Astaxanthin – účinky, skúsenosti a recenzie

Tento názov vám možno nič nehovorí, aj napriek tomu sa s ním stretávate pomerne pravidelne, najmä ak konzumujete ryby a morské plody. Astaxanthin je oranžovo-červený pigment patriaci do rodiny karotenoidov, ktorý zachytáva voľné radikály, chráni pred slnkom a je považovaný za najsilnejší antioxidant na svete. Právom nesie titul „kráľ karotenoidov“.

A nie len to! Jeho zdravotné benefity sú značné a práve preto sme sa ho rozhodli v tomto príspevku predstaviť. Prinášame vám presne tie informácie, ktoré jednoznačne potrebujete vedieť.

NázovPopis a hodnotenie
1.astaxanthin recenzieAstaxanthin AdvanceBalenie: 60 ks
Forma: kapsule
Cena: 22 €

★★★★★

2.astaxanthin izerex recenzieZerex BIO AstaxanthinBalenie: 60 ks
Forma: kapsule
Cena: 19 €

★★★★★

3.astaxanthin nastrojezdravia recenzieAstaxanthin NástrojezdraviaBalenie: 30 ks
Forma: kaspule
Cena: 11 €

★★★★★

Čo je to Astaxanthin

Ako sme už uviedli vyššie, Astaxanthin je prírodný červený pigment. Patrí medzi karotenoidy, ktoré sa nachádzajú najmä v rybách, morských plodoch i rastlinách, červenom ovocí a zelenine. Ide o prirodzene vyskytujúcu sa látku, ktorá je rozpustná v tuku a má množstvo funkcií. Napríklad chráni pred UV žiarením, pôsobí ako silný antioxidant a je nevyhnutná pre normálne fyziologické bunkové procesy.

Je zodpovedný aj za sfarbenie niektorých rýb (losos, treska, makrela) a kôrovcov (kraby krevety, homáre), najmä po varení. Prirodzene sa vyskytuje aj v určitých riasach a prechádza farebným gamutom od červenej po ružovú. Zároveň je tento pigment zodpovedný aj za ružovkastú farbu vo vlastnostiach plameniaka.

Ľudia používajú Astaxanthin na mnoho účelov, vrátane Alzheimerovej choroby, športového výkonu, starnutia kože, bolesti svalov z cvičenia a mnohých ďalších. Neexistujú však žiadne dobré vedecké dôkazy na podporu týchto použití. Každopádne, pre ľudské zdravie je zaujímavý pre jeho mnohé prospešné vlastnosti, ktoré ešte stále veľa ľudí nepozná.

Jeho výroba môže byť prírodná alebo syntetická. Predáva sa vo forme výživových doplnkov.

Astaxanthin učinky

Veda strávila desaťročia hľadaním prírodných riešení, ktoré by nám pomohli bojovať proti veku, zabezpečili silné kĺby a srdce, mladistvú pokožku a nekonečnú energiu. Až narazili na Astaxanthin, jeden z najsilnejších antioxidantov, aký bol kedy objavený. S každým ďalším výskumom narastá presvedčenie, že Astaxanthin má veľký význam pre medicínu.

Astaxanthin bol doteraz testovaný hlavne na zvieratách. Jeho účinok na človeka môže, ale nemusí byť identický. Práve pre nedostatok výskumov nie je Astaxanthin registrovaný ako liek, ale len ako doplnok stravy. Aj napriek tomu vám môže priniesť takéto zdravotné účinky:

Silná obrana

Úlohou antioxidantov, ako je Astaxanthin, je udržať voľné radikály pod kontrolou. Astaxanthin teda prirodzene pôsobí ako lapač voľných radikálov a podporuje váš imunitný systém. Okrem toho, antioxidanty zabraňujú vzniku oxidačného stresu. Astaxanthin navyše znižuje dôležité zápalové markery a tým spomaľuje vznik zápalu a tvorbu enzýmov spúšťajúcich bolesť.

Zdravé srdce

Výskumníci skúmajú aj tvrdenia, že Astaxanthin môže prospieť zdraviu srdca. Silný karotenoid podporuje zdravie vašich tepien a tým predchádza kardiovaskulárnym ochoreniam. Ak ste ešte nepočuli o tom, že antioxidanty riešia aj cholesterol, možno budete prekvapení, pretože ide o jednu z najväčších výhod Astaxanthinu. Žiaľ, zatiaľ nie je dostatok dôkazov na podporu týchto použití.

Výskum z roku 2006 okrem toho skúmal účinky Astaxanthinu na potkany s hypertenziou (vysokým krvným tlakom). Výsledky ukázali, že môže pomôcť zlepšiť hladiny elastínu a hrúbku arteriálnej steny. Aj tu však chýbajú ďalšie výskumy, ktoré by to potvrdili u ľudí.

Samozrejme, zdravá strava s dostatkom Astaxanthinu je len jedným kľúčom k úspechu k zdravému srdcu. Okrem toho musíte znížiť hladinu stresu, zabezpečiť dostatok pohybu a vyváženú stravu. Len vďaka tomu bude vaše srdce fit.

zdrave srdce - astaxanthin účinky

Rakovina

Kvôli veľkým antioxidačným vlastnostiam Astaxanthinu sa uskutočnilo veľa výskumov o tom, ako môže pomôcť pri liečbe rôznych druhov rakoviny. Jeden výskum zistil krátkodobé a dlhodobé prínosy pre liečbu rakoviny prsníka, vrátane zníženého rastu buniek rakoviny prsníka. Avšak, vysoké náklady na čistený Astaxanthin obmedzili jeho použitie v ďalších výskumoch a liečbe rakoviny.

Mužská plodnosť

Výskum z roku 2005 preukázal pri používaní Astaxanthinu pozitívne výsledky pre mužskú plodnosť. V priebehu troch mesiacov výskumníci skúmali 30 rôznych mužov, ktorí predtým trpeli neplodnosťou. Napokon u mužov, ktorí dostávali silnú dávku Astaxanthínu, zaznamenali zlepšenie parametrov spermií, ako je počet a pohyblivosť. Avšak, išlo o relatívne malú skupinu a malý výskum, takže je potrebných viac dôkazov a výskumu.

Napríklad v štúdii z roku 2011 Parviz Gharagozloo a jeho výskumní kolegovia z Prioritného výskumného centra reprodukčnej vedy na University of Newcastle v Novom Južnom Walese v Austrálii zistili silnú súvislosť medzi vysokou úrovňou oxidačného stresu spermií a mužskou neplodnosťou.

Pomoc pri cukrovke

Cukrovka je siedmou hlavnou príčinou smrti. No a najvyššiemu riziku cukrovky sú vystavení ľudia s nadváhou i obezitou.

Cukrovku spôsobujú problémy s pankreasom produkujúcim inzulín – pankreatické beta bunky sú poškodené, zapálené alebo inak nefunkčné. To spôsobí, že pankreas produkuje veľmi málo alebo žiadny inzulín. Inzulín je užitočný hormón, ktorý hrá kľúčovú úlohu pri regulácii cukru a tukov, ktoré konzumujete.

Práve oxidačný stres môže spôsobiť vysokú hladinu cukru v krvi. To môže byť hlavným dôvodom, prečo β-bunky pankreasu odumierajú alebo nefungujú. Existuje niekoľko výskumov, ktoré ukazujú, že diabetickí pacienti majú vysokú úroveň oxidačného stresu, často spojeného s hyperglykémiou a glukózovou toxicitou.

Antioxidačné vlastnosti Astaxanthínu však môžu pomôcť chrániť pankreatické beta bunky znížením oxidačného stresu a toxicity cukru v krvi. Vedci na základe jedného výskumu realizovaného v roku 2002 zistili, že Astaxanthin znižuje aj glukózovú toxicitu u diabetických myší, a preto chráni ich beta bunky pankreasu. To znamená, že môže pomôcť pacientom zvládnuť cukrovku

Astaxhantín a vredy

Vredy sú bolestivé, dlho sa hoja a vytvárajú sa vo vnútri tela. Oxidačný stres v čreve často vytvára priaznivé prostredie pre vredy. To znamená, že vaše žalúdočné vredy sa mnohokrát vrátia, kým sa nepostaráte o oxidačný stres. Ako už bolo spomenuté, Astaxanthín je silný antioxidant, ktorý znižuje oxidačný stres. Astaxanthín tiež znížil počet baktérie H. pylori, ktorá stoji za žalúdočnými vredmi.

Astaxanthin pomáha zmierňovať príznaky menopauzy

Menopauza je obzvlášť stresujúce obdobie pre každú ženu. Príznaky ako úzkosť, stres, návaly tepla a depresia môžu mať negatívny vplyv na ich zdravie a pohodu. Môžu tiež ovplyvniť kvalitu života ženy. Podľa skoršieho výskumu vedcov sa zistilo, že kombinovaný doplnok obsahujúci Astaxanthin pomáha znižovať tieto príznaky menopauzy. Ide najmä o klimakterické príznaky, ako sú návaly horúčavy, ktoré sú často spojené s vysokou hladinou kortizolu (stresového hormónu) a oxidačným stresom.

V jednej konkrétnej štúdii publikovanej v roku 2017 a ďalšej uskutočnenej v roku 2018 vedci zistili , že je to pravda. Nielen, že Astaxanthin pomáha pri starostlivosti o pleť, opravu srdca a únavu z cvičenia, ale môže tiež zabrániť príznakom spojeným s menopauzou.

Tukové ochorenia pečene

Nealkoholické tukové ochorenie pečene (NFLD) je jedným z dvoch najbežnejších typov ochorení pečene. Obe spôsobujú významné poškodenie pečene. Vo veľkej miere sa tukové ochorenie pečene vyskytuje kvôli oxidačnému stresu spôsobeného dlhodobým zápalom v pečeni. Často je to spôsobené obezitou a akumuláciou lipidov na bunkovej úrovni.

Astaxhantín pomáha pri ochoreniach pečene, pretože pôsobí ako antioxidant, ktorý odstraňuje oxidačný stres v pečeni. Na druhej strane pomáha Astaxhantín obnoviť normálnu funkciu pečene a zabrániť poškodeniu pečene. Jui-Tung Chen a jeho tím realizovali v roku 2016 na Jichi Medical University v Japonsku výskum, vďaka ktorému zistili, že použitie Astaxanthínu môže pomôcť chrániť funkciu pečene a predchádzať tukovým ochoreniam pečene.

Nervový systém

Astaxanthin chráni bunky a nervový systém pred poškodením spôsobeným oxidačným stresom. Práve preto je považovaný za antioxidant najviac „priateľský k mozgu“. Aj kvôli tomu môže hrať kľúčovú úlohu pri prevencii a znižovaní poškodenia mozgu mozgovou príhodou. Oxidačný stres v mozgu je zároveň zodpovedný aj za mnohé ochorenia ako je Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, roztrúsená skleróza a oveľa viac.

Astaxanthínu zohráva úlohu pri ochrane mitochondrií a nervových buniek, a zároveň stimuluje prietok krvi, znižuje krvný tlak, uvoľňuje krvné cievy a zmierňuje oxidačný stres. Ďalšie výskumy ukázali, že Astaxanthín môže aj urýchliť zotavenie pri úraze mozgu a môže mať malý vplyv aj na kognitívne funkcie, pomáha znižovať opuchy spôsobené zraneniami a podporuje mierne kľúčové funkcie mozgu.

Alzheimerova choroba

V súčasnosti nie je známy žiadny liek, ktorý by vyliečil túto chorobu. Existuje však niekoľko psychoterapií, liekov a iných možností liečby, ktoré môžu pomôcť znížiť progresiu Alzheimerovej choroby, zlepšiť kvalitu života a zmierniť jej príznaky. Astaxanthín patrí na zoznam potenciálnych možností liečby Alzheimerovej choroby.

Parkinsonová choroba

Parkinsonová choroba je tiež progresívne neurologické ochorenie, ktoré je tiež charakterizované ťažkou stratou pamäti (demencia). Je to porucha, ktorá mení život, pretože je typická strata koordinácie, pohybu a neurologických funkcií. Ani u tejto choroby v súčasnosti neexistuje žiadny liek na Parkinsonovu chorobu.

Pri liečbe Astaxanthínom však vedci pozorovali jeho ochranné účinky na ochorenie, ktoré môžu potenciálne zabrániť vzniku symptómov alebo ich spomaliť. Odborníci sa domnievajú, že za to môžu vďačiť antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam.

Energia a výkon

Astaxanthin sa stal obľúbeným medzi športovcami, pretože pomáha uľahčiť a spríjemniť fyzický tréning a zabraňuje oxidácii vo svalových bunkách. Niekoľko štúdií na laboratórnych potkanoch a myšiach ukázalo, že Astaxanthín môže pomôcť povzbudiť telo, aby používalo vlastnú zásobu tukov. Nielen že pomáha zvýšiť vašu vytrvalosť, ale tiež znižuje riziko poškodenia kostry a svalov.

výkon a energia - astaxanthin účinky

Žiarivá pokožka

Najúčinnejšia ochrana vašej pokožky prichádza zvnútra. Astaxanthin ponúka ochranu pred UV žiarením a poskytuje našej pokožke cenné živiny zvnútra. Dokonca môže byť užitočný pri liečbe určitých kožných ochorení. Výskum z roku 2012 ukázal, že kombinácia jeho lokálnych a perorálnych dávok môže pomôcť vyhladiť vrásky, zmenšiť starecké škvrny a pomôcť udržať vlhkosť pokožky. Pozitívne výsledky sa dosiahli u mužov aj žien.

Silné kĺby bez bolesti

Astaxanthin zmierňuje aj bolesť spojenú s ochoreniami kĺbov. Tajomstvom celoživotnej pohody je udržať si zdravú chrupavku. Práve Astaxanthin môže mať tiež budúcnosť v liečbe bolesti kĺbov, vrátane stavov, ako je reumatoidná artritída a syndróm karpálneho tunela. Doterajšie výsledky výkumov však boli rôzne – niektoré to potvrdili, iné vyvrátili.

Zníženie príznakov menopauzy

Pre každú ženu je menopauza obzvlášť stresujúce obdobie. Navyše so sebou prináša príznaky ako stres, úzkosť, depresia či návaly tepla. Tieto príznaky môžu negatívne ovplyvniť ich život. Práve Astaxanthin pomáha znižovať tieto symptómy menopauzy.

Vedľajšie účinky

Áno, Astaxanthin má niekoľko zdravotných výhod, ale prichádza však aj s niekoľkými rizikami. Prirodzene sa Astaxanthin nachádza aj v niektorých potravinách. Často sa konzumuje v malých množstvách v strave. Keď sa užíva ako doplnok alebo v strave, je bezpečný.

Avšak, užívanie vyšších dávok Astaxanthinu môže spôsobiť zvýšené pohyby čriev a červenú farbu stolice alebo spôsobiť bolesť žalúdka. Okrem toho, Astaxanthin môže pomôcť znížiť krvný tlak, nemali by ho preto užívať tí, ktorí užívajú lieky na krvný tlak.

Nie je známe, či je Astaxanthin vhodný pre tehotné alebo dojčiace ženy. Je však nutné vyhnúť sa potenciálnym rizikám. Preto by ste ho nemali užívať alebo nemali užívať veľké množstvá potravín bohatých na Astaxanthin počas tehotenstva alebo dojčenia. Ak máte známu alergiu na morské plody, vyhýbajte sa tejto prírodnej forme Astaxanthinu a siahnite radšej po iných formách.

Formy astaxanthinu

Naše telo si nedokáže Astaxanthin vyrobiť samo, čo znamená, že ho musíte dostať prostredníctvom potravy alebo doplnkov stravy. Tí, ktorí uprednostňujú potraviny bohaté na Astaxanthin a nemajú alergie, by mali konzumovať veľa lososov, kreviet, homárov, pstruhov dúhových a iných morských plodov. Morské plody však nemusia byť hodnoverným spôsobom.

Bezpečný a životaschopný zdroj dietetického Astaxanthinu sú Phaffia rhodozyma, populárne červené kvasinky a niektoré kôrovce. Potom tu je tu syntetický Astaxanthin, ktorý výrobcovia tradične používajú na výrobu potravinárskych farbív a krmiva pre ryby. Ak si vyberiete doplnky Astaxanthinu, vyberajte si od renomovaného predajcu.

U nás na Slovensku nájdete práve výživové doplnky, takže vo forme tabliet, kapsúl alebo kvapiek. Môžete ho nájsť aj ako pridanú látku napríklad do krému na ruky, opaľovacích krémov, šampónu a podobne. No jeho pomer v týchto produktoch bude naozaj malý.

Pre koho áno a pre koho nie je určený?

Tabletky sú určené pre každého, kto chce zlepšiť svoje zdravie, podporiť svoje kĺby alebo túži zlepšiť svoje športové výkony. Ale aj pre tých, ktorí chcú posilniť svoje srdce, znížiť krvný tlak, podporiť mozog alebo znížiť cholesterol. Siahnuť po ňom môžu aj muži, ktorí majú problém so spermiami alebo ženy, ktoré trápia symptómy menopauzy.

Avšak, Astaxanthín nie je vhodný pre ľudí, ktorí užívajú lieky na zníženie krvného tlaku alebo majú alergiu na morské plody či ryby. Nie je určené pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

Recenzie a skúsenosti Astaxanthin

Jeden užívateľ uviedol, že mu užívanie pomohlo pri probléme s očami. Na stránke Pilulka môžete pod niektorými produktmi nájsť hodnotenia ako napríklad, že perfektne chráni kožu pred spálením, niektorí ho užívali práve kvôli problému s otehotnením. Niektorým pomáha cítiť sa fit a mať viac energie.

V diskusiách na stránke Modrýkoník môžete nájsť taktiež odporúčania Astaxanthinu pri problémoch s počatím. Ženy si ho ale chválili aj pri bolestiach kĺbov, pri zápaloch v tele a celkovo ako antioxidant.

Aj napriek svojim pozitívnym účinkom, asi nie je vo verejnosti ešte moc známy, pretože na internete môžete nájsť málo hodnotení, odporúčaní i recenzii, hlavne nie negatívnych. Takže aj keď ide o pomerne málo informácii, takmer väčšina je o pozitívnych skúsenostiach.

Astaxanthin cena

Ako u každého prípravku či výživového doplnku, cena sa líši od formy, obsahu zložiek, balenia, ale hlavne výrobcu a teda značky. Čím väčší podiel hlavnej zložky a bio zloženie, tým drahší produkt. Nedajte sa však oklamať. Niektorí predajcovia chcú zbohatnúť a tak si často priplatíte za tovar, ktorý ani zďaleka nepredstavuje to, čo hľadáte. Siahajte preto po produktoch od renomovaných predajcov, z overených stránok a podľa recenzií.

Pre porovnanie však, ceny Astaxanthínu začínajú od 10 €. Napríklad na internetovej stránke lekárne Pilulka môžete nájsť jeden z najkvalitnejších produktov – Aliver Nutraceutics Astaxanthin 25 mg, ktorý má najväčší dostupný obsah Astaxanthínu a to len za 10 €.

O niečo drahší (19 €) je Astaxanthin Extra Strong od FutuNatura, ktorý ma však len 8 mg Astaxanthínu. Aj známy výrobca ADVANCE nutraceutics ponúka Astaxanthin (4mg) za 22€. Môžete si však vybrať aj drahšiu variantu – kvapky Puravia Labs. Ide o vitamín D3 + K2 s Astaxanthínom v MCT oleji (50 ml), ktorých cena je okolo 50 €.Astaxanthin – dávkovanie

Neexistuje žiadna stanovená dávka pre Astaxanthin, Niektoré výskumy však odporúčali 4 miligramy denne. Americký úrad pre potraviny a liečivá (FDA) schválil dávky až do 12 miligramov denne. Astaxanthin prichádza v rôznych formách, od rozličných výrobcov, s rôznymi úrovňami kvality a dávkami. Práve preto by ste sa mali riadiť pokynmi výrobcu, poprípade sa o užívaní poradiť s vašim lekárom alebo lekárnikom.

NázovPopis a hodnotenie
1.astaxanthin recenzieAstaxanthin AdvanceBalenie: 60 ks
Forma: kapsule
Cena: 22 €

★★★★★

2.astaxanthin izerex recenzieZerex BIO AstaxanthinBalenie: 60 ks
Forma: kapsule
Cena: 19 €

★★★★★

3.astaxanthin nastrojezdravia recenzieAstaxanthin NástrojezdraviaBalenie: 30 ks
Forma: kaspule
Cena: 11 €

★★★★★

Záver

Astaxanthin sa ukazuje ako zdravý všestranný prostriedok a zabraňuje mnohým chorobám. V súčasnosti je to jeden z najviac diskutovaných karotenoidov. Jeho účinok je už vedecky celkom dobre zdokumentovaný. Stále však existuje veľa otvorených otázok o jeho príjme a dávkovaní.

Aj napriek tomu je to silný antioxidant, ktorý má množstvo protizápalových vlastnosti, posilňuje imunitný systém, ale poskytuje aj dôležitú ochranu buniek. Preto je Astaxanthin veľmi žiadaný, najmä v oblasti prírodných látok proti starnutiu, a je tiež obzvlášť oceňovaný športovcami. Okrem toho chráni oči a podporuje pamäť. Zároveň sa ukázalo sa, že mladší aj starší ľudia majú prospech z jedinečného karotenoidu.

Aj keď je potrebné vykonať ďalší a presvedčivejší výskum, aby sa pevne potvrdili tieto zdravotné prínosy a tvrdenia, môžete si byť istí, že Astaxanthin je pre vás ako antioxidant najlepší.

Zdroje:
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1063/astaxanthin

https://www.healthline.com/health/health-claims-astaxanthin#heart-health

https://healthcareweekly.com/astaxanthin/

https://www.nutraingredients-asia.com/Article/2020/01/29/Naturally-good-Natural-astaxanthin-top-form-for-functionality-and-antioxidant-activity-Review

4.3/5 - (7 votes)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *