Glukosamin sulfát – čo to je a aké sú jeho účinky na ľudské zdravie

Glukozamín je zlúčenina, ktorá sa prirodzene nachádza v tele. Je potrebný na tvorbu a regeneráciu chrupaviek a iných telesných tkanív.

Keďže sa produkcia glukozamínu s vekom spomaľuje, prichádzajú na rad doplnky glukozamínu ako pomoc pri zdravotných stavoch súvisiacim so starnutím, akým je napríklad osteoartritída.

Dnes vám predstavíme preparáty už overené skúsenosťami a súčasne vysvetlíme, ako glukosamín funguje, aké sú jeho výhody a prípadné vedľajšie účinky.

NázovPopis a hodnotenie
1.Glukozamín sulfát - GymBeam recenziaGlukozamín sulfát - GymBeamBalenie: 120 tabliet
Cena: 8,95 €

★★★★★

2.JAMIESON Glukozamín kurkuma komplex recenziaJAMIESON Glukozamín kurkuma komplexBalenie: 120 kapsúl
Cena: 12,49 €

★★★★★

3.BARNY'S Inovo 5 forte recenziaBARNY'S Inovo 5 forteBalenie: 120 tabliet
Cena: 21,99 €

★★★★★

Glukozamín sulfát – GymBeam

Glukozamín sulfát - GymBeam recenzia

Funkčná kĺbová výživa obľúbenej značky prichádza vo forme tabletiek v balení 120 ks.

Jej tajomstvo spočíva v schopnosti glukosamínu zvýšiť produkciu zlúčenín, ktoré budujú spojivové tkanivo. Tiež chráni kĺbovú chrupavku udržiavaním kolagénových štruktúr. Okrem toho má protizápalové a antioxidačné účinky na kĺby, orgány a cievy. Tieto účinky môžu pomôcť chrániť telo pred množstvom chronických ochorení.

Odporúča sa kombinácia glukosamin, chondroitin, MSM – všetky produkty nájdete v ponuke GymBeam.

Odporúča sa pre rekreačných aj profesionálnych športovcov a ľudí stredného a seniorského veku.

Výrobca: GymBeam

Zloženie: Glukozamín sulfát 2KCL 1500 mg/ tabletka

Balenie: 120 tabliet

Denné dávkovanie: 1 tabletka denne

Cena: 8,95 €

Výhody

 • overený výrobca
 • veľmi priaznivá cena
 • 100% pozitívnych recenzií

Nevýhody

 • mätúce údaje o obsahu balenia – niekde sa uvádza 120, niekde 50 ks
 • nie je vhodný pre vegetariánov a vegánov

JAMIESON Glukozamín kurkuma komplex 60 kapsúl

JAMIESON Glukozamín kurkuma komplex recenzia

Jamieson Glucosamine Kurkuma komplex poskytuje kombinované terapeutické výhody glukosamínu a kurkumy v jednej tabletke.

 • glukozamín – pomáha zmierniť bolesť a zápal kĺbov a udržiavať zdravú chrupavku
 • kurkuma – znižuje zápal, zmierni bolesť, znižuje riziko srdcových ochorení, pomáha bojovať proti depresii, pomáha predchádzať rakovine, bojuje proti voľným radikálom, zlepšuje pamäť

Náš TIP:
Ak vás účinky zázračnej bylinky Curcuma longa zaujali, určite nevynechajte náš článok „Kurkumín – účinky, použitie, skúsenosti a recenzie“, ktorý žiadnu vašu otázku nenechá nezopodvedanú.

Výrobca: Interpharm

Zloženie: Glukozamín sulfát (Glukozamín sulfát KCL získaný z exoskeletu kreviet a krabov) … 750 mg , Kurkuma extrakt (50:1) (Curcuma longa, podzemok) … 10 mg, ekvivalent k 500 mg sušenej rastliny, štandardizované na 95 % kurkuminoidov

Balenie: 120 kapsúl

Denné dávkovanie: 2 tablety denne

Cena: 12,49 €


BARNY’S Inovo 5 forte 90 tabliet

BARNY'S Inovo 5 forte recenzia

Barny’s Inovo 5 forte je komplexný prípravok kĺbovej výživy obsahujúci 6 zložiek – glukozamín sulfát, chondroitín sulfát, MSM, kolagén II. typu, kyselina hyalurónová a vitamín C.

Toto unikátne zloženie je vytvorené presne na mieru potrebám kĺbov a chrupaviek.

Produkt disponuje certifikátom Ministerstva zdravotníctva Kanady a získal najvyššie hodnotenie v nezávislom teste kĺbovej výživy dTest v roku 2016.

Výrobca: BARNY´S

Zloženie: Glukozamín sulfát, Glukozamín sulfát 2KCl, Chondroitín sulfát, MSM, Kolagén typu II, Vitamín C (L-askorban vápenatý), Kyselina hyalurónová

Balenie: 120 tabliet

Denné dávkovanie: 1 tableta 2x denne

Cena: 21,99  €

Výhody

 • unikátne zloženie
 • veľmi dobre hodnotený výrobok
 • účinky overené užívateľmi

Nevýhody

 • možné problémy s prehĺtaním – relatívne veľké tablety
 • mierne vyššia cena

Čo je to glukosamin

Glukozamín je aminocukor, ktorý hrá dôležitú úlohu pri produkcii glykozaminoglykánov a glykoproteínov v tele. Sú to základné stavebné kamene kĺbových väzov, šliach, chrupaviek a synoviálnej tekutiny.

Ako starneme, telo produkuje menej zlúčenín podporujúcich kĺby, čo znamená, že zásoby glukozamínu v chrupavke nie sú nahrádzané tak efektívne ako kedysi. V priebehu času to spôsobí, že chrupavka je náchylná na opotrebovanie.

Neexistujú žiadne potravinové zdroje glukosaminu, preto ho dopĺňame vo forme preparátov. Doplnky výživy sa stali obľúbeným zdrojom na doplnenie prirodzených zásob tela. Existujú dva hlavné typy glukozamínu vo forme doplnkov; glukosamin sulfát a glukosamin hydrochlorid.

Glukosamínové doplnky sa vyrábajú z rôznych zdrojov. Glukozamín sulfát pochádza z chitínu, ktorý sa nachádza v exoskeletoch mäkkýšov, ako sú krevety, homáre a kraby, zatiaľ čo glukozamín hydrochlorid pochádza z vegetariánskych zdrojov, ako je napríklad kukurica.

V súčasnosti je najpoužívanejší a najrozsiahlejšie študovaný glukozamín sulfát, zatiaľ čo glukozamín hydrochlorid je vegetariánska alternatíva, ktorej vznikajúce štúdiá vyzerajú sľubne.

Glukosamin sulfát účinky

Osteoartritída je vysiľujúci stav, ktorý negatívne ovplyvňuje zdravie kĺbov tým, že ich poškodzuje a obmedzuje pohyb, čo vedie k bolesti a zníženiu kvality života. Väčšina ľudí trpiacich osteoartritídou používa na zvládnutie symptómov protizápalové lieky proti bolesti.

Mnohé klinické štúdie v oblasti suplementácie glukosamínom sa zamerali na liečbu osteoartrózy kolena, bedrového kĺbu a chrbtice. Zdá sa, že glukozamín môže spomaliť rozpad chrupavky v kĺboch, čím sa zníži progresia osteoartritídy a potreba chirurgického zákroku na náhradu kolena.

Ďalšia užitočná štúdia zistila, že užívanie glukosamín sulfátu počas šiestich mesiacov môže byť rovnako účinné ako voľnopredajné lieky proti bolesti pri zmierňovaní bolesti kolena spôsobenej osteoartritídou.

Príčinou nadmerného opotrebovania kĺbovej chrupavky môžu byť aj zranenia, alebo natiahnutia, ktoré urýchľujú progresiu kĺbových ochorení, ako je osteoartritída. K dnešnému dňu však neexistujú dostatočné dôkazy o tom, že glukozamín môže byť prospešný pri liečbe športových zranení, alebo chronickej bolesti dolnej časti chrbta.

Ako glukosamin funguje?

Hoci presný mechanizmus za účinkami suplementácie glukozamínu na podporu kĺbov nie je jasný, predpokladá sa, že doplnky glukozamínu môžu byť prospešné tým, že „doplnia“ prirodzenú zásobu tela. Tiež sa predpokladá, že glukozamín môže inhibovať zápalové cytokíny, čo vedie k zníženiu rozpadu kolagénu.

Môže mať glukosamin vedľajšie účinky?

Glukosamínové doplnky sú vo všeobecnosti bezpečné, pričom sa zaznamenalo len niekoľko miernych vedľajších účinkov, ako sú žalúdočné kŕče, zápcha a hnačka. Ak ste alergický na mäkkýše, mali by ste sa vyhnúť používaniu glukozamín sulfátu; avšak forma hydrochloridu je pre vás bezpečná.

Glukozamín sulfát tiež nemusí byť vhodný pre jednotlivcov, ktorí chcú, alebo musia znížiť príjem soli. Je to preto, že mnohé receptúry glukosamín sulfátu sú stabilizované chloridom sodným (kuchynská soľ). Niektoré produkty glukosamín sulfátu môžu obsahovať približne tretinu soli, takže užívanie 1 500 mg denne obsahuje veľkú dávku sodíka. Aby ste to negovali, buď suplementujte glukosamín hydrochloridom, alebo hľadajte vysoko kvalitný glukosamínový doplnok, ktorý je stabilizovaný chloridom draselným (2KCI).

Glukozamín by nemal interagovať so žiadnymi liekmi, ak však užívate akýkoľvek druh liekov na predpis, vždy sa pred užívaním doplnkov poraďte so svojím praktickým lekárom. Obzvlášť opatrní by mali byť ľudia s chronickým ochorením pečene.

Glukosamin sulfát – formy

Glukozamín sulfát a glukozamín hydrochlorid sa najbežnejšie užívajú v kapsulách alebo vo forme prášku v dávkach 500 až 1 500 mg.

Ďalšie dostupné formy zahŕňajú tekutý glukozamín vo forme rozpusteného glukozamín hydrochloridu a glukosamínové krémy alebo gély na starostlivosť o pokožku. Väčšina glukosamínových doplnkov obsahuje aj chondroitín a ďalšie zložky ako MSM, kyselina hyalurónová alebo výťažky z kurkumy.

Vegánsky glukosamin, vyrobený z fermentovanej kukurice, je dostupný vo forme kapsúl a prášku. Tento variant je vhodný pre vegánov a ľudí, ktorí trpia alergiou na morské plody a kôrovce. Niektoré kapsuly obsahujú aj NAG alebo N-acetylglukosamín. Hoci úzko súvisí s glukosamínom, ide o inú látku s vlastným súborom výhod a vedľajších účinkov. Pokyny na dávkovanie sa tiež líšia.

Glukosamin sulfát – dávkovanie

Nasledujúce dávky vedú k pozitívnym výsledkom:

 • Osteoartritída a reumatoidná artritída: 1 500 mg denne počas 3+ mesiacov
 • Regenerácia kĺbovej chrupavky: 1 500 – 3 000 mg (športovci) alebo 1 000 mg denne počas 4 mesiacov
 • Zotavenie po poraneniach kolena: 1 500 mg denne počas jedného mesiaca

Glukosamin sulfát – cena

Ak sa pozrieme na ceny glukosaminu na našom najväčšom porovnávacom portáli, víťazne, pokiaľ ide o priateľskú cenu vychádza ako takmer vždy GymBeam. Jeho 120 tabletové balenie prípravku kúpite už za necelých 9 eur.

Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že tieto prípravky nie sú extrémne drahé, priemerná cena sa hýbe medzi 10 – 20 eur. V našom prieskume mala najvyššiu cenu vegánska verzia glukosaminu, ktorá stojí niečo vyše 30 eur.

Recenzie a skúsenosti

Napriek tomu, že obľúbená Heureka.sk je najbohatším zdrojom recenzií akýchkoľvek produktov, hodnotenia glukozamínových doplnkov výživy tu zatiaľ chýbajú. Dajú sa nájsť na stránkach online lekární, z nejakého dôvodu ich však ani tam nie je veľa.

Tie, ktoré k dispozícii sú však hodnotia glukozamín takmer na 100 % pozitívne. Hovoria o zmiernení bolesti kĺbov, bedrových aj kolenných, priaznivých účinkoch pri artróze, rizartróze, aj pri záťaži kĺbov fyzickou aktivitou.

Záver

Reťaz je len taká silná, ako silný je jej najslabší článok. To platí aj pre procesy, ktoré sa podieľajú na udržiavaní zdravej chrupavky a boji proti zápalu. Chrupavky, väzy aj kosti potrebujú rôzne vitamíny, stopové prvky a aminokyseliny pre svoje zdravie, aj regeneráciu.

A glukosamin je jedným z nich.

Zdroje:

https://www.webmd.com/

https://www.medicalnewstoday.com/

https://www.healthline.com/

4.5/5 - (2 votes)

Redakcia Fitvyber.sk

Veríme, že každý človek môže dosiahnuť to čo chce. To čo chceme my je pomáhať rozhodnúť sa nad kúpou produktu z kategórie zdravie a cvičenie. Taktiež prinášame našim čitateľom informácie, ktoré im môžu pomôcť schudnúť, zaspať, zlepšiť imunitu,.... Sme tu pre vás.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *