Ashwagandha (ašvaganda) – účinky, skúsenosti a cena

Boj proti symptómom súvisiacim so zápalom, zvýšenie libida či trávenia, zbavenie sa úzkosti. Trpíte stresom a tlakom a hľadáte prírodné riešenie? Počuli ste už o Ashwagandhe, ale ešte nie ste presvedčení o jej účinkoch? Blahodarné účinky Ashwagandhy sú naozaj početné. Nečudo, že je Ashwagandha jednou z najdôležitejších liečivých rastlín v ajurvéde.

V skratke o účinkoch:

 • napomáha k lepším regeneračným vlastnostiam
 • prirodzený antistres
 • má antioxidačné účinky

Najlepšia ašvaganda:

 1. Advanced nutraceutics – unikátny doplnok výživy z extraktu z koreňa (obsah kapsuly: 350 mg/17,5 mg whitanolidov)
 2. Avita Ashwagandha AA+ – BIO extrakt z koreňa (obsah kaspuly – 300 mg)
 3. Ashwagandha GymBeam – skvelá cena (obsah kapsuly – 500 mg/25 mg whitanolidov)

Áno, aj keď je Ashwagandha veľmi dôležitá, v Európe je stále pomerne málo známa. Práve preto je nevyhnutné ju predstaviť. V tomto článku vám vysvetlíme, čo nevyhnutne potrebujete vedieť o účinkoch super rastliny ašvaganda. Zozbierali sme a odpovedali na najčastejšie otázky. Použili sme výskumy, aby sme sa uistili, že je účinná a bezpečná. Nakoniec vysvetľujeme základné rozdiely medzi jej formami.

Ashwagandha ADVANCE 90 kapsúl

ashwagandha advance

Produkt overenej českej značky, ktorého aktívnou látkou je vysoko koncentrovaný obsah koreňa ashwagandhy – 10:1.

Rastlina známa aj ako withania je často spomínaná aj ako indický žen-šen. A to pre obsah takzvaných withanolidov, ktoré sú porovnateľné s ginsenoidmi – aktívnymi látkami žen-šenu.

Je to veľmi všestranná účinná látka, ktorá pôsobí ako adaptogén, ktorý podporuje imunitu, redukuje úroveň únavy a postará sa o kvalitný spánok.

Výrobca: Nutraceutics

Zloženie:Ashwagandha (Withania somnifera, extrakt z koreňa – 5 % withanolidov, 350 mg/1 kapsula), želatína

Balenie: 90 kapsúl

Denné dávkovanie: 1 kapsula 1 – 2 krát denne

Cena: 17,87 €

Výhody

 • dôveryhodná česká značka
 • výborný pomer cena – obsah
 • hodnotenia zákazníkov ho označujú ako úžasný životabudič

Nevýhody

 • ak ho užívate 2 x denne cena sa stáva menej priateľskou

Ashwagandha AA+

ashwagandha avita

Produkt obsahuje ashvagandu s označením KSM-66. Ide o extrakt z koreňa s maximálnou koncentráciou úplného spektra aktívnych zložiek pri zachovaní  prírodnej rovnováhy.

V súčasnosti tento prípravok obsahuje najvyšší percentuálny podiel aktívnych látok, tzv. withanolidov (5%)  zo všetkých dostupných prípravkov získaných z koreňa.

Vyrába sa v súlade so zásadami „zelenej chémie“ bez prídavku alkoholu alebo iného chemického činidla.

Výrobca: Avita

Zloženie:ashwagandha KSM-66 (100% extrakt z koreňa rastliny Withania somnifera)

Balenie: 60 kapsúl

Denné dávkovanie: 2 kapsuly raz denne

Cena: 17,90 €

Výhody

 • najvyššia koncentrácia aktívnej látky na súčasnom trhu
 • primeraná cena
 • bez akýchkoľvek aditív

Nevýhody

 • žiadne hodnotenia produktu – na stránke predajcu je možné len hlasovať počtom hviezdičiek

Ashwagandha – GymBeam

ashwagandha gymbeam

Značka GymBeam je synonymum overenej kvality a dostupnej ceny. Tento doplnok výživy toto tvrdenie len potvrdí.

Je dostupný vo forme jednoducho užívateľných tabliet, z ktorých každá obsahuje 500 mg extraktu rastliny.

O účinkoch produktu svedčí 92%-né odporúčanie zákazníkov, ktorí majú tabletky odskúšané.

Obrovským plusom Ashwagandhy GymBeam je jej neuveriteľne priateľská cena.

Výrobca: GymBeam

Zloženie: Ashwagandha extrakt (Withania somnifera) (5% vitanolidov), protihrudkujúce činidlo (fosforečnan vápenatý, stearan horečnatý), želatínová kapsula

Balenie: 180 kapsúl

Denné dávkovanie: 1 kapsula denne

Cena: 7,95 €

Výhody

 • overený výrobca
 • veľmi rýchly nástup účinku – 1 týždeň
 • redukuje aj príznaky menopauzy
 • vynikajúci pomer cena – obsah

Nevýhody

 • „vôňa“ produktu nemusí vyhovovať každému

Čo je to Ashwagandha

Ashwagandha je základnou rastlinou v ajurvédskej medicíne kvôli svojim adaptogénnym vlastnostiam, ktoré z nej robia jeden z najlepších prírodných prostriedkov na zmiernenie stresu a silné všeobecné tonikum. Jej vedecký názov je Withania somnifera , no má aj mnoho ďalších názvov, vrátane „indického ženšenu“ alebo „zimnej čerešne“.

Táto prastará liečivá bylina pochádza z Indie najmenej pred 5000 rokmi v tradičnom liečebnom systéme ajurvédy. Dá sa však vystopovať až do roku 6000 pred naším letopočtom. Napriek tomu, že Ashwagandha existuje po celý ten čas, až za posledných 50 rokov sa dostala do popredia na Západe. Dnes je Ashwagandha považovaná za jednu z najsilnejších liečivých rastlín.

A aj keď ide o pomerne malý ker vo forme kríka, prináša so sebou veľké účinky. Dokonca názov Ashwaganda doslova znamená „konský pach“, čo môže označovať práve schopnosť tejto rastliny dodať telu „konskú silu“.

Ashwagandha účinky

Ašvaganda pôsobí na všetky systémy ľudského tela, pomáha regulovať biologické procesy. Na liečebné účely sa využívajú hlavne jej vysušené korene. Práve tie sú bohaté na antioxidanty, železo, draslík, mastné kyseliny a glukózu. Pozitívne účinky už potvrdili dokonca aj viaceré výskumy. V tejto časti vám vysvetlíme, čo nevyhnutne potrebujete vedieť o účinkoch Ashwagandhy:

Posilňujúce a regeneračné vlastnosti

Konzumácia Ashwagandhy posilňuje organizmus a zlepšuje jeho odolnosť voči rôznym vonkajším vplyvom, situáciám fyzického a fyziologického stresu. V prípade nízkej energie alebo duševnej únavy možno odporučiť aspoň mesačné užívanie Ashwagandhy. Možno ho odporučiť počas rekonvalescencie, aby pomohol telu znovu získať energiu a zlepšiť prirodzenú obranyschopnosť.

Vďaka svojim silným antioxidačnými vlastnostiam pomáha bojovať proti hromadeniu voľných radikálov a chrániť nervové bunky pred oxidačným stresom. To by tak umožnilo posilniť kognitívne schopnosti a zlepšiť pozornosť a pamäť.

Prirodzený antistres

Ashwagandha je nepochybne jedným z najlepších prírodných prostriedkov na zmiernenie stresu. Vedecké štúdie potvrdili, že užívanie doplnku Ashwaghanda znižuje hladinu kortizolu v tele. Ashwagandha má pozitívne účinky na nervový systém a náladu, pomáha znižovať účinky stresu a úzkosti. Táto adaptogénna rastlina, ktorá sa používa aj v súvislosti s depresiou a únavou, podporuje upokojenie a relaxáciu reguláciou fyzickej, ale a duševnej energie.

Môže sa teda použiť v prevencii, najmä počas skúšok na zlepšenie schopnosti sústrediť sa a zapamätať si učivo. No liečbu s týmto indickým ženšenom možno vykonať aj na boj proti úzkosti a chronickému stresu, aby ste upokojili myseľ a znovu získali pokojný spánok.

Vplyv Ashwagandhy na spánok

Chcete spať znova ako bábätko? Práve na to je výborná Ashwagandha. V roku 2019 bol zrealizovaný výskum, podľa ktorého zaznamenali výrazné zlepšenie kvality spánku už počas 8 týždňov užívania ashwagandhy. Ich výsledky boli obdivujúce v porovnaní s účastníkmi, ktorí užívali placebo, aj keď je pre presnejšie výsledky potrebný ďalší výskum.

Niektoré výskumy tiež naznačujú, že adaptogény, ako je Ashwagandha, sú účinné v boji proti únave. Ashwagandha vďaka svojmu relaxačnému a vyrovnávaciemu účinku výrazne zlepšuje kvalitu spánku. Je účinná aj proti poruchám spánku a nespavosti . Zároveň bojuje proti chronickej únave. Vďaka svojim energizujúcim vlastnostiam znižuje známky únavy.

ashwagandha ucinky

Ashwagandha a šport

Budovanie sily a svalov je jedným z hlavných cieľov športovcov. Ashwagandha je rastlina, ktorú jednoznačne ocenia aj športovci, pretože podporuje budovanie a regeneráciu svalov. Užívanie doplnku Ashwaghanda má okrem toho pozitívny vplyv na stratu tuku a znižuje poškodenie svalov počas cvičenia. Dodáva telu energiu pri cvičení a zlepšuje fyzickú výkonnosť, vytrvalosť a odolnosť. Navyše má revitalizačný a energizujúci účinok, ktorý je vysoko indikovaný pre športovcov.

Ashwagandha tiež pôsobí na mentálnu energiu, zlepšuje kognitívne funkcie vrátane pamäti a koncentrácie. Samozrejme, nejde o „magickú“ akciu. Základom je stále tréning a správne zvolená strava, no ashwaghanda je jasnou podporou organizmu pri dosahovaní lepšieho profilu a silnejších účinkov.

Účinky na trávenie a krvný obeh

Ashwagandha je skutočne účinná aj pri poruchách trávenia. Úspešne funguje pri nepriechodnosti čriev, črevných kŕčov, syndrómu dráždivého čreva, zápaloch a chronických zápchach. Okrem toho predchádza riziku vzniku črevných a žalúdočných vredov. Ashwagandha tiež podporuje správnu funkciu pečene. Je účinná aj proti cukrovke a zlému cholesterolu. Navyše má kardioprotektívny potenciál, nakoľko jej užívanie umožňuje znižovať hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Výhody organickej Ashwagandhy pre vlasy a pokožku

Jej antioxidačná aktivita má účinky proti starnutiu, pôsobí aj proti starnutiu buniek a aktivuje produkciu vlasových folikulov. Okrem toho stimuluje rast vlasov. Reguluje hladinu kortikosteroidov, znižuje vypadávanie vlasov a zabraňuje plešatosti. Udržuje hladiny melanínu a tým pôsobí proti skorému šediveniu. Ashwagandha tiež čistí pokožku hlavy a bojuje proti lupinám. Redukuje vrásky a jemné nedokonalosti.

Antioxidačné, protizápalové a antiseptické účinky

Ashwagandha zlepšuje imunitný systém a prispieva k správnemu fungovaniu organizmu. Podporuje zotavenie. Táto superpotravina znižuje aj zápaly, odporúča sa pri bolestiach kĺbov, najmä artróze či reume. Ashwagandha navyše pomáha bojovať proti infekciám, baktériám a vírusom, Pomáha pri horúčke počas prechladnutia alebo pri samotnom prechladnutiu, astme, zápalu spojiviek a mnohým ďalším.

Ashwagandha ako liek na plodnosť či afrodiziakum?

Ashwagandha stimuluje libido, zvyšuje produkciu pohlavných hormónov a bojuje proti erektilnej dysfunkcii. Zároveň má potenciál zvýšiť mužskú plodnosť. Užívanie doplnku stravy zvyšuje hladinu testosterónu v krvi – jedného z najdôležitejších mužských hormónov, zvyšuje počet a pohyblivosť spermií.

Je účinná aj pri hormonálnych poruchách, bolestivých menštruáciách a neplodnosti. Okrem toho zmierňuje niektoré symptómy menopauzy: návaly tepla, problémy so spánkom a nočné potenie.

Podporuje a ovplyvňuje štítnu žľazu

Ashwagandha môže ovplyvniť aj štítnu žľazu. Ľudia s jej ochorením by sa mali pred užitím poradiť so zdravotníckym pracovníkom. Ashwagandha môže ovplyvniť funkciu štítnej žľazy zvýšením konverzie menej účinného hormónu štítnej žľazy T4 na aktívnejšiu formu hormónu štítnej žľazy T3. To znamená, že môže podporovať zdravšiu funkciu štítnej žľazy. Ak je však štítna žľaza jednotlivca už hranične hyperaktívna, ashwagandha by mohla prispieť k hypertyreóze, čo môže uškodiť.

Ashwagandha a chudnutie – má nejaký vplyv?

Žiadne jedlo nie je priamym riešením chudnutia a prášok Ashwagandha nie je výnimkou . Často sa hovorí, že niektoré potraviny vám umožňujú zbaviť sa tuku alebo schudnúť, ale to sú bohužiaľ mylné predstavy. Niektoré potraviny a výživové doplnky ovplyvňujú procesy v tele, či už zabezpečujú viac energie, odbúravajú stres, znižujú chuť do jedla alebo detoxikujú telo. Tak to je aj v prípade Ashwagandhi.

Práve Ashwagandha pôsobí nepriamo na reguláciu hmotnosti, a to najmä prostredníctvom účinku na stres. Stres totiž vyvoláva zvýšenie sekrécie hormónu kortizolu nadobličkami, ktorý je nevyhnutný pre metabolizmus. Kortizol pomáha regulovať glykémiu (hladinu glukózy v krvi). Porucha hladiny kortizolu má na telo následky, ako je zvýšenie hladiny cukru v krvi. Okrem toho vyvoláva zvýšený príjem potravy.

ashwagandha chudnutie

Nebezpečenstvo, vedľajšie účinky alebo kontraindikácie?

Táto zázračná rastlina nepredstavuje žiadne zvláštne nebezpečenstvo. Je to veľmi silná rastlina, ktorá si vyžaduje dodržiavanie uvedeného dávkovania. V príliš vysokej dávke môže mať hypnotický účinok a môže spôsobiť aj črevné poruchy. Má tiež sedatívny účinok, ktorý môže spôsobiť ospalosť. Ashwagandha nie je zároveň vhodná pre ľudí s hyperaktívnou štítnou žľazou, tehotné a dojčiace ženy alebo pre malé deti. Zároveň je nevhodná pre ľudí s nízkym krvným tlakom, nakoľko znižuje tlak.

Čo hovorí na bezpečné užívanie indického ženšenu Ashwagandha veda?

Podľa výskumu realizovaného na dvoch miestach v Lucknow, UP, India – v King George’s Medical University a v M V Hospital and Research Centre. Bolo vyšetrených celkovo 92 účastníkov, ale nakoniec bolo do štúdie zaradených len 80 zdravých účastníkov (40 mužov a 40 žien) vo veku od 18 do 45 rokov.

Testy bezpečnosti sa uskutočnili na začiatku a na konci štúdie pomocou štandardizovaných postupov. Ako súčasť hodnotenia bezpečnosti sa vykonalo hodnotenie hemoglobínu, počtu neutrofilov, počtu krvných doštičiek a pod.

Počas celého obdobia štúdie neboli zaznamenané žiadne zvýšené ani znížené hodnoty, ba ani nežiaduce udalosti účastníkmi v oboch skupinách. Výsledky okrem toho preukazali, že extrakt z koreňa Ashwagandha bol pre účastníkov bezpečný a tolerovateľný. Vitálne funkcie a hematologické parametre účastníkov boli stabilné a Ashwagandha nezasahovala ani do normálnej funkcie pečene. Dokonca aj hladiny hormónov štítnej žľazy boli v poriadku.

Formy (čaj, prašok, tablety,…)

Ashwagandha sa konzumuje v niekoľkých formách:

 1. vo forme prášku extrahovaného zo sušených listov a koreňov
 2. tabletkách či kapsulách s obsahom extraktu z koreňov a listov rastliny.
 3. Používa sa aj v kozmetických prípravkoch, ktoré sú určené na starostlivosť o pleť a vlasy,

Ashwagandha prášok je najmenej premenená forma a najbližšia forma k pôvodnej. Môžete ju tak použiť nie len na priamu konzumáciu, ale aj pri varení, v nápojoch či jogurtoch. Najlepší je produkt, ktorý bude zložený zo 100% prášku z koreňa Ashwagandha.

Podobné sú aj Ashwagandha kapsule, ktoré predstavujú prášok zvyčajne obalený v želatíne a sú vysoko koncentrované na aktívne zložky. Zase tabletky obsahujú aj pridané látky a spojivá, ale môžete ich rozdrviť na prášok. Výhodou je, že dávka kapsúl alebo tabletiek je vždy rovnaká.

Môžete natrafiť aj na produkty, ktoré obsahujú malú čiastku Ashwagandhy čaj alebo káva. To množstvo je však také malé, že nemôžete čakať veľké zázraky. Pri týchto produktoch sa však tiež treba riadiť pokynmi na dávkovanie, ktoré sa nesmie prekročiť.

Ashwagandha cena

Aká je správna suma? Cena doplnku z tejto liečivej rastliny začína už od 6€ a môže sa vyšplhať aj nad 30€. Najdôležitejšie však je, aby dávka výživového doplnku obsahovala 300 až 500 mg extraktu z koreňa alebo listu ashwagandy, bola bio kvality a bez ďalších pridaných látok.

Napríklad Ashwagandha gymbeam obsahuje 500 mg extraktu z Aswagandhy, má 90 kapsúl a stojí 7,95€, čo z nej robí výbornú voľbu. Navyše má aj výborné hodnotenie. Alebo BIO Ashwagandha gymbeam prášok zo sušeného koreňa Ashwagandhy, ktorý stojí dokonca len 4,95€.

NázovPopis a hodnotenie
1.ashwagandha advanceAshwagandha AdvanceBalenie: 90 kapsúl
Cena: 17 €

★★★★★

2.ashwagandha avitaAvita AshwagandhaBalenie: 60 kapsúl
Cena: 17 €

★★★★★

3.ashwagandha gymbeamAshwagandha GymbeamBalenie: 90 kapsúl
Cena: 7 €

★★★★★

Pre koho je určená

V starých indických spisoch sa o nej hovorí aj ako o zázračnej rastline. Ashwagandha má mnoho pozitívnych účinkov na telo a myseľ, a preto sa využíva mnohými spôsobmi. Odporúča sa najmä ľuďom trpiacim nepokojom, stresom, úzkosťou alebo poruchami spánku. Zároveň je určená pre ľudí, ktorí robia ťažkú ​​intelektuálnu prácu alebo pre tých, ktorí pravidelne cvičia.

Môže ju však užívať každý, kto chce viac rovnováhy. Treba si uvedomiť, že liečivá rastlina sa vo všeobecnosti považuje za dobre znášanú, ale neodporúča sa tým, ktorí trpia autoimunitnými ochoreniami.

Ashwagandha – dávkovanie

Dávkovanie závisí od spôsobu konzumácie Ashwagandhy a individuálnych potrieb. Čo sa týka potravinových doplnkov na báze Ashwagandhy, dávkovanie sa môže u jednotlivých produktov veľmi líšiť v závislosti od ich obsahu účinných látok. Ashwagandha pôsobí upokojujúco, preto je najlepšie ju užívať večer. V malých množstvách však počas dňa neexistujú žiadne kontraindikácie.

Ashwagandha sa môže užívať dlhodobo, ale to neznamená, že by sa mala užívať každý deň po zvyšok života. Odporúča sa, aby bola liečba rozložená. To znamená niekoľko týždňov liečby, po ktorej nasleduje týždňová prestávka. Nakoľko má veľmi silné účinné látky, odporúča sa jej konzumáciu postupne zvyšovať, aby si telo na ňu zvyklo.

Ashwaghanda sa zvyčajne užíva v rovnakých dávkach dvakrát denne, ráno a večer po jedle. Typická dávka Ashwaghanda je 250 – 600 mg extraktu denne. Doplnok Ashwaghandy by sa mal užívať 6 – 8 týždňov a potom si urobte mesačnú prestávku. Organizmus, ktorý je neustále stimulovaný ashwaghandou, nereaguje na suplement tak dobre, ako keď robí prestávky.

Recenzie a Ashwagandha skúsenosti

Názory na Ashwagandhu sa môžu značne líšiť. Od tých, ktorí chvália jej účinnosť, až po tých, ktorí ju upodozrievajú z marketingového triku. Hlavným problémom Ashwagandhy je, že niektorí výrobcovia a nespoľahlivé zdroje sľubujú zázračné účinky doplnku takmer na všetko. Od lepšieho spánku až po otehotnenie.

Avšak, Ashwagandha ako žiaden výživový doplnok nerobí zázrak sama o sebe. Aj preto môžu byť recenzie na fórach medzi jeho používateľmi negatívne. Od Ashwaghandy síce nemôžete očakávať zázraky na počkanie, ale väčšina názorov je však pozitívna.

Záver

Ashwagandha sa v prírodnej medicíne používa už viac ako 3000 rokov. Je známa tým, že má protistresové a protiúnavové účinky. Vďaka týmto účinkom sa dostáva čoraz viac do povedomia. Môžete ju nájsť v práškovej forme, ako doplnok alebo vo forme tabletiek či kapsúl. Z tohto článku ste sa zároveň dozvedeli, že Ashwagandha má mnoho pozitívnych účinkov na ľudský organizmus.

Na posúdenie jej účinkov bolo zrealizovaných niekoľko výskumov, ktoré to potvrdzujú. Zároveň potvrdili aj jej bezpečné užívanie. Dlhodobé škodlivé vedľajšie účinky užívania Ashwagandhy ešte neboli identifikované. Predávkovanie však môže spôsobiť gastrointestinálne problémy.

Okrem toho, je účinná v boji proti nespavosti. Výrazne prispieva k zlepšeniu spánku. Používa sa ako preventívny a liečebný prostriedok, odporúča sa pre svoje regeneračné vlastnosti, ktoré chránia a posilňujú organizmus. Je vhodná na znížené libido a pri erektilnej dysfunkcii, ako aj proti hormonálnym výkyvom. Všetky informácie potvrdili, táto bylina má priaznivý vplyv na ľudský organizmus takmer vo všetkých prípadoch.

Zdroje:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0965229920319099

https://www.healthline.com/nutrition/ Ashwagandha

https://www.medicalnewstoday.com/articles/318407#health-benefits

https://health.clevelandclinic.org/what-is- Ashwagandha/

https://healthnews.com/nutrition/vitamins-and-supplements/ Ashwagandha-science-backed-benefits/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6979308/

4.7/5 - (9 votes)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *