Kyselina hyalurónová na kĺby – recenzie, účinky, dávkovanie

Telo prirodzene produkuje kyselinu hyalurónovú (HA), ktorá pomáha lubrikovať jeho tkanivá. Hrá úlohu pri zdraví pokožky, hojení rán, pevnosti kostí, pohybe kĺbov a mnohých ďalších telesných systémoch, alebo funkciách.

Starnutie, slnečné ultrafialové žiarenie, fajčenie a látky znečisťujúce ovzdušie však množstvo HA v tele znižujú. Kvôli takýmto rizikovým faktorom si suplementácia kyseliny hyalurónovej získala popularitu v zdravotníctve, potravinárstve aj kozmetickom priemysle.

Dnes sa budeme venovať jej využitiu v oblasti zdravia. Predstavíme vám niektoré z najlepších prípravkov kyseliny hyalurónovej na kĺby a poskytneme všetky informácie, ktoré o HA potrebujete vedieť.

NázovPopis a hodnotenie
1.HEPATICA Kyselina hyaluronová recenziaHEPATICA Kyselina hyaluronováBalenie: 90 tabliet
Cena: 14,99 €

★★★★★

2.Kyselina hyalurónová Forte - GymBeam recenziaKyselina hyalurónová Forte - GymBeamBalenie: 100 tabliet
Cena: 8,95 €

★★★★★

3.KOLAGENDRINK Vegan hyaluronic acid sirup kyselina hyalurónová recenziaKOLAGENDRINK Vegánsky sirup kyselina hyalurónováBalenie: 500 ml
Cena: 19,49 €

★★★★★

HEPATICA Kyselina hyaluronová 90 kapsúl

HEPATICA Kyselina hyaluronová recenzia

Kĺbová výživa s kyselinou hyaluronovou HEPATICA obsahuje veľmi dobre vstrebateľnú nízkomolekulárnu kyselinu hyalurónovú na vnútorné použitie vo vysokej dávke (až 70 mg/kapsula), ekonomickom balení (3-mesačná kúra) a za atraktívnu cenu.

Nízkomolekulárna HA vo forme hyaluronátu sodného je stabilná forma kyseliny hyalurónovej zložená z hydrofilných molekúl kyseliny glukurónovej a N-acetyl-glukozamínu. Má mimoriadne silné schopnosti viazať vodu (jedna molekula kyseliny hyalurónovej je schopná viazať asi 250 molekúl vody).

Výrobca: Hepatica

Zloženie: hyaluronát sodný (soľ kyseliny hyalurónovej)

Balenie: 90 tabliet

Denné dávkovanie: 1 kapsula denne 30 minút pred jedlom

Cena: 14,99 €

Výhody

 • výborná vstrebateľnosť
 • vysoká biologická dostupnosť (nízka molekulová hmotnosť)
 • získané biologickou fermentáciou
 • ekonomické 3-mesačné balenie
 • vhodné pre vegetariánov a vegánov

Nevýhody

 • nevhodné pre tehotné a kojace ženy

Kyselina hyalurónová Forte – GymBeam

Kyselina hyalurónová Forte - GymBeam recenzia

Kyselina hyalurónová Forte prichádza vo výhodnom 100 tabletkovom balení a vo veľmi priateľskej cene – ako sme už u GymBeam zvyknutí. Označenie Forte indikuje vyšší obsah kyseliny HA v jednej dávke.

1 tableta obsahuje 100 mg účinnej látky, ktorej úlohou je udržiavať v bunkách vodu. Svoje určenie aj efektívne plní, čo spoľahlivo potvrdí 99% pozitívnych recenzií tohto doplnku výživy.

Výrobca: GymBeam

Zloženie:  kyselina hyalurónová (hyaluronát sodný)

Balenie: 100 tabliet

Denné dávkovanie: 1 tableta denne

Cena: 8,95 €

Výhody

 • verzia forte s vyšším obsahom kyseliny hyalurónovej
 • vhodná pre vegánov a vegetariánov
 • dobrý pomer ceny a objemu
 • vynikajúce recenzie
 • neobsahuje žiadne alergény

Nevýhody

 • nie je vhodná pre tehotné a kojace ženy

KOLAGENDRINK Vegánsky sirup kyselina hyalurónová 500 ml

KOLAGENDRINK Vegan hyaluronic acid sirup kyselina hyalurónová recenzia

Doplnok výživy pre tých, ktorí majú problém s prehĺtaním tabliet, alebo fóbiu z ihiel. Áno, kyselina hyalurónová je dostupná aj vo forme injekcií.

KOLAGENDRINK je doplnok výživy vo forme sirupu s citrónovou príchuťou, ktorá tým, ktorým nevadia umelé príchute, bude pravdepodobne aj chutiť.

Sirup, okrem kyseliny hyalurónovej s extra nízkou molekulovou hmotnosťou, obsahuje aj vitamín C a kremík.

Účinky vitamínu C zrejme nie je treba bližšie rozoberať, ale prečo kremík?

Kremík je druhým najrozšírenejším prvkom na Zemi a tretím najrozšírenejším stopovým prvkom v ľudskom tele. Nachádza sa vo vode, rastlinných a živočíšnych zdrojoch. Kremík je dôležitý pre optimálnu syntézu kolagénu a aktiváciu hydroxylačných enzýmov, zlepšuje pevnosť a pružnosť pokožky.

Čo sa týka prínosov pre vlasy, vyšší obsah kremíka vo vlasoch vedie k nižšej miere vypadávania vlasov a zvýšeniu ich jasu. A navyše kremík stimuluje vlastnú produkciu glukozamínu v tele.

Pre tieto priaznivé účinky rastie záujem o vedecké štúdie hodnotiace účinnosť a bezpečnosť užívania doplnkov stravy s obsahom kremíka.

Výrobca: KOLAGENDRINK HOA, s.r.o.

Zloženie: kyselinu hyalurónová s extra nízkou molekulovou hmmotnosťou, vitamín C a kremík.

Balenie: 500 ml /33 dávok

Denné dávkovanie: 15 ml (3 čajové lyžičky) denne

Cena: 19,49 €

Výhody

 • tekutá – najúčinnejšia forma HA
 • ultra nízka molekulová hmotnosť 7 000 daltonov znamená ultra ľahkú vstrebateľnosť
 • vhodná pre vegánov a vegetariánov

Nevýhody

 • niekomu môže umelá chuť sirupu vadiť
 • keďže ide o novinku na trhu, zatiaľ nepoznáme žiadne hodnotenia, ani recenzie

Čo je to kyselina hyalurónová?

Kyselina hyalurónová (HA) je polysacharid (typ uhľohydrátu), ktorý je široko distribuovaný v telesných tkanivách a nachádza sa vo vysokých koncentráciách v synoviálnej tekutine, sklovci (bezfarebná gélovitá tekutina v oku) a koži. Keďže HA má hustú a lepkavú konzistenciu, zadržiava vlhkosť a pomáha kĺbom hladko sa pohybovať.

Formy kyseliny hyalurónovej, jej použitie a účinky

Kyselina hyalurónová a jej účinky boli skúmané pri osteoartritíde, starnúcej pokožke, suchých očiach, refluxe kyseliny a hojení rán. Dodáva sa v topickej, perorálnej a injekčnej forme – tá posledná sa považuje za zdravotnícku pomôcku.

 • topická forma sa aplikuje na pokožku
 • perorálna to je kyselina hyalurónová tablety na kĺby, sirup, alebo prášok
 • injekcie nie sú voľnopredajné

V ďalšom sa zameriame predovšetkým na účinky perorálnych doplnkov výživy HA.

Funkcia a bolesť kĺbov pri osteoartritíde

Keď sú kĺby lubrikované, je menej pravdepodobné, že sa budú trieť o seba a spôsobovať nepríjemnú bolesť.

Doplnky kyseliny hyalurónovej sú veľmi prospešné pre ľudí s osteoartrózou, typom degeneratívneho ochorenia kĺbov spôsobeného opotrebovaním kĺbov v priebehu času.

Ukázalo sa, že užívanie 80–200 mg denne po dobu najmenej 2 mesiacov významne znižuje bolesť kolena u ľudí s osteoartrózou, najmä u ľudí vo veku od 40 do 70 rokov.

Niektoré výskumy ukazujú, že párovanie perorálnych doplnkov kyseliny hyalurónovej s injekciami môže pomôcť rozšíriť výhody na zmiernenie bolesti a predĺžiť čas medzi jednotlivými dávkami.

Redukuje vrásky

12-týždňová dvojito zaslepená, randomizovaná, placebom kontrolovaná štúdia vykonaná na 41 Taiwančanoch vo veku 30 až 65 rokov odhalila, že užívanie 120 miligramovej (mg) kapsuly HA perorálne počas 12 týždňov zlepšilo stav vrások na pokožke v porovnaní s placebom.

Napriek pozitívnemu výsledku je potrebný ďalší výskum zahŕňajúci viac ľudí z rôznych populácií.

Suché oči

Randomizovaná klinická štúdia na 76 ľuďoch starších ako 19 rokov s ochorením suchého oka ukázala, že aplikácia jednej kvapky 0,3 % a 0,15 % HA zlepšila príznaky a symptómy u ľudí so stredne závažným až závažným ochorením suchého oka.

Zmierni príznaky refluxu

Výskum v tejto oblasti je stále relatívne nový a na relevantné výsledky sú potrebné ďalšie štúdie. Napriek tomu sú vyhliadky zatiaľ sľubné.

Môže urýchliť hojenie rán

Kyselina hyalurónová pomáha rýchlejšiemu hojeniu rán tým, že reguluje úroveň zápalu a signalizuje telu, aby si v poškodenej oblasti vybudovalo viac krvných ciev.

Kyselina hyalurónová má tiež antibakteriálne vlastnosti, takže môže pomôcť znížiť riziko infekcie pri aplikácii priamo na otvorené rany.

kyselina hyaluronova hojenie rán

Aké sú vedľajšie účinky kyseliny hyalurónovej?

Zatiaľ čo HA ako perorálny  doplnok stravy nevykazuje žiadne vedľajšie účinky, potenciálne vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť v závislosti od spôsobu aplikácie, ako je injekcia do kĺbu alebo lokálna aplikácia.

Bežné vedľajšie účinky pri injekcii do kĺbu

 • mierna alebo stredne závažná lokálna bolesť
 • opuch

Bežné vedľajšie účinky pri topickej aplikácii:

 • poškodenia kože a podkožného tkaniva

Kyselina hyaluronová – cena

Kvalita a cena kyseliny hyalurónovej sa môže líšiť v závislosti od veľkosti molekuly a zdroja zložky. Kyselina hyalurónová s nízkou molekulovou hmotnosťou je zvyčajne drahšia ako kyselina hyalurónová s vysokou molekulovou hmotnosťou, pretože vyžaduje zložitejší výrobný proces.

Krátky prehľad priemerných cien kyseliny hyalurónovej

 • kyselina hyaluronová prášok – ceny sa pohybujú v rozmedzí od 15 eur (za 50 gramové balenia) po cca 40 eur (za balenie s objemom 300 gramov)
 • kyselina hyaluronová tablety na kĺby – najnižšiu cenu ponúka GymBeam, kde 100 tabletové balenie dostanete už za cca 8 eur a odtiaľ sa ceny odvíjajú cez 20,30, 40 eurové produkty až po takmer 80 eur
 • kyselina hyaluronová sirup – dostanete od cca 20 eur až po cca 150 eur

Kyselina hyaluronová – dávkovanie

U ľudí sa potvrdilo, že suplementácia HA perorálne je bezpečná pri dávkach do 200 miligramov (mg) denne po dobu až 12 mesiacov.

Pred začatím užívania doplnku vždy konzultuje so svojim lekárom, aby ste sa uistili, že doplnok a dávkovanie sú vhodné pre vaše individuálne potreby..

Recenzie a skúsenosti

Ťažko nájsť negatívnu recenziu na tento produkt v akejkoľvek jeho forme. Pozitívnych zas o to viac.

Zákazníci spomínajú zlepšenie hybnosti, úľavu od bolesti bedrového, kolenného aj ramenného kĺbu a ako bonus plus – dámy, ktoré užívajú kyselinu hyalurónovú predovšetkým zo zdravotných dôvodov – na zlepšenie stavu osteoartritídy a bolestivých kĺbov, ako pridanú hodnotu hlásia vyhladenie pleti a redukciu vrások.

Záver

Kyselina hyaluronová je bezpečná a účinná pomoc pre mnohých ľudí s osteoartrózou. Môže redukovať bolesť a pomôcť lubrikovať kĺby.

Perorálne doplnky HA môžu byť tiež prospešné pre ľudí s osteoartritídou, ale výskum je stále v počiatočnom štádiu.

Zdroje:
 • clevelandclinic.org
 • https://www.adc.sk/
 • https://www.medicalnewstoday.com/
Rate this post

Redakcia Fitvyber.sk

Veríme, že každý človek môže dosiahnuť to čo chce. To čo chceme my je pomáhať rozhodnúť sa nad kúpou produktu z kategórie zdravie a cvičenie. Taktiež prinášame našim čitateľom informácie, ktoré im môžu pomôcť schudnúť, zaspať, zlepšiť imunitu,.... Sme tu pre vás.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *