MSM prášok na kĺby – účinky, recenzie a skúsenosti

Osteoartritída, ktorá postihuje milióny ľudí na celom svete, znamená poškodenie chrupavky v jednom alebo viacerých kĺboch. Bežne postihuje kolená, boky, dolnú časť chrbta, ruky a prsty. Môže spôsobiť bolesť, stuhnutosť a opuch.

Rôzne štúdie naznačujú, že užívanie doplnkov MSM na kĺby dokáže pomôcť s príznakmi artritídy a zmierniť bolesť. A hoci niektoré potraviny obsahujú metylsulfonylmetán, je to len vo veľmi nízkom množstve. Preto, užívanie MSM vo forme doplnkov je oveľa jednoduchší spôsob, ako zvýšiť jeho príjem. A ktoré z nich sú najúčinnejšie? Čítajte ďalej a my vám ich predstavíme.

NázovPopis a hodnotenie
1.gymbeam msm prášok recenziaGymBeam MSM prášokBalenie: 250 g
Cena: 3,95 €

★★★★★

2.kompava msm prášok recenziaKOMPAVA MSMBalenie: 120 kapsúl
Cena: 19,49 €

★★★★★

3.jamieson msm prášok recenziaJAMIESON Glukozamín chondroitín MSMBalenie: 120 kapsúl
Cena: 30,99 €

★★★★★

MSM – GymBeam prášok 250 g

gymbeam msm prášok recenzia

MSM GymBeam je prípravok vo forme rozpustného prášku. Ide o organickú a biologicky najvstrebateľnejšiu formu síry, ktorá podporuje imunitné funkcie, znižuje zápaly a pomáha obnoviť zdravé telesné tkanivo.

Tieto výhody sú priradené prípravku vďaka jeho biologicky aktívnej síre – jednému zo štyroch najdôležitejších minerálov v tele na hojenie rán, ktorý je potrebný pre mnoho rôznych kritických telesných funkcií.

Vďaka svojim vlastnostiam sa odporúča najmä športovcom a starším ľudom.

Výrobca: GymBeam

Zloženie: 100% metylsulfonylmetan

Balenie: 250 g rozpustného prášku

Denné dávkovanie: 1 g MSM rozmiešaného v 200 ml vody alebo džúsu raz denne

Cena: 3,95 €

Výhody

 • renomovaný výrobca
 • forma rozpustného prášku bez akejkoľvek príchute
 • veľmi priateľská cena
 • až 92% pozitívnych recenzií

Nevýhody

 • napriek tomu, že je produkt bez príchute, niekto ho vníma ako horký
 • účinok nenastupuje u každého rovnako

Recenzie a skúsenosti užívateľov

gymbeam msm prášok recenzie na heureke

Celkové hodnotenie 92% na základe 6 overených recenzií na Heureka.sk.


KOMPAVA MSM 500 mg 120 kapsúl

kompava msm prášok recenzia

MSM tablety na kĺby 500 mg sú dobrým zdrojom organickej síry, vďaka ktorej, okrem podpory správnej funkcie kĺbov, potláčajú aj prejavy alergie, majú priaznivé účinky na pokožku a prispievajú k detoxikácii organizmu. Zostávajú v krvnom obehu viac ako 12 hodín a za ten čas efektívne „pracujú“.

Výrazne redukujú zápaly a opuchy kĺbov, znižujú bolesť, odstraňujú svalové kŕče, bolesti chrbta a svalov, zmierňujú akútne športové zranenia (natiahnutie svalov a šliach).

Výrobca: Kompava s.r.o.

Zloženie: metylsulfonylmetan, živočíšna želatína, farbivo: oxid titaničitý

Balenie: 120 kapsúl

Denné dávkovanie: Deti 7-14 rokov: prvé 2 týždne 1 kapsula 2x denne, potom 1  kapsula 1x denne. Mladiství od 15 rokov a dospelí: 2 kapsuly denne

Užívajte pred jedlom, alebo počas jedla. Nikdy nie pred spaním.

Cena: 19,49 €

Výhody

 • balenie stačí na 2 mesiace
 • bonus plus – potláča chrápanie
 • overený slovenský výrobca

Nevýhody

 • na prvý pohľad sa cena môže zdať vysoká

Recenzie a skúsenosti užívateľov

kompava msm prášok recenzie na heureke

Celkové hodnotenie 86% na základe 7 overených recenzií na Heureka.sk.


JAMIESON Glukozamín chondroitín MSM 1300 mg 120 tabliet

jamieson msm prášok recenzia

Jamieson Glucosamine Chondroitin MSM je vysokoúčinná formula, ktorá kombinuje tri dobre známe prírodné zlúčeniny – glukozamín, chondroitín a MSM, ktoré pomáhajú udržiavať zdravé kĺby a chrupavky a zároveň zmierňujú bolesti kĺbov spojené s osteoartritídou.

Synteticky vyrábaná organická zlúčenina MSM sa často kombinuje s týmito zložkami, pretože účinky tohto tria preukázateľne pomáhajú posilniť zdravie, vitalitu a silu kĺbov aj kostí  zaťažených športovými  aktivitami, poraneniami a v neposlednom rade rastúcim vekom.

Výrobca: Interpharm

Zloženie: Glukosamin sulfát – 500 mg (glukosamin sulfát KCI získaný z exoskeletu kreviet a krabov), chondroitín sulfát – 400 mg (chondroitin sulfát sodný z hovädzej chrupavky), metylsulfonylmetán (MSM) – 400 mg

Balenie: 120 tabliet

Denné dávkovanie: 1 tableta denne s jedlom. Neužívať pred spaním.

Cena: 30,99 €

Výhody

 • na základe hodnotení užívateľov naozaj funguje
 • balenie postačujúce na 3 mesiace
 • je účinný dokonca aj u domácich miláčikov

Nevýhody

 • relatívne vysoká cena

Recenzie a skúsenosti užívateľov

jamieson msm prášok recenzie na heureke

Celkové hodnotenie 98% na základe 8 overených recenzií na Heureka.sk.


Čo je to MSM?

Síra je stopový prvok, ktorý má svoj vlastný prirodzený cyklus. MSM je jedným z najbohatších zdrojov síry a je obsiahnutý v niektorých druhoch ovocia, zeleniny a obilnín vo forme aminokyselín, ako je metionín a cysteín. Charakteristický zápach cibule, cesnaku a chrenu sa pripisuje síre, ktorá je ich súčasťou. Naše vlasy sa krútia vďaka sírnym väzbám cysteínu, čo je aminokyselina. Žehličky na vlasy sú vyrobené tak, aby rozbíjali sírové väzby.

Síra je minerál, ktorý získavame z potravy. V modernej strave ľudí je jej však katastrofálny nedostatok. Príjem MSM normalizuje životnú aktivitu kľúčových aminokyselín v tele, ktorých nedostatok vedie k fyzickým a duševným poruchám.

Napriek tomu, že MSM je látka prírodného pôvodu, jeho koncentrácia v potravinách je stotina častíc na milión, čo nestačí na úplné vyrovnanie jeho potreby.

Synteticky vyrobený MSM umožňuje prijímať biologicky aktívne množstvá bez potreby konzumácie šialených množstiev potravy a svojou štruktúrou a bezpečnosťou sa nelíši od prírodnej zlúčeniny.

Mechanizmus pôsobenia

MSM je vysoko rozpustná látka, ľahko preniká do bunky a pri vstupe do ľudského tela pôsobí protizápalovo, antioxidačne a imunomodulačne. Znižuje aktivitu zápalových buniek, potláča produkciu reaktívnych foriem kyslíka, pomáha odstraňovať voľné radikály, ktoré majú škodlivý účinok na organizmus, moduluje imunitnú odpoveď medzi oxidačným stresom a zápalom.

Je zaujímavé, že pocity spojené s príjmom MSM sa objavia pomerne rýchlo, počas prvého týždňa: znížený syndróm bolesti kĺbov a svalov, zvýšený rozsah pohybu a znížené svalové kŕče.

Aké sú účinky MSM?

Hoci je MSM najznámejší svojimi protizápalovými vlastnosťami a potenciálom na liečbu artritídy, ponúka celý rad ďalších zdravotných výhod.

Znižuje bolesť kĺbov a tým zlepšuje kvalitu života

MSM je známy hlavne svojou účinnosťou pri zmierňovaní symptómov osteoartritídy.

Jedným z najpopulárnejších spôsobov použitia MSM je redukovanie bolesti kĺbov alebo svalov. Ukázalo sa, že prospieva ľuďom s degeneráciou kĺbov, častou príčinou bolestí kolien, chrbta, rúk a bedier. Degenerácia kĺbov môže negatívne ovplyvniť kvalitu života obmedzením pohybu a mobility.

Výskum ukázal, že MSM výrazne znižuje zápal v tele. Tiež inhibuje rozpad chrupavky, pružného tkaniva, ktoré chráni konce kostí v kĺboch.

Poznámka: Aj keď je MSM populárny ako prírodná liečba artritídy, treba si uvedomiť, že nemusí fungovať u každého.

bolesť kĺbov

Redukuje príznaky alergie

Ak sa pristihnete, že kašlete a kýchate na jar alebo na jeseň, pravdepodobne za to môžu alergie. A na pomoc si zvyčajne vezmete nejaké voľnopredajné lieky. Sezónne alergie sú čoraz bežnejšie a milióny Európanov sa spoliehajú na antihistaminiká, aby zvládli nepríjemné symptómy. MSM dokáže zmierniť bežné príznaky sezónnej alergickej rinitídy (SAR), ako je kýchanie, upchatý nos, tlak v dutinách a kašeľ.

Urýchli zotavenie po zaťažujúcej fyzickej aktivite

Ak pravidelne cvičíte, možno v dôsledku tréningu pociťujete bolesť a bolestivosť svalov. Športovci a najmä bežci často musia prerušiť svoj tréningový režim kvôli bolestiam svalov a kĺbov, ktoré si vyžadujú odpočinok alebo liečbu.

MSM môže pomôcť športovcom rýchlejšie sa zotaviť z tvrdých tréningov. Bežci na dlhé trate, ktorí pravidelne zažívajú oxidačný stres a poškodenie svalov, užívali v rámci štúdie 3 gramy MSM denne počas 21 dní pred polmaratónskym pretekom.

Hlásili nižšie úrovne bolesti kĺbov a svalov po dokončení pretekov v porovnaní s kontrolnou skupinou. Ak ste športovec, alebo pravidelne cvičíte, MSM môže pomôcť podporiť zotavenie po intenzívnom tréningu a výkone.

MSM pre mladistvú pleť

Keratín je proteín, ktorý pôsobí ako hlavná štruktúrna zložka vo vlasoch, pokožke a nechtoch. Obsahuje vysoké hladiny aminokyseliny cysteínu obsahujúcej síru. Preto spálené vlasy vydávajú charakteristický sírový zápach.

MSM môže byť prospešné pre zdravie pokožky tým, že pôsobí ako donor síry keratínu. To zase môže pomôcť posilniť tento dôležitý proteín.

MSM tiež pomáha znižovať zápal, ktorý môže poškodiť kožné bunky a spôsobiť známky predčasného starnutia. Môže dokonca znížiť príznaky problematických kožných ochorení, ako je rosacea, ktorá môže spôsobiť začervenanie, podráždenie a zápal kože.

Štúdia ukázala, že pri aplikácii na pokožku MSM výrazne zlepšilo začervenanie, svrbenie, zápal, hydratáciu a farbu pokožky u ľudí s rosaceou.

zdravá pleť

Môže byť účinný v boji proti rakovine

Jednou z najnovších oblastí výskumu zahŕňajúceho MSM je štúdium jeho účinnosti v boji proti rakovinovým bunkám. Hoci je výskum obmedzený, výsledky sú zatiaľ sľubné.

Niekoľko skúmavkových štúdií ukázalo, že MSM inhibuje rast rakovinových buniek žalúdka, pažeráka, pečene, hrubého čreva, kože a močového mechúra.

Zdá sa, že to robí tak, že poškodzuje DNA rakovinových buniek a stimuluje smrť rakovinových buniek.

Tiež zabraňuje šíreniu rakovinových buniek, ktoré sú tiež známe ako metastázy.

Hoci sú tieto výsledky povzbudivé, na určenie bezpečnosti a účinnosti používania MSM pri liečbe rakoviny je potrebný ďalší výskum.

Bezpečné užívanie a denné dávky

MSM sa považuje za bezpečné, nespôsobuje výrazné vedľajšie účinky, nepríjemný telesný pach či zápach z úst ani pri veľkých dávkach. Odporúčaná denná dávka je cca do 20 gramov v závislosti od telesnej hmotnosti, zdravotného stavu a trvania ochorenia.

Najčastejšie sa však používa dávka 1500-3000 mg denne a všeobecne uznávané ako bezpečné je množstvo až do 4845,6 mg/deň.

MSM pripomína cukor, ľahko sa rozpúšťa vo vode, alebo ovocnej šťave a má mierne horkú chuť.

MSM užívajte na raňajky a/alebo obed a v každom prípade sa mu treba vyhnúť nalačno kvôli možnému laxatívnemu účinku.

Možné riziká, vedľajšie účinky a interakcie MSM

Preukázali sa minimálne vedľajšie účinky, keď sa MSM užíva perorálne v dávke 3 gramy denne počas šiestich mesiacov. U niektorých ľudí sa však môžu vyskytnúť mierne gastrointestinálne ťažkosti, diskomfort, alebo hnačka.

Tehotné a kojace ženy by MSM nemali užívať. Zatiaľ nie je dosť relevantných informácií o bezpečnosti MSM za týchto okolností.

Konzultujte so svojim lekárom o všetkých doplnkoch, ktoré užívate, aj keď sú prírodné. Takto viete mať pod kontrolou akékoľvek potenciálne vedľajšie účinky, alebo interakcie s liekmi, potravinami alebo inými  doplnkami výživy.

MSM cena – za koľko ho kúpite?

Paleta produktov MSM je na slovenskom trhu veľmi široká a ich cena sa odvíja od viacerých faktorov – výrobca, objem balenia a koncentrácia prípravku. Najlacnejší a súčasne výborne hodnotený produkt je MSM GymBeam, ktorý kúpite už od necelých 4 eur, ale napríklad v prípade BARNY’S Triple blend extra silný 700 g už siahnete hlbšie do peňaženky – stojí takmer 50 eur (no obsahuje aj ďalšie zložky). Ale štandardné balenia na mesiac užívania nájdete v priemere od 10 – 20 eur.

Záver

MSM je obľúbeným doplnkom so širokým spektrom využitia. A hoci súčasné zistenia o metylsulfonylmetáne sú sľubné, je potrebný ďalší výskum, aby sme pochopili všetky jeho potenciálne výhody, ako aj možné vedľajšie účinky.

Zdroje:

webmd.com

medicalnewstoday.com

healthline.com

Rate this post

Georgina Tašká

Rada cestujem, mám rada ľudí a život. A práve ten by sme si nemali nechať znepríjemňovať rôznymi pocitmi diskomfortu, ktoré pri trocha väčšej pozornosti, malej zmene životného štýlu a pomocou správnych doplnkov výživy vieme zdolať aj sami. A budú sa vám v tom snažiť pomôcť aj moje články.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *