Chondroitín sulfát – žiadúce a nežiadúce účinky, recenzie

Chondroitín je molekula, ktorá sa prirodzene vyskytuje v tele. Je hlavnou zložkou chrupavky, tvrdého spojivového tkaniva, ktorá pôsobí ako tlmič kĺbov. A je to aj populárny doplnok výživy, ktorý ľudia často používajú na pomoc pri zvládaní bolesti kĺbov a osteoartritídy.

Niekedy sa môžete stretnúť aj s pojmom glukosamin chondroitin, čo je duo prírodných zlúčenín nachádzajúcich sa v zdravej chrupavke. Glukosamín hrá dôležitejšiu úlohu pri udržiavaní kolagénu a kyseliny hyalurónovej, zatiaľ čo chondroitín sa aktívne podieľa na metabolizme chrupaviek a priľahlých kostí, podporuje viskozitu, pevnosť a elasticitu. Chondroitin a glukosamin môžete kúpiť jednotlivo, ale často sa predávajú spolu v jednom doplnku. Dnes sa budeme venovať preparátom obsahujúcim chondroitin.

NázovPopis a hodnotenie
1.gymbeam chondroitin recenziaGymBeam Chondroitín tabletyBalenie: 90 tabliet
Cena: 8,95 €

★★★★★

2.alavis triple blend recenziaAlavis Triple BlendBalenie: 700 g prášku
Cena: 47,79 €

★★★★★

3.proenzi arthrostop rapid recenziaPROENZI Arthrostop rapid+Balenie: 180 tabliet + 60 zadarmo
Cena: 22,99 €

★★★★★

Chondroitín sulfát 800 mg – GymBeam

gymbeam chondroitin recenzia

Produkt obľúbenej značky GymBeam kúpite v praktickej forme kapsúl v takzvanej funkčnej 800 mg dávke, čo môže znieť hrozivo vysoko, ale typická denná dávka napríklad pri osteoartritíde je 1200 mg denne.

Produkt z dielne GymBeam podporuje nielen tvorbu proteínových zložiek kĺbového tkaniva, ale je účinný aj pri zlepšovaní metabolických procesov v kĺboch pri udržiavaní adekvátnych hladín štrukturálnych zložiek chrupavky a kosti a je rovnako vhodný pre profesionálnych aj hobby športovcov, rovnako ako pre starších ľudí. Je účinným riešením podpory zdravia kĺbov.

Výrobca: GymBeam

Zloženie: Chondroitín sulfát

Balenie: 90 tabliet

Denné dávkovanie: 2 kapsule

Cena: 8,95 €

Výhody

 • k peňaženke priateľská cena
 • overený výrobca
 • dobrá vstrebateľnosť

Nevýhody

 • prehĺtanie kapsúl môže niekomu spôsobovať problémy
 • zatiaľ žiadne relevantné recenzie

BARNY’S Triple blend extra silný 700 g

alavis triple blend recenzia

Glukosamin, 2 typy kolagénu, MSM, vitamín C a chondroitin sulfát v prášku – táto jedinečná kombinácia tvorí BARNY’S Triple blend, ktorý ako kĺbová výživa,  pomoc pri zlepšení pohyblivosti  a úľave od bolesti získava od svojich užívateľov mimoriadne dobré hodnotenia.

Chuť tohto prípravku nepatrí k jeho bonusom, napriek prídavku arómy a sladidla pre zlepšenie chuti, ale koniec koncov jeho primárne určenie nie je „chutiť“, ale pomáhať.

Výrobca: Barny´s

Zloženie: chondroitín sulfát, glukozamín sulfát, kolagénny hydrolyzát I., kolagénny hydrolyzát II., L-askorban vápenatý (vitamín C), metylsulfonylmetán (MSM), Stevia rebaudiana bertoni (stevia)

Balenie: 700 g

Denné dávkovanie: ½ odmerky denne rozmiešať v 200 ml vody najlepšie ráno

Cena: 47,79 €

Výhody

 • balenie postačuje na 7 mesiacov
 • veľmi dobré hodnotenia a recenzie
 • jedinečné zloženie

Nevýhody

 • nie veľmi príjemná chuť
 • interaguje s antikoagulantmi
 • môže vyvolať alergiu u ľudí citlivých na rybie produkty

PROENZI Arthrostop rapid+ 180 tabliet

proenzi arthrostop rapid recenzia

Doplnok výživy možno mnohým známy aj z televíznych reklám je určený na podporu kolenných, bedrových kĺbov, kĺbov rúk a chrbtice.

Okrem už známych komponentov doplnkov kĺbovej výživy glukozamín sulfátu a chondroitín sulfátu tento prípravok obsahuje špeciálny komplex ExPur a a výťažok z Boswellia serrata.

 • ExPur komplex sa skladá z natívneho kolagénu typu II ( kolagén vo svojej najviac prirodzenej forme trojitej závitnice)  a vitamínu C. Kolagén typu II je základnou stavebnou zložkou kĺbovej chrupavky a vitamín C podporuje jeho tvorbu.
 • Boswellin, výťažok z Boswellia serrata je okrem iných svojich zdravotných prínosov známy aj podporou zdravia kĺbov

Proenzi ArthroStop Rapid+ je vhodný nielen pre športovcov a starších ľudí, jeho účinky môžu pôsobiť blahodárne pre všetky vekové skupiny už od 12 rokov.

Výrobca: Walmark, s.r.o., Třinec

Zloženie: Boswellia serrata (kadidlovník), chondroitín sulfát, glukozamín sulfát, pomocný hydrolyzát II., kyselina L-askorbová (vitamín C)

Balenie: 180 tabliet +60 zadarmo

Denné dávkovanie: Dospelí 1 tableta 3x denne po jedle. Deti od 12 rokov  1 tableta 1x denne

Cena: 22,99 €

Výhody

 • vhodné už od 12 rokov veku
 • unikátne zloženie
 • dobrý pomer ceny a obsahu balenia

Nevýhody

 • nie je vhodný pre tehotné a kojace ženy
 • je náhradou za pôvodný ArthroStop, čo mnohí považujú za negatívum

Čo je to chondroitin sulfát

Chondroitín sulfát je zlúčenina prirodzene prítomná v tele ako nevyhnutná súčasť hyalínovej chrupavky, tkaniva, ktoré je tlmičom našich kĺbov..

Okrem toho ho nájdeme aj v niektorých potravinách živočíšneho pôvodu, vrátane vývaru z kostí, dusených jedál, polievok a iných pokrmov, ktoré obsahujú mäso so spojivovým tkanivom. Komerčný chondroitín pochádza alebo z prírodných zdrojov, ako je žraločia a hovädzia chrupavka, alebo sa vyrába synteticky.

Chondroitín sulfát – účinky

Množstvo vedeckých štúdií naznačuje, že chondroitín môže byť účinnou pomocou pri liečbe osteoartritídy (OA). Je to typ artritídy charakterizovaný rozpadom a prípadnou stratou chrupavky, buď v dôsledku zranenia alebo bežného opotrebovania. Zvyčajne sa vyskytuje, keď ľudia starnú.

A hoci o užívaní chondroitín sulfátu má zmiešané výsledky, niektoré štúdie ukazujú, že môže mať potenciálne zdravotné výhody.

Môže redukovať bolesť kĺbov

Ľudia užívajú doplnky chondroitín sulfátu najčastejšie na pomoc pri zvládaní osteoartritídy, bežnej kostnej poruchy, ktorá postihuje chrupavku obklopujúcu naše kĺby.

Zástancovia tvrdia, že keď sa užíva ako doplnok, zvyšuje syntézu rôznych zložiek chrupavky a zároveň zabraňuje rozpadu chrupavky.

Prehľad 26 štúdií z roku 2018 ukázal, že užívanie doplnkov chondroitínu môže zlepšiť symptómy bolesti a funkciu kĺbov v porovnaní s užívaním placeba, spomaliť progresiu OA a zároveň znížiť potrebu nesteroidných protizápalových liekov, ako je ibuprofén, ktoré majú svoje vlastné vedľajšie účinky.

Chráni oči počas operácie

V zdravotníctve sa chondroitín sulfát používa vo forme roztoku počas operácií sivého zákalu a iných očných operácií.

V kombinácii s inými zlúčeninami môže chondroitín pomôcť chrániť časti oka počas operácie a pomôcť predchádzať komplikáciám.

Chondroitín je tiež zložkou niekoľkých typov očných kvapiek na predpis, ktoré oční lekári často používajú na zmiernenie suchých, podráždených očí.

Môže mať chondroitín nežiadúce účinky?

Vedľajšie účinky sú zvyčajne mierne a nie sú časté.

Pri perorálnom užívaní môžu zahŕňať:

 • žalúdočné ťažkosti
 • bolesti hlavy
 • zvýšená črevná plynatosť
 • hnačka
 • vyrážky

Ak užívate antikoagulanty chondroitín by ste mali užívať len pod dohľadom lekára. Je to preto, že môže zvýšiť riziko krvácania. Mali by ste byť tiež opatrní pri užívaní chondroitínu, ak máte astmu, pretože môže zhoršiť problémy s dýchaním.

Chondroitín môže spôsobiť šírenie alebo recidívu rakoviny prostaty. Tento účinok nebol preukázaný u doplnkov chondroitín sulfátu. Kým však nebude známych viac informácií, neužívajte chondroitín sulfát, ak máte rakovinu prostaty alebo vysoké riziko jej vzniku (už existujúca diagnóza v rodine).

Pri používaní vo forme očných kvapiek:

 • Chondroitín sulfát je bezpečný, ak sa používa spolu s inými zložkami v očných kvapkách.

Formy chondroitinu dostupné na trhu

Chondroitin je dostupný vo forme prášku a kapsúl, resp.tabliet. Ktoré sú viac odporúčané? Neexistuje na to jednoznačná odpoveď.

Pre niekoho môže byť forma prášku neprijateľná kvôli nie príliš príjemnej chuti, pre iného zas kapsule môžu znamenať ťažkosti s prehltnutím. Dôležité je to, že nám trh dáva na výber.

Odporúčané dávkovanie

Pokiaľ ide o dávkovanie chondroitín sulfátu, väčšina výskumov naznačuje, že 800 – 1 200 mg denne perorálne je najúčinnejšie pre výhody súvisiace s kĺbmi.

Dennú dávku je možné rozdeliť na dve polovičné dávky, aby ste znížili akékoľvek potenciálne vedľajšie účinky na trávenie.

Hoci je voľne dostupný, sú dostupné aj regulovanejšie verzie na lekársky predpis .

Chondroitín sa považuje za pomaly pôsobiaci doplnok, pretože jeho nahromadenie v kĺboch ​​vyžaduje čas. To znamená, že môže nejaký čas trvať, kým pocítite účinok.

Je tiež dôležité poznamenať, že väčšina doplnkov chondroitínu pochádza zo zvierat. Ak teda dodržiavate vegetariánsky alebo vegánsky spôsob stravovania, hľadajte verziu vhodnú pre vegánov.

Aké má chondroitín recenzie

Na obľúbenom porovnávacom portáli, ale aj v recenziách produktov na stránke online lekárni majú prípravky obsahujúce chondroitín prevažne pozitívne hodnotenia.

Zákazníci oceňujú, že tieto prípravky pri dôslednom užívaní reálne pomáhajú a nepovažujú ich za vyhodené peniaze. Ich účinky sa podľa recenzií prejavujú pri redukovaní bolestivosti kolien, ale aj na artritídu drobných kĺbov prstov rúk. Účinky zaznamenali aj pri poúrazových stavoch. Niektorí zákazníci ich berú dokonca preventívne.

Hodnotenia, ktoré sú ojedinele negatívne, sa takmer v 100 % prípadov netýkajú účinkov produktov ale majú skôr výhrady voči baleniu (malé, veľké), alebo cene.

Chondroitin sulfát – cena a dostupnosť

Kĺbová výživa je na našom trhu široko dostupná a paleta produktov je naozaj bohatá. Kvalitný prípravok kúpite online (samozrejme na overených stránkach a v overených lekárňach) už od cca 10 eur, tie najdrahšie vás vyjdú necelých 50 eur. Zvyšok prípravkov sa hýbe v tomto rozmedzí.

Neriaďte sa však výlučne cenou, možno prípravok, ktorý je o pár eur drahší, má výhodnejšie balenie, čiže sa ho v konečnom dôsledku viac oplatí kúpiť. A samozrejme dôležitý je aj výrobca. Nekupujte pofidérne výrobky neznámych značiek, nech by boli akokoľvek lacné a výhodne balené.

Záver

V minulosti sa zistilo, že niektoré chondroitínové doplnky neobsahovali množstvo chondroitínu uvedené na etikete. To isté platilo pre niektoré kombinované doplnky glukosamínu a chondroitínu. Požiadajte svojho lekára, aby vám odporučil značku, alebo si vyberte značku, ktorej dôverujete.

Rate this post

Georgina Tašká

Rada cestujem, mám rada ľudí a život. A práve ten by sme si nemali nechať znepríjemňovať rôznymi pocitmi diskomfortu, ktoré pri trocha väčšej pozornosti, malej zmene životného štýlu a pomocou správnych doplnkov výživy vieme zdolať aj sami. A budú sa vám v tom snažiť pomôcť aj moje články.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *