Moringa – účinky, skúsenosti a recenzie užívateľov

Potrebujete životabudič a prírodného pomocníka na doplnenie vitamínov, minerálov a aminokyselín? Vyskúšajte moringu, ktorá je azda najväčšou prírodnou zásobárňou živín na svete. Táto zázračná rastlina pochádza z Ázie a už tisíce rokov je známa svojimi výnimočnými účinkami na telo človeka.

Výťažky z rastliny radenej medzi superpotraviny s protizápalovými účinkami podporia vašu imunitu a pomôžu aj pri špecifických zdravotných neduhoch. Únava, neustále choroby či zápaly, vysoký cholesterol a krvný tlak, to všetko sú oblasti, v ktorých vám moringa môže pomôcť. Vyskúšať ju môžete v podobe mnohých ľahko dostupných výživových doplnkov.

Ktorá je najkvalitnejšia moringa?

NázovPopis a hodnotenie
1.Moringa ADVANCE recenziaMoringa AdvanceBalenie: 180 ks
Forma: tablety
Cena: 14 €

★★★★★

2.Avita - MORINGA PREMIUM EKO BALENIE 60+14 KAPSÚL recenziaAvita - MORINGA PREMIUMBalenie: 74 ks
Forma: kapsule
Cena: 17 €

★★★★★

3.Moringa Caribbean COMPLETE PLUS recenziaMoringa Caribbean COMPLETE PLUS Balenie: 120 ks
Forma: kapsule
Cena: 40 €

★★★★★

Moringa Advance

Moringa ADVANCE recenzia

Značka ADVANCE Nutraceutics patrí k top overeným výrobcom výživových doplnkov, jedným z nich sú aj moringa kapsule. V tomto balení je 180 kapsúl, ktoré vydržia až na tri mesiace pri dodržiavaní dávkovania podľa odporúčania na obale. V dennej dávke 2 kapsuly sa nachádza spolu 600 mg vysoko koncentrovaného extraktu z listov moringy.

Podľa výrobcu sú v tomto doplnku biologicky aktívne látky v desaťkrát vyššej koncentrácii, než v samotných listoch moringy. Okrem samotného čistého extraktu neobsahujú tablety žiadne ďalšie spojivá, jediným pridaným je stearan horečnatý, ktorý sa bežne používa na výrobu tabliet.

Výhody

 • vysoko koncentrovaný obsah extraktu
 • jednoduché zloženie bez zbytočných aditív
 • priaznivá cena
 • množstvo pozitívnych recenzií zákazníkov
 • balenie až na 3 mesiace
 • vhodné pre vegánov

Nevýhody

 • v dennej dávke sa nachádza nižšie množstvo extraktu z moringy
 • ide o jednozložkový produkt bez ďalších účinných látok

Avita – MORINGA PREMIUM

Avita - MORINGA PREMIUM EKO BALENIE 60+14 KAPSÚL recenzia

Slovenský certifikovaný výrobca Avita je známou a overenou značkou výživových doplnkov vyrábaných v súlade s prírodou. Okrem lipozomálnych vitamínov a botanických výťažkov priniesol v minulosti ako prvý na náš trh práve superpotravinu moringa. V tomto konkrétnom prípade ide o produkt vo forme kapsúl – MORINGA PREMIUM v ekologickom balení s bonusovými kapsulami zdarma.

Moringa v najvyššej kvalite spracovania v týchto kapsulách sa pestuje na španielskom ostrove Tenerife. V jednej kapsule vyrobenej z hydroxypropylmetylcelulózy sa nachádza čistý 100% sušený extrakt z listov moringy. 

Výrobca odporúča túto moringu pre športovcov, pretože jej úlohou je dodávať telu vitalitu a energiu a všestranne podporovať zdravie a výkon. Okrem toho výrobca uvádza, že posilňuje zrak, má pozitívne účinky na pleť a vlasy, udržiava zdravý imunitný systém a krvný tlak, podporuje protizápalové procesy.

Kapsule sú vegánske, neobsahujú umelé farbivá, konzervanty ani rozpúšťadlá, a taktiež žiadne príchute.

Výhody

 • stopercentne čistý extrakt z moringy bez použitia prídavných látok
 • ekologické balenie kapsúl
 • vhodné pre vegánov
 • primeraná cena
 • slovenská značka

Nevýhody

 • pri maximálnej dávke 4 kapsuly denne vydrží balenie veľmi krátko
 • vysoká cena vzhľadom na veľkosť balenia a obsah jedinej látky

Moringa Caribbean COMPLETE PLUS

Moringa Caribbean COMPLETE PLUS recenzia

Slovenská značka Moringa Carribean sa sústredí čisto na výrobu výživových doplnkov z vlastných plantáží s moringou, pestovanou na ostrove Svätá Ludia v Karibiku. Doplnok Moringa Carribean COMPLETE PLUS je novinkou v portfóliu značky, ide o balenie 120 kapsúl s práškom moringy obsahujúcim priamo aj semienka moringy.

V jednej kapsuli sa okrem stopercentného prášku zo sušených listov moringy nachádza aj vitamín C – extrakt z plodov šípky, 30 miligramov semienok moringy, vitamíny A, E, D3 a B12. Ide teda o komplexné zloženie kapsúl, ktoré slúžia ako multivitamín a multiminerál. Ideálne pre ľudí, ktorí pociťujú únavu, majú zníženú imunitu, časté zápalové ochorenia, alebo sa chcú chrániť pred ochoreniami srdca, cukrovkou a rozličnými chronickými ochoreniami.

Kapsule sú vhodné pre vegánov, neobsahujú lepok, umelé príchute, sóju, laktózu a iné alergény. Môžu ich užívať aj diabetici, celiatici a fenylketonurici. Výživový doplnok je bez konzervantov, stabilizátorov a farbív.

Výhody

 • bohaté zloženie s prídavkom vitamínov
 • kapsuly sú vegánske
 • neobsahujú konzervanty, stabilizátory, farbivá
 • slovenská značka

Nevýhody

 • vysoká cena
 • vzhľadom na dávkovanie vydrží dospelému len mesiac

Čo je to moringa

Strom s názvom moringa olejodarná s odborným názvom Moringa oleifera je pôvodom z Indie, ale rastie aj v oblastiach Ázie a Afriky. Dnes ho v tropických a subtropických oblastiach cielene pestujú na plantážach práve kvôli spracovaniu do výživových doplnkov.

Z rastliny sa pre výrobu doplnkov využívajú najmä sušené listy. V krajinách, kde moringa bežne rastie, obyvatelia používajú aj kôru, korene a ďalšie časti stromu do prírodných liečiv a jedál. Bohaté na živiny sú aj struky z moringy.

moringa oleifera listy

Moringu radia medzi superpotraviny najmä vďaka výnimočnému obsahu vitamínu C. Obsahuje ho viac než citrusy. Aj ďalšie vitamíny a minerály v moringe nájdeme v takých množstvách, aké nemá žiadna bežne známa zelenina či ovocie. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín E, draslík, železo, horčík, vápnik a betakarotén. Čerstvé listy majú vysoký obsah bielkovín a až 8 esenciálnych aminokyselín. Z antioxidantov sa moringa pýši vysokým obsahom flavonoidov a polyfenolov, obsahuje veľa kvercetínu a kyseliny chlorogénovej.

Aké má moringa účinky

V tradičnej medicíne pozorovali ľudia pozitívne účinky moringy viac než tisícročie. Dnes existuje veľa výskumov, v ktorých sa testoval účinok moringy na zvieratách alebo v skúmavkách. Nájdu sa aj štúdie realizované na ľuďoch. Toto sú najvýznamnejšie účinky moringy potvrdené vedou:

Pomáha eliminovať zápalové procesy v tele

Vďaka obsahu fenolových kyselín má moringa schopnosť znižovať zápal v tele, napríklad pri artritíde, infekciách alebo chronických ochoreniach. Pre ľudí teda môže slúžiť ako doplnok pri liečbe ochorení so zápalovým potenciálom.

Pomáha ako prevencia srdcovocievnych ochorení

Antioxidanty bojujú proti pôsobeniu voľných radikálov v ľudskom tele. Voľné radikály stoja za množstvom ochorení, okrem iného môžu zhoršovať aj zdravie srdca a ciev, alebo zvyšovať hladinu cukru v krvi. 

Moringa obsahuje kvercetín, ktorý podľa tejto štúdie pomáha znižovať vysoký krvný tlak u ľudí so zaznamenanou hypertenziou. Moringa tiež podľa doterajších zistení má efekt pri znižovaní hladiny cholesterolu. Vďaka tomu pomáha prechádzať upchávaniu ciev a znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb.

Pomáha udržiavať optimálnu hladinu cukru v krvi

Cukrovka, teda diabetes druhého typu, patrí k veľmi rozšíreným civilizačným ochoreniam, pri ktorých vysoká hladina cukru môže poškodzovať orgány. Zdravou životosprávou a podávaním inzulínu sa dá udržiavať ochorenie na uzde. Moringa je jedným z najlepších prírodných doplnkov, ktorý vplýva na znižovanie hladiny cukru a pôsobí preventívne proti vzniku cukrovky.

Má pozitívne účinky na trávenie

Vďaka vysokému obsahu polyfenolov má moringa schopnosť regenerovať poškodené bunky pečene. Polyfenoly majú navyše preventívnu funkciu na bunky pečene. Okrem toho obsahuje prášok z moringy množstvo vlákniny, ktorá pomáha pri trávení. Ako antioxidant pomáha znižovať výskyt rôznych patogénov v tráviacom trakte.

Pomáha posilniť imunitu a účinkuje proti únave

Moringa je skutočne ako vitamínová bomba, vďaka obsahu dôležitých vitamínov a minerálov prospieva imunitnému systému. Vďaka obsahu železa a vitamínu A, ktorý podporuje jeho metabolizmus v tele, funguje moringa aj na podporu energie a tým pomáha predchádzať únave.

Pomáha udržiavať zdravú pokožku

Vysoký obsah vitamínu C v moringe je pre pleť prospešný na stimuláciu tvorby kolagénu a tým podporuje elasticitu pleti. Navyše vďaka protizápalovým účinkom môže pomôcť pri riešení nedokonalostí pleti, ako je akné alebo pigmentové škvrny. V tomto prípade sa používa lokálne, dajú sa nájsť krémy s moringou alebo stopercentný moringa olej.

moringa olej na pokožku

Pomáha podporiť laktáciu a zlepšuje dojčenie

Štúdie preukázali, že užívanie moringy zvyšuje hladinu prolaktínu v tele mamičiek po pôrode a tak zlepšuje laktáciu. Moringa navyše obsahuje široké spektrum vitamínov a minerálov, najmä vápnika. Podporuje teda výživu matky a zvyšuje produkciu mlieka.

Môže mať moringa negatívne účinky?

Pri dodržiavaní odporúčaného dávkovania od výrobcu nemá moringa nežiaduce alebo negatívne účinky. Pozor by si však mali dať ľudia s cukrovkou, aby u nich nedošlo k hypoglykémii, keďže moringa znižuje hladinu cukru v krvi. Pri nadmernom užívaní môže dochádzať k hnačke alebo nevoľnosti.

Pre koho je moringa vhodná a kto by ju užívať nemal

Ako doplnok výživy je moringa vhodná pre väčšinu ľudí. Obzvlášť vhodná je pre každého inak zdravého človeka, ktorý pociťuje sezónnu únavu, oslabenie imunity, potrebuje si doplniť minerály a vitamíny prírodnou cestou a pre všetkých, ktorí si chcú dopriať detoxikáciu tela. 

Pozor si dajte, ak ste tehotná. Pre budúce mamičky sú bezpečné iba doplnky získané z listov moringy. Naopak tým, ktoré obsahujú výťažky z koreňa, kôry či kvetu, by sa tehotné ženy mali úplne vyhnúť. Majú totiž potenciál na vyvolanie kontrakcií maternice, čo môže viesť k potratu.

Aj keď moringa podporuje dojčenie, odporúčame poradiť sa o užívaní po pôrode a počas obdobia dojčenia so svojím lekárom. Rovnako aj počas tehotenstva, ak si nie ste istá, či je pre vás konkrétny doplnok vhodný.

V akých formách sa dá moringa užívať

Výživové doplnky na trhu väčšinou nájdete ako moringa kapsule, moringa tablety a tiež moringa prášok. Bežne dostupný je aj sypaný moringa čaj, prípadne káva s obsahom moringy.

Kým kapsule a tablety sú určené na priame užívanie, prášok si môžete zmiešať s vodou a vypiť, alebo si ho pridať do smoothie či kaše.

Ak narazíte na názov moringa karibská, ide o produkt konkrétneho výrobcu Moringa Carribean. Je to ten istý druh rastliny moringa olejovitá, pestuje sa však na plantážach v Karibiku. Konkrétne u tejto značky nájdete napríklad aj čokoládu, ktorá obsahuje moringa prášok.

V kozmetickom priemysle sa používa moringa olej. Je to olej lisovaný za studena zo semien moringy, ktorý zasa vhodný pre zaradenie do rutiny starostlivosti o pleť. Na trhu nájdete aj ďalšie kozmetické produkty s moringou, napríklad tuhé šampóny na vlasy alebo pleťové krémy.

Aké má moringa recenzie u zákazníkov

Prírodný extrakt moringa má u zákazníkov prevažne pozitívne recenzie. Na porovnávacích portáloch a stránkach e-shopov sa dajú nájsť skúsenosti užívateľov, ako napríklad pomoc s trávením, zlepšenie pleti, zvýšenie celkovej vitality. Niektorí páni hodnotili dobrý vplyv moringy na zdravie prostaty.

Ďalšie skúsenosti hovoria o znížení hladiny cholesterolu, niektorým ľuďom pomohol v čase zvýšenej chorobnosti a výskytu infekcií, ako aj s odstránením pocitov únavy.

Nájdu sa aj recenzie mamičiek, ktoré užívali moringu s cieľom zvýšiť si produkciu materského mlieka. V diskusiách sa nájdu pozitívne skúsenosti, rovnako ako aj neutrálne hodnotenia mamičiek, ktoré vplyv moringy posúdiť nevedeli.

Aké má moringa dávkovanie

Odporúčaná denná dávka moringy sa u výrobcov môže líšiť v závislosti od konkrétnej formy výživového doplnku. Keďže ide o rastlinný výťažok z prírody, neexistujú naň ani oficiálne dávkovacie schémy. Výrobcovia zväčša vychádzajú z uskutočnených štúdií, podľa ktorých je optimálnou dennou dávkou asi 2000 mg prášku zo sušených moringa listov.

Podľa toho potom výrobca uvádza dávkovanie pre tablety, kapsuly či prášok. A čo dávkovanie čaju? Moringa čaj sa môže piť trikrát denne. Pripravuje sa zo sušených listov. 4-10 gramov listov zalejte 150-200 ml horúcej vody a necháte vyluhovať. Môže sa kombinovať aj s inými bylinkovými čajmi.

Moringa cena – za koľko ju kúpite?

Ponuka výživových doplnkov s moringou je široká a ceny sa líšia v závislosti od značky a koncentrácie extraktu z rastliny. Vo všeobecnosti sa dajú na našom trhu nájsť produkty už od 5€ až po vysoko koncentrované produkty v sumách nad 40€. 

Štandardné balenia kapsúl na mesiac užívania nájdete v sume do 20€. Medzi najlacnejšie produkty patrí moringa čaj. Naopak, najdrahšie produkty ponúka slovenská značka Moringa Caribbean, ktorá však ponúka pomerne vysoký obsah extraktov, plus vysoké dávky vitamínov a minerálov navyše.

Záver

Hoci moringa si zaslúži ďalšie spoľahlivé výskumy na ľuďoch, už teraz je isté, že ide o výnimočnú rastlinu, nabitú skvelými benefitmi pre naše zdravie. Obsah vitamínov, minerálov a antioxidantov v tejto rastline je totiž značne vyšší v porovnaní s mnohými bežne známymi druhmi ovocia a zeleniny. Okrem spomenutých skvelých účinkov moringy sa môžeme stretnúť aj s tvrdením, že dokáže pomôcť pri rakovine. Ide však zatiaľ o vedecky neprebádanú oblasť.

Moringa je rastlina, ktorá sa dá využiť takmer celá a je nenáročná na prírodné podmienky. Zvládne aj veľmi suché oblasti, pričom rastie rýchlo a produkuje veľa listov. To ju robí užitočnou pre trvalo udržateľné poľnohospodárstvo, aj pre produkciu potravín pre obyvateľstvo v chudobných oblastiach. V našich končinách máme možnosť vybrať si z bohatej ponuky značiek a výrobcov výživových doplnkov s moringou. Veľmi často ju kombinujú aj s inými prospešnými zložkami, takže užívaním takýchto produktov si môžeme zlepšiť kvalitu života. Či už prevenciou vzniku chorôb, alebo ako pomoc pri ich liečbe.

Zdroje:

Quercetin reduces blood pressure in hypertensive subjects. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17951477/

Therapeutic Potential of Moringa oleifera Leaves in Chronic Hyperglycemia and Dyslipidemia: A Review. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22403543/

Enhancement of human skin facial revitalization by moringa leaf extract cream. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4112252/

The effect of Moringa oleifera capsule in increasing breastmilk volume in early postpartum patients: A double-blind, randomized controlled trial. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8023461/

4.6/5 - (9 votes)

Eva Kopaničáková

Vášnivá knihomoľka, milovníčka mačiek a bývalá novinárka. Aktuálne tvorím texty a spravujem obsah webov na voľnej nohe. Rada sa túlam v prírode, cestujem a snívam s otvorenými očami. Inšpiratívne témy na články mi napadajú prevažne večer, kým iní spia. Najradšej píšem o zdravej výžive, interiérových doplnkoch a stavebníctve, ale dobre sa vyznám aj v kozmetike a chovateľstve.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *