Kolagén 4000 stada – recenzie, skúsenosti, účinky a zloženie

Kolagén je proteín, ktorý tvorí dve tretiny suchej hmotnosti chrupavky v kolenách a iných kĺboch. Je tiež hlavnou zložkou šliach, väzov a kože. S pribúdajúcim vekom telo vytvára menej kolagénu a to vysvetľuje to, čo sa deje s našou starnúcou pokožkou a kĺbmi.

kolagen 4000 recenzia

V roku 2021 spotrebitelia na celom svete kúpili kolagénové doplnky za 1,99 miliardy dolárov v nádeji, že nahradia časť toho, čo stratili. (očakáva sa, že zložená ročná miera rastu od roku 2022 do roku 2028 bude 5,5 %).

Kolagén 4000 patrí práve do tejto skupiny doplnkov a my sa dnes pozrieme bližšie na to, či je ich popularita oprávnená, resp. či to tento prípravok potvrdí.

Stada Kolagén 4000 recenzia
 • Účinky
 • Zloženie
 • Jednoduchosť užívania, chuť
 • Cena
4.8

Celkové hodnotenie

Kolagén v ľahšie stráviteľnej práškovej forme a unikátnej kombinácii účinných látok dokáže pomôcť pri potláčaní bolestí pohybového aparátu a ako podporná liečba pri osteoartróze. Cena je v porovnaní s priemernou cenou kolagénových prípravkov prijateľná.

Výhody

 • dobre stráviteľná prášková forma
 • uľaví od chronických bolestí pohybového aparátu
 • pomáha pri degeneratívnych a zápalových ochoreniach
 • podpora pri liečbe osteoartrózy
 • prijateľná cena
 • unikátna kombinácia účinných látok
 • vhodný už od 10 rokov veku

Nevýhody

 • ak sa dodrží odporúčané dávkovanie 3 x denne, balenie vydrží len 10 dní

O produkte

Tento doplnok výživy obsahuje kolagén typu I, III a II a to v mimoriadne vysokej koncentrácii – kolagénový hydrolyzát I a III – 3 990 mg (typ I tvorí 90 % kolagénu tela. Je hustý a používa sa na zabezpečenie štruktúry pokožky, kostí, šliach a väzov, Typ III je v strednej vrstve kože (dermis), svaloch a krvných cievach) a čistý kolagén typu II-10 mg (nachádza sa v elastickej chrupavke, ktorá poskytuje kĺbovú podporu.) Kolagén však nie je jedinou zložkou tohto doplnku. Ďalej obsahuje: vitamín C a D3, vápnik a kyselinu hyaluronovú.

Prichádza v praktickej a dobre stráviteľnej práškovej forme, balený vo vrecúškach s obsahom 5900 mg. Obsah sa jednoducho rozmieša v 200 – 300 ml vody, pričom výrobca sľubuje príjemnú chuť granátového jablka

Účinky

Ako účinkuje kolagénový hydrolyzát? Keď je kolagén hydrolyzovaný, rozkladá sa na menšie, ľahko spracovateľné častice. Tieto častice sa používajú v produktoch navrhnutých tak, aby pôsobili priaznivo na všetko, od pokožky zvonka, až po bolesť kĺbov vo vnútri.

Hydrolýza umožňuje štiepenie kolagénu na peptidy, teda proteínové fragmenty s nižšou molekulovou hmotnosťou ako má pôvodná forma, aby bol ľahšie stráviteľný a vstrebateľný. Okrem toho má tento proces schopnosť zvýšiť gélujúcu silu proteínu.

Vo všeobecnosti sa na doladenie hydrolýzy podľa účelu použitia používa hovädzí, prasací, kurací kolagén, alebo rybí kolagén (takzvaný hydrolyzovaný morský kolagén).

Náš TIP:
Rastlinný kolagén neexistuje, preto si dávajte pozor na produkty, ktoré propagujú ako „vegánsky alebo vegetariánsky kolagén“! Zvyčajne sú to doplnky s vitamínom C – živinou, ktorá prispieva k normálnej tvorbe kolagénu – ale neobsahujú proteín.

Suplementácia kolagénu resp. v tomto prípade rozpustných a vstrebateľných kolagénnych peptidov, dodáva stavebné látky potrebné pre zdravie spojivových tkanív – kostí, chrupaviek, šliach, väzov, kože, aj kožných derivátov, teda nechtov a vlasov. Prípravok má antikoagulačné vlastnosti, slúži ako prevencia pred krvnými zrazeninami a podporuje aj správnu funkciu žíl. Navyše, vďaka perfektnej kombinácii účinných látok podporuje imunitu, vitalitu a nabije vás energiou.

Zloženie

Zloženie prípravku Kolagen 4000 je podľa údajov kolagenstada.sk nasledovné:

LátkaMnožstvo
Kolagénový hydrolyzát I a III3990 mg
Kolagén typu II.10 mg
Puracal Xperform (10,5% vápnika) (52,5 mg Ca)500 mg
Vitamín C (kyselina L-askorbová)50 mg
Vitamín D3 (cholekalciferol)0,5 mg
Kyselina hyaluronová0,5 mg

Prídavné látky: kyselina citrónová, hydrogénuhličitan sodný, aróma granátové jablko 57376, bromelaín, sukralóza, azorubín E122 (potravinárské farbivo)

Kolagénový hydrolyzát I

Z 28 typov kolagénov sú najbežnejšie typy I až X a kolagén typu I tvorí približne 90 % kolagénu nachádzajúceho sa v ľudskom tele.

Rovnako ako všetky ostatné proteíny, je tvorený z aminokyselín. Aminokyseliny v kolagéne tvoria tri reťazce, ktoré sa ovíjajú a vytvárajú trojitú špirálu, ktorá pripomína lano alebo vývrtku. Tieto vlákna potom do seba zapadajú a vytvárajú pevnú a podpornú štruktúru.

Táto štruktúra dodáva kolagénu pevnosť, tuhosť a odolnosť voči rozťahovaniu. Tieto vlastnosti z neho robia dobrú štrukturálnu zložku pre stavbu kože, chrupaviek, šliach, väzov a kostí.

Kostné tkanivo je tkanivo, ktoré obsahuje najväčšie množstvo kolagénu typu I. Kolagén typu I tvorí 95 % kolagénu nachádzajúceho sa v kostiach a predstavuje 80 % celkových bielkovín nachádzajúcich sa v kostiach.

Kolágenový hydrolyzát III

Kolagén typu III je druhým najrozšírenejším kolagénom v tele, ktorý sa nachádza ako hlavná štrukturálna zložka v orgánoch, ako je koža, veľké krvné cievy, maternica, pľúca a črevá.

Kolagén typu III má tiež funkciu pri hojení rán a pri zdravej zrážanlivosti krvi. Kolagén typu III tvorí 5 až 20 % celkového obsahu kolagénu v ľudskom tele.

Mladá pokožka sa skladá z približne 80 % kolagénu typu I a približne 15 % kolagénu typu III. Dôležitosť kolagénu typu I a typu III pre telo je nepopierateľná.

Kolagén typu II

Kolagén typu II (CII) je peptid a hlavná zložka kĺbovej chrupavky. Keď sa užíva ako doplnok, CII je zvyčajne v jednej z dvoch foriem: nedenaturovaný alebo hydrolyzovaný.

Nedenaturovaný kolagén je minimálne spracovaný pri nízkej teplote, aby jeho peptidy zostali  neporušené. Hydrolyzovaný CII je spracovaný s vyšším stupňom tepla, kyseliny a enzýmov, čo vedie k rozkladu peptidov z väčších foriem na menšie.

Zdá sa, že primárnym prínosom nedenaturovaného CII je zlepšenie bolesti kĺbov, najmä v súvislosti s osteoartritídou a reumatoidnou artritídou. Hydrolyzovaný CII (tiež známy ako hydrolyzát CII) môže zlepšiť zdravie/vzhľad pokožky a znížiť bolesť kĺbov.

Puracal Xperform

Puracal je derivát prírodnej kyseliny L-mliečnej a je vysoko rozpustným zdrojom vápnika pre farmaceutické aplikácie.

Vápnik je potrebný na udržanie zdravých a silných kostí. Pacienti s nedostatkom vápnika sú ohrození vznikom osteoporózy, čo má za následok slabé kosti, vystavené riziku zlomenín. Nedostatok vápnika môže tiež viesť k iným zdravotným problémom, ako je napríklad osteomalácia, ktorá môže spôsobiť krivicu.

Vitamín C

Vitamín C je silný antioxidant, ktorý bojuje proti molekulám, ktoré spúšťajú zápaly kĺbov. Vitamín C hrá úlohu ako kofaktor pri syntéze kolagénu, hlavného proteínu v kĺbovom tkanive a kostiach.

Vitamín D3

Vitamín D je nutrient, ktorý je životne dôležitý pre zdravie kostí. Nedostatok vitamínu D môže ovplyvniť fyzické aj duševné zdravie a mnohí z nás majú nízke hladiny vitamínu D bez toho, aby si to uvedomovali.

Fyzické príznaky nedostatku môžu zahŕňať bolesť svalov v kĺboch vrátane bolesti pri reumatoidnej artritíde (RA), ktorá sa často vyskytuje v kolenách, nohách a bedrách.

Kyselina hyaluronová

Naše telo produkuje synoviálnu tekutinu medzi kĺbmi, aby pomohla pohybu a znížila trenie. Použitie kyseliny hyalurónovej pri problémoch s kĺbmi, najmä v kolenách, môže zvýšiť hustotu tejto tekutiny.

Kyselina hyalurónová tiež odďaľuje ďalšiu degradáciu chrupavky a vytvára ochrannú vrstvu medzi kĺbmi na zmiernenie bolesti.

Jednoduchosť užívania, chuť

Rozpustná prášková forma niekomu môže vyhovovať, niekomu nie. Určite ju vítajú tí, ktorí majú ťažkosti s prehĺtaním tabletiek, ale ani tí z vás, ktorí majú obavy z „čudných“ chutí, sa nemusia obávať. Chuť Kolagénu 4000 je na rozdiel od podobných kolagénových prípravkov prekvapivo príjemná.

Kolagén 4000 cena

Cena tohto doplnku výživy je aktuálne 20,99 eur. Je to málo alebo veľa? Dá sa povedať, že napriek tomu, že 20 eur nie je málo, v porovnaní s podobnými kolagénovými prípravkami znamená táto cena zlatý stred.

Kolagén 4000 recenzie a skúsenosti užívateľov

Na najobľúbenejšom porovnávacom portáli Heureka.sk získal tento produkt odporúčania 84% zákazníkov. Pravdou je, že zatiaľ tých hodnotení nie je veľa – len 9, z toho sú 2 negatívne.

Spomenuté negatívne recenzie, však nehovoria nič o kvalite výrobku, sú to len konštatovania, že po krátkej dobe užívania sa produkt ešte nedá hodnotiť – čo je pravda a následne …  nie je to negatívum.

Stručný výber z hodnotení:

Zákazníci, ktorí majú produkt overený, hlásia zmiernenie bolestí, lepšiu pohyblivosť kĺbov pri artróze, zlepšenie chôdze a vo všeobecnosti spokojnosť s prípravkom.

kolagen 4000 recenzie a skusenosti

 

Kolagén 4000 – náš verdikt

Stada priniesla na trh vydarený produkt, ktorý podľa hodnotení zákazníkov skutočne účinkuje a vďaka nepremrštenej cene, je dostupný širšiemu okruhu verejnosti. Unikátne zloženie prípravku pôsobí priaznivo nielen na pohybový aparát, ale aj na celkovú vitalitu a energiu organizmu. A navyše aj chutí.

Zdroje:

https://www.kolagenstada.sk/

https://www.healthline.com/

https://my.clevelandclinic.org/

Rate this post

Georgina Tašká

Rada cestujem, mám rada ľudí a život. A práve ten by sme si nemali nechať znepríjemňovať rôznymi pocitmi diskomfortu, ktoré pri trocha väčšej pozornosti, malej zmene životného štýlu a pomocou správnych doplnkov výživy vieme zdolať aj sami. A budú sa vám v tom snažiť pomôcť aj moje články.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *