Najlepšie eliptické trenažéry/orbitreky – porovnanie a ako vybrať

Keďže čítate teraz tieto slová, pravdepodobne budete hľadať eliptický trenažér alebo orbitrek do vášho bytu či posilňovne. Okrem bežeckých pásov sme si dali pod lupu aj tieto cvičebné zariadenia. Ak teda chcete cvičiať viac doma a dať sa do formy, kúpa eliptického trenažéra sa môže vyplatiť.

Vybrali sme pre vás niekoľko eliptických trenažérov a spísali o nich informácie, ktoré vám môžu pomôcť s výberom. V druhej časti článku sme sa zamerali na ich parametre, o ktorých nie je na škodu vedieť pred kúpou.

NázovPopis a hodnotenie
1.Eliptický trenažér inSPORTline inCondi ET600i recenzieinSPORTline inCondi ET600iNosnosť: 150 kg
Počet stupňov záťaže: 16
Cena: 949 €

★★★★★

2.Eliptický trenažér inSPORTline Atlanta recenzieinSPORTline AtlantaNosnosť: 150 kg
Počet stupňov záťaže: 16
Cena: 749 €

★★★★★

3.Eliptical inSPORTline Combre recenzieinSPORTline CombreNosnosť: 150 kg
Počet stupňov záťaže: 32
Cena: 739 €

★★★★

4.ELIPTICAL XTERRA E15 ERGOMETER recenzieELIPTICAL XTERRA E15 ERGOMETERNosnosť: 120 kg
Počet stupňov záťaže: 24
Cena: 485 €

★★★★

5.ELIPTICAL MASTER AIR recenzieELIPTICAL MASTER AIRNosnosť: 100 kg
Počet stupňov záťaže: -
Cena: 179 €

★★★★

Náš TIP:
Okrem eliptický trenažérov sme pre vás napísali aj články na tému bežecké pásy alebo veslovacie trenažéry.

Eliptický trenažér – inSPORTline inCondi ET600i

Eliptický trenažér inSPORTline inCondi ET600i recenzie

Eliptický trenažér inSPORTline inCondi ET600i je bezchybne spracovaný ergometer a pôsobí solídnym dojmom. Vďaka pomerne vysokej hmotnosti je pri trenažéri inCondi dosiahnutý príjemný plynulý chod a tým je zabezpečený šetrný  tréning ku vašim kĺbom. Pracuje veľmi ticho, takže pri tréningu nie je problém napríklad sledovať TV. Keďže je to ergometer, ovládanie záťaže je prevádzané elektronicky cez počítač.

InCondi disponuje držiakom na tablet alebo smartfón, ale aj na fľaše. Tak ako u väčšiny týchto trenažérov, snímače pulzu sú zapustené v rukovätiach a reagujú pomerne rýchlo. Voliteľne je možné použiť hrudný pás, vďaka ktorému je meranie srdcového tepu zvyčajne o niečo presnejšie ako pri snímačoch srdcového tepu.

Na tréningovom počítači je možné sledovať klasické parametre ako: prejdenú vzdialenosť, čas tréningu, srdcovú frekvenciu, vygenerovanú energiu vo wattoch, spálené kalórie a aktuálne zvolený program. Eliptický trenažér inSPORTline inCondi má k dispozícii aj niekoľko rôznych režimov záťaže a funkciu FAT. Úlohou funkcie FAT je odmerať tzv. BMI čo je množstvo tuku v tele. Okrem toho má aj HRC program. Ten slúži na prispôsobenie záťaže k optimálnej tepovej frekvencii.

Ďalšou skvelou funkciou je Quick start, ale možnosť prepojiť doplnkové aplikácie cez bluetooth a to napríklad Kinomap (prednastavené trasy), Myhomefit, Fit Hi way.

Výrobca: inSPORTline

Nosnosť: 200 kg

Maximálna odporúčaná výška používateľa: 200 cm

Doplnky a funkcie: Kolieska pre jednoduchý presun, systém vyrovnania nerovností podlahy, snímače tepovej frekvencie v rukovätiach, hrudný pás, HRC program, WATT program, orientačný test telesnej kondície (Recovery), zmeranie množstva telesného tuku (Body Fat), manuálny program, snímače tepovej frekvencie, stojan na tablet, držiak na fľašu, transportné kolieska, systém vyrovnania nerovnosti

Ovládanie záťaže: elektronické

Počet stupňov záťaže: 16

Rozstup nášľapov: 20 cm

Dĺžka kroku: 40 cm

Cena: 949 €

Výhody:

 • tichý
 • široký výber funkcii
 • robustná konštrukcia
 • výborné prednastavené programy
 • hrudný pás súčasťou balenia

Nevýhody:

 • aplikácie len v angličtine
 • vyššia cena
 • zle umiestnený držiak na fľaše
 • nedá sa zložiť

Eliptický trenažér – inSPORTline Atlanta

Eliptický trenažér inSPORTline Atlanta recenzie

Tento veľmi obľúbený eliptický trenažér inSPORTline Atlanta, je stabilné a robustné zariadenie, ktoré je určené pre maximálne zaťaženie do 150 kilogramov. Avšak, odporúčaná výška používateľa je do 200 cm. Trenažér je kvalitný, avšak má väčšiu konštrukciu, ktorá sa nedá zložiť, takže zaberá miesto aj keď sa nepoužíva. Veľkorysý computer umožňuje prístup k informáciám, ako sú: čas, pulz, rýchlosť, vzdialenosť  či spotreba kalórií.

Systém BeltDrive zaisťuje tichý a plynulý chod a režim HRC dokáže plynule prispôsobovať tréningovú záťaž aktuálnemu srdcovému tepu a tým udržovať tréning v optimálnej zóne tepovej frekvencie. To zabezpečuje, že Eliptický trenážer inSPORTline Atlanta efektívne dopomáha k odbúravaniu tukov. Na to výborne slúžia aj jeho dve  funkcie – orientačný test telesnej kondície (Recovery) a zmeranie množstva telesného tuku (Body Fat).

Je určený pre domáce použitie a pre náročných používateľov, ktorý chcú na ňom absolvovať pravidelný tréning .

Výrobca: InSPORTline

Nosnosť: 150kg

Doplnky a funkcie:  regulácia záťaže, brzdný systém EMS, kolieska na presun, systém vyrovnania nerovností podlahy, snímače tepovej frekvencie v rukovätiach, HRC program, Watt program,  Recovery a Bodyfat

Ovládanie záťaže: elektronické

Počet stupňov záťaže: 16

Celkový počet programov: 24

Rozstup nášľapov: 22cm

Dĺžka kroku: 40cm

Cena: 749 €

Výhody:

 • tichý
 • jednoduché ovládanie
 • robustný a kvalitný
 • súčasťou balenie je aj hrudný pás

Nevýhody:

 • dosť ťažký
 • vyššia cena
 • nedá sa zložiť
 • nemá držiak na fľašu a ani stojan na tablet

Eliptický trenažér – inSPORTline Combre

Eliptical inSPORTline Combre recenzie

Nie náhodou patria eliptical trenažéry značky inSPORTline medzi najobľúbenejšie zariadenia a jeho typ Combre nie je výnimkou. Práve naopak. Nepatrí medzi najlacnejšie a ani najdrahšie zariadenie. Aj napriek tomu však ponúka špičkové hodnoty vo všetkých relevantných oblastiach.

S nízkou hmotnosťou 52 kg znesie intenzívny tréning a navyše ho možno zaťažiť maximálne 150 kg. Robustný eliptický trenažér Eliptical inSPORTline Combre, je trenážer s predným záťažovým kolesom, čo spôsobilo užší nášľap. Aj napriek tomu môžu na ňom cvičiť osoby s výškou 150 – 195cm.

Ovládanie je jednoduché a intuitívne. Srdcový tep meraný pomocou snímačov tepovej frekvencie všetky podstatné údaje ako je čas, rýchlosť, otáčky za minútu, spálené kalórie, výkon či vzdialenosť  môžete vidieť na prehľadnom grafický podsvietenom displeji.

Veľké plus má aj konzola s displejom, kde je stojan na tablet, telefón alebo časopis. A ako bonus, dá sa zložiť a nezaberá tak príliš veľa miesta. Navyše, keď ho zložíte dá sa bezpečne uzamknúť.

Výrobca: inSPORTline

Nosnosť: 150 kg

Doplnky a funkcie: Kolieska pre jednoduchý presun, systém vyrovnania nerovností podlahy, snímače tepovej frekvencie v rukovätiach, HRC program, WATT program, Manuálny program, držiak na fľašu, transportné kolieska, systém vyrovnania nerovností, skladacia konštrukci

Ovládanie záťaže: elektrické

Brzdný systém: magnetický

Počet stupňov záťaže: 32

Rozstup nášľapov: 17 cm

Dĺžka kroku: 37 cm

Cena: 739 €

Výhody:

 • veľa doplnkov a programov
 • jednoduché ovládanie
 • prijateľná cena
 • držiak na tablet a fľašu
 • vyššia nosnosť

Nevýhody:

 • ťažšia konštrukcia
 • väčšie rozmery
 • chýba hrudný pás

Eliptický trenažér – ELIPTICAL XTERRA E15 ERGOMETER

ELIPTICAL XTERRA E15 ERGOMETER recenzie

Masívny ELIPTICAL XTERRA E15 ERGOMETER s jednoduchým dizajnom, vám pomôže zmeniť vaše zdravie i telo. Pomôže vám dosiahnuť vaše fitness ciele, takže obľúbiť si tréning bude v skutku jednoduché. No tento stroj za nízku cenu je vhodný aj pre náročných športovcov.

Eliptical Xterra vám poskytuje pohodlný pohyb tela. Ergometer Xterra je vynikajúci kardio stroj, ideálny na domáce použitie, ktorý vám umožní posunúť vašu kondíciu na vyššiu úroveň. Systém BeltDrive zaisťuje jeho tichý a plynulý chod. Jeho ďalšou výhodou sú informačná konzola a držiak na mobil či tablet. Computer zobrazuje čas, rýchlosť, vzdialenosť, kalórie, tepovú frekvenciu a výkon.

Nesmie chýbať ani merač tepovej frekvencie v rukovätiach, ale má zabudovaný prijímač pre snímanie tepovej frekvencie aj z hrudného pásu, čo u niektorých elipticalov chýba. Okrem toho, používateľom ponúka 23 tréningových programov a 24 náročných odporových úrovní, ktoré umožňujú ďalšie prispôsobenie, ktoré vyhovuje kondičným úrovniam a cieľom každého jedného používateľa.

Výrobca: XTERRA

Nosnosť: 120 kg

Doplnky a funkcie: BeltDrive, merač tepovej frekvencie, kolieska pre jednoduchý transport, computer, Body Fat – pre redukciu telesného tuku, program Watt control – program pre kontrolu výkonu, reproduktor a vstupný konektor pre pripojenie MP3, podsvietený LCD monitor

Ovládanie záťaže: elektronické

Prednastavené programy: 12

Počet stupňov záťaže: 24

Dĺžka kroku: 36 cm

Cena: 485 €

Výhody:

 • bohaté doplnky a funkcie
 • pevná konštrukcia
 • kvalita
 • cena
 • výška športovca bez obmedzenia
 • predĺžená záruka

Nevýhody:

 • menej programov ako u konkurencie
 • nedá sa zložiť
 • hrudný pás nie je súčasťou balenia

Eliptický trenažér – ELIPTICAL MASTER AIR

ELIPTICAL MASTER AIR recenzie

Odkedy existujú eliptické trenažéry, zdravý bežecký pohyb bez nárazového šoku, ktorý zaťažuje kĺby, umožňuje aj ľuďom s už existujúcim zdravotným stavom a absolútnou nechuťou začať cvičiť. Na začiatok úplne postačí tento Eliptical Master Air, ktorý ohúri aj svojou nízkou cenou.

Ako skutočný trenažér na doma ponúka tento prístroj jemný tréning celého tela pre ruky, nohy, zadok a ramená. Integrovaný tréningový počítač umožňuje tréning zameraný na cieľ a výkon.  Okrem toho sa na jeho displeji zobrazuje čas, rýchlosť, spotreby kalórií a vzdialenosť. To vám dáva možnosť kedykoľvek získať presné hodnotenie vašej fyzickej zdatnosti.

Monitor srdcového tepu je integrovaný do pohodlných rukovätí. To dodáva tréningovému počítaču aktuálne údaje o srdcovej frekvencii a umožňuje tak efektívne sledovanie výkonu. Jeho konštrukcia ponúka vysokú úroveň pohodlia. Vďaka tomuto všetkému je domáci fitness naozaj zábava.

Výrobca: Master

Typ: Eliptický trenažér s páskovým brzdným systémom

Nosnosť: 100 kg

Hmotnosť: 27 kg

Záťažové koleso: 5 kg

Rozmery po zostavení: 110 x 50 x 155 cm

Doplnky a funkcie: computer (meria čas, rýchlosť, spotreba kalórií, prejdená vzdialenosť, scan), jednodielne kľuky pedálov, uloženie stredov na venčekových ložiskách, rukoväte sa dajú nastaviť ako pohyblivé alebo pevné

Dĺžka kroku: 35 cm

Cena: 179 €

Výhody:

 • nízka cena
 • ideálny pre začiatočníkov
 • kvalitné prevedenie
 • nízka hmotnosť

Nevýhody:

 • menej funkcii
 • slabšia konštrukcia
 • nízka nosnosť

Ako vybrať Elipticky trenažér (Orbitrek)

Eliptický trenažér je stacionárne cvičebné zariadenie, na ktorom musí  používateľ stáť na dvoch malých lemovaných plošinách. Následne tými dvoma plošinami pohybuje dopredu a dozadu v približne rovnakej eliptickej dráhe.

Mnoho ľudí, keď sa rozhodne cvičiť doma zvažuje hneď niekoľko možností. Eliptický trenažér si kupujú, keď chcú na ňom trénovať svoju vytrvalosť, budovať svalovú hmotu a zároveň schudnúť, ale stále šetriť svoje kĺby. Práve na to je ideálny tento kúsok športového náčinia.

Pri tréningu na eliptickom trenažéri sa využívajú všetky svalové skupiny, ale veľmi šetrným spôsobom. Mimochodom, ak robíte intervalový tréning, spotreba kalórií je vyššia ako pri pohodovom bežeckom tréningu, ktorý si môžete určiť individuálne v závislosti od vašej dennej formy. To znamená, že v tomto ohľade je orbitrek omnoho efektívnejší. Praktické na eliptickom trenažéri je, že sa môžete do určitej miery rozhodnúť, koľko budete cvičiť a ako efektívne.

 

Základné informácie – Ako funguje eliptický trenažér?

Ako eliptický trenažér funguje, sa dá vydedukovať už z jeho vzhľadu. To znamená, že stojíte nohami na pedáloch a rukami sa chytíte za dve riadidlá, ktoré sa nachádzajú v jeho prednej časti. Riadidlá uchopíte s mierne pokrčenými lakťami, čím podporíte bežecké pohyby, ktoré vykonávate súčasne s nohami. Pri behu zostáva päta na nožnom pedáli, aby mohla vykonávať plynulý a hlavne zdravý pohyb.

Najdôležitejšia je práca nohami. Pohyby paží sú vykonávané automaticky spolu s  vaším telom. Okrem toho, tyče na ruky vám poskytujú určitú podporu počas vášho tréningového programu. Napríklad, skúsení bežci na eliptických trenažéroch sa nemusia vôbec držať riadidiel a môžu cvičiť aj bez nich.

Orbitrek chudnutie – Je eliptický trenažér vhodný ako posilňovací stroj na celé telo?

Mnoho ľudí sníva o tom, mať doma jeden z posilňovacích strojov, ktorý nezaberie toľko miesta a napriek tomu umožní rôzne cvičenia. To by uľahčilo pravidelný tréning a mnohým výrazne uľahčilo tréning brucha, kardio tréning a posilňovanie chrbta. Tu prichádza na rad eliptický trenažér. Eliptický trenažér je považovaný za stroj na cvičenie celého tela. Precvičíte teda všetky svalové skupiny, ktoré sú potrebné aj v bežnom živote.

Vo všeobecnosti však platí, že eliptický trenažér je nenáročný na kĺby, pretože vaše nohy sú vždy na pedáloch a pohybujú sa ľahkou alebo silnou hybnosťou. Eliptický dizajn napodobňuje prirodzený bežecký pohyb bokov, členkov a kolien. To znamená, že vaše kĺby nemusia absorbovať náraz, ktorý zvyčajne nastáva pri joggingu. Práve preto sú eliptické trenažéry vhodné na rehabilitačné opatrenia alebo pre ľudí s nadváhou, aby sa im moc nezaťažovali kĺby.

Existuje viacero typov, ktoré majú svoje výhody pri posilňovaní celého tela alebo naopak nevýhody. U všetkých je však kladený hlavný dôraz na posilnenie svalov a zvýšenie vytrvalosti.

elitpický trenažér chudnutie

Typy eliptických trenažérov – výhody a nevýhody

V závislosti od umiestnenia zotrvačníka a pohonu  môžeme orbitreky rozdeliť na: zadný pohon, predný pohon a stredový pohon. Pri týchto modeloch existuje však ďalšie delenie: kompaktný eliptický alebo skladací eliptický stroj, crossový trenažér a hybridný eliptický stroj.

Eliptický trenažér so zadným pohonom

Eliptické trenažéry so zadným pohonom patria medzi prvé eliptické trenažéry. Zotrvačník alebo systém pohonu je umiestnený v zadnej časti stroja a práve preto sa tieto typy nazývajú eliptické trenažéry so zadným pohonom. Pohyb pedálov je viac kruhový ako u druhých trenažérov.

Medzi výhody patrí plynulý pohyb chôdze alebo behu. Okrem toho poskytujú menší sklon  a používateľ môže stáť rovno, čo je veľkým plusom pre chrbticu. Navyše, vďaka jednoduchému systému vyžaduje menej údržby.

Pomerne starý dizajn patrí medzi nevýhody. Rovnako aj to, že je praktický len pre používateľov na základnej úrovni. Zároveň sa neodporúča pre tých, ktorí nemajú doma dostatok miesta.

Eliptický trenažér s predným pohonom

Orbitrek druhej generácie je eliptický typ s predným pohonom a zotrvačníkom na prednej strane trenážera. Je to najbežnejší typ, ktorý môžete používať doma alebo v posilňovni. Dizajn tohto eliptického trenažéra je atraktívny a je vhodný do domácnosti, nakoľko má systém odporu pedálov vpredu, potrebuje menšiu plochu. Odrážať sa môžete dopredu i dozadu. Niektoré sú s cvičebnými programami a majú možnosť prepojiť s Bluetooth. Vďaka tomu môžete mať pocit, že leziete na kopec alebo po schodoch.

Medzi výhody rozhodne patria jeho menšie rozmery vďaka čomu sa najlepšie hodí pre domáce použitie s menším množstvom miesta na podlahe. Tento typ je porovnateľne za nižšiu cenu a aj napriek tomu je užitočný pre zlepšenie rovnováhy.

Avšak, nevýhod je viac. Napríklad to, že nedokáže zabezpečiť prirodzený pohyb. Predklon je nevhodný pre chrbticu. Navyše tým, že má viac pohyblivých častí, potrebuje aj väčšiu údržbu.

Eliptický trenažér so stredovým pohonom

Najnovším dizajnom eliptického trenažéra sú tie so stredovým pohonom, ktoré sú určené na dlhšie tréningy. Elipticaly so stredovým pohonom sú navrhnuté tak, aby bol motor umiestnený v strede na oboch stranách pedálov. Môžete na ňom robiť vertikálne alebo horizontálne pohyby. Má úzku vzdialenosť medzi pedálmi, takže je celkovo pohodlný pre bedrové kĺby.

Tento typ trenažéra je  správny pre telo, čo je jeho veľká výhoda, pretože mu poskytuje prirodzený pohyb. Prirodzene podporuje vzpriamené držanie tela. Navyše má jednoduché vyváženie a doma nezaberá veľa miesta. Veľkosť eliptického stroja so stredovým pohonom je kompaktnejšia ako u ostatných trenažérov. Avšak, medzi hlavné zápory patria príliš vysoká cena, úzky rozstup pedálov.

Kompaktný eliptický alebo skladací eliptický trenažér

Kompaktný eliptický alebo skladací eliptický trenažér bol navrhnutý tak, aby sa dal zložiť a umiestniť na krátke miesto. Je to najvhodnejší typ pre domácich používateľov, pretože sa dá ľahko zložiť a odložiť, čím šetrí miesto. Takže po tréningu môžete svoje v niekoľkých jednoduchých krokoch zložiť a uložiť. Zároveň je tento typ zvyčajne ľahší ako ostatné a jeho zotrvačník je na zadnej alebo prednej strane.

Ide v celku o veľmi populárne a atraktívne trenažéry, ktoré sú najvhodnejšie do domácnosti, čo patrí medzi jeho veľké výhody. Takže sa ľahko skladá a presúva. Väčšina má však menšiu dĺžku kroku, ľahší zotrvačník, ale za to vyššiu cenu a vysoké náklady na údržbu.

Crossový trenažér

Crossový trenažér je stacionárny cvičebný stroj, s nízkym nárazom, ktorý ponúka bezdotykové kardiovaskulárne cvičenie, ako aj precvičenie hornej a dolnej časti tela. Je to trenažér používaný na chôdzu, beh a imitáciu chôdze po schodoch v interiéri. Kĺby namáha len trochu, ale znižuje riziko poranenia nárazom.

Zotrvačník má s magnetickým odporom, so zadným pohonom ako nástroj kardio cvičenia s nízkym dopadom. Môžete nájsť väčšie i menšie, kompaktnejšie do domácnosti alebo také, ktoré sú vhodné len do fitness centier.

Crossový trenažér je užitočné pre kardio cvičenie s nízkym dopadom. Ponúka efektívne cvičenie  pre hornú aj dolnú časť tela, zvyšuje rovnováhu a vytrvalosť. Nevýhodou môže byť, že sa nedá na ňom sedieť. Rovnako aj údržba, ktorá je náročnejšia a samozrejme vyššia cena.

Hybridný eliptický trenažér

Hybridný eliptický stroj je kombinovaný model eliptického trenažéra a bicykla, ktorý vám umožňuje vykonávať kardio cvičenie s nízkym dopadom v sede, ale aj v stoji. Ak chcete mať dva typy takýchto strojov doma, potom sa vám vyplatí investovať a môžete si múdro vybrať hybridný eliptický stroj. Hybridný trenažér má sedadlo na sedenie, zotrvačník zvyčajne na zadnej strane pod sedadlami a pohyblivé riadidlá.

Hlavné výhody zahŕňajú hlavne cenu, kedy v podstate pomerne lacno získate 2 v 1. Okrem toho, je tento prístroj užitočný a vhodný pre zranených či starých ľudí. Ide o pohodlné zariadenie na spaľovanie kalórií. Tento eliptický trenažér chudnutie skvelo podporuje.

Nevýhod je podstatne menej. Hybridný eliptický trenažér nie je moc účinný v sede pre hornú časť tela. Dokonca ani údržba nie je taká jednoduchá ako u klasických orbitrekov. Plastové sedadlo sa zase môže ľahko zlomiť.

Ako  si vybrať eliptický trenažér? Čo zvážiť pred kúpou eliptického trenažéra?

Podľa čoho si však vybrať? Najlepší eliptický trenažér by mal byť v čo najvyššej kvalite, to je samozrejmé. Medzi najdôležitejšie hľadané parametre patrí napríklad vysoká hmotnosť zotrvačníka a stabilné rukoväte, maximálna povolená telesnú hmotnosť, ktorá je uvedená individuálne pre každý eliptický trenažér.

Dôležitý je nastaviteľný sklon i odpor, vďaka čomu sa mení zameranie na svalové skupiny. Nájdite stroj, ktorý poskytuje skutočný eliptický vzor pohybu vpred aj vzad a teda prirodzený pohyb. Pri častom používaní  je  dôležitá aj obstarávacia cena a tichý chod. Skutočne dobre navrhnutý eliptický trenažér by mal byť relatívne tichý pri všetkých úrovniach intenzity. Potom sa zamerajte na funkcie, ale pri výbere si dôkladne zvážte, čo je pre vás dôležité a ako to využijete.

Funkcie

Všeobecne funkcie a množstvo funkcii závisí od toho, do akého stroja sa rozhodnete investovať. Niekomu postačia základne funkcie, niekto potrebuje viac. Čím kvalitnejší stroj, tým viac a lepších funkcii. Klasika. Takže čím viac peňazí miniete, tým viac získate. Ak vás to však motivuje vydržať čo najdlhšie a budete si užívať cvičenie, môže to stáť za to.

Mnohé eliptické trenažéry majú široké spektrum funkcií na prilákanie kupujúcich, od počtu km až po zobrazenie spálených kalórií. Zvážte, čo je pre vás dôležité a ako to využijete. Kľúčom je hľadať také  funkcie, ktoré sú pre vás motivujúce a zároveň náročné.

Niektoré z funkcií, ktoré sú pri eliptickom stroji dôležité, zahŕňajú napríklad nastaviteľný sklon. Nie je to nič bez čoho sa nedá cvičiť, ale toto nastavenie môže zvýšiť intenzitu vášho tréningu. Niektoré stroje ďalej ponúkajú automatické nastavenia, zatiaľ čo iné sa musia nastavovať manuálne. Väčšina eliptických strojov ponúka nastaviteľný odpor, široký rozsah alebo plynulý pohyb.

Zábavnejšiu časť tvoria bonusové funkcie, ktoré vám môžu pomôcť pri cvičení, zatiaľ čo iné vám ho spríjemnia. Medzi takéto doplnkové funkcie patria napríklad držiak na fľašu s vodou alebo držiak na tablet. Takže ostanete hydratovaný, zacvičíte si a môžete si pri tom pozrieť nejaký film.

Jednou z užitočných funkcii je aj monitor srdcového tepu. Stroj môže mať dokonca interaktívnu verziu, ktorá môže automaticky upraviť váš tréning, aby ste zostali vo svojej zóne. Mnoho orbitrekov obsahuje prednastavené programy, vďaka ktorým si môžete prispôsobiť tréningy. Užitočné môžu byť aj funkcie ako bluetooth, wi-fi, aplikácia na sledovanie kondície a široká škála predvolených programov.

Kvalita spracovania a materiál

Kostrou stroja je rám. Ten závisí od toho, ako je stroj skonštruovaný a má veľmi veľký vplyv na to, ako sa stroj pod vami bude “správať“. Napríklad pri vysokej úrovni intenzívnej energie a veľkej sile, ktorú bude rám musieť absorbovať.

Niektorí výrobcovia používajú rámy z uhlíkovej ocele s malým až žiadnym procesom tepelného spracovania na spevnenie ocele, čo predstavuje nízku tvrdosť. Navyše takýto typ rámu je náchylnejší  na hrdzavenie. To predstavuje veľa preventívnej údržby.

Avšak, stroje vyššej kvality, určené  na intenzívne a dlhodobé používanie, budú prevažne z rýchloreznej ocele. Táto oceľ je následné spevnená procesmi tepelného spracovania a na výrobu sa používajú materiály, ktoré sú odolnejšie voči korózii. Medzi také materiály patrí vzduchom kalená oceľ alebo elektrostatické práškové lakovanie .

Nosnosť

Ako existujú rôzne dizajny eliptických trenažérov, tak majú aj rozličné nosnosti. Zároveň, na výrobu niektorých častí strojov a rámov či ložísk, používajú výrobcovia  rôzne materiály, vysokokvalitné oceľové alebo plastové komponenty, čím prispievajú k celkovému limitu zaťaženia. Eliptical na domáce použitie unesie v priemere okolo 133 kg. Ale hmotnostné limity sa môžu líšiť od 100 do 170 kg. Čím jednoduchší stroj, tým nižšia nosnosť.

Hmotnosť

Dobrou referenciou a dôležitým parametrom pri výbere eliptického trenažéra je aj jeho celková hmotnosť. Hlavne čo sa týka celistvosti jeho konštrukcie a schopnosti vyhovieť požiadavkám pravidelného a intenzívneho používania. Kým ľahké a kompaktné stroje sú navrhnuté na nižšie náklady a ľahšie uskladnenie, ťažšie, robustnejšie stroje vydržia dlhšie a ich používanie bude pohodlnejšie.

Hmotnosť zotrvačníka

Hmotnosť zotrvačníka hovorí niečo o tom, aké plynulé sú pohyby pri tréningu na eliptickom trenažéri. Vhodné zariadenie pre bežné domáce použitie by malo mať hmotnosť zotrvačníka najmenej 10 kg. Aby ste však dosiahli dobrý tréningový úspech, mal by mať eliptický trenažér hmotnosť zotrvačníka aspoň 8 až 10 kg. Eliptické trenažéry sú dostupné s hmotnosťou zotrvačníka do 30 kg.

Rozmery

Existujú rôzne typy eliptických trenažérov , takže ich veľkosti sa môžu líšiť od značky k značke. Štandardná veľkosť eliptického trenažéra je dĺžka 165 cm dĺžka, 72 cm šírka a 166 cm výška. Šírky a výšky zostávajú u všetkých modelov viac menej rovnaké, líšia sa len dĺžky, ktoré určuje poloha zotrvačníka. Eliptické trenažéry so zotrvačníkmi vpredu sú kratšie a oveľa skladnejšie. Eliptické trenažéry so zotrvačníkmi na zadnej strane sú naopak dlhšie.

Bezpečnosť a údržba

Pri výbere eliptického trenažéra treba dbať aj o bezpečnostné prvky, ktoré zaistia vaše zariadenie, keď sa nepoužíva, ako napríklad uzamykacie prvky.  Tie zabránia pohybu pedálov alebo spusteniu stroja.

Čo sa týka údržby, hľadajte  bezúdržbový. Kvalitný orbitrek je dlhodobá investícia, ktorá pri pravidelnom používaní bude v určitom okamihu vyžadovať aj nejaký servis. Väčšina kvalitných jednotiek ponúka  aj doživotnú záruku na rám. Pokiaľ ide o ostatné komponenty, hľadajte aspoň takú  záruku, ktorá poskytuje minimálne 1 rok práce a minimálne 1-3 roky krytia dielov.

Aké sú známe značky a výrobcovia eliptických trenažérov?

Kým sa pre eliptický trenažér definitívne rozhodnete, môžete si vybrať medzi veľkým množstvom zariadení, značiek a výrobcov:

inSPORTline

logo insportlineNajpopulárnejším, najväčším a najznámejším výrobcom a dovozcom fitness vybavenia, športového tovaru je dnes na Slovensku InSPORTline . Spoločnosť, ktorá  funguje už od roku 1995, ale na Slovensku začala pôsobiť až o štyri roky. Postupom času vybudovala spoločnosť InSPORTline aj európsku distribučnú sieť.

Dnes pod značkou inSPORTline nájdete výrobu fitness vybavenia, ako sú práve eliptické trenažéry, vibromasážne stroje, bežecké pásy, rotopedy alebo rôzne doplnky. Okrem toho inSPORTline prevádzkuje aj internetový obchod a  vediesieť viacerých kamenných predajní.

Trinfit

logo trinfitTradičná česká značka Trinfit je dnes známa predovšetkým svojou výbornou kvalitou a funkčnosťou. Ich stroje sú vhodné do domáceho, ale aj komerčného prostredia. Trinfit sa  zameriava prevažne na na silový segment, ale i na kardio eliptické trenažéry, ktoré ocení hlavne ten, kto hľadá skvelý pomer ceny a výkonu, ktoré spĺňajú súčasné európsky aj klientske požiadavky. Trinfit teda ponúka výborný pomer ceny, kvality a komfortu.

Master

logo masterFirmu Master založili pod názvom 4fit.cz v roku 2004 dvaja kamaráti  – Víťa a Aleš.  Vďaka napredovaniu tohto e-shopu  rozšírili aj svoje publikom a preto ho premenovali na www.nejlevnejsisport.cz a založili zároveň aj slovenský www.najlacnejsisport.sk. Popri tom vďaka svojmu rastu a úspechu založili vlastnú značkau MASTER® , ktorá začala vývoj produktov v roku 2004 a v roku 2007 spustila spoločnosť aj oficiálnu distribúciu svojich výrobkov po celej EÚ.

V roku 2021 prešli na nový e-shop www.MASTERSPORT.cz a na Slovensku na www.MASTERSPORT.sk. Dnes ponúkajú hlavne fitness vybavenia, posilňovacie stroje, najrôznejšie  športové potreby, doplny na voľný čas, ale aj na záhradu.

Cena

Eliptické trenažéry ponúkajú najpohodlnejší rozsah pohybu, sú však výrazne drahšie ako klasické kardio stroje. Hmotnosť zotrvačníka, brzdový systém, úrovne odporu a výbava tréningového počítača určujú cenu – a samozrejme aj kvalitu komponentov, najmä koliesok a ložísk  a zotrvačníka.

Eliptické trenažéry, ktoré tu stoja v priemere asi 150 – 500 eur sú ideálne pre starších ľudí a ľudí s ťažkými zraneniami, ktorí vyžadujú ľahké cvičenie alebo fyzioterapiu. Výhodou elipticalov v tejto cenovej kategórii je, že sú kompaktné, prenosné a ľahké.

Ellipticaly strednej ceny stoja medzi 700 až 1500 eur a to preto, že ponúkajú viac ako predchádzajúci rad eliptických loptičiek. Keďže sú tieto eliptikaly určené na bežné používanie, použité materiály sú odolnejšie a spoľahlivejšie. Ak teda túžite po kvalitnejšom tréningu alebo chcete stroj, ktorý zvládne každodenné používanie, potom je ideálna stredná cenová kategória, kde môžete očakávať, že vám tieto stroje pri správnej údržbe vydržia minimálne 3 roky.

Ellipticaly s vysokou cenou predstavujú stroje v telocvični, ale určené na domáce použitie. Tieto eliptikaly stoja medzi 900 až 5 000 eur, avšak môžu pre vás predstavovať dlhodobú investíciu.

Zdroje:
https://ellipticalmag.com/types-of-elliptical-machines/

https://livefit.com/blogs/buyers-guides/the-ultimate-elliptical-buyers-guide

https://www.verywellfit.com/what-you-need-to-know-about-ellipticals-1229608

What Are The Dimensions of an Elliptical?

https://www.mastersport.sk/ako-vybrat-vhodny-elipticky-trenazer-a-85.html

Rate this post

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *