterov.

Niektoré probiotické kmene môžu pomôcť udržať zdravé srdce

Jedným z faktorov pre optimálne zdravie srdca je hladina cholesterolu. Niektoré výskumy ukazujú, že suplementácia niektorých kmeňov produkujúcich kyselinu mliečnu môže pomôcť znížiť celkový cholesterol a cholesterol lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL), často známy ako „zlý“ cholesterol, rozkladom žlče v čreve.

Redukujú závažnosť niektorých alergií a ekzémov

Črevo je domovom majority imunitného systému, ktorý priamo súvisí s alergiami. Udržiavanie zdravého tráviaceho traktu sa stalo predmetom záujmu pri zmierňovaní alergií a kožných ochorení, ako je ekzém.

V mnohých štúdiách, ktoré používali probiotické kmene Lactobacillus alebo Bifidobacterium u dospelých, sa preukázali pozitívne účinky vrátane redukcie symptómov a prevalencie ekzému.

Probiotiká môžu pomôcť posilniť imunitný systém

Staršie výskumy naznačujú, že užívanie probiotík znižovalo pravdepodobnosť a trvanie infekcií dýchacích ciest.

Ukázalo sa tiež, že probiotikum Lactobacillus crispatus znižuje riziko infekcií močových ciest u žien o 50 %.

Môžu pomôcť schudnúť a stratiť tuk z brucha

Probiotiká môžu pomôcť pri chudnutí prostredníctvom množstva rôznych mechanizmov – napríklad niektoré probiotiká zabraňujú vstrebávaniu tukov z potravy v čreve. Tuk sa potom vylučuje stolicou a nie je ukladaný v tele

V hre je pravdepodobne viacero faktorov vrátane špecifického kmeňa probiotík, dĺžky trvania suplementácie, veku, pohlavia a východzej hmotnosti. Je potrebný ďalší výskum, aby sme dokonale pochopili, akú úlohu zohrávajú probiotiká pri chudnutí.

Kde kúpiť probiotiká

Mohli by sme povedať, že kdekoľvek. Ale nie je tomu celkom tak.

Probiotiká dostanete v lekárni, ponúkajú ich drogérie, predajne zdravej výživy, či dokonca supermarkety. Najväčší výber však nájdete na internete a práve ten si vyžaduje vašu opatrnosť.

Nakupujte len na overených, dôveryhodných stránkach, ktoré disponujú spätnou väzbu od kupujúcich, hodnoteniami  a nezávislými recenziami svojich produktov, aby ste sa uistili, že nepodstupujete žiadne bezpečnostné a hlavne zdravotné riziká.

E-shopy, ktorým môžete dôverovať

 • Symprove.sk – značku Symprove uviedol na trh v roku 2010 Barry Smith. Jeho inovatívna probiotická receptúra ukázala, že dokáže ponúknuť nielen zvieratám žiť život bez chorôb a potreby antibiotík, ale je prospešná aj pre ľudí. Tekutý doplnok výživy Symprove, obsahujúci živé, aktívne multikmeňové baktérie a jeho patentovaný systém transportu, ktorý baktériám umožňuje „doraziť, prežiť a prosperovať“ v čreve jedinečne účinne, bol uznaný poprednými svetovými akademikmi.
 • Grizly.sk – prvé návrhy e-shopu Grizly.sk začali už koncom roka 2013. Po krátkom čase však záujem o zdravú výživu narástol natoľko, že v roku 2016 vznikla samostatná značka Grizly. E-shop predáva kvalitné zdravé potraviny a doplnky výživy od českých aj zahraničných výrobcov. Vlastná značka Grizly ponúka orechy, sušené ovocie, semienka a orechové krémy v ekonomickom a ekologickom balení.
 • Nutraceutics.sk – značka ADVANCE nutraceutics, po desiatich rokoch úspešného pôsobenia na trhoch Česka, Slovenska, Slovinska a Rumunska, otvára svoje e-shopy v Maďarsku a Taliansku. Doplnky výživy, ktoré značka produkuje sú zárukou kvality a zdravotnej nezávadnosti.
Zdroje:

https://www.healthline.com/

https://www.nhs.uk/

https://my.clevelandclinic.org/

4.5/5 - (2 votes)

Georgina Tašká

Rada cestujem, mám rada ľudí a život. A práve ten by sme si nemali nechať znepríjemňovať rôznymi pocitmi diskomfortu, ktoré pri trocha väčšej pozornosti, malej zmene životného štýlu a pomocou správnych doplnkov výživy vieme zdolať aj sami. A budú sa vám v tom snažiť pomôcť aj moje články.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *