Kurkumín – účinky, použitie, skúsenosti a recenzie

Každý, kto sa rád pohybuje v kuchyni, určite pozná korenie kurkuma, ktoré dáva pokrmom indickej či ázijskej kuchyne tú špecifickú žiarivo žltú farbu. Nájdeme ho vo forme prášku v bežných potravinách, v malom množstve sa nachádza aj v koreninovej zmesi na kari. Kurkumu používame v našich končinách už pomerne bežne, ukrýva však omnoho viac, než len exotickú chuť a arómu. Žltý odtieň tohto korenia má na svedomí farbivo kurkumín, ktoré je už dve tisícky rokov v ayurvédskej medicíne známe svojimi prospešnými zdravotnými účinkami.

Ak ich ale chceme pocítiť na vlastnom tele, mali by sme vedieť, v akej forme kurkumín užívať. Rozhodne nestačí konzumovať denne samotné korenie kurkuma, pretože kurkumín sa v ňom nachádza iba v malom množstve. V nasledujúcom článku si teda rozoberieme detailne účinky kurkumínu aj z pohľadu vedy, ako ho možno užívať, kde ho môžeme kúpiť a v akej forme, a pozrieme sa tiež na to, čo hovoria skúsenosti reálnych užívateľov.

NázovPopis a hodnotenie
1.warrior kurkumin recenzieWarrior Curcuma + BioperineBalenie: 100 ks
Forma: kapsule
Cena: 8 €

★★★★★

2.advance kurkumin recenzieAdvance KurkumínBalenie: 60 ks
Forma: kapsule
Cena: 17 €

★★★★★

3.ADELLE DAVIS Lipozomálny kurkumín 200 ml recenzieADELLE DAVIS kurkumín Balenie: 200 ml
Forma: lipozomálny kurkumín
Cena: 11 €

★★★★★

Čo je to kurkumín

Účinnú látku kurkumín obsahuje kurkuma, považovaná za jedno z najzdravších korení na svete. Rastlina kurkuma, odborným názvom Curcuma longa, je koreň podobný zázvoru, len s prenikavejšou oranžovou farbou a rozdielnou chuťou a arómou. Pochádza z Ázie a zvykli ju nazývať aj “žltý zázvor” alebo “indický šafran”. V sušenej práškovej forme je celosvetovo obľúbeným korením vhodným do exotických pokrmov. Je to korenie veľmi typické pre kuchyňu Indie a s touto krajinou je úzko späté. 

To, čo je na ňom zo zdravotného hľadiska najzaujímavejšie, je práve kurkumín, jeden z kurkuminoidov, čo sú prírodné oranžovo-žlté pigmenty. V korení kurkuma sa však nachádzajú len asi 3% kurkumínu, ide teda o nízku koncentráciu. V kari korení je ho obvykle len mizivé množstvo. Práve preto je potrebné užívať ho v podobe výživových doplnkov, napríklad ako kurkumín komplex, kde výrobcovia dosahujú vysokú koncentráciu.

Okrem toho sa kurkumín používa aj v potravinárstve ako žlé farbivo s označením E100.

Aké má kurkumín účinky a čo naň hovorí veda

V ayurvédskej medicíne považovali korenie kurkuma za všemocný liek a dnešná veda dáva jej predstaviteľom za pravdu. To, aké široké má účinky kurkumín, kľúčová zložka kurkumy, potvrdzujú mnohé štúdie.

Má protizápalové účinky a pomáha pri tlmení bolesti

Dlhotrvajúci chronický zápal v tele pri niektorých diagnózach strpčuje život pacientom s degeneratívnymi ochoreniami a chronickými chorobami. Napríklad ochorenia tráviaceho traktu, kam patrí aj Crohnova choroba, sú spojené s častými zápalmi. Práve kurkumín sa javí ako prospešná látka na zníženie zápalu a bolesti s tým súvisiacej. Môže pomôcť napríklad aj pri zápaloch dutín či kvasinkových infekciách. Na rozdiel od tabletiek na bolesť je kurkumín prírodnou bioaktívnou látkou.

Má protistresové a upokojujúce účinky

Chronický stres môže v našom mozgu spôsobovať deštruktívne zmeny. Kurkumín tieto zmeny dokáže zvrátiť, stimuluje tvorbu nových mozgových buniek a ich spojení. Tieto schopnosti môžu pomôcť predísť symptómom depresie, alebo ich zmierňovať. Takže užívanie kurkumínu môže mať výborný vplyv na naše duševné zdravie a pomôcť bojovať proti úzkostiam a depresii vyvolaných nadmerným chronickým stresom.

psychycká pohoda - kurkumín účinky

Má antioxidačný efekt

Všeobecne známym faktom je, že oxidačný stres môže negatívne vplývať na organizmus a prispievať k vzniku chorôb. Je to dôsledok nerovnováhy medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi: ak v našom organizme prevažujú voľné radikály, reagujú so zdravými bunkami, narúšajú ich DNA a bunky sa nestíhajú dostatočne rýchlo obnovovať. Kurkumín je silný antioxidant, ktorý má potenciál blokovať voľné radikály a tak pomáhať prevencii ochorení.

Pomáha pacientom s artritídou

Práve vďaka protizápalovým účinkom a tlmeniu bolesti môže pomôcť ľuďom trpiacim rôznymi ochoreniami kĺbov a pohybovej sústavy, medzi ktoré patrí aj reumatoidná artritída. Počas jednej klinickej štúdie rozdelili 45 pacientov s reumatoidnou artritídou do skupín, pričom skupina užívajúca kurkumín mala lepšie výsledky, než skupina užívajúca protizápalový liek.

Pomáha ako prevencia srdcovo-cievnych ochorení

Kurkumín znižuje hladinu cholesterolu a krvného cukru, takže je určite veľmi prospešný nielen pre diabetikov, ale aj pacientov náchylných na ochorenie srdca či ciev. Dokáže zvrátiť mnohé kroky v procese vzniku ochorení srdca, napríklad zlepšuje stav výstelky krvných ciev, endotelu, znižuje krvný tlak a tiež riziko vzniku krvných zrazenín.

Môže pomôcť ako prevencia rozvoja Alzheimerovej choroby

Keďže na Alzheimerovu chorobu, jednu z foriem demencie, zatiaľ liek neexistuje, najdôležitejšou úlohou v medícine je zabrániť jej vzniku u rizikových pacientov. Aj s tým dokáže kurkumín pomôcť, keďže má pozitívny vplyv na funkciu mozgových ciev, protizápalové a antioxidačné účinky.

Môže pomôcť ako prevencia rakovinových ochorení

Výskumy na vplyv kurkumínu pri liečbe rakovinových ochorení stále prebiehajú, no mnohé z nich majú sľubné výsledky. Vyplýva z nich najmä schopnosť kurkumínu zbrzdiť rast rakovinových buniek a rozvoj metastáz, ako aj schopnosť zabrániť vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Prečo sa kombinuje kurkumín s piperínom

Medzi výživovými doplnkami na trhu často nachádzame takzvaný kurkumín komplex, čo je vlastne kurkumín s piperínom. Piperín je látka obsiahnutá v čiernom korení. Dôvodom, prečo výrobcovia vsádzajú na kombináciu kurkumín piperín je fakt, že piperín dokáže až 20-násobne zvýšiť biologickú dostupnosť kurkumínu.

Môže mať kurkumín negatívne účinky?

Jedným z účinkov kurkumínu je aj pozitívny vplyv na tráviace ústrojenstvo. Môže ale nastať aj opačná situácia. Pri užívaní vysokého množstva kurkumínu môže podráždiť žalúdok. Môže tiež pôsobiť pri riedení krvi, takže nie je vhodný pre pacientov užívajúcich lieky na riedenie krvi. Niektorí citlivejší ľudia môžu pocítiť alergickú reakciu pri užívaní kurkumínu. Pri správnom dávkovaní však u zdravého človeka väčšinou nedochádza k nežiaducim účinkom.

Kurkumín – pre koho je určený a pre koho nie?

Tento doplnok môže užívať každý, kto hľadá prírodné riešenia na zlepšenie svojho zdravia. Môže pomôcť špeciálne ľuďom so zápalovými a kardiovaskulárnymi ochoreniami, osobám so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny, so zhoršenou funkciou mozgu, so zvýšeným stresom a úzkosťou.

Je potrebné pamätať na to, že kurkumín nie je liek a nemal by nahrádzať lieky predpísané lekárom. Ak máte akékoľvek zdravotné problémy, mali by ste sa pred užívaním kurkumínu poradiť so svojím lekárom. To platí najmä pre ľudí, ktorí sú náchylní na prípadné nežiaduce účinky kurkumínu, najmä osoby s tráviacimi ťažkosťami, ľudí s poruchami zrážanlivosti krvi, tých, ktorí užívajú lieky na zníženie hladiny cukru v krvi. O užívaní by sa mali poradiť aj tehotné a dojčiace ženy.

Formy kurkumínu, ktoré sa dajú nájsť na trhu

Kurkumín je dostupný v rôznych formách na trhu s výživovými doplnkami. U nás sa bežne stretávame s kurkumínom v kapsulách, ktoré sú populárnou formou doplnku stravy. Ich výhodou je jednoduché užívanie, napriek tomu môžu byť komplikované pre niektorých ľudí s citlivejším trávením kvôli obalu kapsuly. Veľmi časté sú tiež tablety s kurkumínom s postupným uvoľňovaním účinnej látky. 

Niektorí výrobcovia ponúkajú kurkumín v tekutej lipozomálnej forme, ktorá sa môže pridať do jedla alebo nápojov. Vždy by ste si mali pozorne všímať celkové zloženie výživového doplnku, najmä to, či neobsahujú pre vás problematickú zložku.

kurkumín formy

Veľmi často nájdeme medzi doplnkami kombinované účinné látky, takzvaný kurkumín komplex. V takýchto viaczložkových výživových doplnkoch sa nachádza buď viacero rôznych typov kurkumínov, alebo kurkumín s piperínom, ktorý zvyšuje jeho vstrebateľnosť. Nájsť môžeme aj kurkumín so zázvorom, kurkumín s pestrecom mariánskym, alebo s vitamínom E. Ak váhate, aká forma je pre vás najlepšia, odporúčame pri kúpe poradiť sa s lekárnikom, alebo s vaším lekárom.

Aké má kurkumín dávkovanie

Dávkovanie kurkumínu môže závisieť od mnohých faktorov, ako je vek, zdravotný stav, váha a celková strava. Keďže ide o prírodný doplnok, nemá pevne stanovené hranice dávkovania, ale pri štúdiách pracovali vedci s dennými dávkami od 500 do 2000 mg kurkumínu, čo sa dá považovať za všeobecné odporúčanie.. 

Na našom trhu nájdeme kapsuly či tablety s obsahom od 200 mg až do 800 mg v dennej dávke. Pri nastavovaní dávky kurkumínu by ste sa mali vždy riadiť odporúčaním výrobcu alebo sa poradiť so svojím lekárom alebo kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. 

Aké má kurkumín recenzie? 

Na porovnávacích portáloch a v hodnoteniach produktov online lekární má účinná zložka kurkumín recenzie prevažne pozitívneho charakteru. Najpopulárnejšie produkty sú väčšinou vo forme kapsúl a tabliet, pri ktorých zákazníci okrem účinkov očakávajú najmä jednoduché užívanie. Niektoré značky majú ako negatívum uvedenú práve veľkosť tabliet a kapsúl. Vyvažuje to však množstvo pozitívnych hodnotení týkajúcich sa práve účinkov. 

Zákazníci očakávajú väčšinou pomoc pri detoxikácii a prečistení organizmu, zlepšenie tráviacich ťažkostí a zápalov pri rôznych chorobách, pomoc s kĺbami pri artritíde. Mnoho pozitívnych recenzií chváli produkty s kurkumínom práve pre tieto vlastnosti. V recenziách sa môžete dočítať napríklad aj to, že pomohol pri zápaloch počas Crohnovej choroby, pomohol zlepšiť imunitu, zákazníci ho radi využívajú ako doplnok počas jarnej detoxikácie tela

Niektorí zákazníci chválili účinky na psychiku, kurkumín u nich pri pravidelnom užívaní znižoval nervozitu a zvyšoval odolnosť voči stresu v práci. Nájsť sa dajú aj recenzie ľudí, ktorým vyhovoval ako sprievodný doplnok počas onkologickej liečby. No a v neposlednom rade sú tu mnohé recenzie ľudí, ktorí si pochvaľovali jeho účinky na pohybový aparát, zníženie bolestivosti kĺbov, celkové zlepšenie pohyblivosti tela pri cvičení a fyzickej aktivite, zvýšenie energie tela a odstránenie únavy.

Kurkumín cena a dostupnosť

Kurkumín je dobre dostupným výživovým doplnkom a ponuka výrobcov je u nás široká. Nájdete ho v online lekárňach, e-shopoch so zdravými potravinami a doplnkami stravy, na stránkach fitnescentier, ale aj na e-shopoch s ayurvédskymi produktmi

Tak ako pri všetkom, aj tu platí, že najkvalitnejší kurkumín čosi stojí, odporúčame teda vsadiť na overených výrobcov. Ceny kurkumínu sa samozrejme odvíjajú od zloženia, veľkosti balenia a obsahu účinnej látky. Nedajte sa nalákať na príliš nízku cenu, môže sa totiž stať, že v kapsulách alebo tabletách bude množstvo kurkumínu príliš malé. Takisto odporúčame rozlišovať, či sa v zložení produktu nachádza kurkumín, alebo je to samotné korenie kurkuma, ktoré nemusí obsahovať želaný obsah kurkumínu.

V závislosti od týchto faktorov sa ceny výživových doplnkov s kurkumínom môžu pohybovať od 8€ až do 40€. U drahších doplnkov, ako je napríklad Kurkumín Advance, ide spravidla o vysokokoncentrovaný kurkumín extrakt s dostatočnou dennou dávkou v jednej kapsule v spojení napríklad so spomínaným extraktom z čierneho korenia, piperínom. Priemernú cenu okolo 15€ má čistý kurkumín s dennou dávkou 550 mg od známeho kanadského výrobcu Jamieson.

NázovPopis a hodnotenie
1.warrior kurkumin recenzieWarrior Curcuma + BioperineBalenie: 100 ks
Forma: kapsule
Cena: 8 €

★★★★★

2.advance kurkumin recenzieAdvance KurkumínBalenie: 60 ks
Forma: kapsule
Cena: 17 €

★★★★★

3.ADELLE DAVIS Lipozomálny kurkumín 200 ml recenzieADELLE DAVIS kurkumín Balenie: 200 ml
Forma: lipozomálny kurkumín
Cena: 11 €

★★★★★

Záver

Výnimočné vlastnosti žltého korenia kurkumy pociťujú v ázijských krajinách už od nepamäti vďaka konzumácii jedál s bohatým obsahom tejto koreniny. Podľa vedcov sa dá predpokladať, že významne menší výskyt Alzheimerovej choroby u ľudí v Indii má na svedomí práve toto úžasné korenie. Ale len jedna zložka v ňom – kurkumín – je nositeľom týchto skvelých účinkov.

Preto dnes, kedy už máme na trhu veľké množstvo kvalitných výživových doplnkov s vysokou koncentráciou kurkumínu, sa oplatí vyskúšať ho mnohým ľuďom. Môže to byť spôsob, ako si prírodnou cestou pomôcť v prípade, že trpíte úzkosťami, depresiami, vysokým krvným tlakom, častými zápalmi v tele, prípadne máte slabú imunitu a bolesti kĺbov. Ak hľadáte všestranný doplnok na povzbudenie svojho fyzického aj mentálneho zdravia, kurkumín je pre vás tou správnou voľbou.

Zdroje:

Curcumin content of turmeric and curry powders. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17044766/

Safety, Tolerance, and Enhanced Efficacy of a Bioavailable Formulation of Curcumin With Fenugreek Dietary Fiber on Occupational Stress: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Pilot Study. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27043120/

Anti-Inflammatory Effects of Curcumin in the Inflammatory Diseases: Status, Limitations and Countermeasures. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8572027/

Antioxidant and anti-inflammatory properties of curcumin. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17569207/

A randomized, pilot study to assess the efficacy and safety of curcumin in patients with active rheumatoid arthritis. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22407780/

Therapeutic Applications of Curcumin Nanomedicine Formulations in Cardiovascular Diseases. https://www.mdpi.com/2077-0383/9/3/746/htm

Use of curcumin in diagnosis, prevention, and treatment of Alzheimer’s disease. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5950688/

Curcumin and Cancer. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835707/

Influence of piperine on the pharmacokinetics of curcumin in animals and human volunteers. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9619120/

4.5/5 - (4 votes)

Eva Kopaničáková

Vášnivá knihomoľka, milovníčka mačiek a bývalá novinárka. Aktuálne tvorím texty a spravujem obsah webov na voľnej nohe. Rada sa túlam v prírode, cestujem a snívam s otvorenými očami. Inšpiratívne témy na články mi napadajú prevažne večer, kým iní spia. Najradšej píšem o zdravej výžive, interiérových doplnkoch a stavebníctve, ale dobre sa vyznám aj v kozmetike a chovateľstve.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *