Colafit 120 kociek – recenzia, alebo je lyofilizovaný kolagén lepší ako hydrolyzovaný?

Medzi jednotlivými typmi kolagénu dostupným na trhu je veľký rozdiel. Najviac predávaným kolagénom je lacnejší hydrolyzovaný kolagén, ktorý sa vyrába extrémnym teplom. A na opačnom konci stupnice je lyofilizovaný kolagén, ktorý je jemnejšie, drahšie spracovaný sušením mrazom.

colafit 120 kociek recenzia

A takým je práve doplnok výživy českého výrobcu Apotex – Colafit, na ktorý sa dnes pozrieme detailnejšie a súčasne zistíme, či drahšie spracovanie znamená súčasne aj vyššiu kvalitu.

Colafit 120 kociek - recenzia
 • Cena
 • Zloženie
 • Účinky
 • Jednoduchosť užívania, chuť
4.9

Celkové hodnotenie

Doplnok výživy, ktorý je určený primárne pre ženy, prichádza vo forme lyofilizovaných kociek pre jednoduché použitie kdekoľvek a kedykoľvek bez potreby zapíjania, alebo rozpúšťania vo vode. Podľa hodnotení užívateľov funguje ako účinná kĺbová výživa, uľaví od bolestí a pôsobí priaznivo na kvalitu nechtov a vlasov. Jednoznačným plusom je vynikajúci pomer cena/objem.

Výhody

 • ľahko užívateľný prípravok
 • je možno užívať colafit v tehotenstve
 • vhodný pre diabetikov
 • rokmi overené účinky
 • dobrý pomer cena /obsah
 • žiadne vedľajšie účinky

Nevýhody

 • niekoho môže odradiť vzhľad a konzistencia kociek

O produkte

Ako uvádza výrobca v prípade doplnku výživy Colafit 120 ide o „čistý kryštalický bovinný lyofilizovaný kolagén, čistoty 99,9 %, hubovitej konzistencie“.

Čo ale znamená „lyofilizovaný“? Pridáva na kvalite?

Lyofilizácia a sušenie mrazom sú synonymá. Lyofilizácia je proces odstraňovania vody, ktorý sa zvyčajne používa na ochranu materiálov podliehajúcich skaze, na predĺženie skladovateľnosti, alebo na uľahčenie prepravy materiálu. Lyofilizácia funguje tak, že sa materiál zmrazí, potom sa zníži tlak a pridá sa teplo, aby mohla zmrznutá voda v materiáli sublimovať. Lyofilizácia kolagénovým doplnkom nijak neškodí a predlžuje ich trvanlivosť. Pokiaľ ide o otázku, či zvyšuje kvalitu výrobku, odpoveď je nie.

Hydrolyzovaný aj lyofilizovaný kolagén môže byť rovnako dobrej, ako aj menej dobrej kvality. Závisí to od renomé výrobcu a jeho dôveryhodnosti. A keďže v tomto prípade ide o overeného českého producenta, kvalita produktu je nespochybniteľná.

Firma Apotex  prichádza s celým radom výrobkov Colafit v rôznych prevedeniach: Colafit s vitamínom C, Colafit 120+30, Colafit Extra Strong, Colafit Junior s jahodovou príchuťou alebo Colafit Akut Pro – masážny krém.

Účinky

Colafit 120 je bovinný kolagén, bohatý na kolagén typu I a III, ktoré majú priaznivý vplyv predovšetkým na:

 • Zdravie kĺbov – V štúdii z roku 2017 mladí športovci, ktorí užívali 5 g kolagénových peptidov denne počas 12 týždňov, zaznamenali výrazné zníženie intenzity bolesti pri cvičení v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo.

Navyše, výskum s ľuďmi s osteoartrózou kolena, ktorí užívali 5 g hovädzieho kolagénu dvakrát denne počas 13 týždňov, zaznamenal výrazné zlepšenie ich symptómov.

Nakoniec, štúdia na zvieratách na myšiach s osteoartritídou zistila, že suplementácia kolagénu typu I znížila zápal v kolenných kĺboch, zachovala chrupavku a zvýšila počet chondrocytov – buniek, ktoré produkujú a udržiavajú extracelulárnu matricu a chrupavkové tkanivá v kĺboch.

 • Hustotu kostí – Kolagén, hlavne typu I, tvorí asi 80 % celkovej bielkovinovej hmoty kostry.

Hoci väčšina mladších ľudí má tendenciu mať silné kosti, starší dospelí, ako aj

ženy po menopauze – sú postihnutí nízkou hustotou kostných minerálov (osteopénia) a závažným úbytkom kostnej hmoty (osteoporóza).

V randomizovanej kontrolovanej štúdii, ženy po menopauze, ktoré suplementovali kolagén po dobu 12 mesiacov, vykazovali zvýšenú minerálnu hustotu chrbtice a stehennej kosti a zvýšené hladiny proteínu na tvorbu kostí v krvi.

Tieto výsledky naznačujú, že doplnenie kolagénu môže zohrávať úlohu pri udržiavaní zdravých kostí.

 • Zdravie pokožky – Najviac skúmaným aspektom kolagénu je pravdepodobne jeho vzťah k zdraviu pokožky. Kolagén je hlavnou zložkou extracelulárnej matrice, štrukturálnej zložky dermis pokožky.

S pribúdajúcim vekom sa kolagén stáva skôr fragmentovaným ako kompaktným, čo znižuje elasticitu pokožky a môže prispievať k tvorbe vrások.

Prolín a hydroxyprolín v kolagéne zlepšujú elasticitu pokožky stimuláciou rastu dermálnych fibroblastov – buniek, ktoré vytvárajú spojivové tkanivo a elastické vlákna.

V metaanalýze z roku 2021 výskumníci skombinovali údaje z 19 štúdií a zistili, že ľudia, ktorí užívali kolagénové doplnky v priemere 90 dní, mali zlepšenú hydratáciu a elasticitu pokožky s redukciou vrások v porovnaní s ľuďmi, ktorí užívali placebo.

V inej štúdii ženy vo veku 40 až 60 rokov, ktoré konzumovali nápoj obsahujúci 1 g kolagénových peptidov typu I – typ, ktorý sa hojne nachádza v hovädzom kolagéne – denne počas 12 týždňov, zaznamenali zlepšenie hydratácie a pružnosti pokožky a zníženie výskytu vrások.

Colafit zloženie

Ako sme už spomenuli vyššie, Colafit 120 obsahuje v každej svojej 8 miligramovej, polystyrén pripomínajúcej, kocke čistý kryštalický bovinný lyofilizovaný kolagén, čistoty 99,9 %. Čo to však znamená – bovinný kolagén?

Hoci výraz bovinný (hovädzí) môže označovať kravu, jaka, antilopu, bizóna alebo vodného byvola, hovädzí kolagén pochádza predovšetkým z kráv.

Získava sa varením kravských kostí, spojivového tkaniva, chrupaviek, alebo koží vo vode, potom sa zo zmesi extrahuje kolagén, suší sa a spracuje do práškovej formy.

Hoci existuje veľa podobností medzi hovädzím a morským kolagénom, primárne typy kolagénu prítomné v týchto dvoch sa môžu líšiť.

V tele existuje takmer 30 typov kolagénu, ale hlavné typy sú I, II, III a IV.

Hovädzí kolagén charakterizuje kolagén typu I a III, zatiaľ čo morské zdroje poskytujú viac kolagénu typu I a II.

Typy I a III sú prospešné pre podporu kostí, svalov, šliach, väzov, tráviaceho traktu a krvných ciev.

Keďže kolagén v našej pokožke je tvorený najmä kolagénom typu I a III, hovädzí kolagén môže byť najlepšou voľbou na podporu zdravia pokožky, vrátane zvýšenia hydratácie a pružnosti a redukcie vrások.

Hovädzí kolagén obsahuje 18 aminokyselín, z ktorých tri sú obzvlášť dôležité a ťažko ich nájsť inde v strave – glycín, prolín a hydroxyprolín. Tieto tri aminokyseliny sú stavebnými kameňmi kolagénu nášho tela, pomáhajú pri štruktúre šliach a väzív, podporujú imunitnú funkciu a znižujú zápal.

Majte však na pamäti, že hovädzí kolagén – a všetky jeho zdroje – nie sú kompletné bielkoviny, čo znamená, že neobsahuje všetkých deväť esenciálnych aminokyselín.

Jednoduchosť užívania, chuť

Mäkké kolagénové kocky Colafit jednoducho zjete. Nepotrebujete ich zapiť vodou, ani  rozpustiť vo vode. Jednoduchšie a rýchlejšie to už ani nemôže byť. Nemusíte sa báť, ani typickej horkej chuti hydrolyzovaného kolagénu, kocky Colafit nemajú žiadnu chuť. Okrem prevedenia Junior, ktorý chutí príjemne jahodovo.

Colafit 120 kociek – cena

Cena tohto doplnku výživy je aktuálne 32,99 eur. Balenie, ako už názov napovedá, obsahuje 120 kolagénových kociek, ktorých 8 miligramový objem v lyofilizovanej forme zodpovedá 800 mg kolagénového gélu. Odporúčané dávkovanie je jedna kocka denne.

Z týchto údajov nám nevychádza nič iné len to, že Colafit 120 ponúka výnimočne dobrý pomer ceny a obsahu – jedno balenie vystačí až na 4 mesiace. Preto sa nenechajte  zastrašiť na prvý pohľad vysokou cenou : )

Colafit 120 – recenzie a skúsenosti užívateľov

Colafit 120 je doplnok výživy primárne určený pre ženy. Bolo by zaujímavé zistiť, či 183 recenzií, ktoré sú zverejnené na portáli Heureka.sk a sú na 90% pozitívne, písali len dámy. Ale to sa asi nedozvieme.

Čo sa však z hodnotení prekvapivo dozvieme je to, že aj tých 5 negatívnych je vlastne skôr pozitívnych – nižšie vám ich aj predstavíme.

Stručný výber z hodnotení:

Medzi hodnoteniami nájdeme aj také, ktoré píšu zákaznici, ktorí tento prípravok užívajú dlhodobo, dokonca aj 10 rokov a nedajú naň dopustiť. Hlásia úľavu od bolesti, zlepšenie pohyblivosti, pomoc pri problémoch s krížami, priaznivé účinky na stav vlasov, nechtov aj pokožky. Plusom u zákazníkov je aj jednoduché užívanie.

A teraz sa poďme pozrieť na už spomenuté „negatívne“ recenzie:

colafit 120 kociek skusenosti a recenzia

Colafit 120 kociek – náš verdikt

Ak ste sa pri čítaní recenzie dostali až sem, pravdepodobne už ďalej nemusíme rozvíjať, prečo tento produkt jednoznačne odporúčame. A dámy, nemusíte sa obáváť, ani priberanie z neho nehrozí.

Zdroje:

https://www.colafit.sk/

https://www.adc.sk/

https://www.healthline.com/

https://www.hopkinsarthritis.org/

Rate this post

Georgina Tašká

Rada cestujem, mám rada ľudí a život. A práve ten by sme si nemali nechať znepríjemňovať rôznymi pocitmi diskomfortu, ktoré pri trocha väčšej pozornosti, malej zmene životného štýlu a pomocou správnych doplnkov výživy vieme zdolať aj sami. A budú sa vám v tom snažiť pomôcť aj moje články.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *