Aký vplyv môže mať psyllium na chudnutie

Vláknina má pre náš organizmus špecifický význam. Hoci ju nedokážeme stráviť, slúži ako potrava pre mikroorganizmy črevnej flóry a podporuje dobré trávenie. Psyllium je druh vlákniny, ktorý vám môže pomôcť najmä v prípade, ak trpíte tráviacimi ťažkosťami, má však aj ďalšie prospešné účinky. Hovorí sa o nej aj v súvislosti s chudnutím. Funguje to? V nasledujúcom článku sa dozviete, či vám môže pomôcť psyllium na chudnutie.

Čo je to vlastne psyllium?

Skorocel indický, tak znie oficiálny názov rastliny, z ktorej sa získava psyllium. Môžete sa stretnúť aj s názvom skorocel vajcovitý, latinsky Plantago ovata. Malá rastlinka má životný cyklus asi 4 mesiace a obsahuje obrovské množstvo semienok. Psyllium sú vlastne obaly z týchto semien. Fungujú ako rozpustná objemová vláknina a pri kontakte s tekutinou až niekoľko desaťnásobne zväčšujú svoj objem.

psyllium rastlina

Užívanie psyllia

Kvôli jeho benefitom sa psyllium pestuje za účelom výroby výživových doplnkov. Najčastejšie ho v lekárňach a obchodoch so zdravou výživou nájdete vo forme čistej sušiny, ktorú môžete konzumovať s jedlom a nápojmi. Po zmiešaní s tekutinou psyllium nabobtná a vzniká z neho gélovitá hmota, ktorú môžete priamo konzumovať. K dispozícii sú však aj tabletky či kapsuly.

Komu čisté psyllium s vodou nechutí, môže si ho primiešať do jogurtu, kaše alebo do smoothie. Hodí sa však aj do pečenia, môžete ho pridať do cesta na chlieb. Výhodou je, že ho môžu jesť aj celiatici a pri pečení vhodne zastúpi lepok.

Zistite, aké má psyllium účinky

Psyllium má prospešný vplyv najmä na zdravie čriev a tým pádom vplýva aj na celkovú imunitu. Ak máme vyvážený črevný mikrobióm, sme odolnejší voči zápalom a infekciám. Pre správnu činnosť čriev potrebujeme probiotiká, ktoré živia užitočné črevné baktérie. Psyllium je jedno z nich.

Vďaka tejto schopnosti má psyllium účinky aj tam, kde by ste to nečakali.

Jeho najväčším benefitom je to, že pomáha zlepšiť trávenie. Ľudia trpiaci zápchou alebo naopak hnačkou môžu pri užívaní psyllia pocítiť výrazné zlepšenie stavu. Psyllium na seba viaže vodu a vytvára mäkkú gélovitú hmotu, pri zápche teda pomáha zmäkčiť stolicu a uľahčiť vylučovanie. Na druhej strane, pri hnačke naviaže nadbytok vody v črevách a tým stolicu naopak zahustí.

Pomáha udržiavať zdravú hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Keďže vláknina psyllium pomáha zaplniť žalúdok, spomaľuje trávenie a tým pádom nedochádza k tak prudkému vzostupu hladiny cukru. Okrem toho telu pomáha zbaviť sa žlčových kyselín a tukov, ktoré potom telo opätovne vyrába vďaka cholesterolu. A jeho hladina je tým pádom nižšia. Zlepšuje teda mnohé metabolické procesy v tele.

Prospieva zdraviu srdca. Vďaka znižovaniu hladiny cholesterolu, triglyceridov a krvného tlaku môže psyllium pôsobiť ako pomocník pri prevencii srdcovocievnych chorôb.

Môže zlepšiť imunitu a pôsobiť aj ako prevencia rakoviny. Tieto benefity vychádzajú z už spomenutých. Podporou črevnej mikroflóry zvyšujeme aj obranyschopnosť tela a zlepšenie trávenia a vylučovania funguje preventívne voči rakovine hrubého čreva a konečníka.

Ako môže pomôcť psyllium na chudnutie

Ľudí, ktorí túžia zhodiť nejaké to kilo, najväčšmi zaujímajú účinky psyllia na chudnutie. O tom, ako funguje psyllium a chudnutie, sa toho popísalo už veľa a dáva to logiku: keď psyllium zväčší svoj objem, navodí pocit sýtosti. Vďaka tomu budete mať omnoho menšiu tendenciu siahať po jedle a preto sa dá povedať, že psyllium chudnutie podporuje. 

Je však nutné pripomenúť, že žiaden doplnok stravy a ani žiadna konkrétna potravina vám nepomôže schudnúť na počkanie. Na to, aby ste chudli, potrebujete splniť jednoduchú rovnicu: jesť menej kalórií, než ich vaše telo denne spotrebuje. 

Platí však aj to, že ktorákoľvek vláknina je pri chudnutí dobrým pomocníkom, ktorý zasýti a pritom nedáva telu žiadne kalórie navyše. Preto ak chudnete, oplatí sa dať psylliu šancu.

psyllium chudnutie

Psyllium a chudnutie – čo na to veda?

Z hľadiska štúdií sú výsledky v tejto téme rôzne. Podľa jednej štúdie užívanie 10 gramov psyllia pred raňajkami a pred obedom tlmí hlad, túžbu po jedle a zvyšuje pocit sýtosti omnoho významnejšie, než užívanie placeba. 

Ďalšia štúdia z roku 2010 preukázala, že u pozorovaných obéznych ľudí užívajúcich psyllium samostatne, ale aj v spojení s ďalšou diétou bohatou na vlákninu, došlo k výraznému zníženiu hmotnosti, indexu BMI aj percenta telesného tuku.

Novšia metaanalýza 22 randomizovaných štúdií z roku 2020 však nezistila žiaden významný vplyv užívania psyllia na telesnú hmotnosť, BMI a percento tuku.

Z doteraz realizovaných štúdií možno urobiť záver, že psyllium je síce prospešným doplnkom pri chudnutí, no sú potrebné ďalšie štúdie, ktoré by jednoznačne dokázali jeho vplyv na hmotnosť, BMI a percento tuku.

Kto môže užívať psyllium na chudnutie?

Ktorýkoľvek zdravý človek, ktorému chýba vláknina a nevie si ju inak doplniť do organizmu, môže vsadiť na účinky psyllia. Vláknina by mala byť samozrejmou súčasťou jedálnička každého človeka, no ten, kto chudne, vďaka nej môže skutočne efektívne regulovať trávenie a ovládať chuť na jedlo. 

Naopak, psyllium by nemali užívať tí, ktorí nie sú celkom zdraví a trpia poruchami príjmu stravy alebo nepriechodnosťou čriev, či so zápalovými ochoreniami tráviacej sústavy. Napríklad pacienti s ochoreniami, ako je Crohnova choroba, ulcerózna kolitída alebo divertikulitída, by sa o užívaní psyllia mali poradiť s lekárom.

Záver

Psyllium na chudnutie môže niektorým ľuďom vyhovovať. Mnohí totiž nepríjmajú vo svojom jedálničku dostatok vlákniny a výživové doplnky ako psyllium sú ľahko dostupné, cenovo sa oplatia a môžete si vybrať formu, ktorá vám vyhovuje. 

Psyllium patrí medzi najefektívnejšie druhy vlákniny, samozrejme, ak to s ním nepreháňate. Ideálnou dávkou je asi 10 až 15 gramov denne, ktoré užijete pred jedlom. Zároveň je to čisto prírodný produkt, ktorý u zdravých ľudí nemá žiadne vedľajšie účinky.

Zdroje:

7 benefits of psyllium husk. https://www.medicalnewstoday.com/articles/318707

Effects of psyllium on metabolic syndrome risk factors. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22863407/

Satiety effects of psyllium in healthy volunteers. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0195666316301738?via%3Dihub

The effect of a fibre supplement compared to a healthy diet on body composition, lipids, glucose, insulin and other metabolic syndrome risk factors in overweight and obese individuals. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20727237/

The effects of psyllium supplementation on body weight, body mass index and waist circumference in adults: A systematic review and dose-response meta-analysis of randomized controlled trials. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30880409/

4.3/5 - (3 votes)

Eva Kopaničáková

Vášnivá knihomoľka, milovníčka mačiek a bývalá novinárka. Aktuálne tvorím texty a spravujem obsah webov na voľnej nohe. Rada sa túlam v prírode, cestujem a snívam s otvorenými očami. Inšpiratívne témy na články mi napadajú prevažne večer, kým iní spia. Najradšej píšem o zdravej výžive, interiérových doplnkoch a stavebníctve, ale dobre sa vyznám aj v kozmetike a chovateľstve.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *